Повраток на ДДВ за физички лица (од странство и Македонија)

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Da, ama i mnogu pomalku partiski vrabotuvanja.......na kontrolori i inspektori:)
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Јас сум исто заинтересиран, неодамна купив нешто од Словенија и сакам да прашам дали има во Скопје локација каде може да си вратам ддв или мора од продавницата од каде што купив.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
faktura imate li bre luge??
i za kolku povraten DDV se prasuva???
i kako vi e stasana robata
carina imate li plateno???
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
faktura imate li bre luge??
i za kolku povraten DDV se prasuva???
i kako vi e stasana robata
carina imate li plateno???
Каква врска има ова со прашањето? Нормално е дека имам фактура (сметка е тоа, не фактура, фактура е ако се работи за фирма). Зарем е битно колкава е сумата? Битно е дека имам за да земам пари. Робата е купена од мене, од словенија, и стасана е со автомобил :? И ова ти е потребно? Царина нема потреба да се плати затоа што се работи за сума под 350 евра, горна граница која нема потреба да ја пријавуваш. Ај сега да видам дали имаш одговор или пиша колку да се најдеш во муабет?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
treba da ti bide robata prijavena na granica a i uste koga bila kupuvana od tamu se kazuva deka e za izvoz

zatvorete ja temava admini

tuka na nekoe dete mu donele poklon nesto i so nego smetka za da si ja cuva kako garancija i sega za da ima za trosok nekoe parice bara ddv povratno
odi prasaj vo nekoja spedicija ke ti dadat tocen odgovor
 
К

командо

Гостин
Јас сум исто заинтересиран, неодамна купив нешто од Словенија и сакам да прашам дали има во Скопје локација каде може да си вратам ддв или мора од продавницата од каде што купив.
Зборите за приватно лице т.е. фирма така? Има едни кеш бек- имо дооел, тие се занимаваат со поврат на ДДВ.
Да ви дадам контакт да си прашате што како, дали воопшто може...
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Зборите за приватно лице т.е. фирма така? Има едни кеш бек- имо дооел, тие се занимаваат со поврат на ДДВ.
Да ви дадам контакт да си прашате што како, дали воопшто може...
По пријатели ја вратив сметката, ми ги донесоа парината, така да завршив работа, ама ако може, остави контакт за понатака (иначе се работеше за поврат на ддв од купени производи од таму, за физичко лице, такс фрее пошто не сме од ЕУ)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Значи се работи за српски државјанин што сака да купи техника од Македонија, дали може да го поврати ддв-то, ако ја изнесе од Македонија.
Дали е ова можно и има ли некој искуство некакво?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Најверојатно не, немам слушнато од Македонија да се врати ДДВ :) Тешко ги враќаат парите по фирми кои треба да ги дадат како поврат на ддв (со каснење од 4-5 и плус месеци) а не па на физичко лице.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
За купување од Словенија (повраток на ддв-то) не знам ама за сигурно знам дека од Грција и Бугарија имам враќано. Последниот пат лани купував дигитална каемра од Техномаркет Сандански(нашите Техномаркети врска немаат со снабденоста) и не ми го вратија, ама моја грешка оти сум влегол кај нив со Бугарскиот пасош. За кратко ќе одам за Грција да си купувам гуми за колата(овде 100-105евра една, значи 400-420 за 4, а во Грција 280е - минус ддв-то ако бидне ке паднат на 230-240.
И не треба пријавување на нашата граница. Шо ги нив интересира фактура, само фискална (да видат дека е под 350евра, за да не те царинат).
ЗАВИСИ И ОД ТОА ДАЛИ ФИРМАТА ОД КОЈА КУПУВАТЕ Е ДДВ ОБВРЗНИК И РЕГИСТРИРАНА ЗА ИЗВОЗ(колку јас разбрав)
Втор пример:(за тоа дека не треба ф-ра. Купив базен од Бугарија за 590еур. Ги замолив д ами пишат фискална на 340евра и се согласија. На граница не веруваа ама фискалната?! И си пројдов, а не барав повраток на ддв-то оти и така ефтин беше базенот. Овде во Хубо 1100евра но со нецелосна опрема, на битпазар 900е.
Па пак ние од тука да купуваме?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Дали некој е запознат со процедурата на повраток на ДДВ на бугарско-македонска граница за производ купен од друга европска држава (Романија) и дали тоа би било проблем на македонска страна, односно дали македонциве би ми наплатиле царинска такса и ддв?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Дали некој е запознат со процедурата на повраток на ДДВ на бугарско-македонска граница за производ купен од друга европска држава (Романија) и дали тоа би било проблем на македонска страна, односно дали македонциве би ми наплатиле царинска такса и ддв?
Темава веќе постоеше. Ја споив твојата со веќе постоечката тема.
Види случајно да не го има одоговорот на страните наназад, ако не, почекај некој да одговори...
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Темава веќе постоеше. Ја споив твојата со веќе постоечката тема.
Види случајно да не го има одоговорот на страните наназад, ако не, почекај некој да одговори...
Ја прочитав предходно темава, не најдов одговор и затоа ја отворив новата тема.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.291
Кога ќе купуваш производ од Романија, ќе си прашаш пред да го платиш да ти објаснат што како и да ти дадат документи за враќање на ДДВ (абе со прашување и до Стамбол се стига) :icon_mrgr:
- си има лимит од која сума враќаат ДДВ
- не сите фирми можат да ти дадат документ за враќање ДДВ
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Кога ќе купуваш производ од Романија, ќе си прашаш пред да го платиш да ти објаснат што како и да ти дадат документи за враќање на ДДВ (абе со прашување и до Стамбол се стига) :icon_mrgr:
- си има лимит од која сума враќаат ДДВ
- не сите фирми можат да ти дадат документ за враќање ДДВ
Лимитот е минимум 175 евра, јас купувам за 230 и плус даваат документ ама не знаат дали може на романско бугарска граница да се направи повраток на ддв. Јас побарав во законот и пишува на излез од европска унија. Мене излезот од еу ми е гјуешево-деве баир. Прашањето ми е како со бугарите и дали потоа би имал проблем на наша страна со царинење и плаќање ддв
 

Kajgana Shop

На врв Bottom