Политички случувања во Израел

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.219
Поени од реакции
33.244
Секое разумно објаснување крева раце во овој конфликт.
Ајјј... Каурите да се радуваат затоа што муслимани се борат за слобода, ама овдешните муслимани да „дигаат раце“.

Некој да ми кажеше дека вака ќе биде, немаше да му верувам. :unsure:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.219
Поени од реакции
33.244
Пред некој период одма после Јаја Паша на тоа железниот мост имаше истакнато банер free palestine...жими се сега им е најтешко на албанциве, не знаат чија страна да фатат.
Еве види како Дарди ги „дига рацете“, ако не ти е јасно чива страна фаќаат.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.968
Поени од реакции
24.241
Еве види како Дарди ги „дига рацете“, ако не ти е јасно чива страна фаќаат.
Имало на времето еден виц за Тито ми го раскажуваше дедо ми. Се возел Тито во кола, колата дошла до раскрсница и возачот го прашал Тито:
-Друже Тито да вртам лево или десно?
Тито се помислил една минута и рекол:
Дај лев жмигавец, врти десно.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.295
Поени од реакции
25.566
Со цела лична одбивност кон нивната култура и жалење за вакви настани, не можам а да не се насмеам каде води арогантноста на "демократските лидери на мојот свет".

Gardens and jungles...

Касниш со песнава. Од лани е од кога почна С.О. на Украина.
Сега може да си вајбаат на ритамов.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.295
Поени од реакции
25.566
А што да кажеме ние ултра десниве ?! :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

Хамас кој сеа пали и коле во јужен Израел на времето се бореше против Асад. Онака, колку за информација.
А Хамас сите го сметаат за продолжена рака на Иран кој што е и беше најголем поддржувач на Сирија покрај Русија.
Автоматски споено мислење:

Гадно кога под Алаху екбер ќе киднапираат цивили.

Евреите па стрелајќи вооружени лица кога ќе убијат неколку пати повеќе цивили, на начин што никогаш нема да се однесуваат ако тие цивили се евреи.

Секое разумно објаснување крева раце во овој конфликт.
Продолжува внатрешната борба помеѓу муслиманското братство и поддржувачите од Нато од 1999 и 2001 год.
 
Последно уредено:

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
523
Поени од реакции
348
Ова не и одговара на Русија и на цел тој покрет у обединување против САД и вазалите на САД. Цело време деескалираат и пазат на таа работа, на ред а не на хаос. Ова сценарио им одговара на неоконсите и ако успеале да насанкаат некој голем играч на Блиски Исток ова е голема победа за нив....само хаос може да го спаси Колективниот Запад од изумирање.
Samo kolektivniot Zapad moze da prezivee vo ovie vreminja sto tie samite gi sozdadoa za taa pricina. Nastrana religiskata vojna sto e vo tek vo koja isto taka pobeduvaat. Suma sumarum, Evropa prva ke go krka pri pogolema eskalacija na rabotite vo koj i da e del od svetot
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.295
Поени од реакции
25.566
Само не верувам да русите се пошто они имаат многу добри односи со Израел и огромно малцинство руси кои живеат таму.
Неточен одговор.
Руски евреи се тие кои од 9 век па до сега на секој начин гледаат да ја ослабат и уништат Русија.
Разгледај го потеклото на Лев Троцки, Јосиф Jew - гашвили Сталин, Владимир Илич Ленин и целата интернационала која што кренала револуција за еднаквост меѓу народите.
Истиве овие го имаат направено и холодоморот низ цел СССР не само низ Украина, но се разбира дека Русите мора да се дежурни кривци за се.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.874
Поени од реакции
7.136
IMG_20231007_155728_406.jpg

Screenshot from the official press release of the Palestinian factions.

Horizon was destroyed, and so was the Iron Dome.

Тежок блам за Израел.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.968
Поени од реакции
24.241
Турци се овие што го напаѓаат. Од нив има поголеми патриоти за Македонија него од баграта северџанска.
Мене Урим (во превод Среќко) не ми личи на турско име. Ама добро и Турци да се тие од коментарите пак мислам дека тешкото мнозинство шиптaри се про Палестина во себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom