Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.974
Поени од реакции
4.139
Давкова ми беше професор и сум учел кај нејзе и полагал и ми стоела како урнек за подобри професори и тоа што ни зборела како големи земји креираат меѓународни закони а малите ги следат тие меѓународни закони оти едино за малите земји само таму има ред и закон додека кај големите е празнина која самите ја создаваат во хаосот на битката за нивните интереси.
Тоа самата професорка го кажа.
Досега со сета почит,цело време иде контра.
Според мене разбирам дека унитарноста е уништена и она како претседател даде подршка но јавно не треба да завзема страна во прокси војна . Јавно даде подршка и официјално новата власт заедно со Мицковски застанавме зад Украина и САД .
Русија,Иран и Кина ни се непријатели А,тоа е многу лошо .
Во претпретпоследниот собраниски состав, проф. Мухиќ (на кратко) беше пратеник. Кога еден новинар на една приватна ТВ го запраша Мухиќ зашто пред изборите зборел „едно„ а откако станал пратеник збори „друго„, Мухиќ почна нешто да се оправдува во стилот „...ама знаеш ова-она...„. Се чини дека луѓево се нафаќаат да влезат во политиката од некои „чудни„ побуди и потреби, па пред изборите се „вакви„ и продаваат некакви свои предубедувања, а штом влезат во политиката си „легнуваат на брашно„.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
413
Поени од реакции
859

Како е вмрОВЦИ? Се осеќате гордо што ваква марионетка не претставува како држава? Ајде чекам глупи стандардни изговори и како тоа сум шарен или комуњар.
Нема еволуција на тоа поле , многу јасно.
ostaj toa da vidis kako se popalija par clenovi tuka na inauguracijata koga kaza makedonija. Mislis gotovo ja vrativme starata drzava, abe isti kur ke bide i so ovie kopito do kopito u toa dpne
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.255
Поени од реакции
6.694
ostaj toa da vidis kako se popalija par clenovi tuka na inauguracijata koga kaza makedonija. Mislis gotovo ja vrativme starata drzava, abe isti kur ke bide i so ovie kopito do kopito u toa dpne
Abe vo pravo si za muabetov!

Ama se prashuvam kako ne ti tekna da pishish kako Tace Curka i Stevo Stoka pred izbori Makedonija od usta ne ja vadeja?
Ili tie denovi ja poravashe kanalizacijata vo Vizba ?
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.550
Поени од реакции
5.036
Дури сега мајка ќе му се еби на спортот, торко е номче².
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
413
Поени од реакции
859
Abe vo pravo si za muabetov!

Ama se prashuvam kako ne ti tekna da pishish kako Tace Curka i Stevo Stoka pred izbori Makedonija od usta ne ja vadeja?
Ili tie denovi ja poravashe kanalizacijata vo Vizba ?
jas dobro si go pisav toa deka rabotata zavrsi uste vo 2016 koga izgubi togasnoto vmro od nikola gruevski. Od togas pocna nadolna linija na se sto gledame sega. Nema sto da se kaze za Tace curka zaev i stevo tie se likovi koi ne zasluzuvaat mrsul da im se zalepi a ne pa nesto poise
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.255
Поени од реакции
6.694
jas dobro si go pisav toa deka rabotata zavrsi uste vo 2016 koga izgubi togasnoto vmro od nikola gruevski. Od togas pocna nadolna linija na se sto gledame sega. Nema sto da se kaze za Tace curka zaev i stevo tie se likovi koi ne zasluzuvaat mrsul da im se zalepi a ne pa nesto poise
Pak greshish!!!!

Grujo ne izgubi! CIA go zaeba za da ja unishtat Makedonija. Ako se pomachish po internet che najdish izjavi od 2003-2007 deka ova shto e sega i se spremalo ushte odtogash!

Vtoro, tie Stoka,Churka,Zaev se Nacionalni predavnici i imaat barem za 5 dozhivotni robii zasluzheno
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
413
Поени од реакции
859
Pak greshish!!!!

Grujo ne izgubi! CIA go zaeba za da ja unishtat Makedonija. Ako se pomachish po internet che najdish izjavi od 2003-2007 deka ova shto e sega i se spremalo ushte odtogash!

Vtoro, tie Stoka,Churka,Zaev se Nacionalni predavnici i imaat barem za 5 dozhivotni robii zasluzheno
Ne greska si. Narodot si glasase za toa vo 2016 so pomos na sharenata se znaese sto sledi ako vmro nemaa apsolutno mnozinstvo na pratenici odnosno 61 i toa i se desi. Za vtoroto da se slagam duri i bi rekol ne robija tuku death row treba za niv
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.199
Поени од реакции
20.846

Како е вмрОВЦИ? Се осеќате гордо што ваква марионетка не претставува како држава? Ајде чекам глупи стандардни изговори и како тоа сум шарен или комуњар.
Нема еволуција на тоа поле , многу јасно.
А што е проблемот, толку сакаш да слушаш Северна кај што се изговара? Толку ти недостига папагалското повторување "Северна" на претходната гарнитура, и каде што треба и каде што не треба?

Не знам што толку разочарани од професорката, кога таа јасно си кажа дека "Северна" нема да употребува и ќе го избегнува изговарањето "Северна" по секоја цена. Дури и во програмата го имаше тоа. Ја изгласа народот, ете ви несеверна, не знам што е сега квичење.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.255
Поени од реакции
6.694
Ne greska si. Narodot si glasase za toa vo 2016 so pomos na sharenata se znaese sto sledi ako vmro nemaa apsolutno mnozinstvo na pratenici odnosno 61 i toa i se desi. Za vtoroto da se slagam duri i bi rekol ne robija tuku death row treba za niv
I pak greshish!
Narodot si glasashe kako shto gasashe!
Samo tuka beshe predavnikot Zaev kupen predvreme od CIA shto go lazheshe narodot. I vo toa uspea zatoa shto toa beshe premiera za edev vodac na partija!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.534
Поени од реакции
7.888
Имате претседател на држава и премиер ... треба братска делба. Претседател на собрание не е ништо посебно, меѓутоа се создава клима на доверба.

58% од населението се македонци, не се понашајте како да живеете во едноетничко општество.
Не сте ни 15 %, тоа се гледа на изборите!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.255
Поени од реакции
6.694
I konechno poznati ministrite od novata vlada predlozheni od VMRO

Министер за транспорт и потпретседател на Влада – Александар Николоски

Министер за одбрана – Владо Мисајловски

Министер за финансии – Гордана Димитриовска Кочоска

Министер за надворешни работи и надворешна трговија – Тимчо Муцунски

Министер за локална самоуправа – Златко Перински

Министер за информатичко општество и дигитална трансформација – Стефан Андоновски

Министер за спорт – Борко Ристовски

Министер за енергетика, рударство и минерални суровини – Сања Божиновска

Министер за земјоделие, шумарство и водостопанство – Цветан Трипуновски

Министер за култура и туризам – Зоран Љутков

Министер за внатрешни работи – Панче Тошковски

Министер за образование и наука- Весна Јаневска

Министер за политички систем – Љупчо Димовски

Министер задолжен за односи меѓу заедниците – Иван Стоилковиќ

Министер задолжен за интеграција и имплементација на Декадата на Ромите – Шабан Салиу


Lichno sum zadovolen od izborot od Pance za MVR se pokazha kako stabilna i vrednalichnost shto si ja brka rabotata kako shto treba.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
857
Поени од реакции
2.769
Министер за одбрана – Владо Мисајловски
ЈАНУШЕВ ОТПАДНА !!!!!
Велешко гомно.
ТООООООООООООО
ДДАААААААААААААААААА
Ова е најдобро:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:


Кое дупење му се направи.


Мисајловски го спремаат за иден претседател на Вмро дефинитивно.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.519
Поени од реакции
3.565
Мислам сите од ова објавеново , само со Панче сме задоволни, единствен шо си ја брка работата и има авторитетен став.
Се надевам нема да разочара премногу.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
183
Поени од реакции
173
Министер задолжен за односи меѓу заедниците – Иван Стоилковиќ
Претседателот на партија на Србите, министер на министерство во кое над 90% од вработените се албанци, мнозинство тие од Рамковниот договор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom