Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.349
Поени од реакции
4.486
Мислеш јас или некој друг овде не е фрустриран од тие сегменти од населението што не плаќале струја ?
Државата има премногу проблеми за да селектираш еден, тебе што ти одговара. ЕУ ти е секако единствена надеж дека корумпираните сегменти ќе почнат да се намалуваат.
Јас исфруструран!??? Нееееее....:icon_lol:

Македонија е мала држава со огромни проблеми и секое нивно нерешавање значи и нивно натрупување со тек од времето, а со тоа стануваат уште потешки за нивно решавање.

Таман работа ако чекам ЕУ да (ми) ги решава проблемите во дворот...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Јас исфруструран!??? Нееееее....:icon_lol:

Македонија е мала држава со огромни проблеми и секое нивно нерешавање значи и нивно натрупување со тек од времето, а со тоа стануваат уште потешки за нивно решавање.

Таман работа ако чекам ЕУ да (ми) ги решава проблемите во дворот...
Абре аман престани веќе еднаш да се објаснуваш со ботот северџански. Убаво ни кажа @Sussaro типот е мазохист и се пали на тоа да го плукаме и понижуваме. Батали го веќе.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
*мислат* е релативна работа. Ако мислиш некоја будалетинка аналогна на вас овде тука на форумов, што мисли, тогаш не е ни битно.

Ако мислиш на тоа како е конструиран наративот на конституционално ниво тогаш е друга приказна.
Грција каков устав има од тие трите опции што ги наведе?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.614
Поени од реакции
82.331
кога ќе влеземе у ЕУ корупцијата магично ќе ја снема
И да влеземе во ЕУ, и да не влеземе, и да се приклучиме на Русија, и да станеме дел од САД, секогаш ќе има корупција.
Другите ставки се варијабилни.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.349
Поени од реакции
4.486
И да влеземе во ЕУ, и да не влеземе, и да се приклучиме на Русија, и да станеме дел од САД, секогаш ќе има корупција.
Другите ставки се варијабилни.
Во еден свој настап на видео-запис на „ЈТ„, сликарот Ацо Станковски наведе проценка дека во ЕУ, годишно се „губат„ по 200 милј. Евриќи за мито...пардон...за лобирање, а во САД таа цифра е 1 билион „зелени„.

Така да мито, поткуп, корупција, лобирање...ват евар...има секаде, но битно е дали поглемиот дел општество е вклучено во тој канцер или тоа се случува само во одредени „кругови„ и во мерка која не е штетна за повеќето.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Грција каков устав има од тие трите опции што ги наведе?
Уопште не сум запознаен со грчкиот устав за да коментирам искрено, ниту пак ја знам нивната политика.
Нема да ме чуди и таму да се слично као Бугарија.


Абре аман престани веќе еднаш да се објаснуваш со ботот северџански. Убаво ни кажа @Sussaro типот е мазохист и се пали на тоа да го плукаме и понижуваме. Батали го веќе.
@Sussaro и ти двајцата вкупно имате iq 150. hahahhahaha :vozbud:
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Уопште не сум запознаен со грчкиот устав за да коментирам искрено, ниту пак ја знам нивната политика.
Нема да ме чуди и таму да се слично као Бугарија.
Еве делови од уставот на Грција:




Во уставот се споменува и терминот greek citizens, ама па се зборува и за "Greeks" односно "Грци".

Еве го уставот

Каков устав е сега овој?
 

Attachments

Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Го фатија ДПНЕ за јајцата. Сега храбрите патриотчиња ќе си гласаат за промена на уставот затоа што батали државата ако ни ги земат штабовите.
Oдложена одлуката на Апелација за одземање на штабот на ВМРО-ДПМНЕ
t

Апелациониот суд Скопје ја извести јавноста дека е одложена одлуката за предметот „Талир 2“ поради ангажман на бранителите во други кривични предмети.
-Апелациониот суд Скопје ја информира јавноста дека Јавната седница за предметот заведен под број КЖ-232/23 , со работен наслов „Талир 2“, се одложи на барање на одбраната на обвинетите Н.Г. и К.Б., двајцата од С., а поради ангажираност на бранителите во други кривични предмети, како што беше наведено во писмениот подесок од 26.06.2023 година. Јавната раправа е презакажана за 29.09.2023 година со почеток во 9.30 часот, велат од Апелација.
За случајот „Талир 2“ поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски доби затворска казна од 6 години затвор, додека поранешниот генерален секретар на партијата Кирил Божиновски, доби условна затворска казна од две години ако во рок од пет години не стори ново кривично дело за случајот „Талир 2“, кој се однесува на изградбата на партиското седиште на партијата.
Во првостепената пресуда судот бара конфискација на главниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ и уште на 30 штабови ширум државата.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Во уставот се споменува и терминот greek citizens, ама па се зборува и за "Greeks" односно "Грци".
Каков устав е сега овој?
Глеаш сум погодил. Граѓански устав е. Дури и да се спомнува Greeks.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom