Политички случувања во Израел

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.204
Поени од реакции
25.315
Не му поставувај такви прашања, ќе почне пак оџа, муџа и слични негови мудрости.
Рон не знам за тебе ама јас не гледам со секого на форумов да се испцујам и зајадам за глупости што тотално лично ни мене ни него не не засегаат. Меѓу вас не знам зошто има нетрпеливост.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.196
Поени од реакции
41.567
Рон не знам за тебе ама јас не гледам со секого на форумов да се испцујам и зајадам за глупости што тотално лично ни мене ни него не не засегаат. Меѓу вас не знам зошто има нетрпеливост.
Се зезаме малце, ништо страшно. Со бафра се пцуеме редовно, уствари он ме пцуе па не го мразам, баш другарчиња сме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
Да не мислиш на Хам/Хем ?
Прегледај го приврзокот 397640

Историски постоеле народ хетити во денешна Анадолија. Се спомнуваат и во хебрејската библија.
Историски :
Библиски :
Точно Сем, Хам и Јафет.... од Јафет настанале Етиопјаните. Хат сум го помешал со Хетитите :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.820
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.422
Поени од реакции
7.694
Косово им свиреа химна, им истакнаа Палестинско знаме у сред Приштина а Израел ги поддржува против Србија... Иди па разбери...
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
Да не беше христијанството ќе му се молевме на Перун или можеби ќе се викавме Адам и Ева (ту и такви имаме), имињата ни се словенски (моето е еврејско:() + модифицирани еврејски за наши потреби, Исус бил син божји, односно син на еврејскиот бог Јехова.

Кај нас црквата никогаш не се грижела за народот, кај нив имаш само дај ми, ете ќе прават и згради, што мислеш каде ќе отиде профитот, по 30 години одржаа протест за бракот, 30 години шуруваат со кој и да дојде на власт, си имаш ценовник за услугите што ги даваат исто како приватна фирма која ги има правата за госпоТ.

Незнам како е во Русија, таму црквата има големо влијание и одма ја подржа војната во Украина, кај нас ги немаше да писнат додека ни го мењаа името.

И малку вести од минатото, лани имаше собир во Аман на православните цркви пола и повеќе не отидоа оти се испокарани меѓу себе, а нели треба бог да ги зближува,
Ерусалимската православна црква која би требало да е покровител на палестинците христијани ги нема да писнат за состојбата во Газа или кога се тепаат орки не е проблем, се извинувам ако случајо кажале нешто а никој не ја пренел веста , стварно не е место на темата да зборуваме за религиите.
Ги критикуваше предходните дека вршеле меѓумакедонски раздор на радост на северџаните а и ти го направи истото.Инаку ако не беше христијанството ние сега ќе бевме муслимани,или поточно Турци,каков Перун какви бакрачи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.820
Пусти емоции, тешко се кријат... :D

Еве ти доказ дека нема демократија, народот едно а политичарите друго. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.811
Поени од реакции
5.470
Се разбира, не претендирам на никаков статус како познавач и оставам можност дека не сум во право.
На цела перипетија што се дешавала на темава, успеа да ме насмејш, хахахаххахаха.....

Прво почни од себе, поддржуваш неменување на сегашните тирани. Демек заради некаков страв од менување на тие тирани со Русија/Кина. Соочи се со тој проблем, пред „да трубиш“ било што.

Второ, офтопик си. Има тема за Македонија.
Прво, ќе трубам што сакам, и тоа што го мислам ќе го кажам, ти кажав јас, ако сакам стопан на мојата земја, веќе има..Јас за разлика од вас не сакам замена..

Заслепени од омразата кон УС не гледате дека почнавте и хамас да го поддржувате.
Автоматски споено мислење:

Израел е толку дотрошен со оружје, што денеска потпиша договор со Финска да им испорача Дејвид Слинг системи за финската армија.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.137
Поени од реакции
3.362
Ги критикуваше предходните дека вршеле меѓумакедонски раздор на радост на северџаните а и ти го направи истото.Инаку ако не беше христијанството ние сега ќе бевме муслимани,или поточно Турци,каков Перун какви бакрачи.
Што би било кога би било е широка тема, само да знаеш да не било христијанството можеби и на Мухамед немало да му текне да прави религија слична на христијансвото, така да поголема е веројатноста да останало многубоштвото отколку да се појавил исламот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.820
Што би било кога би било е широка тема, само да знаеш да не било христијанството можеби и на Мухамед немало да му текне да прави религија слична на христијансвото, така да поголема е веројатноста да останало многубоштвото отколку да се појавил исламот.
Колку и слично да гледам на работите не можеш тоа да го гледаш како во вакуум, изолирано од се друго.
Секогаш ќе се најде некој да профитира од религија, и ќе се најде некој како западните да профитира од раздор меѓу луѓето а посебно од тие најзатуцаните... Од друга стана па религијата е потребна за единство и тоа посебно е важно во нашиот случај. Така да во вакви времиња ќе замижиш малку на алчноста и расипаноста на поповите, и ќе практикуваш религија од родољубиви и социјални причини. Мислам - ако си свесен и ако сакаш добро за сопствениот народ. Навистина сега не е време за дискусии за „атеистичко освестување“ и слични поделби.
Автоматски споено мислење:



Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.820
Колку е полн со гомна овој, и хаха - правењето филм кога ракета пролета некаде на миљон километри од нив (5-та минута некаде).

 

Kajgana Shop

На врв Bottom