Перачи за кола под притисок ака Вап

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Радичевски, 28 февруари 2019.

1. Радичевски

Радичевски

Член од:
    4 септември 2018
    Мислења:
    27
    Допаѓања:
    7
    Во план сум да си земам перач под притисок и ме интерсират искуства со апаратите и кој тип/притисок би ми бил доволен за моите потреби инаку најчесто би ја користел 1>2 пати неделно за перење автомобил и земјоделска механизација трактор,плугови,брани итн.

Моментално размислувам за karcher k3 негде околу 13.000ден му е цената .
    Само ме фаќа двоумица дали е тоа доволно јако и квалитетно

2. kicodarker

kicodarker Гостин

Во IVBIS скопје - гази баба на влезот од десна страна се најдува продавница и сервис за karcher сите пералниве ги користат нив.Објасни им за што ти треба на лице место ќе тестирате и ќе видиш дали ти ги исполнува барањата. Не експериментирај со други.

На vidooq му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Albertos

Albertos

Член од:
    29 септември 2015
    Мислења:
    95
    Допаѓања:
    105
    ако переш земјоделска механизација к3 слаб ќе ти биде, бидејќи претпоставувам некогаш ќе чистиш и кал по механизацијата.
    Не дека нема да го испереш и со к3, но К4 ти е многу посигурно. Така и препорачува самата фабрика.
    Ти предлагам да најдеш ако можеш некаде michelin вап. Едно време јас земав од Електрометал и навистина беше многу јако. Го зедов по стварно добра цена и беше многу јако ( ако се сеќавам добро 150-160бара) но ми ја обиа викендицата и го собраа и вапот.
    Кутијата ми стои уште :)
    Сега ја имам К3 обичната верзија, а има и Премиум од К3, но не сум нешто задоволен посебно. Јако е, но само за коли. За поголеми работи треба К4 кое јас би го препорачал како минимум. Погледај половни по огласите од karcher. Имаше еден дечко од Охрид ги продаваше. Јас од него го зедов к3 околу 5000 денари лани ова време некаде.

Незнам дали продава уште. Малку е превара човекот, бидејќи не ми пушти пеномат по каргото, но сепак вапот си работи сеуште без проблеми еве веќе 1 година.
    Барај некоја К4- К5 половна до 9000 ден ако најдеш. Многу повеќе се исплати, освен ако не планираш новата на рати да ја купуваш.
    Втора опција е Германија. Често имаат страшно добри попусти. Но треба да начекаш некој да оди и да ти донесе.

На Радичевски му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Invader

Invader I am not in danger, I am the danger!

Член од:
    17 ноември 2008
    Мислења:
    17.060
    Допаѓања:
    19.038
    Чекај ќе дојде @Forza Milan!!! сега и ќе ти каже.

blanco, LostParadise, Ivica^ и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    21.349
    Допаѓања:
    31.803
  6. Радичевски

Радичевски

Член од:
    4 септември 2018
    Мислења:
    27
    Допаѓања:
    7
    Втора опција е Германија. Често имаат страшно добри попусти. Но треба да начекаш некој да оди и да ти донесе.[/QUOTE]

За месец дена одам за Германија и си мислам дали да домакнам од таму ама на ново џабе кога гаранција нема да важи (n) а и царина незнам дали и колку ќе ми земат o_O

7. Jack NolanProf.19

Jack NolanProf.19

Член од:
    9 мај 2018
    Мислења:
    265
    Допаѓања:
    194
    За кола,со колку бари вап можиш да си ја периш колата а да не мораш да трзаш со сунѓери и сл?

8. Радичевски

Радичевски

Член од:
    4 септември 2018
    Мислења:
    27
    Допаѓања:
    7
    Прочитав негде до 130 бари притисок е препорачано е сега зависи и тоа колку проток на вода во минута излегува.

9. Almeida

Almeida гад

Член од:
    15 февруари 2015
    Мислења:
    6.037
    Допаѓања:
    12.695
    Јас имам karcher. Не можам сега да го видам моделот, пошо у гаража ми е, сепак е за домашна употреба, не е професионален.
    Машина од овој тип е добра за чистење на таканареченото подвозје, механиката, исл. каде што не можеш многу да и наштетиш сам на колата.
    Имам и постара кола и понова кола. На постарата, пошо и бојата и е потемна, приметив дека малите гребнатинки на лакот, млазот ги проширува и го уништува сјајот, па гледам да избегнувам да ја користам машината и избегнувам да ја носам по сервисиве за перење дури и зимно време. Не викам дека не е добра инвестиција, ама треба внимателно да се користи.

На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Радичевски

Радичевски

Член од:
    4 септември 2018
    Мислења:
    27
    Допаѓања:
    7
    Мислење за Ферм марката дури 2 год гаранција дават а карчер 1год
    Дали има некој лично искуство со таа фирма ?

Прикачени податотеки:

Сподели преку: