Помагајте! Heelp!

Член од
31 мај 2010
Мислења
35
Поени од реакции
0
Здраво! Ваљда го погодив форумот за поставување на темава... А темата! Епааа.. имам идеа/сценарио за снимање на документарен филм, кој што наскоро треба да отпочне со снимање. Се работи за аматерски потег па затоа и целиот филм ќе биде снимен низ 4-5 сцени каде што камерата ке биде поставена фиксно. Повекето од снимањето ке биде всушност интервју.. Па моето прашање е каков вид на камера ке ми треба за ваков проект? Исто така каков статив? И најважно сето тоа треба добро да изгледа на ТВ, односно сликата да не биде во коцкици или сл. :) Покрај сето тоа ме интересира каде може да ја набавам таквата опрема, или уште подобро да ја изнајмам ако има некаде(претпоставувам дека е прескапо да се купи) Се надевам дека ме сфативте што сакав да кажам со моите аматерски познавањa
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Добра идеа. За што ќе се работи во документарецов? :)

Инаку, јас имам Canon MD101, ефтино, домашно камерче, но имам изведено мошне добри снимки, доколку се добро се монтира. Задолжително ќе ти треба надворешен микрофон, ваљда shotgun тип. Добри се и тие поефтините од Audio-Technica. За статив ќе земеш тој најмногу што ти одговара по висина, опции и цена :) . Сите би требало да пасуваат доколку има стандарден штраф.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom