Поентата на образованието

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
poentata na formalnoto obrazovanie e da vi gi zemat parite i da vi daat diploma so koja mozete da se slikate ili da si ja uramis doma i da reces e vidis koj sum jas, inace fakat e deka ona sto si go naucil od iskustvo na svoja koza toa nikad ne se zaboraa, taka da ucenjeto od knigi ne e bas, posto sekoja vredna kniga e pisana od nekoj sto se izgoril ili na svoja koza osetil neso a ne od citanje, od citanje samo citatologija.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
wow кога ова се случило и каде сакам да знам дали има таква организација
штета што не бев таму
Типчево заврши на правен пред некои 5 години и господ знае кај е сега... Инаку на Правен Факултет при универзитетот св. Кирил и Методиј, секоја година има ораторска вечер со готови, импровизирани или говори на студентите. Вчера бев на овогодинешната љубилејна ораторска вечер, ту да знаев ќе ти кажев... Секоја година има ваков некој што им го тура на сите и што заслужува почит. И што е најважно, таквиот и победува. :back:

I have never let my schooling interfere with my education.
Марк Твен

Дечкото беше добар до пола говор, после го "ookakha". Нејсе, жал ми е што ораторските вечери се лимитирани само на студентите од Правниот факултет.

Утре, 11.12.2008 во 19 часот во просториите на градската библиотека Браќа Миладиновци, има ораторска вечер со слободни говори, на студенти од сите факултети... Ќе биде јако, коа се слободни говори, не моеш уста да им затвориш за све што сакаат да си кажат :icon_lol::smir:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Утре, 11.12.2008 во 19 часот во просториите на градската библиотека Браќа Миладиновци, има ораторска вечер со слободни говори, на студенти од сите факултети... Ќе биде јако, коа се слободни говори, не моеш уста да им затвориш за све што сакаат да си кажат :icon_lol::smir:
Организација? Јас само видов флаер кај мене на факс, поставен пред 2-3 денови. Или во спонтаноста е убавината? :)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
хихи, еве ти ако сакаш подробности, или уште подобро, дојди утре! http://slobodnastudentskamisla.blogspot.com/ :smir:
Одамна се прашував зошто не е ораторската вечер од правен проширена на сите факлутети - а еве, момвите од пуш пауза смислиле начин тоа да го реализираат (иако...иако :) ).

Планирав да дојдам и веројатно ќе, па ќе искористам прилика за контакти за идна ваква манифестација, нашироко промовирана - со цел да има поголем одзив.

Се извинувам за мојот офтопик.
Да продолжиме по темата.
 
D

drle

Гостин
Образованието заврушува со гордото земање на тутурутката и свеченото бесење на ѕидот во собата, додека учењето ама она во буквална смисла на зборот трае додека сме живи и него не го оценуваат никакви оценки ниту го признаваат некакви си хатривчиња наречени дипломи туку моментот кога ќе дојдиме пред крајот на тунелот и ќе се запрашаме што тоа ние сме го постигнале во животот и како ќе се сеќаваат на нас, тоа е оценката на нашето учење, а не некои си таму чкртаници и хартии. Јас се занесов малку во овие рани утрински часови се надевам дека нема да ми замерите.
 

BOBI_KOSA

Ишишан, Заклан
Член од
16 април 2008
Мислења
359
Поени од реакции
9
Абе поентата е во тоа шо немат поента:nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom