Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Све хехенца, мудри мисли, сарказам.
Дај Боже да е така и во реалноста...
Автоматски споено мислење:

Doma e onamu kaj sho ke si ja napravis.
Ludi ste sho mislite deka Albancite ke zaprat do Kichevo.
Ne ste nauchile nisto, i ste osudeni na propast.

Kako sto i rekov, makedonecot nema kapacitet za drzavotvorenje, mozebi e podobro da bideme pod Ilirida, za da im se ischelichi karakterot na lugeto.
Женска истото го пишав пост погоре, дека нема да запрат до Кичево.
А факт е дека македонецот нема капацитет за стратегија и размислување воопшто.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.369
Поени од реакции
21.897

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.559
Поени од реакции
29.008
Ако мора под некој дај под Бугарија или Србија да бидеме.
Pod Ilirida e najidealno, posto toa ke bide najsurovo, po zasluga.
Автоматски споено мислење:

Колку лесно го пишуваш оваа “Kako sto i rekov, makedonecot nema kapacitet za drzavotvorenje,...“, а од каде ти знаеш дали и колку капацитет има Македонецот?
Македонците ја покажаа својата државотворност, создадоа држава, така да говори за себе и во свое име, никој те нема овластено да говориш и пишуваш во име на Македонците!
Ако имаш желба да се исчеличиш слободно никој не ти забранува.
Da, Tache e ovlasten pa ete toj neka ti zboruva.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.843
Поени од реакции
36.575
Копитата северни не се во состојба учебници да обезбедат за децата
... ич не ви работа кликеро, па нема учебници за да не печатат два пати, нели освен Бугари во Устав треба и учебници да се сменат како втор услов, тоа Министерот за образование го знае, зашто го применуваат истото кон Македончето да плати еднаш повеќе за купената куќа во родното место да не го иселува два пати. :facepalm:
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
828
Поени од реакции
1.295
Дај не се губи жити се , каква поделба , какви бакрачи? Заради ваквите пропаѓа Македонија
Македонија пропадна од т.н.р. „патриоти“ од кукавиците, кодошите. Уште не сакаш да ја прифатиш реалноста дека од Северџан одамана не бидува ништо? Луѓе од 40-50г. самите си кажуваат оти се пишмани зошто не извале Бугарски пасоши на времето кога ги даваа на кило. Никој млад не седи во Северџган, кој Германија имигрира кој во Америка преку факултет. Во конзулат и во бугарска амбасада масовно се чека редици. Луѓе се иселуваат со цели фамилии, а тие шо се од мешовит брак од некогашна ЈУ, вадат хрватски, словенски па дури и српски пасоши.

Македонецот ти е ако некој му ја еби жената му зошто и на негојот комшија исто така не му ја еби.
Колку лесно го пишуваш оваа “Kako sto i rekov, makedonecot nema kapacitet za drzavotvorenje,...“, а од каде ти знаеш дали и колку капацитет има Македонецот?
Македонците ја покажаа својата државотворност, создадоа држава, така да говори за себе и во свое име, никој те нема овластено да говориш и пишуваш во име на Македонците!
Ако имаш желба да се исчеличиш слободно никој не ти забранува.
Маде голо државнотворен. Ако не бил Јосип Броз Тито по негоја наредба да има Македонија, Црна Гора и Босна Херцеговина, немаше никој да постојат и сè уште че беше Кралство Југославија. Ако македонецот беше „државнотворен“ народ, од 1991 навака немаше овие проблеми да ги има. Македонецот е единствениот на балканот без никаков интерес додека неговите комшии го ебаваат ко шо сакаат. Македонецот не можи да владеј само по себе. Македонецот е слаб, колку и да се чука в гради.

Мислам оти ако македонецот исчезни знаеш крај на светот че биди. Не другар, светот че си продолжи без македонецот, земјата не е во загуба. Народи како хуните, баскијците, готите, азтеките, вавилонците и ред други повеќе не постојат, па светот пак си функционора нормално. Јаките преживуваат, слабите не.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.581
Поени од реакции
20.876

Kajgana Shop

На врв Bottom