Повредено его

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Nema vrska ego so samodoverba :)
Има, има и те како има. :)
Егото е поврзано со секој аспект од човекот како индивидуа, вклучувајќи го неговиот карактер и самодовербата.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Повредено его е, его е во прашање, најчесто од егото поттекнуваат сите фрустрации и комплекси.
А бе лесно е од страна да обвинуваш некого зошто трпел. Јас и погоре реков, многу често се случува тоа да е на многу суптилен начин и воопшто човек да не е свесен во моментот. Набивање комплекси полека, уништување на самодоверба полека, без да примети човек. Има секакви створења, што некогаш знаат и во форма на комплимент да те навредат, ај, ај... :)
Слабата самодоверба исто влече корени од егото. За некое дивно чудо, колку е послаба самодовербата, толку е поголемо егото и толку е понеподнослив човекот.:pipi::D
Да, поврзано е, но нема никаква врска повреденото его со твојот пример во случајов.
Тука веќе се работи на билдање на его, а не на повредено его. Тој или таа си го билда своето его со тоа што навредува.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да, поврзано е, но нема никаква врска повреденото его со твојот пример во случајов.
Тука веќе се работи на билдање на его, а не на повредено его. Тој или таа си го билда своето его со тоа што навредува.
Не е баш така. Зависи од човекот.
Види, ако е некој малку лабилен карактер, може да помисли дека личноста намерно зборува во друштво на теми кои тој/таа не ги разбира за да се стави себеси над него, што некогаш е факт и дека се случува, но има и психопати кои мислат дека се што правиш, збориш е наменето за нив да ги направиш да се осеќаат помалку вредно, со што им го повредуваш егото. Во суштина не им го повредуваш ти егото, тие самите си го прават тоа, ама тоа е муабетот.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.387
Кога некоја девојка ми раскине, ја одма вината ја префрљам на мене и наместо да ја викам неа “курва“ да раскажувам по пријатели колку е она “курветина“ и други безобразни работи, јас сам себе си викам колку сум глуп, ако ми е, заслужено ми е и после со недели играм видео игри. Исто така не дозволувам некој друг да ја навреди девојката што ме напуштила. Е сега што значи оваа, дека ја сум стварно глуп, или егото ми е на ниско ниво? :)
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Не е баш така. Зависи од човекот.
Види, ако е некој малку лабилен карактер, може да помисли дека личноста намерно зборува во друштво на теми кои тој/таа не ги разбира за да се стави себеси над него, што некогаш е факт и дека се случува, но има и психопати кои мислат дека се што правиш, збориш е наменето за нив да ги направиш да се осеќаат помалку вредно, со што им го повредуваш егото. Во суштина не им го повредуваш ти егото, тие самите си го прават тоа, ама тоа е муабетот.
За мене, една од најлошите работи во врска е кога на едниот партнер ќе му се повреди егото, бидејќи истото го тера да се осеќа инфериорен и почнува со сите сили и на сите начини, на суптилен (некогаш и несуптилен) начин да удира по самодовербата на другиот. На пример, во друштво додека се зборува на некоја тема за која тој/таа е неупатен/а, на личноста со која е во врска да и вика: “Ајде доста, шо збориш, досаден/а си за сите, никој не сака тебе да те слуша“. Или муабети од типот “види се на што личиш“, се со цел да ја убие самодовербата кај другиот, затоа што неговото его е повредено и тука на виделина автоматски излагаат и комплекси и фрустрации на површина. Исто се случувало и со работа/факултет. На пример, омаловажување на работата/факултетот на другиот: “Што е таа твоја работа, ништо, глупости, не ми се верува дека тоа работиш/учиш...“
Да, но сега ми бегаш малку од колосек. Најпрво збориш за личност која го навредува партнерот со фрази од типот " види се на што личиш " и слично, а после ми ја извртуваш темава дека се работи за личност која као случајно го навредила партнерот, со фраза од типот " јас не би работел за 100е " и покрај тоа што знае дека неговиот партнер работи за таа плата. Значи сосема едно е да биде вреѓањето не свесно, а сосема друго свесно. Како и да е, тие сеуште се заедно поради некоја икс причина и нема никаква врска тоа со повредено его.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да, но сега ми бегаш малку од колосек. Најпрво збориш за личност која го навредува партнерот со фрази од типот " види се на што личиш " и слично, а после ми ја извртуваш темава дека се работи за личност која као случајно го навредила партнерот, со фраза од типот " јас не би работел за 100е " и покрај тоа што знае дека неговиот партнер работи за таа плата. Значи сосема едно е да биде вреѓањето не свесно, а сосема друго свесно. Како и да е, тие сеуште се заедно поради некоја икс причина и нема никаква врска тоа со повредено его.
Не зборам за такво свесно. Зборам дека тој што “навредува“ го прави тоа толку суптилно што другата личност не е свесна дека тој ја вреѓа. Не знам како да ти го објаснам. Има луѓе со свои очи сум видела, даваат навреда у форма на комплимент. Тоа се ситници кои полека, но сигурно влијаат на самодовербата на другиот иако во дадениот момент може човекот кој е навреден да не го примети у тој момент.
Има лабилни карактери кои мислат дека се што прави партнерот е за да се направи да биде над нив (иако не е така), па тие се осеќаат “изненаЃени и увреЃени“ и почнуваат со (најчесто) суптилна офанзива и рушење на самдовербата кај другиот. Е сега, кај некого ќе успее, кај некого не.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Не зборам за такво свесно. Зборам дека тој што “навредува“ го прави тоа толку суптилно што другата личност не е свесна дека тој ја вреѓа. Не знам како да ти го објаснам. Има луѓе со свои очи сум видела, даваат навреда у форма на комплимент. Тоа се ситници кои полека, но сигурно влијаат на самодовербата на другиот иако во дадениот момент може човекот кој е навреден да не го примети у тој момент.
Има лабилни карактери кои мислат дека се што прави партнерот е за да се направи да биде над нив (иако не е така), па тие се осеќаат “изненаЃени и увреЃени“ и почнуваат со (најчесто) суптилна офанзива и рушење на самдовербата кај другиот. Е сега, кај некого ќе успее, кај некого не.
Тоа веќе се вика сарказам :)
Е сега партнерот ако е припрост малку нема да примети.. се додека не примети уствари дека некој го зафркава у здрав мозок. :D
Јбг никој не е идеален... сепак ако одлучи и после тоа да останат заедно, тогаш до него е проблемот, а не до саркастичниот, па како сакаш гледај го.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Тоа веќе се вика сарказам :)
Е сега партнерот ако е припрост малку нема да примети.. се додека не примети уствари дека некој го зафркава у здрав мозок. :D
Јбг никој не е идеален... сепак ако одлучи и после тоа да останат заедно, тогаш до него е проблемот, а не до саркастичниот, па како сакаш гледај го.
А бе сега, фала Богу, секој ќе биде со кој сака да биде, јас не судам никому, јас само го дадов и тој аспект, дека повредено его може многу да влијае и во текот на врската. И кога ќе заврши врската секој може да збори што сака, секој може да реплицира како сака, сега се е прашање на избор. :) Јас на пример, не рецкам никого, после раскинување си се опкружувам со позитивни луѓе со кои само се смеам, така да туѓи муабети обично не ни допираат до мене, бидејќи не ни сакам да ги дознаам, ниту да ги чујам. Правам комплетен блок и рестарт. :)
Иначе не е само сарказам во прашање. Има доста префриган народ. :D
 
B

babsyy

Гостин
Ја мислам дека попатетично нешто од тоа да му раскинеш на машко - нема. Значи ми се десило тројца што буквално ми се лепеле, цело време ме замарале де на телефон, де доаѓање и киснење пред зграда со саати, и сум ги откачила после да ми се закануваат дека ќе ми ја уништат наредната врска, животот и слично. Или па после (не баш скорешна врска), откако му раскинав, раширил ; абе брат јас ја варав, сеа иам друга, знаеш колку се сакаме.
А два дена претходно си му акнал корпа поголема од него, коа ти кажувал колку му фалиш и сака да сте пак заедно.
Тоа најчесто се случува откако ќе им раскинеш, па да си постбилдат его. Ја обично тоа што ми сметало сум го кажала додека сум била во врската (на која веќе и доаѓал крајот), и искрено сум го мислела сето тоа. Да, навреди имало, ама не од типот "мал ти е курот", туку немаш понашање и не си зрел за врска. А не вчера ти клекнал и ти цмиздрел да не го оставиш, а утре си курва пошто веќе уво не те боли за него

И неизбежното пред другарите: пет пати на ден ја ебев, а он сиротиот освен youjizz друг филм у живот немал.
 
Последно уредено од модератор:

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Кога некоја девојка ми раскине, ја одма вината ја префрљам на мене и наместо да ја викам неа “курва“ да раскажувам по пријатели колку е она “курветина“ и други безобразни работи, јас сам себе си викам колку сум глуп, ако ми е, заслужено ми е и после со недели играм видео игри. Исто така не дозволувам некој друг да ја навреди девојката што ме напуштила. Е сега што значи оваа, дека ја сум стварно глуп, или егото ми е на ниско ниво? :)
Не, туку многу си самокритичен :).
 
Последно уредено:

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Јас би рекла дека по повреденото его се познава каков е човекот. Ако може да се воздржи и да не збори се` и свашта насекаде за тоа каква си и како за ништо не те бива, ондак е асален човек. И браво за тие. Јас сум имала среќа па не сум налетала на таков што збори насекаде, или барем не дека знам. Ако некој зборел нешто за мене, не стигнало до мене. Ама воопшто и не се замарам со тие. Луѓето кои не` знаеле и знаеле каква врска сме имале, знаат (или треба да знаат) дека се работи за повредено его. Луѓето кои не ме знаат и му веруваат после тоа, нивни проблем што решиле да веруваат на нечии зборови без да ме запознаат. И со такви луѓе не би сакала да имам ништо во животов. :cautious:

Што се однесува до мене, сигурно сум зборела кога ми било повредено егото, ама не насекаде. Затоа си имам најдобра другарка. Ќе ме остави да се изназборам тоа што имам да го извадам од мене и ќе ми помине. Знае дека не го мислам и сум љута и само треба да го кажам еднаш за да го извадам од систем. Нема потреба по сите да зборам. Освен ако не е вистина, тогаш не го разгласувам, ама ако некој ме праша и те како ќе си кажам :D Али обично не држам љутина долго. Чим го извадам од систем, после некое време заборавам и зашто сум била љута :pos: Некогаш е добро, некогаш е лошо, ама тоа е.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А бе сега, фала Богу, секој ќе биде со кој сака да биде, јас не судам никому, јас само го дадов и тој аспект, дека повредено его може многу да влијае и во текот на врската. И кога ќе заврши врската секој може да збори што сака, секој може да реплицира како сака, сега се е прашање на избор. :) Јас на пример, не рецкам никого, после раскинување си се опкружувам со позитивни луѓе со кои само се смеам, така да туѓи муабети обично не ни допираат до мене, бидејќи не ни сакам да ги дознаам, ниту да ги чујам. Правам комплетен блок и рестарт. :)
Иначе не е само сарказам во прашање. Има доста префриган народ. :D
Ова му доаѓа као си го навредила некако и те „јаде“ (под)свесно цело време во врска?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ова му доаѓа као си го навредила некако и те „јаде“ (под)свесно цело време во врска?
Така некако.
Само што тоа навредување, нужно не мора да значи и дека стварно си го навредила, туку ете во некоја ситуација во јавност си излегла попаметна од него и тој тоа го сфаќа лично и почнува да “удира“ по тебе, најчесто многу суптилно.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Гледам дека некои дискутанти ја водат дискусијата во дискусија околу борбата за превласт помеѓу мажот и жената. Таа борба постојано постои, но не е значајна за оваа тема. Во таа борба нема опасност. Овде се зборува за поверди на его
За оваа постојана борба за превласт помеѓу мажот и жената Његош напишал:
Женска је ћуд смијешна работа! Незна жена ко је какве вјере. Стотину ће промијенит вјерах да учини што јој срце жуди
 

Kajgana Shop

На врв Bottom