Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
mislam deka veke e objaveno deka ova e lažna vest
Лажни вести, ниски удари, нефер постапки... сеедно, Америка мора све што има да искористи за да не дојде на власт тоа суштество. САД не смее да си дозволи ни минута повеќе под власт на новава идеологија. Ако сака да опстане. За најбољи у свет им отиде возот накај Азија.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
786
Поени од реакции
508
До кај стигнаа Американциве :pos:

mislam deka veke e objaveno deka ova e lažna vest
Лажни вести, ниски удари, нефер постапки... сеедно, Америка мора све што има да искористи за да не дојде на власт тоа суштество. САД не смее да си дозволи ни минута повеќе под власт на новава идеологија. Ако сака да опстане. За најбољи у свет им отиде возот накај Азија.
Ич не ме интересира, не гласам во америка и кој ќе биде претседател и сенатор за нас овде нема значење. Така да не ми се тресе душата.
Автоматски споено мислење:

До кај стигнаа Американциве :pos:

mislam deka veke e objaveno deka ova e lažna vest
Лажни вести, ниски удари, нефер постапки... сеедно, Америка мора све што има да искористи за да не дојде на власт тоа суштество. САД не смее да си дозволи ни минута повеќе под власт на новава идеологија. Ако сака да опстане. За најбољи у свет им отиде возот накај Азија.
Ич не ме интересира, не гласам во америка и кој ќе биде претседател и сенатор за нас овде нема значење. Така да не ми се тресе душата.
Автоматски споено мислење:

До кај стигнаа Американциве :pos:

mislam deka veke e objaveno deka ova e lažna vest
Лажни вести, ниски удари, нефер постапки... сеедно, Америка мора све што има да искористи за да не дојде на власт тоа суштество. САД не смее да си дозволи ни минута повеќе под власт на новава идеологија. Ако сака да опстане. За најбољи у свет им отиде возот накај Азија.
Ич не ме интересира,не гласам во америка и кој ќе биде претседател и сенатор за нас овде нема значење. Така да не ми се тресе душата.
не им веруваш на очите?
Во какво дигитално време живееме понекогаш и не им верувам
Автоматски споено мислење:

До кај стигнаа Американциве :pos:

mislam deka veke e objaveno deka ova e lažna vest
Лажни вести, ниски удари, нефер постапки... сеедно, Америка мора све што има да искористи за да не дојде на власт тоа суштество. САД не смее да си дозволи ни минута повеќе под власт на новава идеологија. Ако сака да опстане. За најбољи у свет им отиде возот накај Азија.
Ич не ме интересира,не гласам во америка и кој ќе биде претседател и сенатор за нас овде нема значење. Така да не ми се тресе душата.
не им веруваш на очите?
Во какво дигитално време живееме понекогаш и не им верувам
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.123
Поени од реакции
41.456
ако го убиле Иран е крив :popce:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.696
Поени од реакции
32.748
^^ Kaко што се кажа, надворешната политика на САД не се менува којзнае колку без разлика кој е ПОТУС... Махатма Ганди да го воскреснат и да го стават за ПОТУС, пак се ќе биде исто.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.123
Поени од реакции
41.456
^^ Kaко што се кажа, надворешната политика на САД не се менува којзнае колку без разлика кој е ПОТУС... Махатма Ганди да го воскреснат и да го стават за ПОТУС, пак се ќе биде исто.
демократите немаат така агресивен пристап како републиканците кога се работи за Иран. Овие републиканциве како за 9/11, саудијци им ја уништуваат зградата и викаат мора да го окупираме Ирак и Афганистан. Многу low iq им се гласачите за некои работи.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Istite clenovi so se penjavat protiv amerika vo temata za ukraina, tuka se grizat za idninata i opstanokot na zemjata :D ludnica.
Inaku demokrative ja zgresija so trganjeto na bajden. Imaa 4 godini vreme da ja spremat kamala, ova e samo frlanje na zrtveno jagne.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.815
Поени од реакции
12.116
Istite clenovi so se penjavat protiv amerika vo temata za ukraina, tuka se grizat za idninata i opstanokot na zemjata :D ludnica.
Inaku demokrative ja zgresija so trganjeto na bajden. Imaa 4 godini vreme da ja spremat kamala, ova e samo frlanje na zrtveno jagne.
Не мора да значи дека се грижат за иднината и опстанокот на држава која си го дава на себеси правото да му попува на светот како треба и како не треба да функционира.

Некои само си тераат сеир, а некои сакаат да извлечат поука од држава која на почетокот на 21-от век беше пример за економска и индустриска велесила, а денес е дувло на нелегални имигранти, нездраво високи даноци поради кои и обичниот американски смртник работејќи две работи секојдневно едвај врзува крај со крај, како и на нездрави идеологии и верувања.

Велат дека Рим така пропаднал, во декаденција и ку_варење, а единствена државна служба која функционирала беспрекорно до последниот ден била даночната служба. Од тука и изреката дека ако се родиш во САД имаш права и слободи на многу работи, но само две задолжителни обврски: да плаќаш даноци и да умреш.

Не мора да значи дека така ќе биде и со САД, но мора да се набљудува ситуацијата бидејќи истите тие канцерогени ткива кои од поодамна се шират низ американското општество, истовремено се шират и низ други држави, еве ги видовме Французите како ја одиграа церемонијата за отворање на Летните Олимписки Игри 2024 во Париз. Ма да од Французите ништо подобро и не ни може да се очекува, изненадување ќе беше ако направеа нешто оригинално и уникатно, наместо уште една плагијатура на изопачените вредности на разбудените изроди.

Како и да е, мора да се набљудува ситуацијата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Не мора да значи дека се грижат за иднината и опстанокот на држава која си го дава на себеси правото да му попува на светот како треба и како не треба да функционира.

Некои само си тераат сеир, а некои сакаат да извлечат поука од држава која на почетокот на 21-от век беше пример за економска и индустриска велесила, а денес е дувло на нелегални имигранти, нездраво високи даноци поради кои и обичниот американски смртник работејќи две работи секојдневно едвај врзува крај со крај, како и на нездрави идеологии и верувања.

Велат дека Рим така пропаднал, во декаденција и ку_варење, а единствена државна служба која функционирала беспрекорно до последниот ден била даночната служба. Од тука и изреката дека ако се родиш во САД имаш права и слободи на многу работи, но само две задолжителни обврски: да плаќаш даноци и да умреш.

Не мора да значи дека така ќе биде и со САД, но мора да се набљудува ситуацијата бидејќи истите тие канцерогени ткива кои од поодамна се шират низ американското општество, истовремено се шират и низ други држави, еве ги видовме Французите како ја одиграа церемонијата за отворање на Летните Олимписки Игри 2024 во Париз. Ма да од Французите ништо подобро и не ни може да се очекува, изненадување ќе беше ако направеа нешто оригинално и уникатно, наместо уште една плагијатура на изопачените вредности на разбудените изроди.

Како и да е, мора да се набљудува ситуацијата.
Tesko lupetanje, od rim do francija. Ne znam sto si cital za rim, ama taa tema e dolga i siroka i nema vrska so kurvarenje.

Amerika preogjala vo mnogu fazi, good or bad, no nikogas ne bila toa sto si go zamisluvas. I vo prosliot vek bile dosta poliberalni vo nekoj segmenti. Danok, migranti i surov kapitalizam e nivnata dnk.
Imaat dobra demografija, resursi i geografska polozba. Kje bidar dobri use dolgo bezrazlika koj kje tepa.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.815
Поени од реакции
12.116
...

Kje bidar dobri use dolgo bezrazlika koj kje tepa.
Под услов да се спроведуваат законите и да важат еднакво за сите.

А не да можеш да украдеш што ти душа сака среде Калифорнија во вредност под 950 (ДЕВЕТСТОТИНИ И ПЕДЕСЕТ) американски долари, и да си извадиш жива глава без полиција воопшто да те гони, и веќе утре слободно да се вратиш и повторно да украдеш од истото место и повторно да си извадиш жива глава.

Таргет пред казна за пријавување премногу кражби

Или јавни обвинители финансирани од невладини организации да одбиваат кривично да гонат нелегални имигранти и криминалци бидејќи едноставно така им текнало.

Богата или сиромашна, мала или голема, премногу населена или премалку населена, ниту една цивилизирана држава не може да опстои доколку законите не се почитуваат и спроведуваат подеднакво за сите, без исклучок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom