Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.499
Сакаш да речеш дека ДПсНЕ со својата политика не учествува во поткопувањето на Македонија?
Тоа што ДПсНЕ е во опозиција не спречи дел да гласа за промена на името, или да предлага закон за ратификација на членство во ОТАН (патем на референдум Македонците се изјаснија против влегуење во ОТАН ама нивната партиска политика била прозападна и ОТАНовска па... кој ги ебе Македонците тие и онака се небањати) пред време со име Северџганистан со што и формално го прифатија инжињериногот врз Македонците...
Дали се свесни за својата улога не е важно, се брои резултатот а тој сите знаеме каков е.

Или ете да не гледаме во минатото, каква е улогата на ДПсНЕ со внесувањето на Бугарите во Устав и бугаризацијата на Македонија која потоа следува, дали само ќе бидат спотери-кворумџии или активно ќе се вклучат и во овој проект?
Се разбира не мора да одговориш, одговорот на повеќето им е јасен, само не се обидувај да оправдуваш нешто што не може да се оправда особено не со некаква си патриотска реторика и приказните да ја спасиме партијата потоа ќе му ја мислиме и додека сето тоа го гледаме веќе 6-та генерација расте во духот на северџганистан...
Единствена потентна маса која може да направи нешто добро за државава и народот се наоѓа у ВМРО и единствен механизам за такво нешто е пак ВМРО. Не викам дека е сјајна партија има џаболебари со лопата да ги ринеш. Да беше ВМРО на власт немаше никакви продавања на идентитет да има милион %, немаше членовите на партијата да дозволат а и критична маса на патриоти луѓе во врвот на партијата.
Вака од позиција на опозиција не се за ништо криви, у ситуација у која владее хунта, каде уставот е тоалетна хартија не барај вина у опозицијата....нема логика.
 
J

joli1

Гостин
Pred nekolku minuti Bundestagot odluci, deka brojkata za rabotnici od zapaden Balkan (iselenici) se duplira od 25.000 na 50.000 godisno. So srekja.
ме интересира кој разумен ќе остане у државичево.

почеток на лето е, повеќе луѓе знам што му ја киднаа сезонски да работаат (и најверојатно ќе останат) отколку што се тука.

излагаш надвор, на 200 луѓе едвај 20 млади да видиш, тие што не беа у Хрватска прошла година отидоа оваа, тие што нема да идат годинава ќе идат наредната и така во круг, додека не останат само старите тука, мада и тие више се одлучуваат на стари години да му ја киднат негде каде што ќе можат да си работаат и да си уживаат, а притоа нивните деца и внуци да им се благодарни што нема ништо да им биде ускратено во животот.

ебати животот кучешки, побргу би преживљавал на било кое друго место отколку овде.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.295
Поени од реакции
45.840
Pred nekolku minuti Bundestagot odluci, deka brojkata za rabotnici od zapaden Balkan (iselenici) se duplira od 25.000 na 50.000 godisno. So srekja.
Ти да знаеш што све ви праќаме последниве пар години ќе си се вратиш во Кичеа уште утре :icon_lol:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Член од
1 ноември 2007
Мислења
78
Поени од реакции
245
Jugosloven e toj :) Zatoa ima kriza na identitet.:)
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 382272



Без сомнение најтажната и најмизерна појава што сме ја имале на било која функција во државава од почеток до денес.
Уште едно браво до вмро што му беа спотер и го устоличија на позицијава.
Rasist ispadna ovaa voska Pendarovski! Demek samo albancite bile kriminalci i zatoa samo tie na crni listi na SAD.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Rasist ispadna ovaa voska Pendarovski! Demek samo albancite bile kriminalci i zatoa samo tie na crni listi na SAD.
Пендаровски е еден од најприлежните каури за албанската кауза на Голема Албанија, која ја туркаат САД и ЕУ, на овие простори, веќе 2-30 години. Не затоа што ги сака Албанците, туку затоа што така вика САД.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
35.238
Pred nekolku minuti Bundestagot odluci, deka brojkata za rabotnici od zapaden Balkan (iselenici) se duplira od 25.000 na 50.000 godisno. So srekja.
Одкако прво пробаа со ѓубрето од африка и блиски исток, и видоа дека луѓе не бидува од нив, само уште еден товар врз што мораат да го носат, им текна на Балканците дека сме им тука цел живот, па ај сеа нив ќе ги носиме тие работат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
како што трае све повише војната, све повеќе ќе се усрањува животот на Запад
тоа е перспективата за наредни десет години, све посрање да биде таму

(нека нема никој дилема, пак ќе биде боље неголи овде)
Автоматски споено мислење:

И Мицко го продаде кучата.
Ќе ги прифаќал уставните измени.
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
35.238
Како не разбирате дека менталната комуњара е спремна буквално гомна да јаде и да лиже таму каде што плукале само за да останат на власт. Мислите дека им е гајле што ДУИ секојдневно ги гузи? Све ќе направат за никогаш повеќе да не се вратат во опозиција 11 години како што беа.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Како не разбирате дека менталната комуњара е спремна буквално гомна да јаде и да лиже таму каде што плукале само за да останат на власт. Мислите дека им е гајле што ДУИ секојдневно ги гузи? Све ќе направат за никогаш повеќе да не се вратат во опозиција 11 години како што беа.
Тоа што 10-11 години беа во опозиција, има свои...хмм...корисни последици. Од тоа „лежење„, кај нив се „изнедрија„ еден куп анонимуси, кои по некое чудо стигнаа во (нај)високи политички позиции, па сега знаеме дека во се-де-се-то не останал саглам или писмен човек...а ако ги има, веројатно се срамат да се јават „за збор„, гледајќи кој се‘ им ја води партијата.
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
375
Поени од реакции
695
Не сум баш начисто со улогата на калето во Смилковско, дали имаат замешано прсти само во заташкување, или и во организирање.
Во Смилковско е испланирано бидејќи ќерката на Вељановски “наводно” била силувана од тие покојни момци, кои хоби им бил рибарството.Имаше и шпекулации кои сум ги слушнал од луѓе кои работат во гранична полиција дека керќа му учествувано во транспорт на дрога кон Грција.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Во Смилковско е испланирано бидејќи ќерката на Вељановски “наводно” била силувана од тие покојни момци, кои хоби им бил рибарството.Имаше и шпекулации кои сум ги слушнал од луѓе кои работат во гранична полиција дека керќа му учествувано во транспорт на дрога кон Грција.
Намалете со шмркање бе трајни последици остава по когнитивните способности.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.940
За крипов Козлова, ДУИ се дувлото на корупцијата само кога се на власт со ВМРО. Кога се со СДСМ, тогаш плукањето по ДУИ е албанофобија.

Немој да го заборавиш Експертот над експертите:

1687548924565.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom