Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Едно време во Магнит во Сочи имаше супер избор, па акции за Гинис :D , кога ќе се сетам кој кајф беше
Зависи у кој,пошто сеа откога ги зема ВТБ не у сите има алхохол.У гипер,кај моремолл има стално и огромен избор.Али јас коа идам на побрежје,пијам јужно пиво,новоросс или тихорецкое,јер југот житница и имаат убаво природно пиво,а не Балтика,која фаќа бетер од водка)))))
А у Москва,од 1001 бутилка си купувам )))))
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Зависи у кој,пошто сеа откога ги зема ВТБ не у сите има алхохол.У гипер,кај моремолл има стално и огромен избор.Али јас коа идам на побрежје,пијам јужно пиво,новоросс или тихорецкое,јер југот житница и имаат убаво природно пиво,а не Балтика,која фаќа бетер од водка)))))
А у Москва,од 1001 бутилка си купувам )))))
Муабетов ми е за пред 10-12 години, тогаш и ги немаше јужните пива!
Балтика одсекогаш ми била хемија! Впечаток на раствор со мирис на пиво, а дозиран со процент на вотка! Балтика 9 ка цугаа мајсторите кај мене, еднаш пробав и никад више! Исто и Туборг Балтика го правеше, далеку беше од оригиналот! Стариј Мељник тогаш беше супер, во тоа томпурестото шише, мислам Ефес ги држеше тогаш, сега незнам!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.344
Ne sum po temnine iskreno, ne mi pravat kjef. Ne deka su probal iljadnici ama su nemal potreba. Ginisot uste najdobro go pominav ama primer Newcastle Brown Ale mi bese eptem loso edvaj se naterav :D
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Зависи у кој,пошто сеа откога ги зема ВТБ не у сите има алхохол.У гипер,кај моремолл има стално и огромен избор.Али јас коа идам на побрежје,пијам јужно пиво,новоросс или тихорецкое,јер југот житница и имаат убаво природно пиво,а не Балтика,која фаќа бетер од водка)))))
А у Москва,од 1001 бутилка си купувам )))))
во СанктПетерсбург има една мала пиварница Бакунин, таму го пробав најдобриот stout - со млеко. Купив и лименки за дома ама не е како тазе точено. ако имаш шанса помини натаму.
Го најдов и во Холандија
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Добро си е Лашко темно :D сега не е гинис стаут ама што знам, мене ми прави мерак, често си го полнам фрижидерот тука.

Исто во последно време од темни навлечена сум на OHara's и Fullers Black Cab & Cream stout, ги пробав во Порта во Скопје, ги има таму, за други места во Скопје не знам.

Од светлите мислам дека пола производство на Paulaner го испив месецов, Munchner Gold поготово. Ајде да си бегам од темава, апстинирам зошто имам за учење и мислам дека нема да издржам хахахахаа
Ова е веројатно најубавиот лагер што постои. Дури да не знае човек дека е лагер, комотно би можело да помине и како ејл.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Муабетов ми е за пред 10-12 години, тогаш и ги немаше јужните пива!
Балтика одсекогаш ми била хемија! Впечаток на раствор со мирис на пиво, а дозиран со процент на вотка! Балтика 9 ка цугаа мајсторите кај мене, еднаш пробав и никад више! Исто и Туборг Балтика го правеше, далеку беше од оригиналот! Стариј Мељник тогаш беше супер, во тоа томпурестото шише, мислам Ефес ги држеше тогаш, сега незнам!
Пиварата Балтика е Калсберг корпорација,и ги разливаат сите брендови на Калсберг за Русија.
А ја Калсберг и слично,не пијам од принцип,јер они им беа спонзори на ливерпул,а јас сум за Манчестер.
Стариј мельник и бичка уште ги има ама не сум пробал.
во СанктПетерсбург има една мала пиварница Бакунин,
Таа пивара е формирана пд бившиот главен пивовар на Балтика.
Ретко идам у Питер,али го има у поголемите градови,ќе пробам.))))
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.544
Од темните пива и Козел е едно солидните пива кој се достапни во Македонија.
А од странските би препорачал темно крафт пиво произведено во крчмата под Братиславската тврдина.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Од темните пива и Козел е едно солидните пива кој се достапни во Македонија.
А од странските би препорачал темно крафт пиво произведено во крчмата под Братиславската тврдина.
Козел е добро но никад нема да го надмине Кромбахер (зборам за темно).
Некни се почестив со Перони росо (изгледаше као матено црвено) и по вкус не беше лошо, но имаше гадни автершокови по главата после тоа.
Од Коронава мексичка увек ме боли глава.
Автоматски споено мислење:

во СанктПетерсбург има една мала пиварница Бакунин, таму го пробав најдобриот stout - со млеко. Купив и лименки за дома ама не е како тазе точено. ако имаш шанса помини натаму.
Го најдов и во Холандија
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.544
Козел е добро но никад нема да го надмине Кромбахер (зборам за темно).
Некни се почестив со Перони росо (изгледаше као матено црвено) и по вкус не беше лошо, но имаше гадни автершокови по главата после тоа.
Од Коронава мексичка увек ме боли глава.
Дека нема да го надмине, нема. Затоа пишав солидно и пишав на нашиве простори.
Ја последен пат кога го пиев Росо беше на пиволенд со 2-3 други сосем различни пива што не се сеќавам дали имав афтершокови.
Корона е побистра од лимунада бе. Арома и вкус ко чај од нане има. Нема ни сода у нејзе. Од што толку глава да те боли ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Планирам да се отрујам до вечер со Kozel светло :D ептен ми легна (y)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.344
Kellerbier od mala frankonska pivara St. Georgen Bräu od Buttenheim. Nefiltrirano pivo. Na pocetok ubavi i stabilni sapki, jako kilibarska boja. Sredno gazirano so jak poseben vkus, hmeljot i sladot dominiraat, eptem tece se bara odma nova goltka, posle goltkata so minuti vkusot stoi vo usta. Fenomenalno pivo za topli letni denovi.


Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.313
Како бе немам пост во темава?

Не сум некој голем љубител на пиво од количинска гледна точка, но сакам да пробувам различни пива.
Општо сакам светли, филтрирани пива и освежителниот момент ми е пред алкохолниот :D

Прво, од она што е лесно достапно на нашиов пазар (маркети/кафичи/ресторани) некако најубаво ми лежи Хајнекенот. За мојот слаб желудник, "најлесно" e и најчесто него го пијам.
Како земја немаме многу производители на пива, но тие што ги имаме се со сосема пристоен квалитет (тука мислам на Скопско и Даб, не мајсторските). И со гости од странство кога сме пиеле наши пива биле задоволни (им ги памтат имињата :D).
Мене од македонските Скопско Смут ми е фаворит, не многу горчлив вкус, освежително и најважно како и кај Хајнекенот немам проблеми со стомак после тоа :D

Во последнава година имав среќа да посетам 3 земји кои важат за едни од најголемите производители на пиво во Европа.

Белгија
Најдоброто место кое воопшто го имам посетено за пива беше Bier Centraal во Антверпен. Цела книга (енцликлопедија која и ја продаваа) ти носат како мени, каде што имаш слики и опис за секое пиво.
Од Белгиските би ги издвоил Kapittel Blond (светло) и Adriaen Brouwer темното пиво. Едно од ретките темни пива што ми се допадна.

1591028745765.png

Германија
Па некогаш многу важен е и моментот кога го пиеш пивото. Изморен, после цел ден пешачење влегов на currywurst и Brlo Helles. Јас поосвежително пиво се немам напиено.
1591029180449.png

Англија
Општо многу мразам кога ќе нарачам пиво за прв пат и наместо во оригиналната флаша ми го носат точено, а тука главно секаде добивав точено :(
Не бев многу импресиониран од нивните пива (главно по препорака на келнерот пиев некои локални). Ако треба да одберам едно, Chalky's Bite.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Денес на овој начин... Скопско треба пари да даваат за овие фотки....
Прегледај го приврзокот 251080
Сигурно водата е 100 пати повкусна од пивото.
Да не зборам за главоболката што ја предизвикува....криминално лошо пиво.
Сериозни пивари за мои сфаќања не точат пиво во пластика.
 
T

Torchyrus

Гостин
Сигурно водата е 100 пати повкусна од пивото.
Да не зборам за главоболката што ја предизвикува....криминално лошо пиво.
Сериозни пивари за мои сфаќања не точат пиво во пластика.
Оваа вода дефинитивно... :love:
При купување пиво во вакви случаи не паѓа изборот само на мене, а да им објаснувам некои работи на сите во друштво и да одам контра, не можам да се замарам, неможеш со сите да излезеш на крај и да им угодиш...
Многу е комерцијално кај нас и завлезено е во сржта на многумина.
Ако треба да бирам меѓу даб и скопско подобро нека ме боли глава.
Иначе од комерцијалната понуда најчесто избирам heineken, денес си реков ајде amstel немав пиено некое време, ама за белја немаа и земав крали марко...
Реално немаме некој голем избор на пива, посебно во угостителски објекти, а и во маркети не толку големи како Веро, Тинекс и сл.едноставно скопска и прилепска имаат монопол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom