Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.842
приватно финансирани филмови за востанијата и В.М.Р.О
Овие пари би ги фокусирал повеќе на спонзорства за научни проекти на археолошките наоѓалишта во Македонија и помагање на историчарите со финансиски фондови .
За Филмови нека иде покасно .
Со Лилчик Адамс правев приватно муабет и вика дека Груевски тука на почетокот зезна многу . Одлично почна со правењето на зградите музеи и емисии но многу се залета со спомениците и фурање емисии на телевизија .
Квантитетот на споменици да ги префрлеше во финансирање на археолошки проекти како обновата на Амфитеатарот на Стоби како што почна како пример еден , ќе беше одличен буст за економскиот ,туристичкиот и научната соработка на Македонија во меѓународен план .
Едно 80 локации стојат уште неископани и се зборува за периодот од на Античка Македонија како градеви,населби итн .
Еден споменик од 10 милиони евра ќе помогнеше доста во обнова на некој локалитет .
Автоматски споено мислење:

Македонија гласаше ЗА резолуцијата за Сребреница .
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.105
Поени од реакции
6.750
проблемот е албанскиот нео фашизам кој е длабоко и во Вреди коалицијата . Ако се тргнат ДУИ , имаш замена во друга или други албански партии на кои им даваш простор за развој економски и моќно . Таравари и Биљал Касами ,запази им реторика . Ќе преќутат моментално при преговори , но после ќе бараат,ќе бараат и ќе бараат . Друго е веќе кога ќе ги пуштиш внатре во затворениот круг .Џабе не се рекло, битно е да влезиш, останатото е лесно . Битно е многу да ги стегнеш и контролираш а не им се дава голем број на министерства .
колку што гледам настапите на вреди на тв ,говорат на македонски,нема закани,уцени,урлања и закани со учк или слично

досега се културни и коректни,а тоа што бараат министри и директори е нормално,колку ќе добијат ќе видиме
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.842
Покрај предлагачите Германија и Руанда, спонзори на резолуцијата се: Албанија, Австралија, Австрија, Бангладеш, Белгија, БиХ, Бугарија, Чиле, Данска, Естонија, Финска, Франција, Холандија, Хрватска, Ирска, Исланд, Италија, Јордан, Канада, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Малезија, Маршалските Острови, Норвешка, Нов Зеланд, Полска, САД, Северна Македонија, Словенија, Шведска, Турција, Велика Британија и Вануату, се наведува во нацрт резолуцијата.
https://fokus.mk/izglasana-rezolutsijata-za-srebrenitsa-vo-on-11-juli-se-proglasuva-za-megunaroden-den-na-sekavane-na-genotsidot/
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Западот ништо не научи со косовскиот преседан. Сега прави уште еден, кој исто како независноста на Косово, ќе повлече и други преседани (геноцид над Ерменците, геноцид над Србите, геноцид над Русите...), со кои ќе се создадат други проблеми.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.058
Поени од реакции
4.645
Овие пари би ги фокусирал повеќе на спонзорства за научни проекти на археолошките наоѓалишта во Македонија и помагање на историчарите со финансиски фондови .
За Филмови нека иде покасно .
Со Лилчик Адамс правев приватно муабет и вика дека Груевски тука на почетокот зезна многу . Одлично почна со правењето на зградите музеи и емисии но многу се залета со спомениците и фурање емисии на телевизија .
Квантитетот на споменици да ги префрлеше во финансирање на археолошки проекти како обновата на Амфитеатарот на Стоби како што почна како пример еден , ќе беше одличен буст за економскиот ,туристичкиот и научната соработка на Македонија во меѓународен план .
Едно 80 локации стојат уште неископани и се зборува за периодот од на Античка Македонија како градеви,населби итн .
Еден споменик од 10 милиони евра ќе помогнеше доста во обнова на некој локалитет .
Автоматски споено мислење:

Македонија гласаше ЗА резолуцијата за Сребреница .
Се согласувам, но во моментов највеќе ни треба филм за средниот век, поврзана со автономијата на македонските словени и битките, да се урнат некои шовинистички тези за сшти корен.
Автоматски споено мислење:

Западот ништо не научи со косовскиот преседан. Сега прави уште еден, кој исто како независноста на Косово, ќе повлече и други преседани (геноцид над Ерменците, геноцид над Србите, геноцид над Русите...), со кои ќе се создадат други проблеми.
Ова може да излезе добро за нас, ако сме паметни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
геноцид над Македонците во Егејска Македонија од Грците како пример
Има многу геноциди.
Но, во контекст на муабетот релевантни се само оние за кои има некој кој ќе поднесе барање да се признаат за такви, што ќе предизвика други проблеми.
Има политички фактори (самите држави) кои ќе поднесат барање да се признаат за геноциди споменатите случаи. Инаку, како македонскиот геноцид за кој нема кој да поднесе барање да биде признаен, има милион низ светов.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.842
Има многу геноциди.
Но, во контекст на муабетот релевантни се само оние за кои има некој кој ќе поднесе барање да се признаат за такви, што ќе предизвика други проблеми.
Има политички фактори (самите држави) кои ќе поднесат барање да се признаат за геноциди споменатите случаи. Инаку, како македонскиот геноцид за кој нема кој да поднесе барање да биде признаен, има милион низ светов.
Ауфф нашиот и како може да биде релевантен и во склоп со грчките сентиментални проблеми кон нашето име и историја . Само Македонија треба да пишти малку и да прави врева . Виде што галама се крена со еден збор Македонија на назначувањето на Давкова .
Ако тераш инает се тера до крај и се игра временски . Тоа е меѓународната политика . Сила,моќ и време на притисок и кондиција .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Ауфф нашиот и како може да биде релевантен и во склоп со грчките сентиментални проблеми кон нашето име и историја . Само Македонија треба да пишти малку и да прави врева . Виде што галама се крена со еден збор Македонија на назначувањето на Давкова .
Ако тераш инает се тера до крај и се игра временски . Тоа е меѓународната политика . Сила,моќ и време на притисок и кондиција .
Нашиот ќе биде релевантен, ако има некој да поднесе барање у ООН и некој (по можност од СБ) да го подржи.
Тебе како ти личи ситуацијата сега? Има некој овде кој тоа ќе го предложи? Има ли некој у СБ што ќе го подржи?
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.842
Нашиот ќе биде релевантен, ако има некој да поднесе барање у ООН и некој (по можност од СБ) да го подржи.
Тебе како ти личи ситуацијата сега? Има некој овде кој тоа ќе го предложи? Има ли некој у СБ што ќе го подржи?
Левица се најблиску до сериозни .
За ВМРО ми се втори ама по формалност по работење за секојдневна политика и реторика .
Вмро ги има моментално уздите и како што дале збор за враќање на старото име и бугарскиот договор да се направи ревидирање ,би требало да се вкључат и проблемите со нашите во Грција и во Бугарија .
Моментално правно не држи Преспанскиот договор од државна интервенција кон нашите Македонци во Егејска Македонија .
Да се тргне договорот или почеток како притисок може да се направи во ОН за барање резолуција .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Левица се најблиску до сериозни .
За ВМРО ми се втори ама по формалност по работење за секојдневна политика и реторика .
Вмро ги има моментално уздите и како што дале збор за враќање на старото име и бугарскиот договор да се направи ревидирање ,би требало да се вкључат и проблемите со нашите во Грција и во Бугарија .
Моментално правно не држи Преспанскиот договор од државна интервенција кон нашите Македонци во Егејска Македонија .
Да се тргне договорот или почеток како притисок може да се направи во ОН за барање резолуција .
Левица не е власта во Македонија.

Македонскиот случај е вака, само за на форум. Тоа е реалноста.
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
459
Нашиот ќе биде релевантен, ако има некој да поднесе барање у ООН и некој (по можност од СБ) да го подржи.
Тебе како ти личи ситуацијата сега? Има некој овде кој тоа ќе го предложи? Има ли некој у СБ што ќе го подржи?
Тешко да се најдат доволно подржувачи надвор од архинепријателите на грците како Турција. Нашата дипломатија е смешка во споредба со грчката.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.058
Поени од реакции
4.645

Kajgana Shop

На врв Bottom