Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Tuka go sudat za ocigleden propust pri preselba na pcelni drustva. Nastrana mozi i da e majka tereza, no vo slucajot ja zasra. Dali bil komunjar ili ne, ja zasral. E sega kolkava treba da bidi ostetata e bitno. Ovoj najverojatno ima i lekarski pregled, broj na ubodi i kade, dali e alergicen itn itn. Za moment zaboravite deka e gjubre od covek, ete random dete koe slucajno se naslo na loso mesto vo loso vreme. Kako togas ke reagiravte?
Не сум стручен да кажам колкава треба да биде оштетата ниту го знаев случајов (ете поминале 8 год), не ни знаев дека човеков има пчели, ама мое мислење е дека случајов е пренадујан, има нелогичности, него го искасале, бебево и жена му ништо. Целиов случај е сомнителен кога ќе се земат во предвид сите околности.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Smrtna kazna, minimalno
Ke se molat veganite da se distanciraat od diskusijata. Ne se raboti tuka za pravata na pcelite i kako tie bile ugneteni ili neznam sto.
Si imate soodvetna tema za veganski zalopojki.
Автоматски споено мислење:

Не сум стручен да кажам колкава треба да биде оштетата ниту го знаев случајов (ете поминале 8 год), не ни знаев дека човеков има пчели, ама мое мислење е дека случајов е пренадујан, има нелогичности, него го искасале, бебево и жена му ништо. Целиов случај е сомнителен кога ќе се земат во предвид сите околности.
I spored mene e prenadujan, ali toa sto se vleckal 8 godini ne kazuva nisto osven korumpirano sudstvo.
Pcelite ne kasaat tuku bockaat so osilo, a zosto drugite ne bile bocnati e predmet na diskusija. Pree objasniv deka pcelata pri ubod ispusta feromoni i drugite po avtomatizam napagjaat tamu. Isto kazav deka pretezno celat kon ocite, sto znaci logicno e da se pretpostavi deka nezastiten cocek najpovekje ke ima ubodi na glavata, liceto, vratot i racete ako se stiti. Kolku ubodi imal najverojatno stoi vo lekarskoto. Ako e eden ili nekolku i ne e alergicen togas definitivno e prenapunpan, no ako se 10+ i e alergicen togas e drug muabet.
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
I pravite razlika pomegju zakon i pravda. Ne e toa te edno te isto. Site sakame da se sporeduvame so zapad ali ocigledno imame dvojni arsini.
Ние немаме Владе двојни аршини. Никој тука не рече дека пчеларот не е виновен, макар тоа и да било несреќен случај, вина е вина и треба да си сноси одговорност. Судството има двојни аршини, истото тоа пупка судство, дефтерче судство, тоа има двојни аршини.
Прво не е нормално 8 години да трае една судска постапка. Второ се работи за висината на оштета. Душевна болка, претрпен страв, драпај се каде што не те чеша.
Ти кажав истиов случај да беше за Трајче од Косел, по брза постапка тужбата ќе беше отфрлена како неоснована. Пчеларот ќе добиеше условна казна да не го повтори делото, и ќе беше класифицирано како несреќен случај.
Ама епилогот е ваков каков што е, затоа што партиската функција е и поголема и од правдата и од секој Закон.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Ние немаме Владе двојни аршини. Никој тука не рече дека пчеларот не е виновен, макар тоа и да било несреќен случај, вина е вина и треба да си сноси одговорност. Судството има двојни аршини, истото тоа пупка судство, дефтерче судство, тоа има двојни аршини.
Прво не е нормално 8 години да трае една судска постапка. Второ се работи за висината на оштета. Душевна болка, претрпен страв, драпај се каде што не те чеша.
Ти кажав истиов случај да беше за Трајче од Косел, по брза постапка тужбата ќе беше отфрлена како неоснована. Пчеларот ќе добиеше условна казна да не го повтори делото, и ќе беше класифицирано како несреќен случај.
Ама епилогот е ваков каков што е, затоа што партиската функција е и поголема и од правдата и од секој Закон.
Abe ne e normalno ni na Buckovski da zastari deloto pri pravosilna presuda pa ete zastari. Ne bese ni specijalnoto obvinitelstvo normalno da postoi kako takvo ama ete pravnicite na forumot go proglasija za nadustavna kategorija. Sarenite kurtoni de. Spomni mu sega za Apasiev, pravnikot golem, mesijata koj ke ne izvadi na prav pat za negovoto ucestvo vo istoto ,oci ke ti izvadat. Mnogu raboti ne se normalni vo naseto sudstvo i toa e toa.
Drug biten moment. Izgleda ne si bila napadnata od roj zdiveni i agresivni pceli, zatoa taka pausalno si se ponasas. Kako onaka be, nisto bitno, golema rabota. Ti garantiram deka ako te odnesam vo pcelarnik, stacionaren i ti otvoram sandak vid videlina ke fatis pri prviot ubod :sneaky: .
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Ti garantiram deka ako te odnesam vo pcelarnik, stacionaren i ti otvoram sandak vid videlina ke fatis pri prviot ubod
Ич не гарантирај :icon_mrgr:
Знам што е стационарен пчеларник и отворен и затворен и максимум ме каснале 3 пчели, од кои едната беше над веѓата, па 3 дена се шетав како бумбар во окото потечена. Па нити побегнав, нити виделина фатив. Пчела е, не е крокодил:pos:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Ич не гарантирај :icon_mrgr:
Знам што е стационарен пчеларник и отворен и затворен и максимум ме каснале 3 пчели, од кои едната беше над веѓата, па 3 дена се шетав како бумбар во окото потечена. Па нити побегнав, нити виделина фатив. Пчела е, не е крокодил:pos:
Duri tri . Hmmmm
Автоматски споено мислење:

@Darklady ko bila na stacionaren pcelarnik i ko ja bocnale tri pceli ;)
20220106_235713.jpg
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
Abe ne e normalno ni na Buckovski da zastari deloto pri pravosilna presuda pa ete zastari. Ne bese ni specijalnoto obvinitelstvo normalno da postoi kako takvo ama ete pravnicite na forumot go proglasija za nadustavna kategorija. Sarenite kurtoni de. Spomni mu sega za Apasiev, pravnikot golem, mesijata koj ke ne izvadi na prav pat za negovoto ucestvo vo istoto ,oci ke ti izvadat. Mnogu raboti ne se normalni vo naseto sudstvo i toa e toa.
Drug biten moment. Izgleda ne si bila napadnata od roj zdiveni i agresivni pceli, zatoa taka pausalno si se ponasas. Kako onaka be, nisto bitno, golema rabota. Ti garantiram deka ako te odnesam vo pcelarnik, stacionaren i ti otvoram sandak vid videlina ke fatis pri prviot ubod :sneaky: .
Добро бе, толкав комплекс ти наби Апасиев? Со 2 пратеници? Јас немам видено пост од тебе, а да не го спомниш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Добро бе, толкав комплекс ти наби Апасиев? Со 2 пратеници? Јас немам видено пост од тебе, а да не го спомниш.
Duri i malce mu e na to smrdleto sarenokomunjarsko.
Oti , ti preci nesto, imas problem so toa? Treba da go velicime i hvalospevame?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Не гледам како е поврзан во случајов за убод на пчели.:toe:
Osven za korumpirano sudstvo, Apasiev kao pravnik i aktiven ucesnik vo specijalnoto sudstvo koe ajde neustavno tuku i se pokaza i kako krajno pristrasno i stetno po republikata so trajni i nepopravlivi posledici nema druga povrzanost.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Duri tri . Hmmmm
Автоматски споено мислење:

ko bila na stacionaren pcelarnik i ko ja bocnale tri pceli ;)
Ме разочара Владе :(
Како искусен пчелар би требало да знаеш дека кај пчели не се оди гол, туку се оди заштитен по целото тело нели?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Ич не гарантирај :icon_mrgr:
Знам што е стационарен пчеларник и отворен и затворен и максимум ме каснале 3 пчели, од кои едната беше над веѓата, па 3 дена се шетав како бумбар во окото потечена. Па нити побегнав, нити виделина фатив. Пчела е, не е крокодил:pos:
На селење касаат многу.
На вештачко роење јас бев ренде, преку 40 убоди додека да трепнеш, фацата ми беше како да ми згнетил бокс Тајсон.
Нема заебавање со пчели, особено ако испаничиш а се бесни, ќе те направат партал.
Автоматски споено мислење:

Ме разочара Владе :(
Како искусен пчелар би требало да знаеш дека кај пчели не се оди гол, туку се оди заштитен по целото тело нели?
Кога се мирни (стандард проверка, туркање шербет, погачи, третирање против ноземоза...) имам влегувано по шорц и кратки, само шешир горе да не ме каснат на лице. Најбитно е да си смирен, и да те боцне некоја да не скокнеш/мавташ со раце.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.926
Поени од реакции
10.553
Владе, за оштетава зборуваме. За изречена оштета од 15,000 евра. После епско судење од цели 8 години.
Во вујко ми мава камен пијан еден со мотор и тоа без светла навечер, со запосник 100% дека тој е крив му дојде да плати факинг 20.000 евра по 7.5к за двајцата синови и 5к за жена му
Против вујко ми не се водеше постапка само два пати како сведок и тоа вториот пат послем година дема кога починува човекот од незнам што па му се пуштаат у суд синовите да го тепааат, му рекле ти ни го уби тато. Сменет записник, осуден бо отсуство, никад не добил некоја покана за на суд, парите исплатени и послем од осигурителната компанија го теретеа за да ги плати парите.
Значи се може да се наштима кај нас ако се има луѓе


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom