Повредено его

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Вики за егото вели:
Идот, егото и суперегото се трите дела на психичкиот апарат дефинирани според Фројдовата теорија на личноста; тоа се трите теориски сочинители според чија активност и интеракција е опишан менталниот живот. Според психичкиот модел, идот е збир од расфрлани инстинктивни наклоности, егото е организираниот реален дел, додека суперегото ја игра улогата на морален и критички судија. Иако моделот сам по себе е “структурен” и упатува на “апарат”, идот, егото и суперегото се повеќе функции на умот отколку делови на мозокот и не секогаш во потполност се совпаѓаат со вистинските соматски структури на оној модел кој се третира во неврологијата.

Идот го сочинува неорганизираниот дел од личноста кој е воден од основните нагони. Идот се однесува согласно со “принципот на задовослтвото” сакајќи да ја заобиколи болката или незадовослството предизвикани од порастот на инстинктивната напрегнатост. Идот по дефиниција е несвесното : “Тоа е темното,непристапно место во нашата личност и она малку што го знаеме за него е она што сме го научиле преку истаржување на нашата “сонувачка работа” и од составот на невротичните симптоми и најголемиот дел од сето тоа е негативен и го опишува како контраст на егото. Ние му пристапуваме на идот по аналогија: го именуваме со хаос, котел каде кркорат страстите... Исполнет е со енергија која доаѓа од инстинктите без никаква организираност или заедничка волја, само порив за задоволување на инстиктивните потреби кои се предмет на приципот на задоволството. Во идот “спротивните импулси работат рамо до рамо, без меѓусебно да се исклучуваат... Не постои нешто во идот кое би можело да се спореди со негирање ...не постои нешто што би се совпаднало со поимот за време”


Во принцип се функционира нормално. Но кога некој ќе ве измести од колосек и неможете да се носите со таа клоца во вашиот задник, разумот го оставате на перница и делувате како тотален лудак. Изгазеното его доведува до глупи одлуки, бес, неразумни чекори, себепонижување, патетика, кои во тој даден момент ви изгледаат правилни. Секогаш кога се водите од емоции, застанете и размислете два пати какви чекори преземате, колку ниско паѓате, колку сте бедни во тој момент.

Како се препознава повредено машко его?

- Зборот курва во една реченица ја споменува преку 50 пати, а во дадени случаи неговите реченици личат вака: Курва курвосана. Значи има моќ зборот курва да го надгради и да добие два збора од омилениот збор во моментот.

- Каков бил сексот, како му го пушела, како била ненаситна на неговиот, по цел ден му скакала, во уста и свршувал.

- Неизоставен дел се и издатоците направени во врската дофилувани со + кои се трансформираат во: На курвата и гаќите и ги купував.

- Неминовно е потенцирање на својот моментален љубовен живот во кој он спие со 5 жени, а четири останати чекаат на лагер да бидат со него.

Која е вистината:

- Единствениот збор кој во тој момент може да го запомни

- Просечен, а не ретко и причина поради која е и заменет, не го бива

- Добил за возврат и повеќе поклони и патувања

- Десанка и Леванка наизменично

Како изгледа од страна:

-Патетичен болесник на кој десет терапии му се малку

Како се препознава повредено женско его?

- Од устата цвеќиња и излагаат, она е најсреќната особа на светот, позитива во движење, се е супер

- Новиот дечко е подобар во се, 3 метри му е подолг, презадоволна е од сексуалниот живот, он прекрасно знае да гушка

- Нема шанси она веќе да трпи тортура од некого! Нема да трпи навреди! Нема да трпи понижувања!

- И на два дена од новата врска може да ја испланира свадбата.

Која е вистината?

- И иде да си касне од газот од толку што ја боли вистината. Перницата на секои 3 часа ја цеди на тераса. Косата и е чупава, нема желба да се среди, а нејзините другарки веројатно побарале стручна помош од слушање патетика. Али теоријата изгледај како да ништо не ти е најдобра во пракса.

-Новиот е бетер. Цревата веќе и се поткренати и го чека моментот да му се изблуе во фаца. Али на улица изгледа како да е излезена од Пепелашка

- Исто и се понашаат и во следните 3 врски, а главната парола: Сите машки се исти!- и е истетовирана на подлактица

- Фб ако и отворите ќе помислите дека секој момент од екран ќе ви испаднат со главите или дека ве демнат од некаде. Класично силување на копчето „испрати“, нова мерка за време може да постигне. Во живо уште полошо, владата може да ја најми за пропаганда.

Како изгледа од страна?

Како Парис Хилтон на психијатар.

Како вие препознавате повредено его?
 
Последно уредено:

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.030
Баш ко што си опишала.
Како се препознава повредено женско его?
Новиот дечко е подобар во се, 3 метри му е подолг, презадоволна е од сексуалниот живот, он прекрасно знае да гушка
Да додадам и "ме чека на депилација, ме носи на маникир, не пие, сака балет и опера" и "не ме тера да му го пушам, срце"! :pos:
А кај машките би додал "јас да не бев, кур што ќе станеше пичка"!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Разговараш за нешто околу неговиот/нејзиниот живот бидејќи ти побарал/а совет, сфаќаш дека не е во право и пробуваш од околу да му/и објасниш без директно плеснување во фаца. Сфаќаш дека нема да прифати и мораш да му плеснеш во фаца и одеднаш volume 200% ти не треба да се мешаш во неговиот/нејзиниот живот и си ваков и онаков :D
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Не ја сваќам поентава на мушково его шо го имамо мие :) Ако си ја остаел кој ја ебе, не да се брукаш по кафичи да збориш за неа ко бабетина, најди нова еби ја и то е то :)
 
P

parvati

Гостин
Не ја сваќам поентава на мушково его шо го имамо мие :) Ако си ја остаел кој ја ебе, не да се брукаш по кафичи да збориш за неа ко бабетина, најди нова еби ја и то е то :)
Типично мушки его : ) Мисли дека само ако га стави он е краљ на џунглу и тој е тој. Тебе тој ли ти е циљ, да најдеш нову за да ебеш, а за оговарање по кафиќи не ве оспорују, такфа ви сорта штипска
: ) Јака ти е реченица, кој гу ебе њума, дај да ебемо нешто ново, дис ис нат кул мај штипски брадр
Осфен ако не си од Штип, ама сфе асоцира на тамо, никнејм, овј тфој пост...
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Типично мушки его : ) Мисли дека само ако га стави он е краљ на џунглу и тој е тој. Тебе тој ли ти е циљ, да најдеш нову за да ебеш, а за оговарање по кафиќи не ве оспорују, такфа ви сорта штипска
: ) Јака ти е реченица, кој гу ебе њума, дај да ебемо нешто ново, дис ис нат кул мај штипски брадр
Осфен ако не си од Штип, ама сфе асоцира на тамо, никнејм, овј тфој пост...
Слабо те разбрав, али у целина да речемо дека те разбрав.

Мојата цел беше дека е плитко да се ставам на позиција на жена и да оговарам по кафичи или барови девојка. Ако си паметен тоа не треба да ти се случи, али ако си глуп не оговарај, терај си животот. Тоа последното за ебење ми беше во контекст да го тераш животот а не да се замараш.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Ви се прај ќеф кога на некој дигнат ќе му го повредите егото?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
егото е ко љубомората БОЛЕСТ. само што за оваа болест ко да нема лек. може да се пенавиме колку што сакаме, но секогаш ќе постојат моменти кога тоа его ќе ни проработи. нормално, за пробаме да се надградиме како личности, треба да се запознаеме и со творештвото на фројд. и знаејќи ги позитивните и негативните карактеристики на егото, да работиме на тоа цел живот и задржиме во некои прифатливи рамки. да напомнам, СВЕСНО да ги манифестираме нашите постапки. пример, ако мене на работа ме изнервирал шефот, што ми се дома мене криви ако ме прашаат дали сакам кафе/ручек, а мене од нервоза ништ во уста не ми се става.
Но овие “прифатливи рамки“ се однесуваат во нормалното секојдневие. во состојба на бес, разочараност, кога жичките ќе ни се спојат, тогаш ............. е тогаш настанува целиот циркус.
познавајќи ја тематикава, моите размислувања би биле многу неконвенционални околу тоа што би било “лек“ за егото. а тоа е да се проба да се живее според подсвеста (идот), според инстиктите. или барем што е можно повеќе да биде идот, него его. ................. хммммм,, но кругот е во тоа дали можеме свесно да бидеме несвесни? ;)
како и да е, темава е полн погодок, браво леандра!!!(y)
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Женско его кога е повредено најчесто збори:
Нема да најдеш подобра и поубава од мене! Сите наредни ќе те потсеќаат и личат на мене, ќе ме бараш во секоја нова.. Мал ти е! Никогаш не си ми бил добар у кревет НУЛА СИ не те бива, Додека идевме се смував со тој, го заведував другар ти...Бившиот беше бољи од тебе во се и поубаво ми беше секс со него. Утре ќе си најдам нов дечко и ќе те заборавам. Ќе плачеш по мене а ја ќе бидам со друг............ и такви некои глупости..
Девојка со повредено его најчесто станува кучка после таа врска или курва...Многу влијае тоа ако некој и растурил самодоверба како ќе се понаша во наредните врски.

А дечко кога има повредено его е гаден на зборови, најчесто ја вреѓа и понижува или не дај боже насрнува физички на неа. Слаб е во тој момент, гордоста му е намалена и бесен незнае каде удира и што збори..Делува крајно ОЧАЈНО!
На пример сите атрибути ружни као: курва,дроља,сељанка,глупача,простача,празноглава,дебела,ружна,ретардирана....итн итн....Значи погрдни зборови нема да чуеш никад како тогаш. И одма ја негира љубовта: Бев со тебе само за секс, ми беше играчка, се заебавав со тебе, си го ладев со тебе..А добро знаеш да лудувал по тебе, те сакал јако. Но бесен рис по све плука...

За да не ти се дешаваат овие непотребни глупости и дебилни муабети, како прво не треба да патиш од его и да си во его филм или да се креваш високо во облаци, а притоа немаш основа, нити верба во себе доволно јака. Кога би верувал и знаел кој си и што си, и се сакаш себеси искрено онда никој и ниеден неможе да те спушти со никаков муабет или постапка. Само лабаво его може да се сруши поради еден гест, збор ружен упатен на твоја сметка. Се е во самодовербата, колку веруваш во себе си. Кога знаеш кој си, што си правел и искрен си пред себе, тогаш никој ништо не ти може.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
41
Поени од реакции
32
Мојот бивш дечко кога му раскинав бидејќи не бев заљубена во него и не сакав повеќе да го повредувам, ми изнакажа многу лоши работи како курва, не сум заслужувала ништо, ти мислиш јас со тебе уште се замарам( а ги прашува сите кај сум била, со кого сум била итн)..со ова ми беше тешко, бев разочарана бидејќи мислев дека паметен, дека ќе прифати и ќе си тргне по својот пат ... Али он после тоа веднаш кога ќе дознаеше дека имам некоја нова личност во животот, он ќе почнеше да ме вреѓа у фазон као ќе се смува она со него уште прво искачање( лесна), па он ќе ја повреди, ќе пати по таков сељак, ќе си игра со неа ..
А вака сум понижувала многу машки и со тоа ми се дигала самодовербата, ама сум понижувала машки кои заслужуваат. На пример: имаше еден дечко што сакаше да ја изневери девојка му со мене и ја се изнервирав и му изнакажав се што ми лежеше на душа, го направив подоле од :гомце: и после тоа немаше машкост да ми каже едно здраво.. Таквите машки заслужуваат да бидат понижувани и нема никогаш да престанам да ги понижувам..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom