Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Моментално Вмро се ебиветер на мкд блок.
Левица барем имаат свое јас .
Вмро отиде до степен да го пљука Грујо а се фали со негови дела и одлуки од неговото време . Смешни се . Грујо се јави и како пичка Мицко го снема.

Мицко е тешка пичка. Со тоа што на први знаци преговара со Максим и останат блок на предавници,го жалам Јане Ченто и Игор Југ што испаднаа глупави.Јане го продаде дедо ти
Автоматски споено мислење:

Ова беше пред 2 години .

Ne gi pravdam jas VMRO, daleku od toa, no iskreno nemate be vie bivsite sareni kurtoni kapacitet za nesto tolku kompleksno. Drzete si se do frlanje kurtoni vo boja, e za toa ve biva. Za drugo, posebno za umstveni aktivnosti ne, ke se samopovredite.
Ili ajde vaka da gi postavime rabotite, logicki so bi rekle. Operisani ste vie od logika, ali aj malce da razmrdate nevroni.
Sto vi e pobitno na ovie izbori.
Da padni SDSM ili Ne?
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
445
Поени од реакции
1.618
Ne gi pravdam jas VMRO, daleku od toa, no iskreno nemate be vie bivsite sareni kurtoni kapacitet za nesto tolku kompleksno. Drzete si se do frlanje kurtoni vo boja, e za toa ve biva. Za drugo, posebno za umstveni aktivnosti ne, ke se samopovredite.
Ќе останам со комплекс,но ти викам,никогаш ќе нема никаква промена и ќе остана се нормално како што е . Исти фаци, зачаран круг . Ќе ги искористат
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Моментално Вмро се ебиветер на мкд блок.
Левица барем имаат свое јас .
Вмро отиде до степен да го пљука Грујо а се фали со негови дела и одлуки од неговото време . Смешни се . Грујо се јави и како пичка Мицко го снема.

Мицко е тешка пичка. Со тоа што на први знаци преговара со Максим и останат блок на предавници,го жалам Јане Ченто и Игор Југ што испаднаа глупави.Јане го продаде дедо ти
Автоматски споено мислење:

Ова беше пред 2 години .

Па ако немаш 61 пратеник што ќе праиш.
Сите осудени за 27ми ќе бидат ослободени. А сега оди гледај инфомакс.
Да, но ќе треба да поминат низ процес на повторно судење. А исходот е тој.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.166
Поени од реакции
35.382
Битно е да искочат што повеќе Македонци на парламентарните избори и да гласаат за било која партија од Вмро, Знам и Левица. Мене лично не ми се допаѓа никој, но ако има било каква трошка надеж да се направи семакедонска коалиција и овие три партии да имаат мнозинство во собрание, јас ќе застанам на таа страна. Да не дозволиме да бидат уценувани од ДУИ и од ВЛЕН по ниедно прашање.

Јас сум сигурен дека овие од ВЛЕН доколку не бидат фактор за влада, ќе се распаднат уште истата вечер, и од тие малите партии ќе молат за да влезат во влада само да се докопаат до некое директорското место. Ете ти на хартија албанска партија која ќе биде вклучена во идната влада, а нема да може да прави проблеми и да уценува.

Мора во наредниов период, опозицијата да седне на маса, да ги надмине сите разлики што ги имаат, да прекинат со напади еден кон друг, ова зборам за Левица што прави, и да се обединат на национално ниво, кога не можат на идеолошко.

Ова според мене е најмалото зло што можеме да го доживееме. За прв пат после толку години се осеќа вртење на кругот и трошка надеж за нас Македонците, да не дозволиме да ја испуштиме. Затоа, не се штедете и агитирајте кај свои блиски што по масовно да се искочи на гласање. За било кој освен за СДС.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
445
Поени од реакции
1.618
Da padni SDSM ili Ne?
Не ми е само по потреба и да падне едно гомно кога пак имате друго гомно што се гласа и партиски клиентелизам .
Исти навики,исти луѓе. Не разбираш кога битно ти е ривалот да го нема кога доаѓа помлака верзија на други рецеклирани луѓе.
Вмро е ништо освен "малку подобри" менаџери.н
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Не ми е само по потреба и да падне едно гомно кога пак имате друго гомно што се гласа и партиски клиентелизам .
Исти навики,исти луѓе. Не разбираш кога битно ти е ривалот да го нема кога доаѓа помлака верзија на други рецеклирани луѓе.
Вмро е ништо освен "малку подобри" менаџери.н
Ajde razmisli malce, ne se brzaj.
I skoncentriraj se.
Sakas da padni SDSM ili ne. Nema ako, nema dovolno ljuge, glasovi ili so da e.
Izborot ti e toj.
Sakas ili ne?
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
445
Поени од реакции
1.618
Партискиот клиентелизам е каде Вмро се сопнува . Да се зборува дека се чесни,малку утре.
Инфомакс не чини,ама ебачот на Јсп,Јанушев беше јавно покажан . 10 стана само во Скопје . 150.000 евра секој месец од Бугарија.

Александар Николовски е партнер ортак во неколку свои фирми со човек од Дуи .

Сакате после дека тие доаѓаат од нашите редови со 20-30.000 плата.
 
Член од
23 април 2024
Мислења
60
Поени од реакции
112
Мислам доста луѓе ќе се вратат сега од странство баш оти се велигденски празници а и така некои само за гласање имаат планирано да се вратат.И брачата исто ќе прават ама тие учк ги има организирано многу подобро со автобуси ќе биде преплавена границата.
Да се надеваме од овде нашиве нема сите у грчка да одат баш таа недела оти нема да ме чуди
 
Член од
11 август 2017
Мислења
431
Поени од реакции
356
Нема да освои ниеден, каков пратеник, помалку од Стевчо ќе има гласови. Тоа ти се гласови фрлени во бунар, за ДУИ.
Мислам дека е потцената Данела, да не беше сигурна немаше да влезе во ваква трка, посебно во кецот (ФРАНКЕЈШТАЈН ИЗБОРНА ЕДИНИЦА). Тивко си работи :)
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
445
Поени од реакции
1.618
akas da padni SDSM ili
Брате,што да падне Сдс кога не се опасност дури свои членови не ги гласаат. И пак Вмро ќе бидат сигурен победник. Проблем е што Вмро ќе се "олади" после избориве и ќе ги фати летаргија зошто немаат никаква опозиција. Со кого да водат спор ? Ќе се влечат како што се влечеа 7 години со се што Сдс пикна и изгласа . Локална моќ имаа,народ имаше, дијаспора имаше и Мицко како пичка ќутеше 7 години . Добро бе,а да немаше предвремени избори? Уште ќе чекаше правдина и од Бога да се појави соларна еклипса да добие знак ?
Груевски,Заев,Ковачевски па и Апасиев е поголем маж од педер како Мицковски .

Дај две години да помине моментум,ќе се скара и со Давкова и партнери и пак ќе има предвремени .

Сега има бран гласачи оти народов го фати покајание заради Сдс .
Левица,Знам ќе го жнеат додека може . Комуњарска генерација додека не изумре,ќе останеме македонска орда . Пониско од албанското племе
Автоматски споено мислење:

Несмасно избегнува одговор бившиот вмровец и моментален куртонџија :)
Добро, Штипјанец
 
Член од
24 април 2024
Мислења
151
Поени од реакции
269
Брате,што да падне Сдс кога не се опасност дури свои членови не ги гласаат. И пак Вмро ќе бидат сигурен победник. Проблем е што Вмро ќе се "олади" после избориве и ќе ги фати летаргија зошто немаат никаква опозиција. Со кого да водат спор ? Ќе се влечат како што се влечеа 7 години со се што Сдс пикна и изгласа . Локална моќ имаа,народ имаше, дијаспора имаше и Мицко како пичка ќутеше 7 години . Добро бе,а да немаше предвремени избори? Уште ќе чекаше правдина и од Бога да се појави соларна еклипса да добие знак ?
Груевски,Заев,Ковачевски па и Апасиев е поголем маж од педер како Мицковски .

Дај две години да помине моментум,ќе се скара и со Давкова и партнери и пак ќе има предвремени .

Сега има бран гласачи оти народов го фати покајание заради Сдс .
Левица,Знам ќе го жнеат додека може . Комуњарска генерација додека не изумре,ќе останеме македонска орда . Пониско од албанското племе
Автоматски споено мислење:


Добро, Штипјанец
Зошто го мававте со куртони споменикот на АСНОМ а сега се крстите (упс) на Асномска борба?
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
445
Поени од реакции
1.618
Зошто го мававте со куртони споменикот на АСНОМ а сега се крстите (упс) на Асномска борба?
отвори филтер, историја на мои постови на политика за македонија и види без да удираш стереотип.
Мада сум националист,крајно се залагам за десна крајна опција и во живот реален сум работел на проекти за наши во Грција и Бугарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom