Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
D

Deleted member 53418

Гостин
Многу е интересно како Македонецот размислува за Македонија во светски рамки. Како ние да сме држава од 15-30 милиони луѓе, етаблирана држава со институции кои влечат корени од крајот на 19тиот век , како сме некој битен фактор во нашиот регион и слично.

Кога ќе сфатиме дека сме никој и ништо и ќе работиме на себе и понудиме стварно нешто квалитетно ќе не сфатат како држава.

Реалноста е дека сме држава која има 1,8 милиони жители преку сила од тие 30% односно 540,000 илјади луѓе се муслимани од тие 540к илјади луѓе се 450к се Арнаути кои активно работат да се одделат од Македонија.

Вие барате НИЕ како Македонци на ЕУ да и поставуваме услови и да се курчиме на кој стигнеме па уште и да бараме алтернативи за ЕУ. Несогледување на реалноста е страшна работа а Македонскиот народ и политички врв не може да ја согледа реалноста добри 50 години.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.884
Поени од реакции
15.843
Што и да велат било кои минати, сегашни или идни анкети, рајата на северенфиромистан поддржува членство во ЕУ исклучиво и само за да има каде да избега.

Полноправното членство во ЕУ им ги отвора границите на државите членки на ЕУ за речиси безусловен престој и далеку полесно вработување во споредба со сегашните правила и регулативи.

А тоа што на овие простори нема да остане ништо асално - од гледна точка на човечки потенцијал се разбира, плодната почва, реките и езерата ќе си останат - не и` значи апсолутно ништо на рајата, која и сега не е заинтересирана за да го сочува тоа што го има, а не па после зачленување во ЕУ.
Koj ti rekol deka voopshto ke vlezeme??
Blgarizacijata e uslov samo za Pochetok na pregovorite, a koj go napravoja i Turcija i Srbija i MNE..
Moze da vlezeme vo EU samo kako blgari( slichno kako Kipar) ili ako Blgarija ja Nabrkat ili ako se ukine celosen konsenzus
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.578
Поени од реакции
79.804
Вие барате НИЕ како Македонци на ЕУ да и поставуваме услови и да се курчиме на кој стигнеме па уште и да бараме алтернативи за ЕУ. Несогледување на реалноста е страшна работа а Македонскиот народ и политички врв не може да ја согледа реалноста добри 50 години.
Не.

Ние бараме условите, законите, правилата кои важат за сите, да важат и за нас. На пример, ако никому не е барано да смени устав за да влезе, да смени унитарност на држава, име, знаме... да не ни бараат ни на нас.
До сега кому му е барано нешто вакво?

Зошто на Косово либерализација му ветија и му ја исполнија без да основа ЗСО? Ние исполнуваме све (а тоа се многу пострашни работи од она што од Косово се бара) и наместо да ни биде испорачано, ние низ деценииве нови и нови барања добиваме? Како да личи дека исполнувањето на барањата предизвикува нови?

Косово не ги исполни барањата, само рече дека ќе ги исполни. Некогаш.

Тоа се вика двојни аршини.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Не.

Ние бараме условите, законите, правилата кои важат за сите, да важат и за нас. На пример, ако никому не е барано да смени устав за да влезе, да смени унитарност на држава, име, знаме... да не ни бараат ни на нас.
Да сме ги решеле внатрешно проблемите самите немало да има ништо од тоа ама јбга нема човек што ја согледува реалноста

Како може некоја да ја бугаризира Македонија ако македончето само не се продаде за пари?
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Многу е интересно како Македонецот размислува за Македонија во светски рамки. Како ние да сме држава од 15-30 милиони луѓе, етаблирана држава со институции кои влечат корени од крајот на 19тиот век , како сме некој битен фактор во нашиот регион и слично.

Кога ќе сфатиме дека сме никој и ништо и ќе работиме на себе и понудиме стварно нешто квалитетно ќе не сфатат како држава.

Реалноста е дека сме држава која има 1,8 милиони жители преку сила од тие 30% односно 540,000 илјади луѓе се муслимани од тие 540к илјади луѓе се 450к се Арнаути кои активно работат да се одделат од Македонија.

Вие барате НИЕ како Македонци на ЕУ да и поставуваме услови и да се курчиме на кој стигнеме па уште и да бараме алтернативи за ЕУ. Несогледување на реалноста е страшна работа а Македонскиот народ и политички врв не може да ја согледа реалноста добри 50 години.
Ве молам прочитајте го просветлениот господин. Тој ќе не одведе на ветеното место.

Ќе завршиш и ти со пцовка, толку ти е заслуженото.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Ве молам прочитајте го просветлениот господин. Тој ќе не одведе на ветеното место.

Ќе завршиш и ти со пцовка, толку ти е заслуженото.
Многу јака работа што ќе го опсуеш. Ќе му го накршиш.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ве молам прочитајте го просветлениот господин. Тој ќе не одведе на ветеното место.

Ќе завршиш и ти со пцовка, толку ти е заслуженото.
Си креирал профил вчера и ќе пцуеш.. којзнае кој дупли акаунт ти е на форумов.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.966
Поени од реакции
39.542
Си креирал профил вчера и ќе пцуеш.. којзнае кој дупли акаунт ти е на форумов.
брат, што праите вие у Локид, све фалц ракети им праќате на украинциве да паѓаат
 
Член од
20 април 2023
Мислења
847
Поени од реакции
2.048
Многу е интересно како Македонецот размислува за Македонија во светски рамки. Како ние да сме држава од 15-30 милиони луѓе, етаблирана држава со институции кои влечат корени од крајот на 19тиот век , како сме некој битен фактор во нашиот регион и слично.

Кога ќе сфатиме дека сме никој и ништо и ќе работиме на себе и понудиме стварно нешто квалитетно ќе не сфатат како држава.

Реалноста е дека сме држава која има 1,8 милиони жители преку сила од тие 30% односно 540,000 илјади луѓе се муслимани од тие 540к илјади луѓе се 450к се Арнаути кои активно работат да се одделат од Македонија.

Вие барате НИЕ како Македонци на ЕУ да и поставуваме услови и да се курчиме на кој стигнеме па уште и да бараме алтернативи за ЕУ. Несогледување на реалноста е страшна работа а Македонскиот народ и политички врв не може да ја согледа реалноста добри 50 години.
tie se tie motivacioni ngo pasusi od power point sostanocinja i slajdovi vo uplifting bela, plava i crvena boja kaj shto vo ista rechenica ti vikaat deka treba da sfatime deka sme nikoj i nishto AMA ako ponudime neshto kvalitetno ke ne sfatat kao drzava. Zatoa shto imeto, znameto, ustavot i eve sega jazikot ne e ponuda na neshto kvalitetno. Pleme vi ebam retardirano, kao template na losh NGO isprdok vi se razmisluvanjata
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
861
Поени од реакции
3.472
Во Скопје сум 2 недели службено , полека полека АРМ добива Џавелини , се довршуваат ситници.
Хаха АРМ добива џавелини а со АРМ раководи УЧК.
Што фајде сега и од џавелини и тенкови и нуклеарки да има АРМ џабе е, вие бе живеете во некоја виртуелна реалност :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom