Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
242
ПСТ пријава е 2000евра а мислам дека ако се добие патент министерството за економија враќа 1000евра.А колку и како вреди патентот незнам но мислам дека странците се гладни за добри и реализирани иновации.
...не се занесувај...Најдобро нешто што можеш да направиш е да скоцкаш добра докумантација,составница на материјал,упатства и прирачник и да ја продаваш во некој формат на интернет(имаш неколку платформи за тоа ), за макс.. 40 евра со лиценца, сериски број итн. за изработка на еден или два примерока.......Ако направиш 1000 продажби тоа ти е максимум што од овде и во твои услови можеш да очекуваш..се друго ти е газоза муабет..Таквиот пазар не е мал и се и сешто се нуди и продава.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
...не се занесувај...Најдобро нешто што можеш да направиш е да скоцкаш добра докумантација,составница на материјал,упатства и прирачник и да ја продаваш во некој формат на интернет(имаш неколку платформи за тоа ), за макс.. 40 евра со лиценца, сериски број итн. за изработка на еден или два примерока.......Ако направиш 1000 продажби тоа ти е максимум што од овде и во твои услови можеш да очекуваш..се друго ти е газоза муабет..Таквиот пазар не е мал и се и сешто се нуди и продава.
За мене продажбата на филтерот е нешто непознато. Јас го правев да го употребува нашата држава бидејќи со години е на врвот на нај загадена во светот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Oti ne se zdruzite, Vojo ima funkcionalen proizvod, Stopan2 znae kako, Lester e poln ko brod baska Avstralija. Rastur ke napravite, samo neboto ke bidi granica ;)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
За мене продажбата на филтерот е нешто непознато. Јас го правев да го употребува нашата држава бидејќи со години е на врвот на нај загадена во светот.
Не можеш да патентираш нешто што е измислено одамна пред тебе. Не само што е измислено туку и усовршено и функционира повеќе од еден век. Се гледа дека си открил топла вода.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Не можеш да патентираш нешто што е измислено одамна пред тебе. Не само што е измислено туку и усовршено и функционира повеќе од еден век. Се гледа дека си открил топла вода.
Овој филтер е наменет за индивидуално користење. А поефикасен ќе биде и во индустријата. А заводот за индустриска сопственост ќе каже дали и од кога постои.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Овој филтер е наменет за индивидуално користење. А поефикасен ќе биде и во индустријата. А заводот за индустриска сопственост ќе каже дали и од кога постои.
Ептен ќе биде ефикасен, тебе те чекаа да го откриеш. Индустриската филтрација постои повеќе од еден век и сите можни начини се откриени. Нема што да се замараш уште веднаш ќе ти кажам дека ништо ново немаш откриено.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
За овие неколку години од кога го користам овој филтер имам соберено околу 50кгр прашина и неутрализирано повеќе отровни гасови кои се штетни по здравјето или сум спречил додатно загадување на воздухот кој така загаден е опасен по здравјето и тивок убиец. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0fqihKKLNAjQSaoJcLpqU4LeZLJMh2zoYgntLkTEorcYbm6VQv9ymfqukWrbTfRuZl&id=100000288161904&mibextid=Nif5oz
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
242
За овие неколку години од кога го користам овој филтер имам соберено околу 50кгр прашина и неутрализирано повеќе отровни гасови кои се штетни по здравјето или сум спречил додатно загадување на воздухот кој така загаден е опасен по здравјето и тивок убиец. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0fqihKKLNAjQSaoJcLpqU4LeZLJMh2zoYgntLkTEorcYbm6VQv9ymfqukWrbTfRuZl&id=100000288161904&mibextid=Nif5oz
....ова ти е гледање во гравче и птичји џигери или тестирано од квалификувана лабораторија според план и програма на испитување ???
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Јас работам со факти и се претставувам со целосно име и презиме.
1702151866905.png
Гледај го ова видео на Facebook
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
242
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.255
Поени од реакции
6.694
Јас го проектирав и направив филтерот да е функционален и нормално иновативен и нема да се засромам пред никого. Мислам дека дизајнот на филтерот е добар а ако е повеќе накитен ќе биде поскап. Обвивката или надворешниот лим нај добро е да е од 1.5 mm лим и истиот при заварување несе деформисува бидејќи е голема површината на истиот а од 1mm се деформисува и од топлината дополнително се искривува.
Prijatele te citam i se si mislam deka slabo ti odi Mashinstvoto. Mozhebi Filterov e efikasen ama ima Metodi kako cenata da ja spushtish mnogu nisko. A i ima finti kako da obrabotish i 1mm Blech bez da se iskrivi a i da bidi postabilen i od toj 1,5mm.
I ushte edno, zavisi i na koj nacin go zavaruvash! TIG ili Laser kako i Pinktiiranje se cudo od Technika pogotovo za tenki Limovi!
Ama toa ti e sigurno neshto kako Naucna Fantastika!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom