Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.053
Поени од реакции
9.712
Мора да признам дека стартот на претседателствување на Гога мнооогу ми се допаѓа (па и за нејзе гласав):)

Алал нека и е, жена со огромен ум и храброст( да не кажам има муда ко од сите досегашни претседатели заедно).
:zver:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.270
Лелеци и кукање зошто претседателката ги тргнала ЕУ и НАТО знамињата.Реален муабет, ние сме единствените кои ги ставаме овие знамиња секаде бесцелно. Никој член на НАТО освен ние колку што знам ги нема овие знамиња во канцеларии и институции а не сме ни ЕУ член па да ги имаме нивните знамиња што ми доаѓа како да сме во патетичен ЛАРП.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
Najednostaven odgovor,
I se mozhi!
...ааа не е тоа добар одговор, пак се враќаме на сељачизмот ,,оти ми се може",
... Претседателот највероватно има куќен ред во претседателската резиденцијата и можност за преуредување на моментално негов дом каде престојува!
...но и монтирани и сеирски инџињеринг, како кажал Гоце Делчев:

goce-pod.jpg
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.270
Мора да признам дека стартот на претседателствување на Гога мнооогу ми се допаѓа (па и за нејзе гласав):)

Алал нека и е, жена со огромен ум и храброст( да не кажам има муда ко од сите досегашни претседатели заедно).
:zver:
Муда има, уште памет да има.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
...циркус сте,
кога не ви одговара ,,пајтнанас срб Вучиќ", кога ви одговара ,,ооо шум мир ме фљамур Вучиќ" :icon_lol:
Муда има, уште памет да има.
...шта зна Дарданија наш што е памет, посебно кога се работи за таков егзеплар на личност како проф и претседател Гордана, докажана токму на тоа поле за памет, пиши терај магарето!:pos:
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.953
Поени од реакции
4.463
...циркус сте,
кога не ви одговара ,,пајтнанас срб Вучиќ", кога ви одговара ,,ооо шум мир ме фљамур Вучиќ" :icon_lol:
За да биде среќен Дардан треба да се стават знамињата на Македонското Кресненско востание и Илинденското востание.
Чисто да се знае, некој ако заборави кај се наоѓа.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.146
Поени од реакции
12.622
После поразов, комуњариве ако не бидат уапсени, ќе се ребрендираат во Фашистичка Партија на Македонија само да дојдат пак на власт и да крадат.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.101
Поени од реакции
2.770
Рама има поголеми муда од сите наши политичари заедно


„Зошто ја блокирате Северна Македонија? За да покажете дома колку сте силни!“, порача Рама заклучувајќи дека политиките на блокади се ужасни, одвратни и антиевропски.

„Што ви е поентата? Што сакате да постигнете со блокадата на Северна Македонија? Што мислите дека ќе постигнете? Да падне поддршката во ЕУ, само тоа можете да го постигнете!“, ова е главната порака што албанскиот премиер Еди Рама ја испрати до Бугарија, но и до другите земји членки на ЕУ, кои користат билатерални прашања за да го блокираат процесот на проширување, денеска, во Тирана, на лидерскиот состанок, настан организиран од Балканскиот центар за конструктивни политики „Солуција“, во соработка со Белградскиот центар за безбедносни политики и фондациите „Отворено општество“ и „Рокфелер“.

Ова е најантиевропска политика што може да се замисли, ова е најстрашен пристап кон нашата иднина и долгорочно ова е еднакво штетно и опасно и за нив, не само за нас. Ова е лудо! Целосно лудо! Што значи ова? Дека сега за секоја земја што сака да се зачлени може да се појави друга и да каже – не, првин да видиме кој беше овде прв, кога од мајмуни станавме луѓе, дали бевме ние или вие“, порача Рама и продолжи:

Падот на поддршката кон ЕУ е резултат токму на ова ср..е! Национализмот ја киднапира ЕУ и ЕУ станува жртва на националистичките пориви на земјите, една, па друга. Решението е просто – не може билатералните прашања да блокираат! А ако некоја земја сака да глуми дека некое билатерално прашање е европско, тогаш мора да има барем уште една што ќе ја поддржува. Не може 26 земји да кажат – ова е билатерално прашање, една да тврди дека е европско и наеднаш тоа да стане европско. Наместо Бугарија да рече, добро, ние имаме проблем со Северна Македонија (иако јас не им го разбирам проблемот, искрено), ама ајде да го оставиме настрана, а преговорите и трансформацијата на земјите да течат, тие бојкотираат. Зошто ги блокирате самите преговори? Зошто блокирате реформи? Лудо! Одвратно!“, смета Рама.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.953
Поени од реакции
4.463
Рама има поголеми муда од сите наши политичари заедно


„Зошто ја блокирате Северна Македонија? За да покажете дома колку сте силни!“, порача Рама заклучувајќи дека политиките на блокади се ужасни, одвратни и антиевропски.

„Што ви е поентата? Што сакате да постигнете со блокадата на Северна Македонија? Што мислите дека ќе постигнете? Да падне поддршката во ЕУ, само тоа можете да го постигнете!“, ова е главната порака што албанскиот премиер Еди Рама ја испрати до Бугарија, но и до другите земји членки на ЕУ, кои користат билатерални прашања за да го блокираат процесот на проширување, денеска, во Тирана, на лидерскиот состанок, настан организиран од Балканскиот центар за конструктивни политики „Солуција“, во соработка со Белградскиот центар за безбедносни политики и фондациите „Отворено општество“ и „Рокфелер“.

Ова е најантиевропска политика што може да се замисли, ова е најстрашен пристап кон нашата иднина и долгорочно ова е еднакво штетно и опасно и за нив, не само за нас. Ова е лудо! Целосно лудо! Што значи ова? Дека сега за секоја земја што сака да се зачлени може да се појави друга и да каже – не, првин да видиме кој беше овде прв, кога од мајмуни станавме луѓе, дали бевме ние или вие“, порача Рама и продолжи:

Падот на поддршката кон ЕУ е резултат токму на ова ср..е! Национализмот ја киднапира ЕУ и ЕУ станува жртва на националистичките пориви на земјите, една, па друга. Решението е просто – не може билатералните прашања да блокираат! А ако некоја земја сака да глуми дека некое билатерално прашање е европско, тогаш мора да има барем уште една што ќе ја поддржува. Не може 26 земји да кажат – ова е билатерално прашање, една да тврди дека е европско и наеднаш тоа да стане европско. Наместо Бугарија да рече, добро, ние имаме проблем со Северна Македонија (иако јас не им го разбирам проблемот, искрено), ама ајде да го оставиме настрана, а преговорите и трансформацијата на земјите да течат, тие бојкотираат. Зошто ги блокирате самите преговори? Зошто блокирате реформи? Лудо! Одвратно!“, смета Рама.
Овој е најголемо зло и за среќа му дојде крајот заедно со шизото.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.270
...циркус сте,
кога не ви одговара ,,пајтнанас срб Вучиќ", кога ви одговара ,,ооо шум мир ме фљамур Вучиќ" :icon_lol:
Знаејќи дека сакате се што прават србите.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.659
Поени од реакции
4.054
6 министерства и собрание плус институции ми изгледа како превише за тие резултати. Капацитет да раководат со институции секако дека немаат.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.240
Поени од реакции
6.662
6 министерства и собрание плус институции ми изгледа како превише за тие резултати. Капацитет да раководат со институции секако дека немаат.
Koga ti se javi Micko so informacijava ?
Автоматски споено мислење:

...ааа не е тоа добар одговор, пак се враќаме на сељачизмот ,,оти ми се може",
... Претседателот највероватно има куќен ред во претседателската резиденцијата и можност за преуредување на моментално негов дом каде престојува!
...но и монтирани и сеирски инџињеринг, како кажал Гоце Делчев:

Прегледај го приврзокот 417384
Odgovorot beshe za Talentive!
Ne za lujge shto imast razbiranje i logika i zatoa ne se trudi da im objasnuvash
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.661
Поени од реакции
11.886
6 министерства и собрание плус институции ми изгледа како превише за тие резултати. Капацитет да раководат со институции секако дека немаат.
Си знаат тие кои ги гласале.

Менување на еден канцероген елемент во општеството со друг канцероген елемент говори дека на добар пат сме кон пунтофихизам - владејачкиот режим во Венецуела од крајот на 1950-те години до крајот на 1990-те години кога на власт дојде Хуго Чавез.

Пунтофихизмот горе-долу е отприлика истиот владејачки режим низ државите членки на ЕУ, бидејќи предвидува статус кво во внатрешните и надворешните политики на државата без разлика кој ќе победи или изгуби на наредните избори. Во Венецуела доведе до економски јаз кој растеше низ децениите, за во 1999 година да резултира со доаѓањето на власт на Хуго Чавез и социјалистите, чии што политики резултираа со последици кои Венецуелците ги трпат до денешен ден.

Ако некој треба да извлече поука од ваквиот исход, тоа се неутралните и тие кои воопшто не гласаа, а кои ги имаше над 44% на овие редовни парламентарни избори 2024.

Koga ti se javi Micko so informacijava ?
Очигледно си тера по стапките на пвеводбеничкиот пастир, кој во 2008 година исто така си ќутеше до последен момент, за на крајот како помочан да излезе од хотел Континентал со изјава дека сепак ќе ги земе во влада амнестираните терористи како свои коалициски партнери.

Вреди ќе има шест министри и претседател на Собранието, истакна Таравари

Вреди ќе има шест министри, за претседател на Собранието во игра е Таравари

Туку знае ли некој што стана со носителите на плава жолтица, борците за европска иднина, каде исчезнаа ?

Ги нема ни да гукнат после славниот 8 мај 2024.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom