Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.049
Поени од реакции
4.833
Абе стрелач, иди прегледај се, 50-60 денари ти е со плаво картонче. Пун си со фрустрации, ќе ти дадат терапија, ќе ти олесни.
ми личиш на демократ на стероиди и заради ова што си го напишал ќе те стрелат дополнително уште 7-8 пати, па ти продолжи.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.929
Поени од реакции
13.925
За тебе не дозволување да има претседател на Собрание од варди е игнорирање на 1/4 од население?
Па за кој курац тогаш има избори?
Каква уникатна демократија продавате овде навистина не сте ми јасни!
Нема потреба да разговараме, така што некој ќе се стави во морална супериорна позиција, па друг да се брани.

Веќе во следниот пасус, испод овој што си го цитирал, сум напишал дека Претседател на Собрание треба да доаѓа од партијата со најмногу пратеници.

Поентата ми е дека не може да се игнорира реалноста и дека мора да има и Албанци на значајни функции. Или ќе се откажеш од некое министерство или од "спикерот". Како што беше погрешно ова што се случуваше со ДУИ и СДС, каде Македонците беа ставени во подредена положба и се решаваа дури и идентитетски прашања на штета на Македонците, не може сега да направиш исто со Албанците и тоа да помине без последици. Ќе стигне одговор, како што стигна за покажувањето сила над Македонците.


А од овие персонални прашања, поважно е дали ќе продолжи тој штетен процес на градење бинационална држава, одењето по патот на федерализација. Мене тоа ме плаши највеќе и што ќе направи Мицко и ДПМНЕ. Затоа што по тој пат се движевме и додек премиери беа Бранко, Бучко, Грујо, Заев. Грујо таквите отстапки ги криеше позади пр патриотизам и дупли пас со ДУИ во подигнување на тензии. На крај го издриблаа и на ова прашање.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
885
А од овие персонални прашања, поважно е дали ќе продолжи тој штетен процес на градење бинационална држава, одењето по патот на федерализација. Мене тоа ме плаши највеќе и што ќе направи Мицко и ДПМНЕ. Затоа што по тој пат се движевме и додек премиери беа Бранко, Бучко, Грујо, Заев. Грујо таквите отстапки ги криеше позади пр патриотизам и дупли пас со ДУИ во подигнување на тензии. На крај го издриблаа и на ова прашање.
Нема веќе курчење од типот „јас давам отчет пред ахмети“, Мицкоски јавно и јасно кажа дека такви министри нема да толерира, сите одговараат пред него.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.049
Поени од реакции
4.833
Нема потреба да разговараме, така што некој ќе се стави во морална супериорна позиција, па друг да се брани.

Веќе во следниот пасус, испод овој што си го цитирал, сум напишал дека Претседател на Собрание треба да доаѓа од партијата со најмногу пратеници.

Поентата ми е дека не може да се игнорира реалноста и дека мора да има и Албанци на значајни функции. Или ќе се откажеш од некое министерство или од "спикерот". Како што беше погрешно ова што се случуваше со ДУИ и СДС, каде Македонците беа ставени во подредена положба и се решаваа дури и идентитетски прашања на штета на Македонците, не може сега да направиш исто со Албанците и тоа да помине без последици. Ќе стигне одговор, како што стигна за покажувањето сила над Македонците.


А од овие персонални прашања, поважно е дали ќе продолжи тој штетен процес на градење бинационална држава, одењето по патот на федерализација. Мене тоа ме плаши највеќе и што ќе направи Мицко и ДПМНЕ. Затоа што по тој пат се движевме и додек премиери беа Бранко, Бучко, Грујо, Заев. Грујо таквите отстапки ги криеше позади пр патриотизам и дупли пас со ДУИ во подигнување на тензии. На крај го издриблаа и на ова прашање.
Не ми извртувај коментари.
Само посочив ПРИНЦИПИ, или ги почитуваш или не се останато е излишно.
Учествуваш на избори да добиеш доверба, ако добиеш доверба во бројки како овие тогаш си во позиција да диктираш услови и креираш политика која си ја презентирал во изборна кампања.

Си навел 1/4 ќе била игнорирана, па ако победникот има 1/2 од другиот дел 1/4 имаш спикер дали во тој случај онаа 1/4 која не добила на избори/спикер е игнорирана? Може да добијат заменик на спикерот и на тој начин избегнуваш некој да те лепи со етикети.

Се обидуваш со проширување на прашањата да релативизираш и на тој начин избегнуваш директни одговори.
зелените балисти и сдсСС се губитници на изборите, победникот кој добива мандат за составување на нова влада ако нема 61 бара коалициони партнери, во тие разговори има пазарења, но тоа нема апсолутно никаква врска со законодавниот дом кој ќе биде спикер во истиот.

Второ што не сакаш да видиш е тоа што претседател на Собрание во нашиот систем е многу одговорна и влијателна функција, во некои случаи го заменува претседателот на дражавата и како победник на избори да му дадеш таква позиција на некој кој отворено работи на дезинтегрирање на македонската држава е несериозно.
Ова е мое мислење со кое не мора да се сложиш но е факт.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.934
Поени од реакции
80.653
  • Министерот за надворешни работи во заминување, Бујар Османи во еден од своите последни настапи, пред Комитетот на Министри на Совет на Европа во Стразбур го посвети и за лобирање за прием на Косово во оваа организација.
  • Османи рече дека косовските граѓани тоа го заслужуваат додавајќи дека истовремено на тој начин ќе се поттикнат реформите во оваа земја и ќе се придонесе за регионалната стабилност.

Прашањето е дали наместо овие сега ќе владеат други косовски политичари.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
885
  • Министерот за надворешни работи во заминување, Бујар Османи во еден од своите последни настапи, пред Комитетот на Министри на Совет на Европа во Стразбур го посвети и за лобирање за прием на Косово во оваа организација.
  • Османи рече дека косовските граѓани тоа го заслужуваат додавајќи дека истовремено на тој начин ќе се поттикнат реформите во оваа земја и ќе се придонесе за регионалната стабилност.

Прашањето е дали наместо овие сега ќе владеат други косовски политичари.
Види го мојот пост погоре.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.225
Поени од реакции
661
Новиот коалициски партнер на ВМРО ДПМНЕ, Биљал Касами, пак објави знаме на Голема Албанија!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.065
Поени од реакции
14.962
Ако им дадат претседател на собрание уште сега нека не мисли на втор мандат.Ако го има навистина интересот на Македонците ќе одбие коалиција и ќе направи влада самостојно па уште и немири да имаме
Албанците се голем процент од населението и треба да имаат една од трите најважни функции во Македонија. Но нас не ни треба Артан груби кој и се мочаше на цела држава, каде тој беше и премиер, и министер и претседател и све. јавна тајна е дека кога ќе кажел нешто на седниците на влада , другите само ги наведнувале главите

на македонецот не му смета албанец , макар бил на било која функција, на македонецот му смета ш.тарско однесување и мочање врз глава
 

AMS

Член од
9 декември 2023
Мислења
13
Поени од реакции
46
Изјавата на Мицко дека нема да го почитува Договорот од Преспа и во иднина ќе користи само Македонија, а не уставното име е сигнал дека де факто Македонија се откажува од членството во ЕУ. За една милијарда евра Македонија станува пудлица на Орбан, а јасно е кој стои зад Орбан. Орбан Вучиќ и Путин планират некаква игра, каква се уште не е јасно, ќе стане појасно кога Унгарија ќе го преземе претседавањето со ЕУ, но јасно е дека фитилот што треба да се запали е Македонија. Ако сте млади и имате два грама мозок во глава, спакувајте ги куферите и бегајте
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.934
Поени од реакции
80.653
Изјавата на Мицко дека нема да го почитува Договорот од Преспа и во иднина ќе користи само Македонија, а не уставното име е сигнал дека де факто Македонија се откажува од членството во ЕУ. За една милијарда евра Македонија станува пудлица на Орбан, а јасно е кој стои зад Орбан. Орбан Вучиќ и Путин планират некаква игра, каква се уште не е јасно, ќе стане појасно кога Унгарија ќе го преземе претседавањето со ЕУ, но јасно е дека фитилот што треба да се запали е Македонија. Ако сте млади и имате два грама мозок во глава, спакувајте ги куферите и бегајте
Да се надеваме дека си во право и дека ова не е пропагандна конструкција која ви рекоа у невладина да ја ширите како текст.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
885
Изјавата на Мицко дека нема да го почитува Договорот од Преспа и во иднина ќе користи само Македонија, а не уставното име е сигнал дека де факто Македонија се откажува од членството во ЕУ. За една милијарда евра Македонија станува пудлица на Орбан, а јасно е кој стои зад Орбан. Орбан Вучиќ и Путин планират некаква игра, каква се уште не е јасно, ќе стане појасно кога Унгарија ќе го преземе претседавањето со ЕУ, но јасно е дека фитилот што треба да се запали е Македонија. Ако сте млади и имате два грама мозок во глава, спакувајте ги куферите и бегајте
Така е, се игра некоја игра, ти заеби ги предвреме и бегај подалеку од Македонија.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.225
Поени од реакции
661
Ќе бегаат анти-македонците од Македонците!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom