Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.299
Поени од реакции
40.086
нема лев национализам дечки, тоа да ви биде јасно. Лајната секогаш ќе испливаат на површина.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.117
Поени од реакции
2.807
Остај ги. Ги немаше кога ДПНЕ буквално им ја даваше на тацна државата на Албанците. Амнестијата на Хашките случаи, поставувањето на Таљат за министер за одбрана, законот за знамињата, 8 - те пратеници за промена на името, пасивноста за време на донесувањето на францускиот предлог и прифаќањето на лажниот попис (етнички инженеринг) ги забораваат очигледно. За тоа не им се ни зборува. Ме боли к*р какви статуси пишува Димче и дали имаат врска или не, сè додека во советите и Собранието се конзистентни со нивните ставови и работа, ќе ги поддржувам.
Да не одиме подалеку. Откако им позајмија 8 пратеници за уставни измени и откако сложно заедно си ги намалија потенцијалните казни за криминали од страна на функционерите овие 2 партии за мене не постојат, значи буквално не ги ни сметам за партии туку обични криминални организации подржани од надворешни фактори кои им одговара да имаат марионетски послушни влади тука.

Alo, koga posleden pat si bil vo policiska stanica, ili koga si vlegol vo kasarna?
Не сум бил одамна, што ти е поентата ?

А зошто одма се иде со наративот ако не си со нас си против нас? Не значи дека ако не гласаш за Левица, гласаш по автоматизам за Вмро или СДС. Еве јас нема да гласам за никој, ќе го поништам ливчето, не давам глас за никого, а најмалку па за Левица. Што Левица и Димче не смеат да се коментираат? Не смее да се каже лош збор за нив? Стаклени се, ќе се скршат што е проблемот ако се пише нешто против нив. Пишуваме тука против вмро и сдс милион лајкови, а кажеш нешто против Левица одма ти рипаат како божем во очи си им брцнал, а истите тие плачеле кога им рипале така од вмро и сдс. Станати сте како некоја секта, а демек поразлични сте од другите.
Баш со неиспаѓање на неопределените овие партии имаат огромен ќар, си имаат они ботска клиентела вработена по администрација која секако ќе испадне да гласа и ќе си добијат уште поголем % со овој бојкот од неопределени. Инаку далеку од тоа дека не треба Левица и Апасиев да се коментираат (и самиот го имам критикувано за избрзани фб статуси досетки во темава на Левица) ама од мравка се прави слон за еден обичен фејсбук статус а огромни катастрофални одлуки од “лидерскиве“ партии поминуваат со многу малку галама

Патем не сум нивни член, гласајте како што сакате на крајот секако народот си го срка тоа што го заслужува

Друг е муабетот, не дека еден испад како овој на Димче ќе смени нешто.

Кој намислил да гласа за него овие избори пак ќе гласа.

Него што правиме натаму? Што со наредните избори? Вакви испади прават истите тие што он ги критикува, Курто и Мурто. И испаѓа дека ништо не е поразличен од Курто и Мурто.

Дали има разлика од него и пример Груевски пред да седне за првпат у премиерско столче? Исто на патриотизмот игра.

Или па Заев пред да седне, исто нели ќе ги апсеше Дуи?

Во исти грешки влага Димче и според мене исто ќе заврши како Заев или Груевски. Ако уопште припари некад до премиерско столче.
Дали е различен или не ќе видиме кога ќе дојде на власт, во моментов ако има скала на негативни работи од 1-10

Левица би била на 2 место
Дпмне 8
Дуи 9
Сдс 10
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.989
Поени од реакции
8.537
furkan bese del od tolpa aracinovci, dojdeni vo Kojnare da vrsat pritisok vrz sudiite i igracite na Kumanovo.Grupa gledaci od Kumanovo bese soprena pred Kojnari i im bese kazano deka policijata ne moze da im garantira bezbednost i da se vratat doma.Pri rezultat o-2 za Kumanovo, Aracinovci prvin go napagjaat pretsedatelot na Kojnari, go navreduvaat deka ja prodal utakmicata na ,,Kauri" i slicni gluposti, pa posle doagja do verbalna raspravija i presmetka so obezbeduvanjeto so obid preku glavniot vlez da se upadne na terenot. Togas intervenira policijata, kako sto treba isekoja cest za ebr posebno.
vo Aracinovo pred dve nedeli haos, eve i sega, curke kumanovec si ejjjjj!!!
Aма за ова оној ќуран кумановски го немаше никаде нешто да бекне, ниту пак оној папагал скопски почувствува потреба да каже нешто на прес-конференцијата што ја свика за да го одбрани Фуркан.

1712567652817.png
1712567629835.png
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.931
Дека е испад испад е, ама некои едвај чекате минимална грешка за да “свртите“ страна. Океј продолжете да си гласате веќе докажани криминалци како Дпмне и Сдс нека си се мењаваат печалбарите на власт со 1-2 мандати, нека нивни функционери продолжат да накалемуваат по 10тина станови како Јанушев, Рашковски итн додека просечниот Македонец не може да купи ниту еден. После избори ќе кукате и како ги внесле бугарите во уставот, како ни диктираат што и како да славиме а единствено со јака Левица може да се запре внесување на бугари во устав. Овој глуп народ не ни заслужува поарно очигледно, заслужува половина и повеќе да се исели во туѓи држави да рмба таму а другата половина да преживува во зони на влијание од љочки
sekako kurtonite od levica nema da se vlast. glas za levica e glas za furhan :toe: eve sega i dimce ti kaza...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.331
Поени од реакции
19.003
Дека е испад испад е, ама некои едвај чекате минимална грешка за да “свртите“ страна. Океј продолжете да си гласате веќе докажани криминалци како Дпмне и Сдс нека си се мењаваат печалбарите на власт со 1-2 мандати, нека нивни функционери продолжат да накалемуваат по 10тина станови како Јанушев, Рашковски итн додека просечниот Македонец не може да купи ниту еден. После избори ќе кукате и како ги внесле бугарите во уставот, како ни диктираат што и како да славиме а единствено со јака Левица може да се запре внесување на бугари во устав. Овој глуп народ не ни заслужува поарно очигледно, заслужува половина и повеќе да се исели во туѓи држави да рмба таму а другата половина да преживува во зони на влијание од љочки
Хаха друже јас не менувам страни никогаш, мојата страна е само Македонија, Левица како опција одамна сум ја гледал за иднината на Македонија баш поради тоа што го кажуваш погоре но е далеку од тоа по се изгледа, ваков испад на Апасиев само го покажува тоа и не е прв од негова страна. Небитно, јас ја подржувам секоја промакедонска инцијатива, посебно кога станува збор за против дуи ама на крајот од денот човек што земал Фуркан да го брани некако ми нема логика дека утре рамковниот ќе го поништел. Но и покрај се треба да се гласа за двете опозициски партии, треба да се направи коалиција помеѓу овие две партии зошто заедно секако ќе имаат 62 пратеника во интерес на Македонија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.931
Фуркан, шмуркан... дека го бранел на фејсбук да не сме гласале за Левица.

Мицковски ги прифати бројките на население у Илиридава кои Груби ги извади од гз, само затоа што америча амбасада му рече така. Бранење сто Фуркани не го достига тоа.
da sigurno do micko e da gi prifaka brojkite.... dime gi prifati? sto smeni toa?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.117
Поени од реакции
2.807
sekako kurtonite od levica nema da se vlast. glas za levica e glas za furhan :toe: eve sega i dimce ti kaza...
Народот ќе си каже полека, нека има Левица 15тина пратеници па ќе правиме муабет дали ќе формирате влада без нив. Јасно ми е дека сите ќе пробаат да ги заобиколат па дури и ќе си позајмуваат пратеници ако треба, зошто е единствена партија која сака да формира влада врз база на принципи на програма а не на обична поделба на министерства, број на вработени и сл.


Хаха друже јас не менувам страни никогаш, мојата страна е само Македонија, Левица како опција одамна сум ја гледал за иднината на Македонија баш поради тоа што го кажуваш погоре но е далеку од тоа по се изгледа, ваков испад на Апасиев само го покажува тоа и не е прв од негова страна. Небитно, јас ја подржувам секоја промакедонска инцијатива, посебно кога станува збор за против дуи ама на крајот од денот човек што земал Фуркан да го брани некако ми нема логика дека утре рамковниот ќе го поништел. Но и покрај се треба да се гласа за двете опозициски партии, треба да се направи коалиција помеѓу овие две партии зошто заедно секако ќе имаат 62 пратеника во интерес на Македонија.
Импулсна реакција од страна на Апасиев, како што видов Фуркан го пофалил Апасиев во инфомакс дека барем истиот си имал конзистентни ставови за разлика од некои други па затоа и веројатно чуствувал потреба да го брани. Ќе видиме што ќе испадне од таа каша вчера, не гледам зошто полицијата би му бришела снимки како да сака да скрие нешто ? Да не брзаме со заклучоци

da sigurno do micko e da gi prifaka brojkite.... dime gi prifati? sto smeni toa?
Мицко за ништо не се прашува он ти е само кукла во рацете на некој од надвор, ете и кандидатот за претседател им по тој терк ала Бајден стил за полесно да го контролираат. Нема ни л од лидер Мицко се виде уште кога со уставните измени со Грција, со пописот калкулираше до последен момент не сакаше ниту да го повика народот како прав лидер (ако веќе сака да биде тоа) дали да гласа или бојкотира

Народот ваквите ги вика пичка под кошула
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.714
Поени од реакции
4.223
Народот ќе си каже полека, нека има Левица 15тина пратеници па ќе правиме муабет дали ќе формирате влада без нив.
А Левица нели немаше да коалицира со ВМРО/СДС? Од кај сеа ова дека имаат желба да бидат дел од власт а не апсолутна власт?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.117
Поени од реакции
2.807
А Левица нели немаше да коалицира со ВМРО/СДС? Од кај сеа ова дека имаат желба да бидат дел од власт а не апсолутна власт?
Кај го слушна ова и од кого ? Апасиев некаде на гостување рече дека со Сдс нема шанси да коалицираат туку ќе работат на нивно распаѓање, со Дпмне има шанси ама само врз база на програми и принципи не обична поделба на министерства и вработувања. Дури рече и дека има шанси да подржат влада без да учествуваат директно во неа, ако спроведат дел од нивните програмски цели

Ете прво барање сакаш подршка за формирање влада ? Нема внесување на бугари во устав
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.931
Народот ќе си каже полека, нека има Левица 15тина пратеници па ќе правиме муабет дали ќе формирате влада без нив. Јасно ми е дека сите ќе пробаат да ги заобиколат па дури и ќе си позајмуваат пратеници ако треба, зошто е единствена партија која сака да формира влада врз база на принципи на програма а не на обична поделба на министерства, број на вработени и сл.




Импулсна реакција од страна на Апасиев, како што видов Фуркан го пофалил Апасиев во инфомакс дека барем истиот си имал конзистентни ставови за разлика од некои други па затоа и веројатно чуствувал потреба да го брани. Ќе видиме што ќе испадне од таа каша вчера, не гледам зошто полицијата би му бришела снимки како да сака да скрие нешто ? Да не брзаме со заклучоци



Мицко за ништо не се прашува он ти е само кукла во рацете на некој од надвор, ете и кандидатот за претседател им по тој терк ала Бајден стил за полесно да го контролираат. Нема ни л од лидер Мицко се виде уште кога со уставните измени со Грција, со пописот калкулираше до последен момент не сакаше ниту да го повика народот како прав лидер (ако веќе сака да биде тоа) дали да гласа или бојкотира

Народот ваквите ги вика пичка под кошула
kade i vo koja drzava se prasuva opoziciski lider za popis? daj edna, eve moze i nekoja banana republika od afrika...

i ja ebavte majkata so kurton revolucijata i sega drugi se picki... poglupi ste od furkan sto go branite, bar on zima pari.
Автоматски споено мислење:

Кај го слушна ова и од кого ? Апасиев некаде на гостување рече дека со Сдс нема шанси да коалицираат туку ќе работат на нивно распаѓање, со Дпмне има шанси ама само врз база на програми и принципи не обична поделба на министерства и вработувања. Дури рече и дека има шанси да подржат влада без да учествуваат директно во неа, ако спроведат дел од нивните програмски цели

Ете прво барање сакаш подршка за формирање влада ? Нема внесување на бугари во устав
koncentrirajte se na branenje na sponovite od dui. so niv ke si bidete zaedno u opozicija.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.117
Поени од реакции
2.807
kade i vo koja drzava se prasuva opoziciski lider za popis? daj edna, eve moze i nekoja banana republika od afrika...

i ja ebavte majkata so kurton revolucijata i sega drugi se picki... poglupi ste od furkan sto go branite, bar on zima pari.
Сериозен опозициски политичар има став, го насочува членството и граѓаните како и што и дали да гласааат не за крие како пичка. Самите со ваквите меки ставови и бегања сте си криви, па после криви ви се шарени револуции странски фактори и сл

Ама да бидеш такво политичар со став треба да имаш чисто минато без багаж, а не еден куп кривични во фиока на пола раководство
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.852
Дека е испад испад е, ама некои едвај чекате минимална грешка за да “свртите“ страна. Океј продолжете да си гласате веќе докажани криминалци како Дпмне и Сдс нека си се мењаваат печалбарите на власт со 1-2 мандати, нека нивни функционери продолжат да накалемуваат по 10тина станови како Јанушев, Рашковски итн додека просечниот Македонец не може да купи ниту еден. После избори ќе кукате и како ги внесле бугарите во уставот, како ни диктираат што и како да славиме а единствено со јака Левица може да се запре внесување на бугари во устав. Овој глуп народ не ни заслужува поарно очигледно, заслужува половина и повеќе да се исели во туѓи држави да рмба таму а другата половина да преживува во зони на влијание од љочки
Каде виде дека некој “свртел страна“?
По се изгледа единствениот сум кој ќе гласа заради предложената полтика.
Ванковска има полтика со која се предвидува ПОНИШТУВАЊЕ на Нивици, Бугаристански и О(х)ридски.
И затоа ќе галасм за Ванковска.
Она што ме нервозира е што некои кои за себе говорат дека се Македонци ќе гласат за кандидати кои се од Северџганскио Сојуз односно имаат политика за бетонирање на Северџганистан, се прашувам за какви Македонци се работи!

Остај ги. Ги немаше кога ДПНЕ буквално им ја даваше на тацна државата на Албанците. Амнестијата на Хашките случаи, поставувањето на Таљат за министер за одбрана, законот за знамињата, 8 - те пратеници за промена на името, пасивноста за време на донесувањето на францускиот предлог и прифаќањето на лажниот попис (етнички инженеринг) ги забораваат очигледно. За тоа не им се ни зборува. Ме боли к*р какви статуси пишува Димче и дали имаат врска или не, сè додека во советите и Собранието се конзистентни со нивните ставови и работа, ќе ги поддржувам.
Е па вака тебе можеби не те интересира ама мене ме интересира.
Моите очекувања беа и се Левица на овие избори стане втора по снага Македонска партија, значи сдсССеврџганска да ја испрати на буниште.
Заради строго ме интересира што овој тропа по интернет, затоа што со такви работи не се добиваат гласови.
Кај тебе неговите глупости немаат влијание ама кај оние 60% кои се думат дали да излезат на избори има, цела една сурија, како оној Квиско од лидер, по цел ден седат и следат што овој ќе напише и потоа од тоа градат наратив со кој го манипулираат народот.


Статусот му беше против ДПНЕ, не проФуркан.
Во случајов против ДПсНЕ е проФуркани, се е до интерпретацијата на настанот.
Треба некој да му пренесе да научи да брои до 10, а не да си лечи фрустрации и пумпа его.
Автоматски споено мислење:

А Левица нели немаше да коалицира со ВМРО/СДС? Од кај сеа ова дека имаат желба да бидат дел од власт а не апсолутна власт?
хе хе хе
само да се пишува нешто против Левица, не мислиш дека е провидно...
Колку пати треба да се повтори за да се престане со вакви небулози?

Левица јасно и јавно изнесе став, предизборна колација со никого а постизборна ќе зависи од многу што, со напомена дека со северџганскио сојуз (левиот или десниот дел ) не доаѓа во предвид никаква коалиција.

П.С.
Знаеш ли кои се изроди се во Северџганскио Сојуз?
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.931
Сериозен опозициски политичар има став, го насочува членството и граѓаните како и што и дали да гласааат не за крие како пичка. Самите со ваквите меки ставови и бегања сте си криви, па после криви ви се шарени револуции странски фактори и сл

Ама да бидеш такво политичар со став треба да имаш чисто минато без багаж, а не еден куп кривични во фиока на пола раководство
daj be ne lupaj... sve bese namesteno i spremno sekako. za da ne se prifatat rezultati treba pred se megunarodnata da e so tebe a tie go mestea cel proces. vidi kolku ima so ne se popisani i pak nisto nema da se smeni.

stav imase inaku i site go znaeme. nisto ne smeni toa isto kako i sve drugo sto bese nasila izglasano.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom