Повторно Нагорно Карабах ?

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.038

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.629
Поени од реакции
26.138
Навиваме оти они се христијани, а овие другите муслимани.

Теренот во Нагорно Карабах е тежок за војување, тенковите се бескорисни, и Ерменија и Азербеџан имаат с-300 па можеби ќе ги користат да видеме колку се ефективни, Турција не верувам дека директно ќе влезе во војна, туку ќе го помага Азербеџан, денеска турците изјавиле дека Азербеџан има право да се ослободи според мегународното право (тоа е пораката), а тие во овој момент окупираат делови во Сирија.

Ќе видеме во следните денови како ќе биде ситуацијата дали Азербеџан е решен да влегува во војна или е само покажување мускули, Русија сака добри односи и со двете држави, САД искрено незнам за кого би навивале,
Азербеџан во моментов има подршка само од Турција и сириските терористи, Ерменија читав по интернетот (незнам колку е баш точно) дека Иран, Грција и Изреал давале подршка, ќе видеме сега за сега многу работи не се познати.
Доста се познати и чисти работите таму, за тие што знаат нели...

САД доста ги подржува Азербејџанците... Турците во првата војна имаа тешко учество со доброволци, најверојатно и сега ќе ги има.. Покрај Турците за Азерите имаше Чеченски доброволци на чело со Шамил Басаев и исто Авганистански муџахедини... Од прилика истата исламска интернационала што се бореше во Сирија...
Иран во прво време ги подржуваше Азерите, пошто нели се браќа по вера, но со тек на време се префрлија на Ерменска страна, во првата војна само со хуманитарна помош, а сега отворено нудат и воена помош. Грција во првата војна ги подржуваше доста Ерменците, имаше организирано летни извиднички кампови за млади (10-16 години) Ерменци од Европа кои поминуваа базична едномесечна обука. Израел во првата војна стоеше на страна, сега незнам каков став имаат.

Првата војна заврши со тотален пораз на Азерите, при што изгубија 20% од територијата, од народ кој броеше луѓе, колку нивната армија.
Автоматски споено мислење:

Steta. Ogromna zelba mi e da ja posetam Ermenija, sakav da go narpavam toa po otvaranje na granicite.
Можеш да ја посетиш Ерменија и сега, примаат доброволци :)
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Акo Русијa се придржувa дo дoгoвoрoв,испaѓa декa Азaрбејџaн ке гo јaде или тaкa ми се чини?
ss.png
Неутралната Србија види кај се кандидирала. Чекаат за прием во Руски сојуз во пакет со Исламска Република Авганистан. :pos: :pos:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.038



Доколку Азерите ја нападнат Ерменија директно да, во спротивно ако ептен ескалира.
Дa у прaвo си.Пoштo Нaгoрнo Кaрaбaх се сметa зa теритoријa нa Азaрбејџaн тoa би се сметaлo кaкo Рускa aгресијa нa Азaрбејџaн.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.629
Поени од реакции
26.138
Информацијата друже,10 години живеам у Русија,и добро сум запознаен со сите прилики
Абе и јас сум запознаен, може има Руски доброволци(претпоставувам за ова мислиш, Стрелков и компанија), може све да има, ама официјална Руска војска во Нагорно Карабах колку што знам јас, нема. Освен ако се сменило нешто во меѓувреме. Затоа ти реков да ми дадеш извор, пошто ме интересира во кој контекст се таму.
Автоматски споено мислење:

Според Ерменски извори во овие 3 дена армијата на Аршак уништила
4 хеликоптери, 27 дронови, 33 тенкови и 4 оклопни возила, и вкупно Азербејџан има околу 200 мртви.

Еве една снимка после една битка.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.135
Азерите трошат многу повеќе оружје од Ерменците ама тоа не е никакво правило. Мој впечаток е дека ерменската армија е по организирана и по спремна за војување отколку азериве. Посебно во ситуација кога треба да освоиш тешко милитаризиран регион не е едноставна работата. А Ерменциве не се пичкароши да се плашат од муслимански орди. Гледам дека и целосна мобилизација спроведуваат сега.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.850
Поени од реакции
21.308
Jas navivam za Azerbejdjan. Sepak sakaat da si go vratat delot koj e momentalno okupiran od ermenski separatisti. Sekoja drzava bi go napravila istoto, da ja vrati kontrolata vrz del od nejzinata teritorija. Nemozi samo zatoa deka Ermencite bile hristijani pa ajde po avtomatizam se vo pravo. I Srbite se hristijani pa toa ne gi spreci Hrvatite da si ja vratat kontrolata vrz Kraina. Separatisti si se separatisti , neka gazat.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.629
Поени од реакции
26.138
Jas navivam za Azerbejdjan. Sepak sakaat da si go vratat delot koj e momentalno okupiran od ermenski separatisti. Sekoja drzava bi go napravila istoto, da ja vrati kontrolata vrz del od nejzinata teritorija. Nemozi samo zatoa deka Ermencite bile hristijani pa ajde po avtomatizam se vo pravo. I Srbite se hristijani pa toa ne gi spreci Hrvatite da si ja vratat kontrolata vrz Kraina. Separatisti si se separatisti , neka gazat.
Еве ја причината:
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Мене ми е малце чудно како досега големите играчи САД, НАТО(+НАС :pos: ), Русија, Кина и тн, сеуште си седат настрана и немаат завземено никаква позиција во врска со ова, нит да повикаат за прекин на огнот, ни ништо. А овие како гром од ведро небо, без тензии претходниве денови, влегоа во војна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.629
Поени од реакции
26.138
So da recat Srbite togas od Hrvatite ? Pa pak eden nema da najdis ( osven srbite sekako) sto nema da ja opravda operacijata oluja so koja Hrvatska si go vrati kontrolata vrz celata nejzina teritorija.
Е тоа да... на србите им ја закачија етикетата и после удри...
Автоматски споено мислење:

Мене ми е малце чудно како досега големите играчи САД, НАТО(+НАС :pos: ), Русија, Кина и тн, сеуште си седат настрана и немаат завземено никаква позиција во врска со ова, нит да повикаат за прекин на огнот, ни ништо. А овие како гром од ведро небо, без тензии претходниве денови, влегоа во војна.
Русија прва излезе со став итно да се прекине огнот, денеска излезе и САД со соопштение... Не е баш без тензии, тензично е и со повремени престрелки таму веќе 26 години.. Ништо ново и неочекувано не се деси...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.850
Поени од реакции
21.308
Е тоа да... на србите им ја закачија етикетата и после удри...
Bilo kako bilo, sekogas parickata ima dve strani. Vo sekoj slucaj ako mozese i trebase Hrvatska da si ja vrati kontrolata vrz celata nejzina teritorija togas ne gledam pricina zosto toa da ne smee da go napravi i Azerbejdjan.
Kako sto rekov separatisti.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Bilo kako bilo, sekogas parickata ima dve strani. Vo sekoj slucaj ako mozese i trebase Hrvatska da si ja vrati kontrolata vrz celata nejzina teritorija togas ne gledam pricina zosto toa da ne smee da go napravi i Azerbejdjan.
Kako sto rekov separatisti.
А со тоа знамето што си го ставил на аватар претпоставувам дека ја подржуваш независноста на Косово?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.629
Поени од реакции
26.138
Bilo kako bilo, sekogas parickata ima dve strani. Vo sekoj slucaj ako mozese i trebase Hrvatska da si ja vrati kontrolata vrz celata nejzina teritorija togas ne gledam pricina zosto toa da ne smee da go napravi i Azerbejdjan.
Kako sto rekov separatisti.
Зошто бе мора да е исто?

Кога може за нас да не важат правилата, зошто па за Азербејџан да важат...

Уствари правилата важат, само што не секој ги сваќа.. Секогаш важи правилото на посилниот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.850
Поени од реакции
21.308
Зошто бе мора да е исто?

Кога може за нас да не важат правилата, зошто па за Азербејџан да важат...

Уствари правилата важат, само што не секој ги сваќа.. Секогаш важи правилото на посилниот.
E pa se nadevam deka Azerbejdjan e posilniot vo slucajot posto e vo pravo. Taa enklava e sostaven del na Azerbejdjan i ednostrano i protiv site megjunarodni normi proglasi secesija.
Автоматски споено мислење:

А со тоа знамето што си го ставил на аватар претпоставувам дека ја подржуваш независноста на Косово?
Ne, toa e moeto idejno resenie na idnoto zname na nasata republika. Kakva slicnost ti vide so Kosovo samo ti si znaes.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom