Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Член од
1 ноември 2021
Мислења
158
Поени од реакции
328
Во Стокомак има едно добро чешко пиво кое нуди одличен сооднос цена-квалитет а го има чат-пат и на акција по 35 ден. лименка од пола литро,а секој пивар ќе ви каже дека лименката многу подобро ја задржува оригиналната пивска свежина на пивото од пластичната амбалажа кога ова е било пакувано во пиварата.Обавезно да се пие малку изладено затоа што во спротивно пивото не е вкусно

Прегледај го приврзокот 310925
Не треба да го напишеш дека пиво се пие изладено бе. :D
Кој ненормален пие топло пиво не ми е јасно. Треба ептен да си будала да пиеш топло пиво, исто како да пиеш моч. Нека си пијат чај или вода подобро.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.814
Во Стокомак не сум налетал ни на прифатливо лошо пиво, каму ли на добро. Шкарт пива носат редовно (ама упорен сум го пробувам секое ново)... :)

Се обложувам дека набавката ја прави некој комерцијалист што не пие алкохол и пивата ги бира според амбалажа и набавна цена. Инаку не е можно буквално сѐ што набавуваат да е такво тешко срање... Всушност не разбирам и како успеале баш од Чешка да најдат толку лошо пиво како тоа на сликата. Јас во Чешка пиев од секое пиво што ќе здогледав и не налетав на лошо пиво, каму ли па на такво тешко срање. Можеби по нарачка ги прават за Стокомак?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Не треба да го напишеш дека пиво се пие изладено бе. :D
Кој ненормален пие топло пиво не ми е јасно. Треба ептен да си будала да пиеш топло пиво, исто како да пиеш моч. Нека си пијат чај или вода подобро.
Па има такви будали,поточно пијаници,за нив го напишав тоа за ладното пиво,инаку пијандура не прави разлика ладно-топло,битно да е алкохол,да си ја прими дозата
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.814
Пиво и јас претпочитам ладно ама работа на навика ваљда... На пример во Англија се пие пиво со собна температура. Aргументот им е дека кога е ладен пијалокот, не се чуствува вкусот интензивно колку што може да се почуствува. Што во основа е точно и што е главна причина зошто по кафани/кафичи ракијата/вотката/вискито, ги служат кочан ладни од замрзивач извадени (за шкартот да не може да се почуствува). :)

едит:
Еве неколку слики и од мене. Италијанскиве пива не се баш на исто ниво на германските и чешките, ама некои се сосема пристојни.

IMG_20211130_204511286.jpg
 

Attachments

Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.814
Ajj... Сакам! Првпат гледам ваков Старопрамен, сега го гуглав и не знам како не го видов никаде кога бев во Чешка. (y)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ajj... Сакам! Првпат гледам ваков Старопрамен, сега го гуглав и не знам како не го видов никаде кога бев во Чешка. (y)
20211207_170017.jpg
@Vanlok следниот пат да бараш посериозно! Ова беше подобро од вчерашното (y)
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.814




Јас само што испив едно вакво... Лошо.
За никаде е. Лош вкус на евтино и разводенето трета четврта класа пиво.

По пишувањата на нет би требало да е барем пролазно ок, ама не е. Или некако успеале да набават некоја фејковача, не знам, ама знам дека во Стокомак дефинитивно немаат НИЕДНО ПИВЛИВО ПИВО... Какви жртви правам во име на знаењето. Ценете го тоа. :)
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 315814
@Vanlok следниот пат да бараш посериозно! Ова беше подобро од вчерашното (y)
Не знам бе, Старопрамен класик лагерот, Козел светло/темно, на секој чекор имаше. Па и Гамбринус. Ама тие две Старопрамен што ги м’скаш изгледа се некои спешл едишн, не ги има секаде.

Во Чешка си во моментов? Пред некој ден со полски пива те гледав.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.814
2.57 за мене е пивливо пиво... :)
Ова јас што го пиев не е ни 1.5 од 5, на мојата скала. Или е фејк, или е некоја полурасипана пратка земена на голем попуст, трето не знам што би можело да биде.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205




Јас само што испив едно вакво... Лошо.
За никаде е. Лош вкус на евтино и разводенето трета четврта класа пиво.

По пишувањата на нет би требало да е барем пролазно ок, ама не е. Или некако успеале да набават некоја фејковача, не знам, ама знам дека во Стокомак дефинитивно немаат НИЕДНО ПИВЛИВО ПИВО... Какви жртви правам во име на знаењето. Ценете го тоа. :)
Автоматски споено мислење:


Не знам бе, Старопрамен класик лагерот, Козел светло/темно, на секој чекор имаше. Па и Гамбринус. Ама тие две Старопрамен што ги м’скаш изгледа се некои спешл едишн, не ги има секаде.

Во Чешка си во моментов? Пред некој ден со полски пива те гледав.
Во Мк сум, ама зетот е од Полска, па по пат наваму ми купуваат пива, полски, чешки, хрватски :D Низ која држава поминат,по десетина вида! Оваа година 40 шишиња се собраа:jeeee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom