Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.000
Поени од реакции
4.176
Investicija e vo park so veternici. Veternici / veterna energija e investicija za koja e potreben golem kapital (capex).
Се подразбира дека е потребен капитал, ама во случајов, се работи за кредит кој нема Мицко да го отплаќа од својот џеб, а корист (читај-профит!) ќе имаат пред се‘ производителот на турбините и инвеститорот. Ти нема сигурно...
Автоматски споено мислење:

Sho maka imash i od ovaa investicija sega? Ne ti gi mestat kaj tebe vo dvor.
Во какво кратковидо и тесно гледање на рабојќето од твоја страна, не ми се исплати да си го арчам денов за да ти одговорам...
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.256
Поени од реакции
9.213
Се подразбира дека е потребен капитал, ама во случајов, се работи за кредит кој нема Мицко да го отплаќа од својот џеб, а корист (читај-профит!) ќе имаат пред се‘ производителот на турбините и инвеститорот. Ти нема сигурно...
Автоматски споено мислење:



Во какво кратковидо и тесно гледање на рабојќето од твоја страна, не ми се исплати да си го арчам денов за да ти одговорам...
Na fokus objavata beshe deka e investicija, a ne kredit, razlichni kategorii se.
Ako imash info deka e kredit, postiraj da vidime.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.000
Поени од реакции
4.176
Na fokus objavata beshe deka e investicija, a ne kredit, razlichni kategorii se.
Ako imash info deka e kredit, postiraj da vidime.
Да, „инвестиција„ и „кредит„ се различни поими, ама само условно.

Што се однесува до предметниот ветерен парк, тој ќе биде инвестија, ама не домашна. Погоди кои се последиците кога странец инвестира на твоја земја. Сигурно е дека не ти доаѓа дома со инвестирање од неговите хумани побуди.

И конечно, зашто новава власт не се одлучи да изведе токму таква домашна инвестиција за домашни потреби, туку треба да мољака странски инвеститор за истата цел? Што е толку непознато во инсталирањето ветерници, кога и во Македонија имаме познавачи и искуство од таа проблематика?

Парите, т.е. кредитот за таква инвестиција би бил економски оправдан и брзо отплатен, а користа би била за наши потреби.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.256
Поени од реакции
9.213
Да, „инвестиција„ и „кредит„ се различни поими, ама само условно.

Што се однесува до предметниот ветерен парк, тој ќе биде инвестија, ама не домашна. Погоди кои се последиците кога странец инвестира на твоја земја. Сигурно е дека не ти доаѓа дома со инвестирање од неговите хумани побуди.

И конечно, зашто новава власт не се одлучи да изведе токму таква домашна инвестиција за домашни потреби, туку треба да мољака странски инвеститор за истата цел? Што е толку непознато во инсталирањето ветерници, кога и во Македонија имаме познавачи и искуство од таа проблематика?

Парите, т.е. кредитот за таква инвестиција би бил економски оправдан и брзо отплатен, а користа би била за наши потреби.
Ajde kazhi sho e uslovno, bash me interesira.

Normalno deka investitorot ima interes, kako i pri sekoja investicija.
Investira vo izgradba na veternici, koi kje proizveduvaat struja, koja kje se prodava po utvrdena cena
(ili vo dogovor so ELEM/ESM ili kako i da se vika sega, ili po pazarna cena).
Vlozhuva odredena suma, koja planira da ja vrati i da napravi profit posle X godini (toa si e nivna presmetka).
Daj primeri za domashni kompanii koi imaat "sila" da investiraat 500-1000 milioni evra naednash?
Ima poznavachi od veternici vo zemjata i firmi koi rabotat vo taa oblast, se soglasuvam,
nikoj ne im go negira pravoto da si rabotat, samo go nemaat toj finansiski kapacitet za taa suma.

Za Makedonija, imash dopolnitelen kapacitet od obnovlivi energii, bez da troshish pari od budzet koi
mozhe da se upotrebat za drugi nameni (zdravstvo kako seriozno zagrozena oblast primer).
Zgolemuvanje kapacitet na obnovlivi energii e eden od uslovite za eventualno chlenstvo vo EU vo nekoja idnina.
Namaluvanje na zavisnost na uvoz i uceni od dragite sosedni zemji, eventualno izvoz vo nekoi povolni uslovi.
Namaluvanje na potreba za izgradba na klasichni termalni elektrani, koi pridonesuvaat kon problemot so zagaduvanje itn.
Kje ima novi vrabotuvanja povrzani so proektot (imashe navedena brojka vo objavata).
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.000
Поени од реакции
4.176
Ajde kazhi sho e uslovno, bash me interesira.

Условноста се состои во тоа: кој зема кредит, кој е инвеститор и за која инвестиција ќе се искористат парите од кредитот.

Во случајов со посочените ветерници, ако државата земе кредит (што според мене има предимство), тогаш кредитот би бил искористен за ветерници, како ветерен парк во државна сопственост, за домашни потреби, пред се‘.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.167
Поени од реакции
9.777
Ajde kazhi sho e uslovno, bash me interesira.

Normalno deka investitorot ima interes, kako i pri sekoja investicija.
Investira vo izgradba na veternici, koi kje proizveduvaat struja, koja kje se prodava po utvrdena cena
(ili vo dogovor so ELEM/ESM ili kako i da se vika sega, ili po pazarna cena).
Vlozhuva odredena suma, koja planira da ja vrati i da napravi profit posle X godini (toa si e nivna presmetka).
Daj primeri za domashni kompanii koi imaat "sila" da investiraat 500-1000 milioni evra naednash?
Ima poznavachi od veternici vo zemjata i firmi koi rabotat vo taa oblast, se soglasuvam,
nikoj ne im go negira pravoto da si rabotat, samo go nemaat toj finansiski kapacitet za taa suma.

Za Makedonija, imash dopolnitelen kapacitet od obnovlivi energii, bez da troshish pari od budzet koi
mozhe da se upotrebat za drugi nameni (zdravstvo kako seriozno zagrozena oblast primer).
Zgolemuvanje kapacitet na obnovlivi energii e eden od uslovite za eventualno chlenstvo vo EU vo nekoja idnina.
Namaluvanje na zavisnost na uvoz i uceni od
dragite sosedni zemji, eventualno izvoz vo nekoi povolni uslovi.
Namaluvanje na potreba za izgradba na klasichni termalni elektrani, koi pridonesuvaat kon problemot so zagaduvanje itn.
Kje ima novi vrabotuvanja povrzani so proektot (imashe navedena brojka vo objavata).
Не спомнаа како ке бидат откупени парцелите на тој терен, оти таму сите тие ливади, ниви, се приватни.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.000
Поени од реакции
4.176
Normalno deka investitorot ima interes, kako i pri sekoja investicija.
Investira vo izgradba na veternici, koi kje proizveduvaat struja, koja kje se prodava po utvrdena cena
(ili vo dogovor so ELEM/ESM ili kako i da se vika sega, ili po pazarna cena).
Vlozhuva odredena suma, koja planira da ja vrati i da napravi profit posle X godini (toa si e nivna presmetka).
Daj primeri za domashni kompanii koi imaat "sila" da investiraat 500-1000 milioni evra naednash?
Ima poznavachi od veternici vo zemjata i firmi koi rabotat vo taa oblast, se soglasuvam,
nikoj ne im go negira pravoto da si rabotat, samo go nemaat toj finansiski kapacitet za taa suma.
Странски инвеститор инвестира за да ти „извади маста„, не од сентименталност, не од патриотизам.

Домашни компании тешко дека можат „од прва„ да потрошат тешки пари за ветерен парк, па затоа постои можност за државно задолжување (како кредитот за патот Кичево-Охрид), со точна намена за земените пари од кредитот. Ветерни паркови не се градат одеднаш, туку можат и етапно.

ЕСМ се‘ уште е државна фирма па зашто би требало да се вклучи странски инвеститор, кога може домашен.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.319
Поени од реакции
6.760
Не спомнаа како ке бидат откупени парцелите на тој терен, оти таму сите тие ливади, ниви, се приватни.
Livadite ce si ostanat vo golem del livadi. A za uzurpiraniot mal del sigurno ce si naplatat sopstvenicite, dokolku ne e drzhavno zwemjishte
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.319
Поени од реакции
6.760
Странски инвеститор инвестира за да ти „извади маста„, не од сентименталност, не од патриотизам.

Домашни компании тешко дека можат „од прва„ да потрошат тешки пари за ветерен парк, па затоа постои можност за дражно задолжување со точна намена за зеените пари од кредитот. Ветерни паркови не се градт одеднаш, туку можат и етапно.

ЕСМ се‘ уште е државна фирма па зашто би требало да се вклучи странски инвеститор, кога може домашен.
A zoshto da zema drzhavata kredit za tujg projekt?

I shto mozhi investitorot da mu ja izvadi masta na narodot?
Chudoto vrti na vizduh i pravi struja edno 20-30 god.
Investitorot ja rodava strujata na drzhavata po utvrdena cena i zarabotuva kolku shto zarabotuva.Vishokot od dogovorot mozhi kaj saka i za kolku saka da go prodava.

Za Mkd e obezbedena struja za 100 000 semejstva.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.000
Поени од реакции
4.176
Azoshto da zema drzhavata kredit za tujg projekt?

A
Каков туѓ проект...мубетот ми е за можноста за земање кредит за изградба на ветерен парк во државна сопственост, каде на пример, ЕСМ (т.е. државата) би била сопственикот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.319
Поени од реакции
6.760
Каков туѓ проект...мубетот ми е за можноста за земање кредит за изградба на ветерен парк во државна сопственост, каде на пример, ЕСМ (т.е. државата) би била сопственикот.
I??

So prazna kasa?
A odrzhuvanje, a 10000 drugi propratni raboti?

Ne podobro eden Projekt vaka a sledniot ( koga ce se vidi kako odi so ovaj Projekt) mozhi drzhavata da investira!
Ili ti znajsh da im kazhish kolku e profitabilno?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.167
Поени од реакции
9.777
Livadite ce si ostanat vo golem del livadi. A za uzurpiraniot mal del sigurno ce si naplatat sopstvenicite, dokolku ne e drzhavno zwemjishte
Не е државно земјиште и затоа ми е чудно што не се изјаснија како ке оди таа процедура.
Ама они прво договор си прават без тие основни работи кои знаеме дека не идат брзо.
Автоматски споено мислење:

рѓавом курцу и длаке сметају
Тебе што ти смета?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.319
Поени од реакции
6.760
Не е државно земјиште и затоа ми е чудно што не се изјаснија како ке оди таа процедура.
Ама они прво договор си прават без тие основни работи кои знаеме дека не идат брзо.
Автоматски споено мислење:


Тебе што ти смета?
Abe sigurno e toa vejche isplanirano.
Nikoj ne investira 400M taka na veter
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.000
Поени од реакции
4.176
I??

So prazna kasa?
A odrzhuvanje, a 10000 drugi propratni raboti?

Ne podobro eden Projekt vaka a sledniot ( koga ce se vidi kako odi so ovaj Projekt) mozhi drzhavata da investira!
Ili ti znajsh da im kazhish kolku e profitabilno?
Искуствата од ветерниот парк кај Богданци се позитивни. Турбините се веќе „исплатени„. Затоа велам дека дома имаме и писмени инжинери и нивни искуства па зашто би морало странец да ми/ни продава струја произведена од „домашен„ ветер.

Како и секога друга инвестиција во инфра-структурни објекти, и за ветерниците се изработува студија за исплатливост. Ради непрекинатата потреба од е-енергија, секоја енергана е практично добра и исплатлива инвестиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom