Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

 • Билјана Ванковска (Левица)

  Гласови: 81 28,6%
 • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

  Гласови: 18 6,4%
 • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

  Гласови: 14 4,9%
 • Вело Марковски (независен кандидат)

  Гласови: 8 2,8%
 • Бујар Османи (ДУИ)

  Гласови: 3 1,1%
 • Стево Пендаровски (СДСМ)

  Гласови: 9 3,2%
 • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

  Гласови: 63 22,3%
 • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

  Гласови: 3 1,1%
 • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

  Гласови: 26 9,2%
 • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

  Гласови: 40 14,1%
 • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

  Гласови: 4 1,4%
 • Томе Николоски (независен кандидат)

  Гласови: 0 0,0%
 • Господин Поповски (независен кандидат)

  Гласови: 10 3,5%
 • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

  Гласови: 2 0,7%
 • Зорица Цветковска (Десна)

  Гласови: 2 0,7%

 • Вкупно гласачи
  283
 • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.639
Поени од реакции
3.757
Те нервира комшијата :vozbud:
Неее, за другар прашувам...:icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Ние имавме проблем со Грција за името.
Уааааууу!...

Не бе младиќу, Грција има(ше) проблем со нас, не мија сас њума.

Амбасадорот Никовски точно објасни; Грција ја измисли областа/областите со име „Македонија„ во времето 1988/89-та, кога на Грците им станало јасно дека СФРЈ ќе се распадне, од тој распад ќе се појави државата Македонија и Грците ќе си имаат проблем со монополот на користењето на името „Македонија„, односно потенцијален проблем со новата држава (Македонија), која би имала територијални (и други) претензии кон Грција.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.732
Поени од реакции
7.877
Да, да, но ете каков е третманот кон другите држави, преку примерот на визна либерализација на Косово.

Ние имаме уникатно лош третман од страна на Западот, кој го немаат другите земји, макар и како Косово.
тоа е затоа што имаме уникатно корумпирани политичари.
Косово го добива тоа зашто се држи до арапската мудрост - Никогаш не зборувај лошо за себе, додека македонските корумпирани политиканти го следат примерот на старецот Окам.

Старецот Окам живеел во пустина 10 години. Секој ден се трудел и се трудел да најде вода, а кога конечно му успеало тоа, сите од селото дошле да му честитаат, а тој на пофалбите рекол: Не е ништо посебно ова.

Наскоро сите почнале да го третираат неговото откритие за водата како навистина да не е ништо посебно. Наместо да ја пијат водата, во тој извор си ги миеле валканите нозе. Наскоро водата станала загадена и матна бара.
Тоа страшно го повреди старецот, но луѓето кон неговите напори се однесуваа токму онака како што тој им кажа – како да не е ништо посебно.


И така како и старецот Окам, велеа дека името не е ништо посебно, знамето не е ништо посебно, џеримандеринг територијалната поделба, субмисивноста кон Албанците, амнестирањето на албанските воени злосторници не е ништо посебно итн.

 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.480
Поени од реакции
2.342
Многу е интересно како Македонецот размислува за Македонија во светски рамки. Како ние да сме држава од 15-30 милиони луѓе, етаблирана држава со институции кои влечат корени од крајот на 19тиот век , како сме некој битен фактор во нашиот регион и слично.

Кога ќе сфатиме дека сме никој и ништо и ќе работиме на себе и понудиме стварно нешто квалитетно ќе не сфатат како држава.

Реалноста е дека сме држава која има 1,8 милиони жители преку сила од тие 30% односно 540,000 илјади луѓе се муслимани од тие 540к илјади луѓе се 450к се Арнаути кои активно работат да се одделат од Македонија.

Вие барате НИЕ како Македонци на ЕУ да и поставуваме услови и да се курчиме на кој стигнеме па уште и да бараме алтернативи за ЕУ. Несогледување на реалноста е страшна работа а Македонскиот народ и политички врв не може да ја согледа реалноста добри 50 години.
Ние сме држава, членка буквално на сите меѓународни организации преку кои се гледа дали си држава или не. Бројот на население е ирелевантен дали некоја територија е држава или не. Проблемот е што на нас само ни се поставуваат најразлични услови за да станеме членка и на уште две меѓународни организации, ЕУ и НАТО. За НАТО се смени името на државата иако самото име е тесно поврзано со идентитетот на Македонците, но ете и тоа го сменија, насила. Претходно имаше еден куп други отстапки кои Македонија како држава ги направи. И покрај сето ова, сега има уште еден услов. Каде е крајот на условите? Што треба да се направи? Да престане да функционира територијава како држава?

Во однос на тоа дали нудиме нешто квалитетно, да, нудиме работоспособна сила која се иселува и работи во најразвиените земји во светот на најразлични позиции. За ресурси имаме тутун, електрична енергија, земјоделски култури, по некоја индустрија итн. Очигледно тоа не е проблемот, проблемот е друг. Иако во суштина геополитиката не е фер, ова што ни се прави на нас е веќе надвор од сите граници. Треба државата да се уништи во корен за да се влезе во една меѓународна организација (ЕУ). Што е следно, химната, знамето? Веќе видено...
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Неее, за другар прашувам...:icon_lol:
Автоматски споено мислење:Уааааууу!...

Не бе младиќу, Грција има(ше) проблем со нас, не мија сас њума.

Амбасадорот Никовски точно објасни; Грција ја измисли областа/областите со име „Македонија„ во времето 1988/89-та.
Амбасадорот Никовски разбираш НИКОГАШ и НИШТО нема точно објаснето. Да не се лажеме.

А Грција немала потреба да ги измислува областите со име Македонија. Можда тогаш ја поделиле административно. Онака името Македонија е насекаде во хеленистичката култура. Да не се лажеме овде.
Автоматски споено мислење:

Хаха вреди саботажата :vozbud:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Дај ако има админ у оваа група нека го скине идиотов. Не сакам ни да замислам каков патетичен клетник се крие позади ова просто суштество.
Автоматски споено мислење:Амбасадорот Никовски разбираш НИКОГАШ и НИШТО нема точно објаснето. Да не се лажеме.

А Грција немала потреба да ги измислува областите со име Македонија. Можда тогаш ја поделиле административно. Онака името Македонија е насекаде во хеленистичката култура. Да не се лажеме овде.
Само една мала исправка. До средината на 80тите името Македонија беше забрането во Грција и таа област се викаше северна Грција. Плус ако толку им било дојдено до македонското наследство зошто Александар Македонски го ставаат на драхмите дури во 90тите, Перикле го има многу порано. Зошто има само два споменици на Александар Велики и тоа едниот во Солун кој таму е изграден во 90тите а вториот во Атина кој го поставија дури во 2018. Да биде иронијата поголема вториот споменик за брзо време беше оштетен. И зошто нема ни еден споменик на Филип II Македонски во цела Грција.
Автоматски споено мислење:

Толку од твојата северџанска историја, лево маде бај Мила од Финска.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Е ми така рече и твојот побратим трчилаж из Муртино: „Да не се лажеме„. :icon_lol:

Ај престани да лажеш...ако мојш, нели...
Дечкото си има проблем, кога постојано лажеш почнуваш на лагите и да си веруваш.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Нас Македонците не заболе кур за вашата измислена северџанска историја, збори си за вас, не се ставај на исто рамниште со Македонците.
Вие сте далеку од македонци, вие сте фиромците на грујо, родени 2008ма, со изменет генетски код, антиквизирани, изгубени на мапа чекајки да ве примат во некој источен сојуз.

Си немате ништо слично со просечниот македонец, вие сте дијаметрално спротивното.

Сепак кај нас има место и за вас, ние сме демокрстска држава. Кога има место за косоварите, зошто не и за вас.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Вие сте далеку од македонци, вие сте фиромците на грујо, родени 2008ма, со изменет генетски код, антиквизирани, изгубени на мапа чекајки да ве примат во некој источен сојуз.

Си немате ништо слично со просечниот македонец, вие сте дијаметрално спротивното.

Сепак кај нас има место и за вас, ние сме демокрстска држава. Кога има место за косоварите, зошто не и за вас.
Дете колку те плаќаат да тропаш вакви глупости, за која тоа демократска држава зборуваш, леба ти? Таче идиотчето што седи во скутот на Груби за премиер го сметаш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.584
Вие сте далеку од македонци, вие сте фиромците на грујо, родени 2008ма, со изменет генетски код, антиквизирани, изгубени на мапа чекајки да ве примат во некој источен сојуз.

Си немате ништо слично со просечниот македонец, вие сте дијаметрално спротивното.

Сепак кај нас има место и за вас, ние сме демокрстска држава. Кога има место за косоварите, зошто не и за вас.
ima i za vas. u zoloshka
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.732
Поени од реакции
7.877

Located in the southern Guayas region, Guayaquil - the most populous city and main commercial port of Ecuador was negatively affected by water privatization which resulted in a lower quality of service and higher bills. Local residents strongly opposed the new management, denouncing undrinkable water supply and discontinuous services that worsened the already precarious living conditions in many suburban districts.


1685444488210.png


In 1999 the US company Bechtel was granted the concession to manage water services in Cochabamba, Bolivias third largest city. The cost of water tripled and it became necessary to buy a license to access water resources and a licensing system for collecting rainwater was also introduced. After a year, 55 percent of local citizens still did not have access to water. In April 2000, hundreds of thousands marched on the streets of Cochabamba to protest against the Government, and forced it to revoke the Water Privatisation Law. The contract with the multinational company Bechtel was terminated and the water service concession re-advertised. The conflict, known as the Cochabamba Water War, became symbolic of the struggles fought to protect common rights, proving that popular participation could have a major influence on decision making in regard to the management of public services.
There is a long history of peasant protests in this region characterized by a permanent shortage of water resources. In this context, the privatization of the municipal water distribution company, linked to a water transfer called Misicuni project, infuriated the local population in 2000. At the same time, at the national level, regulation of the water supply and sanitation was influenced by World Bank recommendations and the so-called Washington Consensus.

Project details
The increase in the water bills was of 300 percent. The average monthly water bill reached around US$12, while the average monthly wage was around US$60.


1685444534356.png

 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
35.141
ДУИ отвориле огранок и во Индија

Се зафркавам, не е од ДУИ, затоа што функционеров од Индија сепак на крајот бил суспендиран, што за функционери од ДУИ суспензија би било научна фантастика.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.639
Поени од реакции
3.757

Located in the southern Guayas region, Guayaquil - the most populous city and main commercial port of Ecuador was negatively affected by water privatization which resulted in a lower quality of service and higher bills. Local residents strongly opposed the new management, denouncing undrinkable water supply and discontinuous services that worsened the already precarious living conditions in many suburban districts.


Прегледај го приврзокот 380315


In 1999 the US company Bechtel was granted the concession to manage water services in Cochabamba, Bolivias third largest city. The cost of water tripled and it became necessary to buy a license to access water resources and a licensing system for collecting rainwater was also introduced. After a year, 55 percent of local citizens still did not have access to water. In April 2000, hundreds of thousands marched on the streets of Cochabamba to protest against the Government, and forced it to revoke the Water Privatisation Law. The contract with the multinational company Bechtel was terminated and the water service concession re-advertised. The conflict, known as the Cochabamba Water War, became symbolic of the struggles fought to protect common rights, proving that popular participation could have a major influence on decision making in regard to the management of public services.
There is a long history of peasant protests in this region characterized by a permanent shortage of water resources. In this context, the privatization of the municipal water distribution company, linked to a water transfer called Misicuni project, infuriated the local population in 2000. At the same time, at the national level, regulation of the water supply and sanitation was influenced by World Bank recommendations and the so-called Washington Consensus.

Project details
The increase in the water bills was of 300 percent. The average monthly water bill reached around US$12, while the average monthly wage was around US$60.


Прегледај го приврзокот 380316

Вија од „Бехтел...„ све поштени женски...

Можеме да претпоставуваме (и да погодиме) колку ќе не‘ чинат непотребните автопати во однос на почетната цифра од 1,3миљ. Евра, извадена од дебелото црево а не од предмер-претсметките од непостоечките проекти.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Вија од „Бехтел...„ све поштени женски...

Можеме да претпоставуваме (и да погодиме) колку ќе не‘ чинат непотребните автопати во однос на почетната цифра од 1,3миљ. Евра, извадена од дебелото црево а не од предмер-претсметките од непостоечките проекти.
На крајот ќе имаме прескапо платен непостоечки автопат. Парите ќе завршат во приватни џебови а метар пат нема да се изгради.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom