Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.344
Не се фајчај за пиштоли одма. Зборо ми е дека тогаш малце се бараше од нас за да велзевме во тогашната Економска Заедница. Знам и сум сигурен дека беше само Горна Македонија за надворешна употреба. Тогашната грчка влада и политичари не бараа многу. Никој тогаш не ни можеше за притисок како сега орлите од внатре и татарите од надвор. А од тогаш Грците увидоа и сфатија дека сме глупи и како шо минуваа годините бараа се појче и појче. Многу нормално, секој би го напрајл истото.


И да беше табу требаше напори уште тогаш со сила да влезевме под то име Горна Македонија само за надворешна употреба него ли ова понижување да го трпиме денеска. Никогаш не вредеше НАТО да влезиме ниту тогаш ниту сега. Стално сите викаме ЕУ приорите, а ниту тогаш (шо беше многу полесно) не влеговме ниту сега, а влеговме во НАТО шо не знам каков бенефит имаме од то. Ако влезевме во ЕУ тогаш нашиве телетабиси немаше да пра ко шо сакаат денеска, всушност ако влезевме, дури тогаш че се сторевме на некој начин земја.
Se somnevam deka i so takvo resenije (dvojna formula) ke vlezevme nekade so ogled na odstapkite sto gi napravivme vo Prespanskiot dogovor.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Se somnevam deka i so takvo resenije (dvojna formula) ke vlezevme nekade so ogled na odstapkite sto gi napravivme vo Prespanskiot dogovor.
Немаше такви аптетите тогаш за да влезевме со вакви отстапки како шо ги прајме денеска. Бугарија влезе во 2008 одма заради излезот на Црното Море. Тогашните грчки политичари беа меки. Еднотсавно беше друго време и други лујџе и можевме да влезиме одма со Словенија негде, а дури побрзо ако не се лажам. Сега можи кој било да се качи на Хималиите или од вселенски брод да види одозгора дека во ЕУ никогаш не влегуваме, освен ако прифатиме дека до 1944/45 не постоевме и дека бевме едни со Бугарите.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.764
Богами алал да им е на СДСМ. Во 5 г. власт да смениш име на држава, да преговараш за идентитет, и да ја сведиш црквата на "црквата од Охрид" и се ова да му го продадеш на народот дека е за влез во ЕУ.
Комуњарата е шампион во лажење, тоа е општо познато, но уште е полошо тоа кога дел од народот ја прифаќа лагата за вистинита. На комуњарата и‘ одговара ова саморазнебитување, битно е да биде запишано дека токму во незјин мандат, „севернава„ биртија отпочнала преговори за влез во ЕУ, како што во незјин манадат станавме дел од ОТАН. Сега, следува нова доза од лажење, за темите и за начините на кои ќе се преговара.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2022
Мислења
550
Поени од реакции
1.113
Немаше такви аптетите тогаш за да влезевме со вакви отстапки како шо ги прајме денеска. Бугарија влезе во 2008 одма заради излезот на Црното Море. Тогашните грчки политичари беа меки. Еднотсавно беше друго време и други лујџе и можевме да влезиме одма со Словенија негде, а дури побрзо ако не се лажам. Сега можи кој било да се качи на Хималиите или од вселенски брод да види одозгора дека во ЕУ никогаш не влегуваме, освен ако прифатиме дека до 1944/45 не постоевме и дека бевме едни со Бугарите.
Излезот можеби е да се одвои Македонија од Албанија. Но, тогаш сигурно ќе има етнички тензии
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.551
Немаше такви аптетите тогаш за да влезевме со вакви отстапки како шо ги прајме денеска. Бугарија влезе во 2008 одма заради излезот на Црното Море. Тогашните грчки политичари беа меки. Еднотсавно беше друго време и други лујџе и можевме да влезиме одма со Словенија негде, а дури побрзо ако не се лажам. Сега можи кој било да се качи на Хималиите или од вселенски брод да види одозгора дека во ЕУ никогаш не влегуваме, освен ако прифатиме дека до 1944/45 не постоевме и дека бевме едни со Бугарите.
Шо сѐ нема да слушне човек на темава. Меки биле грчките политичари. Кој? Симитис? Папандереу? Карамнлис? :pos::pos::pos:
Автоматски споено мислење:

Излезот можеби е да се одвои Македонија од Албанија. Но, тогаш сигурно ќе има етнички тензии
Да, да. Ај важи. И после се лутите на термини како "Бугарска работа". :D
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.363
Поени од реакции
19.924
Уште македонскиот јазик да го прекрстиме во нашиот јазик и готово ги затворивме сите прашања.

 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Да бидиме реални. Никогаш немаше да нè прифатат под МПЦ пред сè заради Грците. Грците како народ и држава се моќни и имаат многу јака дијаспора и влијание во светот и во многу области. Ние сме курац фактор. Плус секако во овие 30 години продавано е сè пополека, така да не гледам некаков спор, ако сакаме да бидиме во ЕУ мора да се избришиме. Факт!

Само да посочам, можевме да влезиме во ЕУ уште во 90тите под името Горна Македонија само за надворешна употреба. Немаше да ги имаме овие проблеми шо ги имаме денеска. Ама ко че имаш на моќ телетабиси, не заслужуваме држава.
Мора само да се умре. Се друго е само паламудење во празно.
Народ што дава име, нација и црква за влез во ЕУ не заслужува да постои. Мислам на СеверЏганските створења од 2017 навака. Мене лично како поединец Македонец можат да ми се фатат за куров.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.628
Поени од реакции
81.511
Како може Вистиномер на Петрит Сарачини да има 20.000 лајкови на ФБ? :facepalm: Сместа би им одзел право на глас...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.581
Поени од реакции
26.098
Незнам колку е вистинита веста, ама како што ми се чини со овој чин СПЦ ја признава целосно МПЦ, како што се чини под покровителство на РПЦ. А она „признавање“ на ВП, уствари било кликбејт ...

Патријарх српски Порфирије са свим српским архијерејима и архијереји Македонске Православне Цркве служиће 19. маја литургију помирења у Храму светог Саве у Београду са почетком у 9 часова.

Литургија помирења у четвртак, служиће је патријарх Порфирије и архиепископ македонски Стефан!

Патријарх српски Порфирије и архиепископ македонски Стефан служиће 19. маја литургију помирења у Храму светог Саве у Београду, речено је Танјугу у Патријаршији.

Литургија ће почети у девет сати, а саслуживаће сви архијереји обе цркве.

Патријарх Порфирије позива верни народ да у што већем броју присуствује архијереској литургији.

Сабор СПЦ саопштио је јуче да за македонску цркву прихвата статус најшире могуће аутономије, односно пуне унутрашње самосталности, који јој је додељен још 1959. године.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.851
Незнам колку е вистинита веста, ама како што ми се чини со овој чин СПЦ ја признава целосно МПЦ, како што се чини под покровителство на РПЦ. А она „признавање“ на ВП, уствари било кликбејт ...

Патријарх српски Порфирије са свим српским архијерејима и архијереји Македонске Православне Цркве служиће 19. маја литургију помирења у Храму светог Саве у Београду са почетком у 9 часова.

Литургија помирења у четвртак, служиће је патријарх Порфирије и архиепископ македонски Стефан!

Патријарх српски Порфирије и архиепископ македонски Стефан служиће 19. маја литургију помирења у Храму светог Саве у Београду, речено је Танјугу у Патријаршији.

Литургија ће почети у девет сати, а саслуживаће сви архијереји обе цркве.

Патријарх Порфирије позива верни народ да у што већем броју присуствује архијереској литургији.

Сабор СПЦ саопштио је јуче да за македонску цркву прихвата статус најшире могуће аутономије, односно пуне унутрашње самосталности, који јој је додељен још 1959. године.
I jas citav eden interesen text vo koj eden analiticar vika :
Rakovic says that the Serbian Orthodox Church does not question the name of the Macedonian Orthodox Church.
"We accept that, but we instructed them, that is, the SPC Assembly instructed them to find common ground with the Greeks and the Greek Church about what the Greeks will call that hierarchy in North Macedonia. In the end, let the Macedonians settle it with the Patriarchate of Constantinople and the Greeks in some bilateral meetings," he said.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.618
Не се фајчај за пиштоли одма. Зборо ми е дека тогаш малце се бараше од нас за да велзевме во тогашната Економска Заедница. Знам и сум сигурен дека беше само Горна Македонија за надворешна употреба. Тогашната грчка влада и политичари не бараа многу. Никој тогаш не ни можеше за притисок како сега орлите од внатре и татарите од надвор. А од тогаш Грците увидоа и сфатија дека сме глупи и како шо минуваа годините бараа се појче и појче. Многу нормално, секој би го напрајл истото.


И да беше табу требаше напори уште тогаш со сила да влезевме под то име Горна Македонија само за надворешна употреба него ли ова понижување да го трпиме денеска. Никогаш не вредеше НАТО да влезиме ниту тогаш ниту сега. Стално сите викаме ЕУ приорите, а ниту тогаш (шо беше многу полесно) не влеговме ниту сега, а влеговме во НАТО шо не знам каков бенефит имаме од то. Ако влезевме во ЕУ тогаш нашиве телетабиси немаше да пра ко шо сакаат денеска, всушност ако влезевме, дури тогаш че се сторевме на некој начин земја.
Тогашната грчка влада и политичари барале во новото име на државата да не стои зборот Македонија воопшто. Има живи сведоци од тоа време, не е така одамна за да може така лесно да се ретушира.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Тогашната грчка влада и политичари барале во новото име на државата да не стои зборот Македонија воопшто. Има живи сведоци од тоа време, не е така одамна за да може така лесно да се ретушира.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Тогашната грчка влада и политичари барале во новото име на државата да не стои зборот Македонија воопшто. Има живи сведоци од тоа време, не е така одамна за да може така лесно да се ретушира.
Знам дека дојдоја до решение да биди Горна Македонија по предлог од наша страна, и било прифатливо од двете страни. Знам и самиот Љупчо коментираше за истото нешто. А шо точно оригинал барале Грците, одма по осамостојувањето, не знам.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Со среќа обединувањето


догодина и со грчката да се обединиме

 

Kajgana Shop

На врв Bottom