Половен или нов автомобил ?

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Е сега паркингот близу мене го направија платен и кај мене пред куќа гунгула е, сега натпис ќе ставам еден не паркирај бушам гуми или не паркирај го загнувам питбулот :icon_lol:.
А уште сезоната за тутун не е почната ами кога ќе ги наместат скелината за тутун на тротоар тогаш што ќе биде :icon_lol:.
Факт е дека улиците се тесни а луѓето се бесни и можи некој некого од земја да тресни, не затоа што колите не им се тесни туку затоа што во свеста се лесни :pos::pos::pos::pos::pos::pos:. Хаику руф аус ова без мислење природно ми иди :icon_lol:.
Прличев,ти ли си ??
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
abe site znaeme deka novo si e novo.eve jas vozam polovna kola a za tie pari mozev da kupam nova, no jas razmisliv deka novata kola ne mi nudi ni 1 posto od polovnata. i taka i ispadna. polovnata mene mi e podobra, samo ne me fakajte za zbor deka jas sum vo pravo. sekoj si ima pravo na izbor
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
abe site znaeme deka novo si e novo.eve jas vozam polovna kola a za tie pari mozev da kupam nova, no jas razmisliv deka novata kola ne mi nudi ni 1 posto od polovnata. i taka i ispadna. polovnata mene mi e podobra, samo ne me fakajte za zbor deka jas sum vo pravo. sekoj si ima pravo na izbor
Да друже,форум е,слободно :)

Што автомобил,година ?
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Пријател да имаше 10.000 ке беше друга приказна, ама со 15-16.000 имаш доста добар избор и на половни возила, мој избор би бил половен пошто никад не се знае и потенцирам немора да е Германска.И нов има големи дефеци кај што фирмата не дава гаранција, пример мој најдобар другар си купи Peugeot 307 на ново пред 3-4 години, второто лето му се расипа климата дефект 1.000 евра, Peugeot од Скопје не одговараа за дефектот, и автоматски тој си забоде уште 1.000 евра за колата стара една ипол година и сега уште си ја вози ама веке не е 15,000 евра туку плус 1.000 за климата.Еден комшија овде вози Mercedes E220 Diesel од 1998 купен половен од Германија и се фали дека немал ни еден посериозен проблем.Така да се како ке ти се погоди!
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Најлошо нешто кај половниот е што добиваш застарена технологоија (ок освен ако не купиш 2-3 години стар автомобил). И да е нај-топ зачуван, пак имаш нешто старо.
Да не правиме муабет за модели што се стари 10+ години, пример Астра класик, технологија од 1998 година, 14 години стара а доста популарна по нашите улици.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Најлошо нешто кај половниот е што добиваш застарена технологоија (ок освен ако не купиш 2-3 години стар автомобил). И да е нај-топ зачуван, пак имаш нешто старо.
Да не правиме муабет за модели што се стари 10+ години, пример Астра класик, технологија од 1998 година, 14 години стара а доста популарна по нашите улици.
Се работи за 2007-2008 година...германско,евентуално тојота авенсис 2008-2009 година..
 
Член од
5 декември 2011
Мислења
12
Поени од реакции
14
За што ти треба автомобилот? Колку си стар? Женет? Деца?
Колку и каде и како возиш? И што ти прави ќеиф? Ауди возено да речеме во Холандија 100000км е поново и посигурно од многу нови автомобили од средна класа сковани ЗА ИСТОЧЕН ПАЗАР во нашите салони. Разликата во квалитет на истото возило што се продава за исти пари во Германија и некои салони Македонија е дури навредлива. Само, ај со сигурност најди такво ауди.....
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
За што ти треба автомобилот? Колку си стар? Женет? Деца?
Колку и каде и како возиш? И што ти прави ќеиф? Ауди возено да речеме во Холандија 100000км е поново и посигурно од многу нови автомобили од средна класа сковани ЗА ИСТОЧЕН ПАЗАР во нашите салони. Разликата во квалитет на истото возило што се продава за исти пари во Германија и некои салони Македонија е дури навредлива. Само, ај со сигурност најди такво ауди.....
Ми треба за највеќе низ Скопје,и одмор,викендичка ете,3-4 пати во годината да речеме,одмор до Грција,или Охрид или Црна Гора максимум...Ја уште неам години за возење,бар не регуларно :D али сепак,ќе го вози и татко ми,односно би било за мене и за него,мајка ми и сестра ми имаат друга кола....ми прави ќејф прво моторот,значи јачината,второ изгледот,трето дека е Германско,четврто дека е далеку по висока класа отколку Хундаи елантра,корола,круз...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Најлошо нешто кај половниот е што добиваш застарена технологоија (ок освен ако не купиш 2-3 години стар автомобил). И да е нај-топ зачуван, пак имаш нешто старо.
Да не правиме муабет за модели што се стари 10+ години, пример Астра класик, технологија од 1998 година, 14 години стара а доста популарна по нашите улици.
Стара технологија да, ама ми споредувате со Астра 14 години стара човече, за 15.000 ало! :)

За тие пари, т.е. многу помалце, околу 11,000, ќе си земе Мерцедес e2xx кој би бил 8-9 години стар, ама тоа ти е елеганција во движење. Мислам дека во една емисија на Top Gear го кажаа ова, дека и лимузини стари 15 години пак имаат масажери, он-борд компјутери и слични гаџети кои ги има и во поновите.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Стара технологија да, ама ми споредувате со Астра 14 години стара човече, за 15.000 ало! :)

За тие пари, т.е. многу помалце, околу 11,000, ќе си земе Мерцедес e2xx кој би бил 8-9 години стар, ама тоа ти е елеганција во движење. Мислам дека во една емисија на Top Gear го кажаа ова, дека и лимузини стари 15 години пак имаат масажери, он-борд компјутери и слични гаџети кои ги има и во поновите.
Секој си има свои сваќања. Ако сакам кола во класа од мерцедес Е, а имам 11.000 евра буџет подобро ќе купам мазда 6 стара 3-4 години него мерцедес 9 години.

Како и да е има една поговорка, пушитиси ги нозете колку ти е чергата, јас сепак за 11.000 би зел нешто ново, пример хјундаи и30, или киа цид.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Секој си има свои сваќања. Ако сакам кола во класа од мерцедес Е, а имам 11.000 евра буџет подобро ќе купам мазда 6 стара 3-4 години него мерцедес 9 години.

Како и да е има една поговорка, пушитиси ги нозете колку ти е чергата, јас сепак за 11.000 би зел нешто ново, пример хјундаи и30, или киа цид.
Hyundai i30 или Kia C'eed ја не би зимал во никој случај, Mercedes E-класа може мада скапо одржување, а за Mazda не знам некако Јапонско не е мој стил, мада не е лоша.
Тебе што ти се допаѓа кај Mazda-та изгледот или моторот?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ми треба за највеќе низ Скопје,и одмор,викендичка ете,3-4 пати во годината да речеме,одмор до Грција,или Охрид или Црна Гора максимум...Ја уште неам години за возење,бар не регуларно :D али сепак,ќе го вози и татко ми,односно би било за мене и за него,мајка ми и сестра ми имаат друга кола....ми прави ќејф прво моторот,значи јачината,второ изгледот,трето дека е Германско,четврто дека е далеку по висока класа отколку Хундаи елантра,корола,круз...
Голф 6ка тди
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Hyundai i30 или Kia C'eed ја не би зимал во никој случај, Mercedes E-класа може мада скапо одржување, а за Mazda не знам некако Јапонско не е мој стил, мада не е лоша.
Тебе што ти се допаѓа кај Mazda-та изгледот или моторот?
Маздата е подобра од мерцедес стар 10 години. Колку што знам фордов мотор користи а и јапан си е јапан.

Мерцедес да, ама собериси парички (32К) за Ц класа нова и курчисе. А не гледам цел град искупиле мерцедес/бмв/ауди стари 15+ години а глумат дека возат бентлија лимит едишн.

Битен момент при избор на половно возило покрај одржаноста е и технологијата колку е стара. Денес има мотори со по 1200 кубика што развиваат 140 коња а трошат 6 литри. Тоа го немаше пред 15 години
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Маздата е подобра од мерцедес стар 10 години. Колку што знам фордов мотор користи а и јапан си е јапан.

Мерцедес да, ама собериси парички (32К) за Ц класа нова и курчисе. А не гледам цел град искупиле мерцедес/бмв/ауди стари 15+ години а глумат дека возат бентлија лимит едишн.

Битен момент при избор на половно возило покрај одржаноста е и технологијата колку е стара. Денес има мотори со по 1200 кубика што развиваат 140 коња а трошат 6 литри. Тоа го немаше пред 15 години
Види, за Мазда 6ка место Мерцедес би се согласил, ама за i30 vs Е-класа, макар и 10 години стара, не можам да се согласам. Јас искрено планирам во брзо време да фрлам пари на некое половно возило од 2002-2004, 320ка БМВ или C220, феноменални се во секој изглед. За тие 11,000 ќе најдам 2 ц220ки (океј за 12,000 отприлика), така да ново си е ново, ама половно исто не е за фрлање и е за луѓе кои знаат да најдат добра зделка.

Гледајќи од мој аспект, јас не би ги купил овие коли за курчење, баш ради тој факт што сите во градов ги имаат - за да се курчиш ти треба нешто што го нема секој. Би ги купил чисто за мерак, нешто јако, а сепак за 6-7,000 евра :)
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Со вакви цени на гориво наскоро ќе дискутираме за велосипеди :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom