Пиротехника

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.180
Поени од реакции
4.911
Најбољи петарди се Cobra, Zenga, Big-Bang i Magnum ... додека пак Pirat се пичкин дим та пукале еднаш та три или пет пати сеедно, слаби се !
Oд огномети најмногу ми се допаѓаат оние со ознака 8Ѕ што имаат 8 ракети кои летаат и пукаат високо во воздух во различни бои, такви си земам обавезно за секоја нова година по 5-6 стапови !
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
803
Најбољи петарди се Cobra, Zenga, Big-Bang i Magnum ... додека пак Pirat се пичкин дим та пукале еднаш та три или пет пати сеедно, слаби се !
Oд огномети најмногу ми се допаѓаат оние со ознака 8Ѕ што имаат 8 ракети кои летаат и пукаат високо во воздух во различни бои, такви си земам обавезно за секоја нова година по 5-6 стапови !
Ne, triagolnicite se najdobri, ne se 80% gips i 10% hartija kako site ostanati koi se vo forma na cilinar, ovie se hartija i barut, za goleminata i cenata se najdobri. I tocka.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.180
Поени од реакции
4.911
Ne, triagolnicite se najdobri, ne se 80% gips i 10% hartija kako site ostanati koi se vo forma na cilinar, ovie se hartija i barut, za goleminata i cenata se najdobri. I tocka.
Не сум ги испробал триаголниците сеуште, стандардно си користам пиратки, кобра, зенга, магнум, биг-бенг и по некој огномет !
Но ќе земам и триаголници за нова година чим викаш добри биле :D
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
zdravo dali seuste ima mirnovec prodavnica vo skopje i ako ima kade se naogja?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
803
No na bit pazar nema nikakvi mirnovec petardi site se panda-t ili drugi nekoi kineski
Па кинезите го измислиле барутот, што сакаш? :D Шала на страна, зошто бараш баш на Мирновец?
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
132
Поени од реакции
37
Има продавница, ама не продаваат такви работи, само организираат огномети во нивна изведба. Порано имаа триаголници што ги зборите, ама по закон не може да се продаваат и нема веќе. (по закон во принцип не смее никакви петарди да се продаваат ама..битпазар итн фураат)
Ако нешто ви треба пп или тука како сакате :)


-за муабетот пиротехника, ја обожавам :) од мал и уште пукам кога имам шанси. За жал Македонија не е како Европа и кај нас петардите се забранети цело време (Хрватска е исто така но има ДУПКА од 10-20 дена кога е период за такви работи (нова година и сл.) и партал прават)
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.180
Поени од реакции
4.911
Единствена пиротехника што може да се најде во Скопјево за Нова Година е онаа на Бит-Пазар која претежно е Панда-Т мислам дека од соседно Косово е таа пиротехничка фирма и по нешто има од фирмата Орион како и од Пиротехника Мирновец (Хрватска) но Панда-Т производите им се далеку повеќе застапени !
Околу забраната за користење на пиротехнички средства ... ок е да постои забрана за лица кои се малолетни под 18 години и кои по правило не треба сами да купуваат и ракуваат со петарди и огномети, само во присуство на возрасни особи со нив ... него смешно е зашто би имало забрана за користење на ваквите продукти и за возрасните ... па нова година бре не ја бидува без огномети и сл. тракатанци, незнам на која шизофренична и параноична будала му текнало да направи ваква регулатива за забрана на користење на пиротехника, па дури и за полнолетни особи !
П.С. А ако е забрането купувањето и користењето на пиротехника зошто тогаш слободно и комотно си продаваат продавачите/тезгаџиите во сред центар на град (Бит-Пазар) и тоа илјадници петарди од сите можни калибри, огномети и.т.н.
Која е логиката да нешто е слободно да се продава, а демек забрането е да се купува и користи ... бог да чува ... :tapp: Македонија !
 
Член од
13 август 2014
Мислења
67
Поени од реакции
25
Бит пазар ти е дива лига. Ништо не им можат. Иначе земав ја од тие топовските од панда-т од сите големини, па да видиме дали ќе ги бидит. Иначе најдобри и најјако пукаат Shock на Mirnovec Pirotehnika. За таа големина тие се најјаки.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.180
Поени од реакции
4.911
Јас бев на БитПазар пред некој ден и како што гледам оваа година 100% пиротехниката им е од Панда-Т ... нема ништо ни од Мирновец, ни од Орион, ниту пак од други компании !
Порано пукав едни петарди Corsair се викаа и беа многу јаки, но веќе со години не можам да ги најдам по тезгиве, изгледа не ги продаваат повеќе !
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
da ne ima nekoj za prodavanje mirnovec petardi ama od postarite na pr veliki pirat ama od starite celata petarda e ispisana so upatstvo it,ninja/od po 3 pati, ako ima neoj neka pise[DOUBLEPOST=1515253711][/DOUBLEPOST]
Јас бев на БитПазар пред некој ден и како што гледам оваа година 100% пиротехниката им е од Панда-Т ... нема ништо ни од Мирновец, ни од Орион, ниту пак од други компании !
Порано пукав едни петарди Corsair се викаа и беа многу јаки, но веќе со години не можам да ги најдам по тезгиве, изгледа не ги продаваат повеќе !
jas bev na 27 i najdov od mirnovec veliki pirat ama od 2013 na sekoja pearda pisuva veliki pirat mirnovec pirotehnika mu barav na covekot dali ima i drugi ama nemase
 
Член од
28 август 2009
Мислења
773
Поени од реакции
846
Дечки дали има некој што познавате од Скопје што продава огномет за денес до 17 часот да се набави? Нешто мало, немора фешта од 5 минути.
 
На врв Bottom