Плински уреди

Член од
11 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
21
Ве молам за одговор. имам типо на плин и во возење застана и команднотокопче од кое се префрла од плин на безни не светеше. после малку го удрив проработе сега коплет е во аут. б
ве молам дали некој знае што е проблемот?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ве молам за одговор. имам типо на плин и во возење застана и команднотокопче од кое се префрла од плин на безни не светеше. после малку го удрив проработе сега коплет е во аут. б
ве молам дали некој знае што е проблемот?
Ново автоматче за префрлање
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
а
имаш некоја препорака марка? каде да се набави и евентуално ако знае ореинтационо цена? благодарам
Последно што сум ставил е ловато автоматче и трае 4-5 години.Цената не би требала да е повеќе 500-1000 денари(не сум сигурен)Има еден плинар во Керамидница(под железничкиот мост десно и прва лево накај црквата) и еден во Влае пред бензинската на технички гасови
 
Член од
11 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
21
Последно што сум ставил е ловато автоматче и трае 4-5 години.Цената не би требала да е повеќе 500-1000 денари(не сум сигурен)Има еден плинар во Керамидница(под железничкиот мост десно и прва лево накај црквата) и еден во Влае пред бензинската на технички гасови
malku ;udno pra[awe no laik sum i nemam vrska ama mene i na benzin ane mu pali???
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Ве молам за одговор. имам типо на плин и во возење застана и команднотокопче од кое се префрла од плин на безни не светеше. после малку го удрив проработе сега коплет е во аут. б
ве молам дали некој знае што е проблемот?

доколку не ви е решен проблемот...
1. Испрскај го прекидачот со контакт спреј, разработи го копчето плин/бензин, вклјучувајки ги наизменично (горе/доле), остави го 5 мин., би требало да се реши проблемот (тоа е најчест случај).
2. Провери го осигурачот од плинскиот уред, доколку куќиштето од осигурачот е бело, знае да изгуби спроводливост.
Доколк не добиете резултат, ќе мора да посетите некој што се бави со вградување и одржување на плински уреди.
Поздрав
 
Член од
25 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
4
До Плимонт- Денеска возев низ градот, имаше на едно место многу снег(куп снег). Сакав да паркирам и возев преку снегот, и малку ја забрав колата одоздола. После тоа почна колата да и намирисува на плин, до сега таков проблем сум немал. Еве вечерва ја оставив дома и чекам да видам до утре што ќе биде. Што би можело да е проблемот? Можно ли е да имам скинато нешто одоздола. Инаку откако го ставив плинот (пред 3 месеци) колата на удолнина и на ниски обртаи ми гасе и светнува една црвена ламбичка(ми кажаа дека е инектор некој) Дали е тоа поради плинот?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
До Плимонт- Денеска возев низ градот, имаше на едно место многу снег(куп снег). Сакав да паркирам и возев преку снегот, и малку ја забрав колата одоздола. После тоа почна колата да и намирисува на плин, до сега таков проблем сум немал. Еве вечерва ја оставив дома и чекам да видам до утре што ќе биде. Што би можело да е проблемот? Можно ли е да имам скинато нешто одоздола. Инаку откако го ставив плинот (пред 3 месеци) колата на удолнина и на ниски обртаи ми гасе и светнува една црвена ламбичка(ми кажаа дека е инектор некој) Дали е тоа поради плинот?
Малку му е плин на моторот затоа гаси и ти свети сијаличката за некој ињектор.Пушти плин колку што му треба на моторот да работи добро за да не направиш поголема штета
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
До Плимонт- Денеска возев низ градот, имаше на едно место многу снег(куп снег). Сакав да паркирам и возев преку снегот, и малку ја забрав колата одоздола. После тоа почна колата да и намирисува на плин, до сега таков проблем сум немал. Еве вечерва ја оставив дома и чекам да видам до утре што ќе биде. Што би можело да е проблемот? Можно ли е да имам скинато нешто одоздола. Инаку откако го ставив плинот (пред 3 месеци) колата на удолнина и на ниски обртаи ми гасе и светнува една црвена ламбичка(ми кажаа дека е инектор некој) Дали е тоа поради плинот?
Малку му е плин на моторот затоа гаси и ти свети сијаличката за некој ињектор.Пушти плин колку што му треба на моторот да работи добро за да не направиш поголема штета
да, а и голема грешка е ако се мисли дека со стегање на вентилот, ке се заштеди... напротив, може да почне да расте потрошња...

а за тоа дека ти замирисало на плин... можно е да си ја повлекол цевката плинска и да се извлекла-измрдала во холендерот во боцата или па цевката од пуњачката... ако и утре ти мириса, иди до сервис нека ти проверат
 
Член од
25 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
4
Значи в никој случај не сум чепкал ништо во врска со плиот, ми се чини дека некој инјектор не е како што треба и заради тоа ми гаси или пак ми мириса наплин, т.е. или повеќе убризгава или помалку. а за тоа за плинската цефка дека сум ја повлекол немам појма, али сега пред малку ја запалив колата и воопшто не мирисаше. Доколку нешто се има изместено верувам дека додека стојам до колата сигурно ќе осетам миризба. Сега колаа ми беше запалени и стиснав на гаста до кај некаде 1500 -2000 обртаи и не мириса, но кога се враќа на нормала наместо на 800 вртежи стрелката паѓа на 400-500 и колата како да сака да изгасе и пак се враќа на 800. Де дајте некој совет...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Значи в никој случај не сум чепкал ништо во врска со плиот, ми се чини дека некој инјектор не е како што треба и заради тоа ми гаси или пак ми мириса наплин, т.е. или повеќе убризгава или помалку. а за тоа за плинската цефка дека сум ја повлекол немам појма, али сега пред малку ја запалив колата и воопшто не мирисаше. Доколку нешто се има изместено верувам дека додека стојам до колата сигурно ќе осетам миризба. Сега колаа ми беше запалени и стиснав на гаста до кај некаде 1500 -2000 обртаи и не мириса, но кога се враќа на нормала наместо на 800 вртежи стрелката паѓа на 400-500 и колата како да сака да изгасе и пак се враќа на 800. Де дајте некој совет...
хах... истата болест од некој пост предходно... степ моторот или елетронскиот саух... ги меша брзините... треба да се штелне...

види со мирисот на плин... кога ке тураш следен пат, дали ке ти мириса, зашто ако е од полначката, секогаш кога се полни, една мала количина на плин останува заробена меѓу полначката и фланшата на боцата (мулти вентил) и ак оима срање некое да дише цевката од полначката, уствари само таа мала количина издишува...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Значи в никој случај не сум чепкал ништо во врска со плиот, ми се чини дека некој инјектор не е како што треба и заради тоа ми гаси или пак ми мириса наплин, т.е. или повеќе убризгава или помалку. а за тоа за плинската цефка дека сум ја повлекол немам појма, али сега пред малку ја запалив колата и воопшто не мирисаше. Доколку нешто се има изместено верувам дека додека стојам до колата сигурно ќе осетам миризба. Сега колаа ми беше запалени и стиснав на гаста до кај некаде 1500 -2000 обртаи и не мириса, но кога се враќа на нормала наместо на 800 вртежи стрелката паѓа на 400-500 и колата како да сака да изгасе и пак се враќа на 800. Де дајте некој совет...
Оди некаде со сонда да ти ја наштелуваат прецизно потрошувањка на плин и ќе го немаш тој проблем
BTW На бензин како се однесува колата,сака ли да гаси на мали вртежи
 
Член од
25 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
4
Потрошњата на плин е таман , нема проблем, барем до сега. Инаку пред да го ставам плинот на удолнина и на мали вртежи исто така гасеше, меѓутоа откако го ставив плинскиот уред, нешто се почесто гаси, а откако фанаа мразевиве уште почесто. Пред неколку дена на удолница ми изгаси и тоа на гол мраз, и волан и кочница се ми блокира за малку лошо ќе завршев
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Потрошњата на плин е таман , нема проблем, барем до сега. Инаку пред да го ставам плинот на удолнина и на мали вртежи исто така гасеше, меѓутоа откако го ставив плинскиот уред, нешто се почесто гаси, а откако фанаа мразевиве уште почесто. Пред неколку дена на удолница ми изгаси и тоа на гол мраз, и волан и кочница се ми блокира за малку лошо ќе завршев
На што кола тоа? кога ќе се изгаси моторот ти се блокира волан ? :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom