Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.031
Поени од реакции
80.879
Meне пак ми е прашањето . Колку беа министерства во Македонија ? 16 ?
Значи Вреди ќе има 5 или 6 министерства . Остануваат 10/11 да се распределат . Вмро зема најмалку 5 министерства . Остануваат 5/6 . Тогаш Знам и евентувално Левица а не сум сигурен дека Мицко ќе сака да зборува со Левица ,им остануваат 3 до 5 да бираат .

5/6 земаат Албанците
3-5 земаат Знам/Левица
5 најмалку зема Вмро како главна водечка партија и Влада .
Пак не ми е јасно , како нема отпор кај македонските партии едино кај Левица да се стегнат албанските партии во продор и моќност на владеење .
Да им се рече , малцинство сте , еве ви 3 ако не сакате , идеме со ЗНАМ и Левица . Вмро има сигурно според нив 63 пратеника осигурано . 63+12 на левица и знам ,пак имаат 75 најмалку . Може да им се даде простор и на СДС , сакате и вие дел , од кај нив уште едно 4 или 5 пратеника може да се земе , ќе се има најмалку 80 пратеника и супер квота за промена на Уставот и враќање на името .

Едноставно Мицко иде контра правилно како треба .
На Албанците им нуди одма дупе . Кој шупак .
затоа што Мицковски е амерички послушник како и било кој од СДСМ
односот кон името и пописот укажува на тоа
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.789
Подобро е да им дадат собраниски спикер, а да го земат Труд и социјала. Многу важно министерство е тоа, голема грешка ќе направат ако им го дадат тоа место.
Toa e тоа што цело време зборувам . На Албанците главно оружје им се рамковните вработувања . Без тоа се никој и ништо . Немаат каде да вработат луѓе во наши институции,они се буквално и економски мртво зомби на партии . Немаат интелектуала ,они имаат само гласачка машинерија ,нормален народ . Да ги стегнете економски ,Македонецот може јако да ги контролира и да нема политички испади со повици кон пад на Македонија .
Немаат позиции , немаат ништо .
Боље да им се даде позиции на Знам и старите комуњари отколку на Албанците .
Барем комуњарите ги контролираш .
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.106
Поени од реакции
8.380
Meне пак ми е прашањето . Колку беа министерства во Македонија ? 16 ?
Значи Вреди ќе има 5 или 6 министерства . Остануваат 10/11 да се распределат . Вмро зема најмалку 5 министерства . Остануваат 5/6 . Тогаш Знам и евентувално Левица а не сум сигурен дека Мицко ќе сака да зборува со Левица ,им остануваат 3 до 5 да бираат .

5/6 земаат Албанците
3-5 земаат Знам/Левица
5 најмалку зема Вмро како главна водечка партија и Влада .
Пак не ми е јасно , како нема отпор кај македонските партии едино кај Левица да се стегнат албанските партии во продор и моќност на владеење .
Да им се рече , малцинство сте , еве ви 3 ако не сакате , идеме со ЗНАМ и Левица . Вмро има сигурно според нив 63 пратеника осигурано . 63+12 на левица и знам ,пак имаат 75 најмалку . Може да им се даде простор и на СДС , сакате и вие дел , од кај нив уште едно 4 или 5 пратеника може да се земе , ќе се има најмалку 80 пратеника и супер квота за промена на Уставот и враќање на името .

Едноставно Мицко иде контра правилно како треба .
На Албанците им нуди одма дупе . Кој шупак .
Ne znam kako ja brojs levica vo matematikava, ali vo slucajov po se izgleda Vredi ke zeme 5 i Micko 11 ministerstva, Ili moze I Znam da dobie 2 a Micko 9.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.090
Поени од реакции
6.729
предизборно мицко кажа дека ќе коалицира со вреди и ќе се пресмета со криминалците од дуи,вреди се коалиција од 4 партии,значи никој не очекуваше дека ќе добијат помалку од 4-5 министерски места....најбитното е да се реши и санкционира шерифувањето на дуи со груби како премиер на државата
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.789
Ne znam kako ja brojs levica vo matematikava, ali vo slucajov po se izgleda Vredi ke zeme 5 i Micko 11 ministerstva, Ili moze I Znam da dobie 2 a Micko 9.
Левица ја бројам како последна партија кај која и со која Мицко би преговарал . Се што постави Апасиев е апсолутно во корист на Вмро и апсолутно лесно прифатливо . Прв услов е една изборна единица , кај Мицко е изгласано во програм, второ е Македонскиот Манифест кој исто така иде во говорна линија на Мицко .Но суетата која ја има Мицко од сам почеток и го напаѓаше Апасиев ,е тука е големата кочница . Мицко со сите се раскара пред самите избори додека беа опозиција . Сега е различна сликата . Апасиев има 6 пратеника кои доста мењаваат . Вмро има 63, Знам лесно се придобиваат оти се чиста клиентелистичка партија од стари комуњари . Дај им пари ќе продадат дупе . Горе доле , Мицко не спушти гард и нарцист дигнитет и нека го зема одма Апасиев и нека им ја даде правда министерството . Ем ќе го стави на тест ем ќе се докаже како лидер на македонскиот блок .
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.945
Meне пак ми е прашањето . Колку беа министерства во Македонија ? 16 ?
Значи Вреди ќе има 5 или 6 министерства . Остануваат 10/11 да се распределат . Вмро зема најмалку 5 министерства . Остануваат 5/6 . Тогаш Знам и евентувално Левица а не сум сигурен дека Мицко ќе сака да зборува со Левица ,им остануваат 3 до 5 да бираат .

5/6 земаат Албанците
3-5 земаат Знам/Левица
5 најмалку зема Вмро како главна водечка партија и Влада .
Пак не ми е јасно , како нема отпор кај македонските партии едино кај Левица да се стегнат албанските партии во продор и моќност на владеење .
Да им се рече , малцинство сте , еве ви 3 ако не сакате , идеме со ЗНАМ и Левица . Вмро има сигурно според нив 63 пратеника осигурано . 63+12 на левица и знам ,пак имаат 75 најмалку . Може да им се даде простор и на СДС , сакате и вие дел , од кај нив уште едно 4 или 5 пратеника може да се земе , ќе се има најмалку 80 пратеника и супер квота за промена на Уставот и враќање на името .

Едноставно Мицко иде контра правилно како треба .
На Албанците им нуди одма дупе . Кој шупак .
На Левица и премиер ќе им биде понудено, покрај 3-5 министри.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.789
најбитното е да се реши и санкционира шерифувањето на дуи со груби како премиер на државата
проблемот е албанскиот нео фашизам кој е длабоко и во Вреди коалицијата . Ако се тргнат ДУИ , имаш замена во друга или други албански партии на кои им даваш простор за развој економски и моќно . Таравари и Биљал Касами ,запази им реторика . Ќе преќутат моментално при преговори , но после ќе бараат,ќе бараат и ќе бараат . Друго е веќе кога ќе ги пуштиш внатре во затворениот круг .Џабе не се рекло, битно е да влезиш, останатото е лесно . Битно е многу да ги стегнеш и контролираш а не им се дава голем број на министерства .
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.106
Поени од реакции
8.380
Левица ја бројам како последна партија кај која и со која Мицко би преговарал . Се што постави Апасиев е апсолутно во корист на Вмро и апсолутно лесно прифатливо . Прв услов е една изборна единица , кај Мицко е изгласано во програм, второ е Македонскиот Манифест кој исто така иде во говорна линија на Мицко .Но суетата која ја има Мицко од сам почеток и го напаѓаше Апасиев ,е тука е големата кочница . Мицко со сите се раскара пред самите избори додека беа опозиција . Сега е различна сликата . Апасиев има 6 пратеника кои доста мењаваат . Вмро има 63, Знам лесно се придобиваат оти се чиста клиентелистичка партија од стари комуњари . Дај им пари ќе продадат дупе . Горе доле , Мицко не спушти гард и нарцист дигнитет и нека го зема одма Апасиев и нека им ја даде правда министерството . Ем ќе го стави на тест ем ќе се докаже како лидер на македонскиот блок .
Abe ti pisis kako bi trebalo da bide, momentalnive pregovori nemast vrska so toa , zatoa matematikata e bez vrska. Kolku I da glup Micko sigurno nema da zadrzi za nego 2-3 ministerstva.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.789
Kolku I da glup Micko sigurno nema da zadrzi za nego 2-3 ministerstva.
Нормално зборувам како сакам и треба да е правилен начинот да започне со неговите чекори .
Но го објаснувам чекорот на преговори со Вреди коалицијата како грешен . И те молам не спинувај дека зборам дека Вмро ќе има 2-3, реков најмалку 5 министерства за себе како владеачка партија . Проблемот го асоцирам што Вреди како коалиција на партии им се дава доста голема моќ како малцинство во политичкото владеење . Спикер,5 или 6 министерства,заменици, директори и управни одбори . Тоа е премногу . Само се заменува старо ДУИ со ново ДУИ .
Преговориве моментални се утка . ја би бил задоволен со највеќе 3 министерства и неколку директори . Другото нека се ебат . Има и други партии како македонски во ЗНАМ и ЛЕвица кои би требало ,зошто да не и СДС ако има асално пратеници кои би помогнале во промена на старото име назад и сузбивање на Заев фамилијата и бугарското шерифирање .
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.812
На Левица и премиер ќе им биде понудено, покрај 3-5 министри.
Можно е и тоа ако по некоја случајност се разбуди про европскиот инстинкт кај Албанците сред мандат :icon_lol: во ситуација кога Дпмне нема да ги стави бугарите во устав и ќе го закочи еу патот, па да свртат „европјаниве“ страна и да ја срушат владата
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.106
Поени од реакции
8.380
Нормално зборувам како сакам и треба да е правилен начинот да започне со неговите чекори .
Но го објаснувам чекорот на преговори со Вреди коалицијата како грешен . И те молам не спинувај дека зборам дека Вмро ќе има 2-3, реков најмалку 5 министерства за себе како владеачка партија . Проблемот го асоцирам што Вреди како коалиција на партии им се дава доста голема моќ како малцинство во политичкото владеење . Спикер,5 или 6 министерства,заменици, директори и управни одбори . Тоа е премногу . Само се заменува старо ДУИ со ново ДУИ .
Преговориве моментални се утка . ја би бил задоволен со највеќе 3 министерства и неколку директори . Другото нека се ебат . Има и други партии како македонски во ЗНАМ и ЛЕвица кои би требало ,зошто да не и СДС ако има асално пратеници кои би помогнале во промена на старото име назад и сузбивање на Заев фамилијата и бугарското шерифирање .
Ne spinuvam, ti kako pocna Znam, Levica, eve sega i SDS, za Micko ne ke ostane ni 2-3. I 5 se malce za niv, ali nivna rabota, ama ajde da pocekame da vidime na kraj sto ke izleze.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.789
ama ajde da pocekame da vidime na kraj sto ke izleze.
во право си .


Инаку,

Ковачевски си даде оставка официјално .

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.142
Поени од реакции
21.780
Ko ke vi recam deka sarenite kurtoni ili po novo Levica se najgolemoto dno sto postoi na ovie prostori, vie si se smejte. Levica bukvalno se kurtonite na SDSM za edna upotreba, bile, se i ke bidat. Levicar ko ke porasni saka da bidi komunjar.
Screenshot_20240522-181153_Facebook.jpg

Pazi sega Kromberg tuka e vekje destina godini manje vise. Od 2017 nikoj zbor ne rece, se si bese ok. Pagja SDSM , sarenokurtoncite odma se setija deka Kromberg postoel, pred toa mukla, stama. Aj da bese ova od SDSM, izgubija pa jadat lajna, ali ne, se znae koj im e izmekjarot, koj im se kurtoni za frlanje. Ne si valka race random komunjar so ova posebno koga ima gomna levicarski da im ja brkaat valkanata rabota.
Eh levicarcinja sarenokurtonski, kurtoni bevte, kurtoni i ke si ostanite.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.789
Eh levicarcinja sarenokurtonski, kurtoni bevte, kurtoni i ke si ostanite.
Не е точно што зборуваш дека уште сега се актуализира проблемиве со економскиве зони и фабрикава . Одамна се зборуваше дека се на 70 проценти плата . Вмро зошто не зборуваше за ова ?
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.413
Ko ke vi recam deka sarenite kurtoni ili po novo Levica se najgolemoto dno sto postoi na ovie prostori, vie si se smejte. Levica bukvalno se kurtonite na SDSM za edna upotreba, bile se i ke bidat. Levicar ko ke porasni saka da bidi komunjar.
Прегледај го приврзокот 417800

Pazi sega Kromberg tuka e vekje destina godini manje vise. Od 2017 nikoj zbor ne rece, se si bese ok. Pagja SDSM , sarenokurtoncite odma se setija deka Kromberg postoel, pred toa mukla, stama. Aj da bese ova od SDSM, izgubija pa jadat lajna, ali ne, se znae koj im e izmekjaroi, koj im se kurtoni za frlanje.
Eh levicarcinja sarenokurtonski, kurtoni bevte, kurtoni i ke si ostanite.
glup li si be retardinjo? t.e. shto prashuvam, glup si kao kur. razgledaj levica kolku se zalaga za vraboteni, razgledaj kolku pati i kako levica oficijalna partija se zalagale za rabotnici i kako lenka i solidarnost shtrajkuvale i vo kavadarci za drekselmaer vraboteni i bitola, krvta nepismena da ti ja ebam ja otepa ta levica ta levica od zboruenje glup nepismen tvor, cela levica da ti se natopori od pozadi
eve ti samo eden google search https://levica.mk/pres-centar/soopshtenija-reakcii/drzavnata-pomos-nameneta-za-rabotnicite-zavrsila-vodzebovite-na-gazdite/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom