Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

За која пол. партија ќе гласате на парламентарните и претседателските избори следната година?

 • СДСМ

 • ВМРО-ДПМНЕ

 • Левица

 • ДУИ

 • ДПА

 • Алијанса за Албанците

 • Алтернатива

 • БЕСА

 • Турска демократска партија

 • Друга

 • Ни една / Ќе го направам ливчето неважечко

 • Нема да излезам на гласање

 • Неодлучен / Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.087
Поени од реакции
4.177
Не мора да значи дека не се знае кој го „пукаше„ Киро...Еден гостин кај Хевтов посочи дека неговите/државните служби знаат. А знаат и некои од комуњарите. „Пукањето„ не е последица од политките од Киро, туку од тие што „лапаа„ околу Киро, во времето од ембаргото кон Србија.
Screenshot_20231003-140102_Chrome.jpg
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.459
Поени од реакции
10.767
Се прашувам,

Кога уше ќе стапат у брак ....FB_IMG_1696336207388.jpg


Имаше еднаш случка каде кога беше пикот на хејтот спрема Заев,татко му негов на фејсбук пцуеше се живо и диво во одбрана дека народот е во заблуда .

Миленко Неделкоски отиде до степен да ја пцуе мајка му на Заев.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.240
Поени од реакции
7.043
Се прашувам,

Кога уше ќе стапат у брак ....Прегледај го приврзокот 392906


Имаше еднаш случка каде кога беше пикот на хејтот спрема Заев,татко му негов на фејсбук пцуеше се живо и диво во одбрана дека народот е во заблуда .

Миленко Неделкоски отиде до степен да ја пцуе мајка му на Заев.
Ќе ги научи комуњарите на уште некоја шема на крадење, како таа со лековите на Онкологија.

1696336977165.png

 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.656
Поени од реакции
31.923
Се прашувам,

Кога уше ќе стапат у брак ....Прегледај го приврзокот 392906


Имаше еднаш случка каде кога беше пикот на хејтот спрема Заев,татко му негов на фејсбук пцуеше се живо и диво во одбрана дека народот е во заблуда .

Миленко Неделкоски отиде до степен да ја пцуе мајка му на Заев.
Значи ова е човекот со слаб pull-out game. Штета, а само секунда порано да го извадеше, немаше да постои ова гнасно муртинско створење и немаше да бидеме тука каде што сме сега.

Види ја оваа залижана намазена мастерманга во Астон Мартин кошула како се смее сега, бидејќи овој човек не знае да употреби куртон или да го истресе на пупак. Жално.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.181
Поени од реакции
3.254
Се прашувам,

Кога уше ќе стапат у брак ....Прегледај го приврзокот 392906


Имаше еднаш случка каде кога беше пикот на хејтот спрема Заев,татко му негов на фејсбук пцуеше се живо и диво во одбрана дека народот е во заблуда .

Миленко Неделкоски отиде до степен да ја пцуе мајка му на Заев.
„Слично се препознава со слично„, би рекле Елинските мудреци...

Како што Ципрас, своевремено инсталиран со точно одредена улога, паѓа во заборав меѓу неговите, се надевам дека и црпнатиот ќе ја доживе истата „слава„.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.544
Поени од реакции
3.989
„ своевремено инсталиран со точно одредена улога, паѓа во заборав меѓу неговите, се надевам дека и црпнатиот ќе ја доживе истата „слава„.
Ovaj nashiov zasluzhuva negativno da se pamti ushte 10000 godini. Za pogolem predavnik na sopstveniot narod ne sum slushnal.

A i ovaj drugiot zasluzhuva negovite da go pamtat zatoa shto im sredi rabota na grcite kakva shto ne uspaa 5 generacii politicari, bez razlika kolku nas ne boli.
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.459
Поени од реакции
10.767
„Слично се препознава со слично„, би рекле Елинските мудреци...

Како што Ципрас, своевремено инсталиран со точно одредена улога, паѓа во заборав меѓу неговите, се надевам дека и црпнатиот ќе ја доживе истата „слава„.
Татко и ја дава село не ја дава
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.240
Поени од реакции
7.043
Свечена прослава по повод успешно молерисани занимални во градинка. Ај па и за нова автобуска постојка да си исчекаме.

Едно скалило поблиску се до свечено пуштање на септичка јама.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.978
Поени од реакции
3.428
Персоналните решенија се најважната работа, каков сакаш систем и програма имај, ако немаш кој да ја спроведе се тоа ќе си остане само на зборови и нема ништо да се смени. Од тука и произлегува позицијата да не се кандидираат поранешни функционери, не може луѓето кои не заглавија во калва, или пак луѓе кои немо гледаа додека се давиме во калта да бидат тие што ќе не вадат. Не може истите презимиња, истите фамилии, истите друштва да се влечат како црева по сите институции и организации веќе 30 ( а во некој случаи и 60+ ) години и сега тие да ги кандидираме и ние зошто ете имале "искуство" или уште полошо "гласови".

Што ни вреди ако некој од општинска, советник, младинска , итн ... донесе 200/300/600/1000 гласови кога без сомнеж во првиот момент кога неговите интереси ќе се косат со тоа што треба да се направи ќе не продаде или уште полошо нема да го спроведе тоа што сме се договориле.
Уште еднаш внимателно прочитај што сум напишал “... во ваков политички систем персоналните.....“.
Ако не е доволно еве дополнување: персоналните решенија се избор на некој друг кој се грижи да не видиме бел ден.

Под ова мислам подразбираш комплетно централно планирана економија, само-управна, државен капитализам, итн ... . За комплетно централно планирана економија ниту има некој илузија дека има способност, ниту пак можност да биде спроведена. Имам сретнато некој индивидуи кој имаат желба али и они се свесни дека тоа е само една желба и нема никаква основа да биде реалност ниту пак би било практично и би довело до подобрување на животот.

Е сега би било нечесно да ти дадам конкретен одговор зошто до моментот кога ќе може да се влијае на уредувањето на економијата и општеството, членството ќе се има сменето и проширено драстично како и раководството, па со тои и самите детали за како ќе бидат спроводени некои работи. Генерално приоритети за во блиска иднина се следниве:

 1. Ревитализација и профункционирање на секоја институција каде што можеме да дојдеме до можност за носење на одлуки. - Ова е апсолутен приоритет зошто во Македонија моментално нема институција која функционира, и се повеќе наликуваме на територија наместо на држава.
 2. Прекинување на испумпување на централните и локалните буџети во олигархиски сметки, и наместо тоа локалната и централната власт преку јавните и државните претпријатија повторно да си вршат работата за која се платени наместо да бидат само еден префрлувач на пари од државна сметка во приватна сметка.
 3. Ревитализација на општеството и политичка мобилизација. Да се сопре бранот на апатија и да се врати надеж но и да се воспостави цел.
 4. ...
 5. ...
 6. ...
 7. Постепено враќање на контрола на државата врз најважните и стратешките сектори во државата, Енергија/Телекомуникации/Банкарство/Транспорт/Суровини и нивната основна преработка.
 8. ....
 9. ...
 10. После може да се дискутира за државни општествени и економски системи кога првин ќе постои ДРЖАВА.
Не, не разбирам централно.... туку пред се мислам на:
-односот кон политичките слободи;
-однносот кон економските слободи;
-однсоот кон социјални
....
...
.
Односно мислам на вредносниот систем (кој е израз на економсклите слободи) кој се пропагира, или по селски речено, каква распределба на БДП ќе застапува.
Инаку многу ја шириш работата, прашањето беше едноставно и само требаше да се посочи кон што цели Левица, многу добро се познати општествените системи социјализам, капитрализам комунизам итн итн (за оние кои внимавале на часот за другите тоа е шпанско село)

Тоа е се факт и јас не го спорам, за мене проблематичниот дел е што тие луѓе во огромна мера гласаа за СДС зошто во нив гледаа наследници на СКМ. Тоа е за мене проблематичниот дел. Ај разбирам, почетокот на 90тите да бидеш прелажан/предаден, прифатливо е. Али после приватизацијата, после внесувањето на ДУИ во власт и територијалната реогранизација да гласаш сеуште за СДС дека си про-Југословен е смешно.

Ај објасни ми како може жителите од Градски Ѕид, 80% од кој се поранешна југословенска админстрација и безбедносни служби упорно да гласаат за СДС после сите анти-југословенски, анти-социјалистички политики кои ги направија. Буквално АСНОМ го извадија од Устав. И они упорно гласаат за СДС како некој навивачи.

Јас не им спорам тоа дека они не можат да бидат про-Југословени, јас им спорам со кој памет гласаш за СДС ако си про-Југословен.
Според ова изгледа си од помладите генерации, ако тоа е убаво, а ако сакаш да учиш е уште подобро.

Во '90-тите оние што гласаа за СДСсс беа од идеолошки причини, имаше по некои штоимаа сознанија за што се работи и кон што ќе се оди ама тој број е минорен.
Некој да биде прелажан не е важно дали се '90 или 2020 или 2050 туку каков социјален инжињеринг ќе се употреби за да се изманипулира, така да немој да се чудиш зошто е така како што е.
Пласираш смешни тези,... некој во 2016 гласал за Црпе оти бил пројугословенски настроен вакво нешто уште не сум чул ама ако демонкратија е и границите за .... се прошруваат (исто како Пандорината кутија на Црпе).
Не знам зошто не ти се јасни тие од некој си зид зошто постојано гласале за северџганскава братија (ова ако гласале, јас не знам дали е така како што пишуваш), па тие пораснале со таква идеологија и сега на 60-70-80 ли ќе менуваат идеологија (во тие институции-служби имаше партиски организации и скоро па сите беа во нив)? Понатаму во ЕхЈУ имаше систем во кој меритократијата беше применувана на поинаков начин (се применуваше токму низ тие политички филтри), денес ја нема ама ја има во други земји, по доаѓањето на слободата се говореше за департизација и деполитизација на државната управа и другите институции од сферата на безбедност, образование и..., се разбира не дојде до тоа туку до партизација и на оние делови кои не беа.
Автоматски споено мислење:

Бојкот на сите политички партии!
И онака ништо не се мењава и нема да се смени без разлика за кој цреп ќе гласате! Сега ќе кажат дека тоа е глупост, ама реалноста е сосема друга и ја гледаме секој ден. Не играјте ја нивната игра и не дискутирајте ги нивните глупости. Нека сами си веруваат и покажете им среден прст!
Бојкот на избори е погрешен пристап!
Бојкот во случај на референдум каде неизлегувањето е “НЕ“ не може да се поистоветува со избори каде нема цензус и каде истите се наместени.
Ако веќе не постои политичар или партија за која би го дал својот глас, ИСПРАВНО е да се излезе да се поништи или да се напише својот избор, само така ќе им се стави на знаење дека оние што се налистата не се твој-наш-ваш избор.

А во врска со ставот дека со избори ништо не се менува во целост се согласувам.
Затоа што само се менуваат персоналните решенијадодека системот останува ист, а системот е ГЕНЕРАТОР на сите работи.

Кои се тие ликови од „Мак. Манифест„? Колку знам, од „Десна„ (Палчо...) се обратиле кај амбасадорот од РФ.
Па повеќето од тие што се членови ги гледаш по медиумиве така што сигурно ги знаеш (Никовски, Костов, Влахов .....)
но еве повеќе, а гратис го добиваш списокот на велепредавниците ;)


Проблемот е што мал број на луѓе го практикуваат она што Петар го зборува.
Можеби проблемот е што Петар изнесува небулози, или сметаш дека Македонците се до толку мутави па не можат да разберат што тропа петар!

Како порано дедовците на сегашните комуњарчиња што лажеле дека биле борци на НОБ, за да лапаат пензии, бенефиции и станови во Скопје, така сега шипурчињата ќе лажат дека биле борци на УЧК за да лапаат бенефиции од државата. Само што поверодостојно ќе испадне ова на шипурчињата него ли на дедовците на комуњарите.
Уф, ти ги поистовети луѓето кои добивале пензии за тоа што имале цел-или се бореле за слободна Македонија со оние кои се бореле да не постои Македонија, не знам од каде извира таквата омраза кон оние што говореле (или лажеле сеедно) дека се бореле за слободна Македонија:(
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.087
Поени од реакции
4.177
Screenshot_20231003-210016_Chrome.jpg

После сите испушени курови од секаква сорта, Мицкоски реши да изиграва патриот и баш да видиме дали ќе издржи.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.978
Поени од реакции
3.428
Прегледај го приврзокот 392979

После сите испушени курови од секаква сорта, Мицкоски реши да изиграва патриот и баш да видиме дали ќе издржи.
Ти би сакал да издржи или повторно да потклекне?
Јас би сакал овој пат да се држи до даденото ветување, значи Бугари во Македонски Устав кога врбата ќе роди грозје.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.087
Поени од реакции
4.177
Ти би сакал да издржи или повторно да потклекне?
Јас би сакал овој пат да се држи до даденото ветување, значи Бугари во Македонски Устав кога врбата ќе роди грозје.
Нормално дека да, сакам да издржи, но истотака сакав да издржи и за пописот, но не додржа...

Screenshot_20231003-211214_Instagram.jpg

@1307

Груевски ги амнестираше, а Ковачевски ќе ги направи херои (несомнено).
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.487
Димовска и Трајковски пукаа шампањ кога НАТО почна да го бомбардира Белград!извор ИнфоМаХ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom