Под кои услови би се грижеле за некого?

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Би чувал само ако има добар кеш или добро имање.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ако дава убава пара или наследството да ми го даде мене под секакови услови ќе го чувам ( едно 4-5 месеци за да не е сумливо и син камен му ставам во сокчето и лесна му земја ) полесно заработена пара амин :)
Сега вака подрасонат ко ќе размислам за ова можно е да ме фатет..... така да одам на the next best thing .... ќе го фрлам по скали и ќе речам се сопна по скали и си ја скрши глата јбг стар чоек све е можно
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Геџо, темава е во Општи или во Чек дис аут? Или имаш прилично болна смисла за хумор, едно ќе да е...

За близок роднина (а таквите се реееетки) би се согласила без двоумење. Не ми треба никаков надоместок, не би го направила тоа затоа што чувствувам некаква „должност“, туку заради тоа што сметам дека можам да помогнам на личност која очигледно била „отфрлена“ од поблиската фамилија.
За непознат човек би подразмислила двапати...во нормални услови не би прифатила, премногу би ми било тешко (не во поглед на работата, туку повеќе од психички аспект), но времињата се непредвидливи...можеби ќе ми треба подобро место за живеење, повеќе средства за планирање на иднината, па би се согласила. Сепак, гледано од сегашна гледна точка-не би прифатила.

Како додаток на мојот пост би го приложила следниов текст:

Он.нет напиша:
Двајца случајни минувачи во јужно индиската држава Тамил Наду и го спасиле животот на една болна и изнемоштена 75-годишна баба, која нејзината ќерка и внуци не можеле повеќе да ја трпат по дома и – ја фрлиле во ѓубре!

Брачниот пар Периасвами и Моханасундари ја нашле полу парализираната Чинамал Паланиапан како беспомошно лежи на купче со ѓубре. На своите спасувачи, бабата им рекла дека живеела со семејството на нејзината најмлада ќерка, која постојано се карала за тоа која од двете сестри ќе продолжи да се грижи за нивната болна мајка.

Според изјавите на старата жена, ќерка и Сараса им наредила на своите деца да ја однесат баба им на место од каде што никогаш нема да се врати. Момчињата ја качиле во авторикша и ја фрлиле на буниште. Откако ја нашле, мажот и жената ја однеле бабата во една социјална организација, која ја известила владата за случката.

Бидејќи Чинамал Паланиапан не знае да ја каже адресата на која живее нејзината безмилосна ќерка, полицијата се уште не може да му влезе во трага на семејството.
Просто страв ме фаќа од суровоста на некои створења (луѓе не можам да ги наречам).
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
За непознат човек праев муабет .... не сум до толку луд некој роднина да го "скинам" :smir:
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Би се грижел за некој што е при крај со животот, а не да ми умира тој мене 20 години.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Геџо, темава е во Општи или во Чек дис аут? Или имаш прилично болна смисла за хумор, едно ќе да е...

За близок роднина (а таквите се реееетки) би се согласила без двоумење. Не ми треба никаков надоместок, не би го направила тоа затоа што чувствувам некаква „должност“, туку заради тоа што сметам дека можам да помогнам на личност која очигледно била „отфрлена“ од поблиската фамилија.
За непознат човек би подразмислила двапати...во нормални услови не би прифатила, премногу би ми било тешко (не во поглед на работата, туку повеќе од психички аспект), но времињата се непредвидливи...можеби ќе ми треба подобро место за живеење, повеќе средства за планирање на иднината, па би се согласила. Сепак, гледано од сегашна гледна точка-не би прифатила.

Како додаток на мојот пост би го приложила следниов текст:

Просто страв ме фаќа од суровоста на некои створења (луѓе не можам да ги наречам).
А ти би издржала на 20 години да му менвиш пелени на 80 годишен старец ???
Нормално дека ќе добиеш желба како мојата или ќе се откажиш од идејата да му помогнеш

А и зато измислиле дом за старци

A би „скинал“ непознат човек?
се за пари :) .... ама би размислил 2 пати сепак
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
А ти би издржала на 20 години да му менвиш пелени на 80 годишен старец ???
Нормално дека ќе добиеш желба како мојата или ќе се откажиш од идејата да му помогнеш

А и зато измислиле дом за старци
Во секој случај попрво би се откажала и би нашла замена, отколку да убијам беспомошен старец. Свашта...
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Во секој случај попрво би се откажала и би нашла замена, отколку да убијам беспомошен старец. Свашта...
Колку време сум на форумов ??? боооо за све сериозно ме сваќаш ко да не знајш дека си мавам сеир по некогаш
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Колку време сум на форумов ??? боооо за све сериозно ме сваќаш ко да не знајш дека си мавам сеир по некогаш
Сеир кажав каде се фаќа, барем јас се што е пишано во Општи го сфаќам сериозно.:wink:
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Би се грижел за некој што е при крај со животот, а не да ми умира тој мене 20 години.
Точно така. Ако станува збор 20 години да се влече и стан и налет се. И тоа ептен ако морам ќе работам такво нешто.
А за блиску луѓе не правам муабет, тие што заслужиле и цел живот ќе ги гледам ако треба.
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
bas sega nesto sl mu se slucuva na cicko mi,toj zivee vo germanija,zaedno so strina mi celi 6 god se grizea za eden star bracen par koj imaat pivara,ogromna palata,i red dr rab,ama nemaat nikakva familija.deca nemaat.fala bogu za seto toa vreme i dvajcata bea zdravi edinstvenata griza na cicko mi i zena mu bese da im ja odrzuvaat kukjata,primer strina mi vo slobodnoto vreme i pazaruvase,od vreme na vreme usisuvase,neli onie domakinski rab,dodeka cickomi i go sreduvase dvorot,im gi nosese kolkite na mienje(iako imaa po 70 god sesute vozea).znaci se na se vo globala im pravea drustvo bidejki bea starcite dosta osameni.e sega posle tie 6 god stariot umira,pominuvaat 40 dena i go viknale cicko mi od nekoja advokatska kancelarija.i sto,zasto mu rekle deka ke se otvara nekakov testamen.koga otisol ima sto da slusne.dedoto mu ostavil dva milioni evra :vozbud: ,cicko mi i desega ubavo ziveese,so tri koli ubava kukja ama od sega veruvam deka ke zivee uste po ubavo i luksuzno
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Nikogas ne bi cuvala nikogo za da dobijam nasledstvo.Bi go cuvala samo svojot roditel od zal i postovanje sprema nego, no nikoj drug.Ne deka imam losa dusa, tuku zatoa sto da prevzemes obvrska da cuvas staro i iznemosteno lice ne e voopsto lesno, pa ne bi mozela da si go fatam toj tovar na svoj grb.Mozebi da znam nekoj na koj mu treba nekoja sitna pomos kako kupuvanje leb i mleko toa ne bi mi bilo tesko, no se ona sto podrazbira24 casa nega ne bi mozela ni pod koi uslov ,a najmalce radi pari.Ne bi prifatila niti poradi stan,kuka,pari ili sozaluvanje.Ne mi treba nisto sto e tugo pa makar na ulica da ziveam.Obvraskata koja se nametnuva pri samoto neguvanje na staro lice mene mi e preteska.
 
К

*Каталонец*

Гостин
Би чувал некого само ако како што кажаа погоре има добар кеш :):)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ako znam deka ke dobijam ogromno bogatstvo bi go cuvala zs da ne.I da e paraliziran i da moram da menjam peleni, ako toj ima tolku nogu pari ke platam nekoj da se grizi za nego, ke mu davam odredena plata, na krajot nasledstvoto pak ke bide moe.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom