Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.098
Поени од реакции
8.367
Инаку,

Ковачевски си даде оставка официјално .

Se povlekuval od liderskata pozicija, ovoj veruva deka bil lider. Ebati mizirejata.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
glup li si be retardinjo? t.e. shto prashuvam, glup si kao kur. razgledaj levica kolku se zalaga za vraboteni, razgledaj kolku pati i kako levica oficijalna partija se zalagale za rabotnici i kako lenka i solidarnost shtrajkuvale i vo kavadarci za drekselmaer vraboteni i bitola, krvta nepismena da ti ja ebam ja otepa ta levica ta levica od zboruenje glup nepismen tvor, cela levica da ti se natopori od pozadi
eve ti samo eden google search https://levica.mk/pres-centar/soopshtenija-reakcii/drzavnata-pomos-nameneta-za-rabotnicite-zavrsila-vodzebovite-na-gazdite/
Pusi kur gomno sarenokurtonsko. Barem za tuka ne mi kazvaj ebate kurtonot saren.
Автоматски споено мислење:

Не е точно што зборуваш дека уште сега се актуализира проблемиве со економскиве зони и фабрикава . Одамна се зборуваше дека се на 70 проценти плата . Вмро зошто не зборуваше за ова ?
Koj se be na 70 % plata trkalo edno?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.293
Поени од реакции
40.074
glup li si be retardinjo? t.e. shto prashuvam, glup si kao kur. razgledaj levica kolku se zalaga za vraboteni, razgledaj kolku pati i kako levica oficijalna partija se zalagale za rabotnici i kako lenka i solidarnost shtrajkuvale i vo kavadarci za drekselmaer vraboteni i bitola, krvta nepismena da ti ja ebam ja otepa ta levica ta levica od zboruenje glup nepismen tvor, cela levica da ti se natopori od pozadi
eve ti samo eden google search https://levica.mk/pres-centar/soopshtenija-reakcii/drzavnata-pomos-nameneta-za-rabotnicite-zavrsila-vodzebovite-na-gazdite/
Јадете трици за една од најдобрите странски инвестиции. Жими таквото ве боли за работниците.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
Јадете трици за една од најдобрите странски инвестиции. Жими таквото ве боли за работниците.
Abe ti velam, levicar ko ke porasni saka da bidi komunjar. Ali treba baaaaaagji lajna da izedi duri da dobie sertifikat za komunjar. Posebno nivni gomna. Ne za djabe SDSM gi koristese i gi koristi kako kurtoni.
Sega kaj da e i za REK Bitola ke se setat deka postoi. Do vcera se si bese ok tamu, ali sega gotovo, kraj na svetot.
Prati ke vidis.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.784
Se povlekuval od liderskata pozicija, ovoj veruva deka bil lider. Ebati mizirejata.
Според комуњарски кругови :icon_mrgr: Цаци и Зечевич влегуваат у трка за местото на СДС .Проливер си ја усра цела кредитација со скандалите за пасоши и издавања/мењавања со новото име .
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.412
Јадете трици за една од најдобрите странски инвестиции. Жими таквото ве боли за работниците.
reagiram samo na grevov bitolski posho tvrdi deka DURI sega levica se aktivirale za rabotnicite a ne e tochno, malku mozok da ima kje proveri deka odsekogash se grizele za najsiromashnite i obezpravenite, da mu ebam suratot grd samo laze, kako da e platen samo kontra levica da zborue krvta klosharska da mu ja ebam
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
644
Поени од реакции
2.372
Ме боли курот дали левица или било кој ќе критикува нешто, дали позитивно или негативно за индустриските зони и фабриките таму, ама јас работев во Џонсон Контролс и тешка експлоатација се случува таму, пред 10 години основица ми беше 14 400 денари и ако фатев две недели 3 та смена стигнав до 16 000. Така да многу многу не кажувајте овде бајки.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.412
Ме боли курот дали левица или било кој ќе каже нешто за индустриските зони и фабриките таму, ама јас работев во Џонсон Контролс и тешка експлоатација се случува таму, пред 10 години основица ми беше 14 400 денари и ако фатев две недели 3 та смена стигнав до 16 000. Така да многу многу не кажувајте овде бајки.
kazi mu na grdotijava bitolska
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
644
Поени од реакции
2.372
kazi mu na grdotijava bitolska
Кажувам за сите да знаат, ако си некој инженер или имаш друга функција ти е ок, имаш убави примања, ама на лента буквално не те сметаат за ништо и за ич пари маста ти ја вадат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
Ме боли курот дали левица или било кој ќе критикува нешто, дали позитивно или негативно за индустриските зони и фабриките таму, ама јас работев во Џонсон Контролс и тешка експлоатација се случува таму, пред 10 години основица ми беше 14 400 денари и ако фатев две недели 3 та смена стигнав до 16 000. Така да многу многу не кажувајте овде бајки.
Ne e dali ke kaze tuki tajmingot.
Patem receno tuka kolku so sum vo tek platata e okolu 40000 so za tukasni standardi e edna od podobrite. Baska prevoz i hranarina. Ali site se tepat za REK oti tamu treba da rabotis, vo REK nemoras ako nejkis. Idealno za partiski snegulki.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.098
Поени од реакции
8.367
Кажувам за сите да знаат, ако си некој инженер или имаш друга функција ти е ок, имаш убави примања, ама на лента буквално не те сметаат за ништо и за ич пари маста ти ја вадат.
Daleku od toa deka ne se soglasuvam so tvoeto mislenje, ili pak sakam da ti odam kontra ama bi potenciral (nadvor od tema) na lenta mislam nikade ne te smetaat za nisto.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
@Ron Burgundy me preteknale be kurtonite, se setija i na REK deka postoi :pos:
Znaci poocigledno glupo stvorenje od random saren kurton takozvani levicar ne postoi. Da ne postoeja ke trebase da gi izmislime.

Од Зоран Божиновски


МИЦКОСКИ СЕ СПРЕМА ДА СЕ ВРАТИ НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ!?

Последен генерален директор на ЕЛЕМ АД, сега ЕСМ АД, при падот на ЧУДОВИШТЕТО од власт во 2017 година, беше ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ. Главниот ресурс на ЕЛЕМ (ЕСМ) е РЕК БИТОЛА. Убедливо најголемите пљачки се изведени преку овој комбинат. Се памети бруталниот криминален поход на ЗОРАН КОЊАНОВСКИ, ВЛАТКО ЧИНГОСКИ, а продолжен во континуитет од ВАСКО КОВАЧЕВСКИ. Кога продолжи континуитетот, СДС од Нашата земја, преку Вице Заев и Васко Ковачевски, ги ,,кооптираа,, најголемите тендераши на ДПМНЕ, Силјан Мицевски и Борче Марковски. Им одредија тарифа од 40% авансно плаќање за секој однапред наместен тендер во нивна корист...

За да се одржи континуитетот, на Мицкоски му се подготвува потпис на директорска функција во РЕК БИТОЛА од страна на неговите суфлери во ДПМНЕ. Имам допис од инженер во РЕК БИТОЛА кој трета деценија гледа што се случува во комбинатот. Еве ги неговите зборови:

Кој е инжинерот кој на големо се спрема да биде Директор на РЕК Битола?
-Пријател е на Мицковски.
Секогаш кога ВМРО е на власт тој е на раководно место, игра со сите од власта, местат тендери и е најкорумпиран во РЕК Битола.
Зоран Богдановски е рударски инжинер РЕК околу 30 год.
Кога се вработи во РЕК немаше ,,вода во очите,,, возеше ,,фичо,,, но кога стана ШЕФ на систем, почна да потпишува фактури за наплата за фирмите. И почна да се збогатува. Во тоа време во РЕК работеа фирмите: Пелистер, Гранит, Бетон, Кајмакчалан и др. Богдановски од сите земаше пари, натпишуваше работни саати за луѓето и машините и за тоа земаше процент за себе. На луѓето му пишеше ,,8,, како да се на работа во РЕК, а тие работеа кај него на куќата. Му ѕидаа, му малтерисуваа, му бојадисуваа, му правеа ограда од ковано железо. На фирмите им наплаќаше за се шо ќе им натпишеше. Саати за машините (работеа по 5-6 саати на ден а тој им потпишуваше по), саати за луѓето, им натпишуваше за копање на земја и јаглен, да можеше ќе им натпишеше и за воздухот што го дишат додека се ангажирани во РЕК!
Така тој изгради куќа за рекордно време а набргу си купи и кола, нова од салон ,,хјундаи акцент,,.
Во 2006 година кога дојде ВМРО на власт, Богдановски почна да напредува, од фотелја до фотелја. Беше главен инжинер за производство, па Технички Директор. Со тендерите управуваше, тераше бизнис и цветаше.

Жена му Виолета прво беше остручена со средно земјоделско, со работно искуство како фризерка, па ја вработи како електроничар. Дека нестручна за електроника ја шуткаа натаму-наваму низ комбинатот, практично беше вработена на работно место ,,сопруга на директор,,. Не ја ценеа воопшто бидејќи не знаеше ништо конкретно да работи, па сопругот Богдановски ја запиша вонредно на Рударски факултет, таму и купи диплома за многу кратко време, како што купија повеќето директори во РЕК и ЕСМ. Виолета Богдановска набргу се трансформираше од фризерка во рударски инженер. Секако дека продолжи ништо да не работи, за да не предизвика некоја катастрофа. Има ново решение за работно место рударски инженер, според систематизација, ама нема задолженија. И натаму е вработена на истото работно место, ,,сопруга на директор,,, само што зема многу поголема плата!

Во периодот 2007-2017 во РЕК, со поделбата на милиони евра од наместени тендери, фирмите како Пелистер, Трансмет, Вато, Марковски, Рудкоп, Геоленд нараснаа до енормно големи компании, а со Васко Ковачевски и Вице Заев, ем станаа МЕГА КОМПАНИИ, ем небото им стана лимит по профит...
Го пустошеа РЕК без милост, колку што можат. РЕК БИТОЛА стана нивна крава молзница. Богдановски го имаше секаде и со сите, во сите времиња, со сите политики. Беше во прв план со сите директори на ЕЛЕМ (ЕСМ), со Коњановски, Бошковски, Мицковскии, Ковачевски, со Пелистер, со Трансмет, со Марковски. Парите се делеа, Богдановски секогаш беше на маса.

Па си купи стан од 45 м2 на ул. Иван Милутиновиќ, во центарот на градот. Па си купи викендица блиску до градот со 1.500 м2 земја. Па си ,,рено меган,, (секако нова од салон). Па ја почна да се забележува сето ова, да се шепоти низ РЕК БИТОЛА, па ја криеше колата во гаражи и не ја возеше, за да се смират озборувањата. Кога падна ВМРО од власт во 2017 на СДС им суфлираше и се нудеше да помогне сите да одговараат за криминалот во РЕК,,. Се нудеше на СЈО, се појавија обвинители во РЕК БИТОЛА. Имаше претреси, прибираа докази, чешлаа документација, полицијата земаше документи, компјутери, наводно за докажување. Па божем ќе има истрага против сите кои направиле криминал во минатото, ама не бидна ништо. Се здружија уште еднаш!

Никој за ништо не беше ниту гонет ниту обвинет.....
Слези Мурто - качи се Курто.
Исто како шо крадеа ВМРО, така продолжија и СДС и тоа повеќе.
Кога дојде СДС на власт, Зоран Богдановски прво стана сменски инжинер, шеф на смена. Ама брзо се намирисаа со Васко Ковачевски, брзо сфатија дека се од иста клептоманска сорта, па станаа први другарчиња. Богдановски ја продлабочи соработката со Марковски Компани. Се запозна и веднаш се спријатели и со Вице Заев. Се грижеше сите тендери кои Марковски Компани ги посакуваа, да го добијат. Лажен ископ, лажно впишани а неодработени саат на машините и луѓе. Долга е листата од сите смислени ,,иновации,, за безмилосно крадење...

Ќерката на Богдановски, Кристина, долги години беше студент на Градежен факултет, отсек геодезија. Ама кутрата е неталентирана за таа струка, па не може да го заврши, па таткото и на неа СЕ ОБИДЕ да и купи диплома, ама НЕ УСПЕА. Па ја запиша како мама Виолета и на ќерката и купи диплома од Рударски факлутет од Штип. Па и Кристина стана рударски инженер. За да не биде дека создавааат династија во РЕК, ќерката ја вработи во Марковски Компани. Нема поим од рударство, ама тато Зоран работи наместо неа. Тато е тука за Марковски Компани, а на нив не им е тешко да дадат плата на девојчето од наместени тендери за кои се трошат пари од даночни обврзници...

На крај остана и синот на Богдановски. Запишал да студира на Технички факултет, насока електро инженер. Васко Ковачевски веднаш скокна напомош, додели стипендија за идниот академец, скромни 8.000 ден месечно. Се чека детето да дипломира, го чека вработување па напорна работа во РЕК БИТОЛА. Тато Зоран каде и да е, ќе се пензионира, синот ќе треба да продолжи по стапките на тато...
А бидејќи ќерката инженерка лека полека влегува во години кога ќе треба да се мажи, купен е и стан од 70 квм на влез во Битола, да однесе мираз во семејството каде ќе биде снаа.

Зоран Богдановски, домаќин човек и инженер со искуство, уште пред изборите се спрема за директор на РЕК БИТОЛА. Сигурен е 200% дека Мицкоски него ќе го назначи, стари пријатели се одамна, па сходно на тоа веќе кори идна кадровска политика. Прави списоци кој каде ќе му одработува, кој ќе си оди, кој ќе остане, кој ќе потпишува тендери наместо него...

Мислите ли дека ќе биде нешто поразлично од досега? Дека ќе се смени нешто во РЕК? Проценете си сами. РЕК е златната кокошка која носи јајца за сите корумпирани, лакоми, ненаистни функционери. Ајде да видиме како ВМРО ќе се бори против криминалот. Дали корумпираните директори ќе ги врати во фотелјите. Наскоро ке дознаеме...

(авторот е рударски инженер)



Прегледај го приврзокот 417772
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.073
Поени од реакции
4.850
Како почна да маваш по албанците од нигде никаде некој ќе помисли дека си на копче.
Се поклопува.
Исти сте.
Не се струвај, сичко е наред.
И јас имав дилема, помислив дека некој му го(х)акнал налогот.
А,а во вториот пост се коригираше и сега сум сигурен тој е!

Jas i bugarski ? Namali so pecurkite, premnogu si patuval, ne ke mojs da se vratis.
Е што па ти се почуствува навреден, од кого, мене ме направи другар со Палчо...:pos:

Туку батали Антонот тој ќе остане тука уште долго да не забавува, ај да прашам екипата што мисли за:
поднесената Резолуција во Генералното собрание на Обединетите нации со која Србија и Србите ќе бидат за векови жигосани како геноцидна држава/народ????
Ставот на Северџганите+Балистите+Новобугарите ми е познат од порано ама се прашувам дали остана некој во Македонија со 2 грама мозок?

Односот на Македонија кон гласањето за ова резолуција во многу што ќе ги одреди односите на Балканот. А ако резолуцијата биде изгласана тоа ќе биде првиот сигнал за палење/нова војна во регионот. Тоа прво, а второ ќе значи дефинитивно губење и на подршката од единствениот коректен сосед... и отпочнување на нешто многу лошо по Македонците и Македонија.

Ке речете дека ова и нема баш директна врска со политички случувања во Македонија, ама самата разрешница на она погоре сметам ќе има клучно влијание и на внатрешен и на надворешен план.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
МкдВладе стана десничарскиот ШарпШутер карактер :icon_mrgr:

лошото детиште Хуго .
Dobro be ne vi pagja vaka nekogas nezgodno kolku ste glupi. Ete si se gledas pred ogledalo i ne si velis poooo kolku glup sum :cautious:.
Mene iskreno tugj sram me fakja koga ve citam, a nemozam da ve smislam. Pomesani cuvstva jbg. Uste misterija mi e kako napravivte akaunt koga toa ocigledno e daleku nad vasite moznosti, pa uste i dupli.
Od SDSM vi gi pravat ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom