Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Dajte be moderatori ovoj Nedźat banirajte go....em glup, em uporrit, no sega veke poçna da ja omalovažuva cela makedonska nacija
Да да, знам дека боли кога некој со факти ти докажува у која заблуда си бил :LOL: .
Па, принуден си да вреѓаш на ефтин начин.
Циркус националист.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.311
Поени од реакции
10.329
Да да, знам дека боли кога некој со факти ти докажува у која заблуда си бил :LOL: .
Па, принуден си да вреѓаш на ефтин начин.
Циркус националист.

Mi se dopaga tvoeto razmisluvanje i viduvanje. Dali ke sakas da sedneme vo zivo i da ni podobjasnis podetalno na ovie temi?

Me interesira dali imas muda ova i vo zivo da go zboris, poso kako narod ste teshki pichinja. Mislam deka poleka poleka so shi ptarive mi stanuvate najodvratni.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.774
Поени од реакции
8.415
Преслободна интерпретација на настаните кои го одредија правецот во кој светот се развиваше во наредните децении.
Комунизмот како идеологија е пред се борба за слобода и со самото тоа е во спротивставеност со демократите, демоНкратите и нацифашистите (ги ставам заедно затоа што нацизмот иако многумина го дефинираат различен од фашизмот моето мислење е дека нацизмот е фашизам на стероиди), затоа пак сите овие со здружени сили се против таква една идеологија.


Како што напишав, ако комунизмот пред се е борба за слобода, ...многу добро знаеле дека без национална слобода не може да стане збор и да се говори за политичка, економска и .... слобода, затоа не е националистичка туку националносолободителна!


Како прво тие немаат сопствен наратив туку истиот им е испоставен од страна на гувернерскиот одбор, а бидејќи нивниот Бог е доларот и еврото тие од срце одработуваат за нивните газди без оглед како се декларираат како социјалдемократи-социјалисти или... тие се само обични изроди и квислинзи!
Премногу поедноставено објаснување секако зошто ако земам да внесам и најмали детали ќе испадне текст од најмалку 3-4 страни зошто е потребно објаснување али не би рекол дека си имам земене слободи. Само ќе дадам мал историски контекст, на почетокот на 20тиот век Социјал-Демократските партии биле примарниот Социјалистички фронт во Европа, вклучително и Русија каде што Болшевиците ( и Меншевиците ) биле само фракции на Руската Социјал Демократска Работничка Партија, идеологијата примарно им се базирала на Маркс/Енгелс како и неколку останати во тоа време еминентни филозофи од Социјал Демократските партии во Австро и Германија.

Исто така имало и социјалистички движења кои биле идеолошки базирани на локални идеолози и филозофи како што би биле Социјал Револуционерите и Трудовиките во Русија ( за другите држави не сум баш запознаен).

Болшевиците поминале низ неколку фази за националното прашање каде оделе од "нема нација има само работници" преку "Културно - Национална Автономија " базирана на идеите на Австриските Социјал-Демократи ( која е и патем програмата на денешната ДПНЕ) за на крај да се стабилизираат на идеите на Сталин за создавање на национални држави за сите народи кои ги имаат предусловите за тоа.

Како што напишав, ако комунизмот пред се е борба за слобода, ...многу добро знаеле дека без национална слобода не може да стане збор и да се говори за политичка, економска и .... слобода, затоа не е националистичка туку националносолободителна!
Национална, националистичка, националослободителна мене искрено не ми прави некоја многу голема разлика.

Како прво тие немаат сопствен наратив туку истиот им е испоставен од страна на гувернерскиот одбор, а бидејќи нивниот Бог е доларот и еврото тие од срце одработуваат за нивните газди без оглед како се декларираат како социјалдемократи-социјалисти или... тие се само обични изроди и квислинзи!
Се согласувам дека нивниот наратив е секогаш тој на нивниот господар, али константото менување на господари веќе ги направи комплетно шизофрени.


Просто кажано, не знам дали ДПНЕ ќе остане доследно во отпорот. Ќе видиме многу скоро, оти се ближи рокот даден од власта, односно од нејзиниот „работодавец„, за уште една промена во пусулчето.
Јас сум доста сигурен дека ќе издржат до овој сега нели прв рок на 15-16ти август али само поради една причина а тоа е да ги натераат да има предвремени избори и смена на власт а потоа истото ќе помине на еден од следниве два начини:

  1. Во периодот после изборниот ден до првото заседавање на новото собрание, ќе се изгласаат промените на вонредна седница каде што пратеници од сегашниот состав на ДПНЕ кој нема да бидат кандидирани на листите за следниве избори ќе ги изгласаат промените и после ќе се прават на луди дека ете ги предале али они ги тргнале од листи и не се веќе пратеници.

  2. ДПНЕ после изборите чим оформи влада ќе си ги изгласа промените и после исто како СДС ќе си тераат 4 години мандат да си ги напунат џеповите. Знам дека скоро никој не го интересира, али последниве 2 години ДПНЕ направија ГРАБЕЖ по сите општини. Нема општина каде не земаа барем еден милион евра кредит.
Оваа што им е сега раководна гарнитура се кој од кој, и борбата е чисто за власт зошто знаат дека ако го изгласаат ова а не се на власт веќе, тогаш никогаш и нема да дојдат.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.166
Поени од реакции
15.171
Знаеш ли каде е нашироко објавен Крушевскиот манифест?
Znam čovek koj ima edna od tie 17, no ne saka da go dade na državta, bidejki se plaši taa ista država da ne go ispari dokumentot, koj e original, a ne fotografska kopija

Čovekot mi e mnogu blizok....
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Oд жалење што не пердашел и палел за време на шарена револуција сега тука бил со конструктивни аргументи и толкувал историографски проблеми и физички закани му биле под него. :icon_lol:
Патем кога му се дадат аргументи ги игнорира свесно и преминува кон глумење суперионост.
Комбо од пикасо на времето, комуњар и невладина со апла србизми и тазе освестен бугар. Демир Хисар нема да го прими.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.166
Поени од реакции
15.171
Neznam...čoveko se plasi da zboruva premnogu, go prašav samo za našiot ,,problem,,....dali pisuva makedonci ili bugari vo proglasit. Veli deka bugari nikade ne se spomnuvaat, a makedonci da.
Denovive ke odam na gosti kaj nego i ke go prasam na koj jazik e pišuvano
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Druze te prasav da sednes i da mi go propagiras istovo. Za godinite koi gi komentiras ova tvoe odnesuvanje i lomotenje bilo kaznivo so kotek ili metak. Ne bi te lezel niti bi te tepal poso dovolno si utepan cim si si gi prodal tvoite za da prezivees. Covek bez identitet i prodadena dusha e dno. Kako i da e dokaza deka i pokraj site nedostatoci imas i nedostatok na muda. Te ostavam da si prodolzis da lomotis gluposti i fakti od wikipedia, ti posakuvam samo dolg zivot i deteto da te prodade kako sto ti si gi prodal tvoite
Глупост до глупост си.
Јас имам идентитет. Цврст кој не е збркан како твојот.

Te ostavam da si prodolzis da lomotis gluposti i fakti od wikipedia, ti posakuvam samo dolg zivot i deteto da te prodade kako sto ti si gi prodal tvoite
Незнам како се факти од википедија, дигитализирани архиви од странски медиуми. Али као што реков, дискусија со тебе е непродуктивна работа, така да ти само си го издаде слабиот капацитет, нема што да ти објаснувам веќе.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Neznam...čoveko se plasi da zboruva premnogu, go prašav samo za našiot ,,problem,,....dali pisuva makedonci ili bugari vo proglasit. Veli deka bugari nikade ne se spomnuvaat, a makedonci da.
Denovive ke odam na gosti kaj nego i ke go prasam na koj jazik e pišuvano
Хахахаха, е уше ова се немав ислушано тука.
Па ти си познавал човек кој може да ја разреши оваа тешка мистерија. Али guess what :ROFLMAO:, се плашел да ја открие тајната со државата за да не испарил документот :facepalm: :lolzz: :LOL:.

Кажи му да ја стави на Macedonia A True Endless Story, таму нема да испари .
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.641
Поени од реакции
21.013
Во контекст на она што и се случува на државата, одредена групација почна да уништува и она што е "нивно" (линкот подоле). Моментот кога ќе се свестат дека треба да излезат од племенското уредување и да влезат во современата цивилизацијата, тогаш ќе бидеме спремни сите заедно да излеземе од бездната во која тонеме со години како држава. Се додека некој ги влече за нос (а ги влече 30 години дека македонците им се непријатели), се до тогаш ќе си тонеме како општество сите заедно рака под рака. Еве @puno покрај сите лајнарии што се случија деновиве а кои ги направи одредена групација, ова ви е капакот!!!

Шкупи казнет со 42.000 евра, а управата ги обвинува навивачите - sportsport.mk
Кој и зошто го исчкрта споменикот на бранителот Горан Стојменовиќ - Канал 5 (kanal5.com.mk)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom