Повторно негирање на македонскиот народ од страна на Бугарија!

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
Се надевам дека имате некоја анализа, во која е објаснето барем со апроксимации, како се поделени Бугарите и колкав дел од нив е од Татарско, Македонско, Турско или Ромско потекло.
Може да ја споделите за да знаеме на јасно од што Бугарската нација е составена во проценти.
Така зададено прашането ти е некоректно - се едно jас да прашам дали има анализа како са поделени Македонците по потекло - Грчко, Српско, Бугарско, Турско, Влашко и т.н.
Бугарите са поделени не по етническо потекло, току по регионално потекло. Тоа значи Добруджанци, Родопчани, Тракиjци /не траки/, Македонци, Балканджии, Граовци, Шопи и т.н. Сите си имат прилики и исто така разлики. Добуджанците и Родопчаните например са мирни и работни луге, Шопите са дрвени глави, Македонците са кибритлии, Граовците . . . тие не ги тачим много /се работи за регион Перник-Кjустендил/.
Поразлични са Гагаузите, кои сборат турски език но са христиjани. Те живеат главно около Варна. Обратно са на Помаците кои сборат чист бугарски но са мусилмани.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Така зададено прашането ти е некоректно - се едно jас да прашам дали има анализа како са поделени Македонците по потекло - Грчко, Српско, Бугарско, Турско, Влашко и т.н.
Бугарите са поделени не по етническо потекло, току по регионално потекло. Тоа значи Добруджанци, Родопчани, Тракиjци /не траки/, Македонци, Балканджии, Граовци, Шопи и т.н. Сите си имат прилики и исто така разлики. Добуджанците и Родопчаните например са мирни и работни луге, Шопите са дрвени глави, Македонците са кибритлии, Граовците . . . тие не ги тачим много /се работи за регион Перник-Кjустендил/.
Поразлични са Гагаузите, кои сборат турски език но са христиjани. Те живеат главно около Варна. Обратно са на Помаците кои сборат чист бугарски но са мусилмани.
Ги заборави Волжанските, Дунавските, Кавкаските и Иранските Бугари.

http://www.bulgars.ru/stati/disapp.htm

Пази Боже слjaпо да прогледа.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Kажи јасно што мислиш инаку за џабе пишуваш....
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Синока Слави Трифонов кажа един ного, ама ного навредлив виц за македонците.
Jас повеке нема да му гледам шоуто. Ова е недопустимо. Пее македонски песни, а навредува.
Ега го испие месечината педер един.
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Синока Слави Трифонов кажа един ного, ама ного навредлив виц за македонците.
Jас повеке нема да му гледам шоуто. Ова е недопустимо. Пее македонски песни, а навредува.
Ега го испие месечината педер един.
Прв пат ја имав несреќата дотичната персона да ја слушнам на youtube kога внук ми ме замоли да му помогнам за есеј на тема ‘ Јовано Јованке ‘ .
Од сите изведувачи само тој беше - Аудио-визуелна диареја .
:pov:

Јас не знам какви се вашите критериуми по естетика ама со сигуност ти тврдам дека кај нас неговото прво пеење пред публика ќе му биде и последно .
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.453
Поени од реакции
1.791
Божо,Божо мало искомплексирано човече со црн тен на кожата
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Нормално,кога не е изполнjaвана во народен стил ... ти што очекуваш?!
Не сум јас толку голем конзервативен традиционалист за да не прифаќам импровизации на дадената тема .





Канонот :

Аранжимента е различен и така натаму... можеш да ja чуеш во народен стил - доста поразлична е.
Разлика на аранжман ?!

Стојам на тоа дека е најлоша изведба на таа песна што досега сум ја чул.
Ерес.
Бласфемија на голема песна.

На тебе ти се допаѓа ‘аранжманот‘ , па застана во негова одбрана ?

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не сум јас толку голем конзервативен традиционалист за да не прифаќам импровизации на дадената тема .





Канонот :



Разлика на аранжман ?!

Стојам на тоа дека е најлоша изведба на таа песна што досега сум ја чул.
Ерес.
Бласфемија на голема песна.

На тебе ти се допаѓа ‘аранжманот‘ , па застана во негова одбрана ?

Не не ми се допада,но ... като не ми се допада си слушам во народен стил без промена и така ... Секи има право на избор.:toe:
На некои може така да им допада повеке... различни хора,различни идеали.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Прв пат ја имав несреќата дотичната персона да ја слушнам на youtube kога внук ми ме замоли да му помогнам за есеј на тема ‘ Јовано Јованке ‘ .
Од сите изведувачи само тој беше - Аудио-визуелна диареја .
:pov:

Јас не знам какви се вашите критериуми по естетика ама со сигуност ти тврдам дека кај нас неговото прво пеење пред публика ќе му биде и последно
.
И ас така мислам. Този педер пее фалшиво. Мачи се. Скапа сите македонски песни. Па потоа ги навредува македонците. А Јовано Јованке га има исполнено супер од некои наши пеачи. Ама тои мизерник ако ми падне ке му скинам главата.Во нивниот краи немат песни. Аиии, оше като се сета се изнервирам

ФМИ, чу ли го вицот. Ако да, раскажи им го на форумжиите. Такви вицеви од наи големи б'лгари ни правиат први македонци.
Слави требува споменик да му дигнат во Скопиjе
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
И ас така мислам. Този педер пее фалшиво. Мачи се. Скапа сите македонски песни. Па потоа ги навредува македонците. А Јовано Јованке га има исполнено супер од некои наши пеачи. Ама тои мизерник ако ми падне ке му скинам главата.Во нивниот краи немат песни. Аиии, оше като се сета се изнервирам
ФМИ, чу ли го вицот. Ако да, раскажи им го на форумжиите. Такви вицеви од наи големи б'лгари ни правиат први македонци.
Слави требува споменик да му дигнат во Скопиjе

Со песна сите ќе ги поразиме. :vozbud:
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Абе Слави не ви ли меза на геи? Ништо не сакам да кажам. Само прашам.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom