Половен или нов автомобил ?

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Вакво нешто (80.000 км)... и се е решено, нема потреба да се зборува. Барем кога јас би купувал. Имаш чоек таму, не се брзаш за да земиш кола, си чекаш да налета нешто топ... Шо сакаш појќе?
А то шо не го берит кај мене в уличе?
Можи една таква ама хармоника направена како старите автобуси инаку кај ќе ја пикаме :icon_lol:?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Па реално економски поисплатливо е старо, и да се погоди со дефект за горе долу иста сума (дури можеш и да заработиш) да го препродадеш (читај заебеш друг) па да бараш нова среќа.

Кај новите од старт губиш 2-3000 евра, да не речам цената што прв ќе прдниш внатре е таа.

Јас лично би гледал и стари и нови, нема да брзам ако ги имам парите во рака. После подолг период скенирање на пазарот ќе си направам листа од тоа што ми легнало на срце па по пат на елиминација ќе ги префрлам парите на физичко или правно лице зависно од изборот :)

Кола 3-5 години стара посебно премиум сегмент неможе да е утната инвестиција, само МОРА да пазиш да нема претрпено сообраќајка, излетување или кражба.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Па реално економски поисплатливо е старо, и да се погоди со дефект за горе долу иста сума (дури можеш и да заработиш) да го препродадеш (читај заебеш друг) па да бараш нова среќа.

Кај новите од старт губиш 2-3000 евра, да не речам цената што прв ќе прдниш внатре е таа.

Јас лично би гледал и стари и нови, нема да брзам ако ги имам парите во рака. После подолг период скенирање на пазарот ќе си направам листа од тоа што ми легнало на срце па по пат на елиминација ќе ги префрлам парите на физичко или правно лице зависно од изборот :)

Кола 3-5 години стара посебно премиум сегмент неможе да е утната инвестиција, само МОРА да пазиш да нема претрпено сообраќајка, излетување или кражба.
Вака и јас размислувам....не би требало да се заебам,посебно што таму имам роднини,ќе ја проверам и све тоа...

Фала на совети. :)
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
Вака и јас размислувам....не би требало да се заебам,посебно што таму имам роднини,ќе ја проверам и све тоа...

Фала на совети. :)
епа пиши тогаш што ке направиш и што си земал
па со среќа :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Молимте немој Королата само, погрда кола амин башка во залез на моделот е. Подобро Шкода Октавија 1,9 дизел за 15,500 ја даваат Круз подобро немој само Королата.

Иначе мој совет ти е турбо дизелче за 16 новата астра 1,7 цдти Голф 6 1,6 тди
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Распрашај се по банкиве што им ги одземаат на лугето кои не можат да платат рата од лизингот, мој другар vo 2010та зема сеат кордоба 2008ма година со многу опрема 40 000 км одприлика поминато имаше за 6000 евра, а плус можеш и да си го продолжиш лизингот да го доплатиш ако сакаш, не мора во кеш, зависи како ке се договориш со банката.
И има бајаги избор, плацот од кај што другаров ја зема Кордобата беше некаде накај Качанички пат или бардовци така нешто. Оди провери ако си од Скопје можда ке најдеш добра понуда, тие коли се малку возени година две и после одземени од првите сопственици поради неплаќање на рати за лизинг и банката сака да си ги наплати па затоа ги продава по пониска цена, не и е у корист да ги чува.. си сака кеш.
Можда ке начекаш некое Крузе или Фокус, Астра или сл што ти одговара за упола цена.
Исто така комшија мој пред година и нешто зема крузе кое било како тест возило,на него имаше налепници на вратите Шевролет авто куќа или така нешто, и имаше поминати околу 20 000км и после тоа он го купи за 3-4000 поевтино од цената на новото Крузе со истиот пакет опрема.
Не избрзувај, разгледај ги сите можности, зошто 15 000 евра не се малку да ги лупнеш во кеш, а после тоа да дознаеш дека си можел некоја подобра понуда да искористиш.
 
L

Lu

Гостин
Да ти беше буџетот до 9.000 / 10.000 евра ќе ти кажев половен, али за 15.000 / 16.000 имаш одлични нови автомобили.

Сепак 15.000 не е мала сума и сигурно би начекал добар половен автомобил стар 3 - 4 години ... но јас сепак би ти препорачала нов автомобил.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Seat Leon 1.4 16V Reference 13990 € ПОПУСТ: 12290
Kia cee'd SW 1.4 DOHC CVVT LX 12900
Chevrolet Orlando 1.8 LSplus 15550 141кс попуст 13490
Skoda Octavia 1.4 MPi Classic 13500
Opel Astra 1.4 16V Essentia 14950 100кс попуст13550
Opel Zafira 1.6 16V Essentia 16948 105кс попуст13769
Skoda Yeti 1.2 TSi 4x2 Active 13790
Seat Altea XL 1.4 16V Reference 14990
Hyundai Elantra GL 13990
Skoda Octavia Combi 1.4 MPi Classic 14450
Ford Focus 1.6i VCT M5 Trend 14900
Mazda 3 Sedan 1.6i CE 16990 105кс 14990

види колкав избор има и тоа ова се основните со малце доплата се добива супер опремена кола и пак да напоменам со 000,000км
Сите бензинци, и ниту една нема да биде под 10 литри бензин низ град.

А то шо не го берит кај мене в уличе?
Можи една таква ама хармоника направена како старите автобуси инаку кај ќе ја пикаме :icon_lol:?
Не прај и ти ко татко му на другар ми... купил 101 во 78-ма и ја напрајл гаражата според него. И сега треба да купи ново 101 пошо ништо поголемо не му бери в гаража?
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
Сите бензинци, и ниту една нема да биде под 10 литри бензин низ град.

е не е баш така немора да значи дека нема да трошат под 10литри у град
па на крај краишта купуваш нова кола и да троши голема работа де
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Бензинец нема шанса...трошат многу,тоа е втората-трета причина зошто мењаме кола.

А овие половниве што ги ставив јас,пишува дека градска им е по 6,5 литра...дизел,нормално.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
А овие половниве што ги ставив јас,пишува дека градска им е по 6,5 литра...дизел,нормално.
БМВ-то пишува 7,1; Мерцедесот 7,9; Тојотата е 6,7.

Најпрактичен избор - Авенсисот, најзабавен - БМВ-то. Аудито на Џиш најдобра понуда ако ти се доволни 5 брзини и 116 КС.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
БМВ-то пишува 7,1; Мерцедесот 7,9; Тојотата е 6,7.

Најпрактичен избор - Авенсисот, најзабавен - БМВ-то. Аудито на Џиш најдобра понуда ако ти се доволни 5 брзини и 116 КС.
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=154720657&lang=de&__lp=139&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=9&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine&pageNumber=1 имав и ова ставено,ама го тргнале огласот од мобиле.де

Оваа троши исто 6.7...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Не прај и ти ко татко му на другар ми... купил 101 во 78-ма и ја напрајл гаражата според него. И сега треба да купи ново 101 пошо ништо поголемо не му бери в гаража?
Е сега паркингот близу мене го направија платен и кај мене пред куќа гунгула е, сега натпис ќе ставам еден не паркирај бушам гуми или не паркирај го загнувам питбулот :icon_lol:.
А уште сезоната за тутун не е почната ами кога ќе ги наместат скелината за тутун на тротоар тогаш што ќе биде :icon_lol:.
Факт е дека улиците се тесни а луѓето се бесни и можи некој некого од земја да тресни, не затоа што колите не им се тесни туку затоа што во свеста се лесни :pos::pos::pos::pos::pos::pos:. Хаику руф аус ова без мислење природно ми иди :icon_lol:.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Е сега паркингот близу мене го направија платен и кај мене пред куќа гунгула е, сега натпис ќе ставам еден не паркирај бушам гуми или не паркирај го загнувам питбулот :icon_lol:.
А уште сезоната за тутун не е почната ами кога ќе ги наместат скелината за тутун на тротоар тогаш што ќе биде :icon_lol:.
Факт е дека улиците се тесни а луѓето се бесни и можи некој некого од земја да тресни, не затоа што колите не им се тесни туку затоа што во свеста се лесни :pos::pos::pos::pos::pos::pos:. Хаику руф аус ова без мислење природно ми иди :icon_lol:.
Ојдофме от со поезииве ама нема гајле :)

Никој никого неможи од земја да тресни, особено ако клајш културен знак не паркирај, ГАЗАМ !

И се појавуваш со вакво нешто еднаш на 3 дена:


Ем не се секираш за паркинг, ем не се секираш за скелиња, ем тој од долу неможи да те тресни од земја пошо неможи да те фати (качен си на 3 метра).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom