Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Оваа вода дефинитивно... :love:
При купување пиво во вакви случаи не паѓа изборот само на мене, а да им објаснувам некои работи на сите во друштво и да одам контра, не можам да се замарам, неможеш со сите да излезеш на крај и да им угодиш...
Многу е комерцијално кај нас и завлезено е во сржта на многумина.
Ако треба да бирам меѓу даб и скопско подобро нека ме боли глава.
Иначе од комерцијалната понуда најчесто избирам heineken, денес си реков ајде amstel немав пиено некое време, ама за белја немаа и земав крали марко...
Реално немаме некој голем избор на пива, посебно во угостителски објекти, а и во маркети не толку големи како Веро, Тинекс и сл.едноставно скопска и прилепска имаат монопол.
Сфаќам дека за транспорт кога одиш негде на излет е практично, ама не знам...ај лименка и некако, мада и тоа, не знам, за Германија се збореше дека сакаат и лименката да ја исфрлат од амбалажа, може повеќе од еколошки аспект, ама и тоа не е тоа.
Стакло е стакло.
За тие што пијат вино, важат дека се по (не знам дали точен израз ќе искористам) покондирени....кога ќе видиш овде дека се точи во тетрапак и пластични балончиња....боље да не знае светов. По тоа ни се гледа културата....
А и пивото си е своевидна култура. И таа предрасуда дека е шоферско-мајсторска пијачка важи само у овие затуцани краишта....добро пиво стаам пред секоја пијачка, иако со задоволство пијам и вино и други пијачки у рамки на нормала.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
20200601_213348.jpg

Stuttgarter Hofbräu. Сорта Пилс. Најпиено пиво во Штутгарт. Пиварата е стара повеќе од 400 години и порано ја снабдуваше кралската фамилија во Виртемберг. Тие времиња поминаа. Денес пиварата е типична индустриска пивара. Турено во чаша има убава златна боја и релативно стабилни шапки. Доста газирано и во чашата бааѓи меурчина. Тоа го прави свешо за пиење. Малце горчлив вкус на почеток и потоа малку наблажува, добар баланс. Доминира хмељот и добро е за пиење али малци му фали на свој карактер. Типично пиво за масите направено. Мека вода и состојките во секој момент делуваат квалитетни. Освежително за летниве денови. Добро пиво за секој ден. Старите дијаспорци во Штутгарт и околија животот го поминаа со ова пиво. Така да ви препорачувам. Али нека биде добро оладено, топло знае да горчи и да тежи при пиење. Да дополнам: На Октоберфест во Штутгарт пиварава има еден од шаторите, али таму точат Starkbier односно пиво специјално за фестот правен со повеќе алкохол.
 
T

Torchyrus

Гостин
Сфаќам дека за транспорт кога одиш негде на излет е практично, ама не знам...ај лименка и некако, мада и тоа, не знам, за Германија се збореше дека сакаат и лименката да ја исфрлат од амбалажа, може повеќе од еколошки аспект, ама и тоа не е тоа.
Стакло е стакло.
За тие што пијат вино, важат дека се по (не знам дали точен израз ќе искористам) покондирени....кога ќе видиш овде дека се точи во тетрапак и пластични балончиња....боље да не знае светов. По тоа ни се гледа културата....
А и пивото си е своевидна култура. И таа предрасуда дека е шоферско-мајсторска пијачка важи само у овие затуцани краишта....добро пиво стаам пред секоја пијачка, иако со задоволство пијам и вино и други пијачки у рамки на нормала.
Се согласувам комплетно со тебе.
Нема збор за амбалажата дека во стакло е најдобро, како што пример 0.33 е подобро од 0.5 барем од мое искуство што не знам дали е точно за сигурно.
Има доста фактори при изборот.
Во темата ракија пишував малце поопширно околу нејзе и искористив еден израз " за добра свиња нема лоша помија "
Има многу луѓе да не кажам поголем број пијачи на пиво кои не им е битно многу многу што пијат, само да е пиво, а не пак од каква амбалажа...
Пониска цена на пивото во пластика и практичноста коа прераснува во навика си го прават своето при изборот, со тоа што плус шишињата стакло за даб и скопско не сакаат многу многу да ги мислат за враќање, како да е којзнае каква обврска.
Јас сум хардкор љубител на ракија, но во последно време почнувам повеќе да се интересирам за пивото...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
За мене точено > повеќе од било која друга амбалажа.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Ова со болењето глава или подуеност од Скопско/Даб или било кое пиво често се спомнува тука и сакам да кажам неколку збора околу тоа.

Најголем проблем со главоболка и подуеност при пиење пиво придонесува неправилното точење на истото. Кај нас кога се точи пиво (особено од пластика) сите гледаат да има што помалку пења или "пивото да биде без крофна". Ова тој што сипува го гледа кaко своевиден успех, што помалку пења толку поуспешен. И тоа е причината за подоцнежна подуеност. Пивото сипано во чаша напротив треба да има убава пења од 3-4 прсти. Кога се сипува така со пења се ослободува многу од 'заробениот' јаглерод диоксид, што е производ на карбонизацијата или газирањето на пивото. При тоа се откриваат нови ароми на пивото кои инаку не би ги вкусиле, а истовремено се ослободува пијачот од подоцнежна надуеност и главоболка. Затоа и точено пиво е полесно за пиење, затоа што многу е тешко или речиси невозможно да наполниш чаша точено пиво од буре без истото да има пења.

Пробајте следниот пат, било да е пластика Скопско или стакло Трапист ставете го побрзо во чаша за да направи пења и ќе забележите драстична разлика во целокупното 'доживување'.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.806
Главата на пивото (пената) е есенцијална за вкусот на пивото, ама првпат слушам дека има врска со главоболка, или подуеност.

Кој ќе претера со Скопско, шансите се дека ќе го боли глава (сопствената, не главата на пивото). :P
Што се тиче главата Скопското, и тоа и сите други пива од Скопска Пивара - тие не задржаат глава (beer head retention) ни пола минута. Пената им паѓа на нула и за пола минута. Карактеристика на квалитетни пива е долго задржување на главата, и пената никогаш не спласнува целосно. Кај Скопско за многу кратко време нема ни траг од пена... Освен ако не го испиеш на екс па да се подзасуши малку пена на чашата. Исто е и со Амстелот, Смутот, водата Горско, и со сите други пива од од Пивара.

Скопско одамна не е квалитетно пиво, иако последниве години не е толку лошо како што беше. Но и како релативно неквалитено пиво Скопско е најквалитетното масовно произведувано пиво во Македонија што ете и не е некој особен комплимент. ;)
Скопско дефинитивно не е за пиење повеќе од две-три пива на седнување (станување?), а и тоа најчесто во социјални ситуации кога сите други го пијат. Го пијам понекогаш и дома, најмногу од сентименталност.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Se soglasuvam deka ubava penja e faktor pri uzivanje vo pienje pivo. Ali kako sto kaza Vanlok ija mislam deka glavobolkata ne e povrzano so toa.

Inace ubava penja koja e stabilna e neli kapakot na dobro pivo ama ne site dobri piva imaat dolgotrajna penja i zatoa ne bi go zel kako esencijalen faktor za dobro pivo. Ako ima dolgotrajna penja uste podobro ama i da nemam prostuvam ako e ubavo za pienje. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.806
Точно, главата/пената не е единствениот фактор за добро пиво. Најчесто се совпаѓа, добрите пива имаат долготрајна глава ама не е секогаш правило. Во нашиов случај Скопско и нема глава и не е квалитетно пиво... Ама како рековме она за свињите и помиите - јас инаку го пијам на третина чаша и постојано додавам по малку и од високо. :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Ok e da se pie lokalno pivo (Skopsko, Dab, Krali) ama toa ne znaci deka mora samo takvo. Imam cuvstvo deka nasive piva ili redovno menuvaat recept ili ne mozat celo vreme da go drzat kvalitetot. Ima periodi Skopksoto e dobro za pienje no ima periodi vo usta ne se klava. Ne znam sto e problemot. I bi me interesiralo od kade nabavuvaat sostojkite, vodata ok, tuku hmeljot, ili koristat ekstrakt od hmelj, ne znam. Za mene toa e znak na kvalitet. Ekstrakt od hmelj od Kian nekade e eptem eftino ama ne e toa toa, pa i glava boli (subjektivno). A vistinski hmelj od dobar region i te kako mu dava na pivoto dobar vkus. So ogled na cenite vo Makedonija (ako prosek gajba e nekade 700 MKD) koi se slicni kako vo Germanija (za sredno skapo pivo) bi ocekuval da nema ekstrakt ama iskreno ne znam. Na etiketa misla ne pisuva deka ima (vo Germanija mora da pisuva ako e ekstrakt) ama ne znam kako e vo Makedonija, dali mora da pisuva?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.633
Упрао е
Пиво без пену е како жена без цицке,мерцедес без знак,кур без јајца...

Ја кд точу пиво обавезно глеам да има тачно толко пена колко е означено на криглу или чашу(штуц)
Тој е негде една седамнаестина,одприлике :icon_mrgr: Има некој тамаќар гз ке наручи точено без пену и мисли дека до врф ке му биде пуно,муда маријанови,маријана тренч.
Има си ознака нула пет на криглу,до там ке ти биде без пену,а до горе празно,нека те боли глава.Пена поише тера на уздригнување,да га истера ѓавола од тебе,тој е здраво.
Ама знаеш што? Уздригнујте покултурно и инкогнито!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Treba malce vezbanje a i ne sekoje pivo isto pravi penja. Posebno Weizen pravi poveke ama bez i ne moze a ako e casata suva povekje se pravi nego veke vlazna. Profesionalnite aparati za tocenje imaat i vgraden mehanizam, ako stegnes an dolu neli tece pivoto a mozes i na nazad pa ide povekje penja neli da oko malce :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.806
Еве го и визуелно објаснето, што прави пиво без пења кога ќе се испие.

На кратко ме стави во мисла. Ама само на кратко. :)
Не пошто оној од видеото ми изгледа на сомелиер (ќе му удрев заушка да ми беше блиску, кога стави салфетка во пивото), туку пошто CO2 навистина е штетно ако премногу се инхалира во преголеми количини... Инхалира. Вдишување во градите, не е исто со CO2 во желудникот.

Да беше ова причина за главоболки, никој немаше да пие кисела вода. Или газирани сокови.
Повеќе ќе да е дека главоболките се од премногу алкохол и од дехидрација, класичен мамурлак. Мене мамурлак и главоболки ми се дешаваат и од премногу ракија а никогаш не ја пијам газирана. ;)

Дали повеќе CO2 во пивото прави повеќе главоболки може да се тестира и со споредба, со пиење пиво кое е газирано со азот. Ете ако некој донира Гинис (газиран е со азот и во него нема CO2) јас се пријавувам како заморче да истестираме дали ќе боли глава после 3-4 литри така газирани пиво. :D


И малку озбилно, главоболки може да се случат и од мали количини алкохол... Ако алкохолот е неквалитетен. Може и тука да лежи проблемот, но газирањето со CO2 дека предизвикува главоболки е тоа би сакал да видам нешто поконкретно од кратко „сомелиерско“ видео (јас барем не најдов ништо со пребарување).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.666
Поени од реакции
38.846
На кратко ме стави во мисла. Ама само на кратко. :)
Не пошто оној од видеото ми изгледа на сомелиер (ќе му удрев заушка да ми беше блиску, кога стави салфетка во пивото), туку пошто CO2 навистина е штетно ако премногу се инхалира во преголеми количини... Инхалира. Вдишување во градите, не е исто со CO2 во желудникот.

Да беше ова причина за главоболки, никој немаше да пие кисела вода. Или газирани сокови.
Повеќе ќе да е дека главоболките се од премногу алкохол и од дехидрација, класичен мамурлак. Мене мамурлак и главоболки ми се дешаваат и од премногу ракија а никогаш не ја пијам газирана. ;)

Дали повеќе CO2 во пивото прави повеќе главоболки може да се тестира и со споредба, со пиење пиво кое е газирано со азот. Ете ако некој донира Гинис (газиран е со азот и во него нема CO2) јас се пријавувам како заморче да истестираме дали ќе боли глава после 3-4 литри така газирани пиво. :D


И малку озбилно, главоболки може да се случат и од мали количини алкохол... Ако алкохолот е неквалитетен. Може и тука да лежи проблемот, но газирањето со CO2 дека предизвикува главоболки е тоа би сакал да видам нешто поконкретно од кратко „сомелиерско“ видео (јас барем не најдов ништо со пребарување).
можеби треба ракијата со кисела вода да ја пиеш
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
@Vanlok не ми е мене од видеото она што го зборам туку одамна така ме учеле. Откога пиша тогаш побарав на интернет и го најдов.

Еве и да не е поврзано со главоболка, тогаш со подуеност секако е поврзано CO2. А Скопско/Даб ко лагери се прилично газирани. За главоболка веројатно повеќе фактори придонесуваат точно, ама сепак, од досегашно искуство мислам дека поради причинско-последични врски CO2 има влијание и на нив.
Автоматски споено мислење:

И да се надоврзам пред да ме нападне некој, не го бранам Скопско или Даб или било кое пиво, пишав само со цел да придонесам на луѓето кои имаат проблеми со пиење пиво, да ги надминат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom