Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.392
Таравари бара за претседателот на државата да се гласа во Собранието

„Лидерот на Алијанса за Албанците и претседателски кандидат, Арбен Таравари вечерва на вонредна прес-конференција ијави дека за претстојните избори за претседател на државата има две цели и дека смета дека во иднина за претседателот треба да се гласа во Собранието.“

Како беше тоа, уште албанскиот јазик да стане втор официјален и готово?

Многу е просто, продолжува дезинтеграцијата на државата и уништување на македонскиот народ „пополека“, по ред:
-- Тиранската платформа (исполнета);
-- следно: избирање претседател на држава во Собрание;
-- потоа: федерализација, менување на химната, грбот и знамето; и
-- крај: поделба на државата.

Ова е сѐ само во главата на „небањатите“, секако (како што и беше првонаведеното ама се исполни).

Пак да си ги гласате СДС и ДПМНЕ.
Zapoznaen si deka toa e samo vo glavata na nebanjatite bese glaven slogan na sarenokurtoncite kako Apasiev neli ?
Ili ne ti imaat uste kazano :cautious:
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.774
Поени од реакции
6.627
Nema da ima kraj na nivnite baranja se dodeka ne se podeli drzavata, ovaa drzava e osudena na propast, zabolena e od rak koj ne moze da se leci.
So sreka na bilo koj sto ke treba da pravi vlada vo Maj.
Нема да сакаат да ја поделат, инаку на кого ќе паразитираат?
 
Член од
20 јуни 2018
Мислења
98
Поени од реакции
325
Izbrav jas koga dadov zakletva deka ke go branam teritorijalniot integritet i suverenitet na Republikata koj saka da deli drzava ke dobie metak.
Сите сме ние за тоа, само муабетот тука е или ке се најде некој со муда да им каже стоп по секоја цена за нивните националистички уцени, или постепено губиме се во пакет. Утре ке ти стане мин за одбрана, прецедател, ке се изнапикаат масовно и по полиција и воиска, тогаш нема да знаеме што браниме и од кого.
 
Член од
5 февруари 2024
Мислења
147
Поени од реакции
239
Сите сме ние за тоа, само муабетот тука е или ке се најде некој со муда да им каже стоп по секоја цена за нивните националистички уцени, или постепено губиме се во пакет. Утре ке ти стане мин за одбрана, прецедател, ке се изнапикаат масовно и по полиција и воиска, тогаш нема да знаеме што браниме и од кого.
toa treba politicarite koi gi birame da go sredat sve vojvodi i patrioti.
Dokument ima za site sto bile vo uck a sega se na pozicija ili vo sluzba kade bil vo koja brigada kade dejstvuval protiv makedonskite bezbednosni sili se e dokumentirano.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.698
Поени од реакции
905
Со кој ум ДПМНЕ пак ја кандидираат бабата за претседател ??? Абе за неа ни роднините нејзини нема да гласааат . Не ми е јасна тактикава на Квиското , како нарочно да сака да ги изгуби претседателските избори.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.351
Поени од реакции
3.477
Со кој ум ДПМНЕ пак ја кандидираат бабата за претседател ??? Абе за неа ни роднините нејзини нема да гласааат . Не ми е јасна тактикава на Квиското , како нарочно да сака да ги изгуби претседателските избори.
Ne postoi adekvaten kadar od redovite na dpne (citaj inteligenten no neizvalkan) sto bi bil seriozen konkurent na profesorkata. Istata prikazna bese i na lokalnite izbori so Stevce i Danela.

Samata partija se naogja vo interesna situacija, ima stabilno glasacko telo (narodski kazano raja) sto bi go glasalo i konjot na Kaligula samo ako e od dpne, megjutoa od druga strana najlojalnite najzasluzni partijci im se lugje nalik kako obidzuko sto se rizik da gi pustis vo javnost da ne se obrukaat.

Resenieto na daskalot se nezavisni kandidati.
Mec so dve ostrici, megjutoa za pameten lider, strasna kombinacija. Se razbira, Micko e daleku od pameten lider, taka da ostanuva prasalnik sto posle eventualna pobeda na ovie nezavisni kandidati.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom