Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.962
Поени од реакции
6.272
istiot stav si e, samo tebe uste nisto ne ti e jasno, epten sporo sfakas. znaci ne mi smeta koalicija so dui ako baraat pomalku od drugite ili nishto ako imame 61 pratenik. sipcite seuste nemaat opcija sto bara podobruvanje na drzavata nego se borat za nekakvi prava sto se nadvor od realnosta i dur e taka treba da se koalicira so pomaloto zlo za makedonecot ako veke se mora.

so ogled deka ke nemora ni so niv super, ke gi otpiseme. :icon_mrgr:

vie ste glupaci sto ne napravivte sevedrzani i go sitnite otporot. nebitni, nema sto da se diskutira so vas, gubenje vreme e toa.:toe:
Nitu se mora nitu se treba. A najmalce kurva da se bidi.
Dui samo raspadnati se dobri.
Problemot e shto site ovde nekoja partija si sakate ama nikako da gi izvadite toa rozovite naocari i da vidite deka drzhavata ce si ja izgubite i koga e drzhavata vo prashanje da gi zaboravite tenderitw, podmituvanjata, i site drugi mafii shto gi Pravite za da go bapolnite djebot.
Ova ne vazhi za tebe i za mene zatoa shto i vaka i obaka ne sme vo MK i ne mozhime da napravime nishto polosho od toa da ne glasame.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.855
Nitu se mora nitu se treba. A najmalce kurva da se bidi.
Dui samo raspadnati se dobri.
Problemot e shto site ovde nekoja partija si sakate ama nikako da gi izvadite toa rozovite naocari i da vidite deka drzhavata ce si ja izgubite i koga e drzhavata vo prashanje da gi zaboravite tenderitw, podmituvanjata, i site drugi mafii shto gi Pravite za da go bapolnite djebot.
Ova ne vazhi za tebe i za mene zatoa shto i vaka i obaka ne sme vo MK i ne mozhime da napravime nishto polosho od toa da ne glasame.
za toa dali ke mora zavisi dali vmro ke ima 61 pratenik. ako nema ke mora so nekoj da koalicira i togas zavisi od koj sto bara. levica se gomna, iskluceni se sekako. so drugite ke se zbori, koj najmalku bara so niv ke se ide. normalna rabota e toa. so dui si imame smetki za rascistuvanje i toa ne se zaborava ama ako drugite zabegaat so baranja togas moze i treba da gi islusame i ovie.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.855
Уште еден доказ дека вас ви е битно само да се докопате до власт макар коалицирале и со ѓаволот
Убаво некој ппгоре ви го плесна дека Грујо иако можеше сам влада да направи пак им удоволи на учките се што сакаа
vie ste gjavolot. so vas ne ni razgovarame. gubrinja sto drkaat na che gevara, palestina i envir hodza u 21vi vek sto ne napravija severdzani i ja sitnat mak politickata strana.

grujo napravi koalicija pod zakani od kaleto. ocigledno si kopilj i ne se sekavas deka grujo si gi imase dpa u koalcija dur kaleto ne mu objasnija sto ke se sluci ako gi iskluci dui.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.962
Поени од реакции
6.272
za toa dali ke mora zavisi dali vmro ke ima 61 pratenik. ako nema ke mora so nekoj da koalicira i togas zavisi od koj sto bara. levica se gomna, iskluceni se sekako. so drugite ke se zbori, koj najmalku bara so niv ke se ide. normalna rabota e toa. so dui si imame smetki za rascistuvanje i toa ne se zaborava ama ako drugite zabegaat so baranja togas moze i treba da gi islusame i ovie.
Znachi ako nema 61 pratenik ostanuvaat pak dushmanite ?
Abe tebe izgleda sonceto jako te ima mavnato vo Australija.
Ne prijatele, Pameten makedonec sekogash ce najdi so kogo da sorabotuva. Ama kako shto pishvas, Se kurva do kurva prodadeno. Za ebano Evro i Gazot go davaat.
Ne sakam da go branam Apasiev ama kazhi mi ti shto e toj polosh od Site Uckari ?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.855
Znachi ako nema 61 pratenik ostanuvaat pak dushmanite ?
Abe tebe izgleda sonceto jako te ima mavnato vo Australija.
Ne prijatele, Pameten makedonec sekogash ce najdi so kogo da sorabotuva. Ama kako shto pishvas, Se kurva do kurva prodadeno. Za ebano Evro i Gazot go davaat.
Ne sakam da go branam Apasiev ama kazhi mi ti shto e toj polosh od Site Uckari ?
citaj ubavo. ako se nema 61 ke se pregovara so site osven levica. vmro kaza deka nema ni so dui da pregovara. jas licno nemam protiv da se pregovara so dui ako baraat pomalku od drugite sipci.

zaradi apasiev i kurton revolucijata sme severdzani, minus 3 pratenici od dijasporata so koj ke imavme sega mnozinstvo i so koj ke imavme predvremeni izbori osven ako dui ne kidnapaira 3-4ca mesto eden. przino prakticno ja ukina praktikata za deponirani ostavki pa koga ucenuvaa za promena na ime itn ke mozevme da gi aktivirame ostavkite pred da glasaat ucenetite pratenici i red drugi raboti. ova e samo mal del od problemite sto gi sozdadoa idiotite.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.962
Поени од реакции
6.272
citaj ubavo. ako se nema 61 ke se pregovara so site osven levica. vmro kaza deka nema ni so dui da pregovara. jas licno nemam protiv da se pregovara so dui ako baraat pomalku od drugite sipci.

zaradi apasiev i kurton revolucijata sme severdzani, minus 3 pratenici od dijasporata so koj ke imavme sega mnozinstvo i so koj ke imavme predvremeni izbori osven ako dui ne kidnapaira 3-4ca mesto eden. przino prakticno ja ukina praktikata za deponirani ostavki pa koga ucenuvaa za promena na ime itn ke mozevme da gi aktivirame ostavkite pred da glasaat ucenetite pratenici i red drugi raboti. ova e samo mal del od problemite sto gi sozdadoa idiotite.
Ti ako nemas problem jas imam!
Ne mozhi eden Apasiev da im smeta a DUI Teroristi ne.
I toa ti e toj proklet maledonski sindrom.
Neprijatelot pomil od komshijata.
I za toa nema opravdanie.
Bez razlika kolju koj koja partija si ja saka. Drzhavata e nas dom i mora da si ja chuvame i sigurno e 100000 pati polesno da se dogovorat za 61 pratenik odkolku so ubijci na makedonski deca.
Ili da te podsetam na neproshteno, smilkovsko , rabotnicite.......


I nemoj da zamizhuvash pred predavstvata od VMRO. Ushte ednash , ne go branam apasiev nitu ce go glasam ama shto e vistina mora vistina da si ostani
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
627
Поени од реакции
2.080
Само ќе го цитирам зошто ја зборува вистината и убаво поентира . Одлично пишано .


Најголемото зло шо ѝ се има случено на оваа држава е комунизмот/социјализмот. Да би ова држава била заснована на темелите на национализмот за време на Втората Светска војна, денеска би била друга приказната. Камо истите ликови од АСНОМ да застанеле од страната на Германците, наместо СССР. Но ете околностите биле такви. Денеска народов не би имал воопшто проблем ако беше всаден национализмот уште тогаш, немаше да се чита денеска по коментари „македонци сме сите“. Не, џутин со македонец не е исто, татар со македонец не е исто, турчин, грк, германец, французин и т.н. Само северџани никогаш не можеле то да го сфатат то, остана „братство и единство“ само во ова социјалистичко создание.

Сè додека не се всади национализмот и не се истреби секоја трага од комуњарата оваа држава никогаш нема да напредува ниту пак че има некоја геополитка.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.523
Поени од реакции
79.686
Европскиот фронт Прегледај го приврзокот 415398
Ја утнале бојата на амблемот
таман си е

нас ни зборат 20 години дека праиме ствари затоа што идеме накај Европа
и еве кај сме - у Голема Албанија

така да, океј си е
тие две ствари, у ствари да ти биле исто
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.802
Поени од реакции
4.006
Елвис Присли :pos: :lolzz:
Трогателно, срцепарателно...

А децава не му побараа автограм? Зашто нема нарачан говор пред зоти Османими дека е „незаменљив и ненадјебив„?...

И кај ги најде оние пантолони?...:unsure:...Наследство од татка му?...
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2023
Мислења
828
Поени од реакции
1.971
za toa dali ke mora zavisi dali vmro ke ima 61 pratenik. ako nema ke mora so nekoj da koalicira i togas zavisi od koj sto bara. levica se gomna, iskluceni se sekako. so drugite ke se zbori, koj najmalku bara so niv ke se ide. normalna rabota e toa. so dui si imame smetki za rascistuvanje i toa ne se zaborava ama ako drugite zabegaat so baranja togas moze i treba da gi islusame i ovie.
1714824223539.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom