Пауло Коељо

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.677
Воопшто не ми се допаѓа. Жално е на таков третолигаш од пистел да му се даде Нобелова награда и неговото дело да се стави рамо до рамо на пример со Мостот на Дрина и тој да застане во редот на великаните како Андриќ. Мислам дека многу е паднат критериумот за Нобелова награда. Па само во Македонија имаме повекемина писатели кои се неколку лиги повисоко од Коељо. На пример неможам да прифатам Коељо да е подобар од еден Петре М Андреевски, Славко Јаневски.........и ред други, а пак смешно е да го споредуваме со светските писатели од рангот на Достоевски....... Коељо во литературата доаѓа нешто како турбофолкот во музиката.....
 
C

Celsius

Гостин
Добар е за релаксација ама дека ќе најдеш некоја екстремна длабочина во неговите дела чисто се сомневам.
Знае да задржи внимание со стилот на пишување и добар е за пред спиење.

Целосно се сложувам со lazar31 во однос на рангот спореден со другите мајстори на пишаниот збор.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
,,Демонот и госпоѓица Прим“

Дали некој ја има прочитано книгава? ако има некој нека ми каже впечатоци и сл. бидејќи сакам да ја купам и да ја прочитам наскоро :)
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Воопшто не ми се допаѓа. Жално е на таков третолигаш од пистел да му се даде Нобелова награда и неговото дело да се стави рамо до рамо на пример со Мостот на Дрина и тој да застане во редот на великаните како Андриќ. Мислам дека многу е паднат критериумот за Нобелова награда. Па само во Македонија имаме повекемина писатели кои се неколку лиги повисоко од Коељо. На пример неможам да прифатам Коељо да е подобар од еден Петре М Андреевски, Славко Јаневски.........и ред други, а пак смешно е да го споредуваме со светските писатели од рангот на Достоевски....... Коељо во литературата доаѓа нешто како турбофолкот во музиката.....
врска немаш ти брат,ко прво во книгите пишува за мистични искуства нешто што доколку не си го доживеал ке ти изгледа ко научна фантастика,а тоа што е обработено во неговите дела за да го разбереш треба да ги имаш достигнато тие врвови на познанието,например ти препорачувам да ја прочиташ книгата АНГЕЛ ЧУВАР во нејзе е опишано неговото патување на кое прави обид да воспостави контакт со неговиот ангел чувар, значи можеш да замислиш до кој степен на духовно спознавање е стигнат човекот за да го споредуваш со Петре М андреевски или славко јаневски,ова е посебен вид на литература за многу изгледа ко фантазирање за тие што разбириараат во неговите дела гледаат многу повеќе.
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Индивидуален и можеби најспецифичен стил со кој сум се сретнала.Најпрвин би требал да доживееш многу многу,за да напишеш вакво нешто.Далеку од тоа дека е турбофолк во музиката,аман!
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Коелјо пишува за адолесценти и за оние кои така се чувствуваат. „Мистичноста“ во делата му е позајмена и добро изџвакана. Тој само ја прежива и потоа им ја нуди на „љубителите на пишаниот збор“, во форма во која тие се најрасположени да ја конзумираат.
Кај него се работи за (пот)просечна комбинација на разно-разни мотивациони пораки, фантастични доживувања и слични дешавки одамна напишани, но изгледа непрочитани или незапамтени.
Во латино-американската книжевност Коелјо има претходници кои со својот придонес во литературата повеќекратно ги надминале и него и неговите писанија, речиси во се` освен во популарноста. Можеби, ама само можеби не е турбо-фолк литература, ама е опасно блиску. Штом секоја естрадна плавуша на тв, кога од немајкаде ќе ја прашаат нешто за книги и за читање, ќе го спомне Коељо (речиси секогаш се работи за „Алхемичарот“), јасно е дека валкирите ја однеле шегата.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.677
врска немаш ти брат,ко прво во книгите пишува за мистични искуства нешто што доколку не си го доживеал ке ти изгледа ко научна фантастика,а тоа што е обработено во неговите дела за да го разбереш треба да ги имаш достигнато тие врвови на познанието,например ти препорачувам да ја прочиташ книгата АНГЕЛ ЧУВАР во нејзе е опишано неговото патување на кое прави обид да воспостави контакт со неговиот ангел чувар, значи можеш да замислиш до кој степен на духовно спознавање е стигнат човекот за да го споредуваш со Петре М андреевски или славко јаневски,ова е посебен вид на литература за многу изгледа ко фантазирање за тие што разбириараат во неговите дела гледаат многу повеќе.
Ти брате ми се чини дека воопшто го немаш прочитано опусот на Петре и на Славко а уште помалку на Андриќ или Достоевски..... Пробај од вискито на некој од горенаведените или ним рамен и верувај дека засекогаш ке ја баталиш лимонадата на Коељо. Ке ти биде смешен.
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Ти брате ми се чини дека воопшто го немаш прочитано опусот на Петре и на Славко а уште помалку на Андриќ или Достоевски..... Пробај од вискито на некој од горенаведените или ним рамен и верувај дека засекогаш ке ја баталиш лимонадата на Коељо. Ке ти биде смешен.
посочими нешто од петре или од славко со кратка рецензија на тоа што се обработува во делото кое ке ми го посочиш ако не ти е тешко бидејки навистина ме заинтересира зашто ги сметаш за толку фасцинантни автори,накој теми пишуваат за што пишуваат и каква порака пренесуваат преку нивните дела .
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.792
Поени од реакции
7.012
Ајде вака сега, настрана да го тргнеме очајното познавање на основните норми за формирање реченици, очигледно и не си запознаен со некои постари филозофски концепции, па од таму си толку силно фасциниран од квазифилозовски/литературен фалсфикат. Очигледно ( не сакам да испадне ова како обвинување, едноставно немаме сите подеднакви познавања во литературата, па сфати го како совет ) и немаш некои пошироки познавања во литературата општо. Славко Јаневски или еден од позначајните македонски писатели, зачетник на модернизмот во оваа и по 70 години кревка кинжевност, е значаен многу. Можеби локално ( што е повеќе заради јазикот, припаѓањето на така наречената мала книжевност и недостаток на преведување ), ама добро. Славко Јаневски во неговата трилологија ,, Миракули на грозомората " создава нов свет, со нова митологија, космолошки митови. Неговата поезија е исто така прекрасна. За Петре М. Андреевски веќе немам некое посебно високо мислење.
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Ајде вака сега, настрана да го тргнеме очајното познавање на основните норми за формирање реченици, очигледно и не си запознаен со некои постари филозофски концепции, па од таму си толку силно фасциниран од квазифилозовски/литературен фалсфикат. Очигледно ( не сакам да испадне ова како обвинување, едноставно немаме сите подеднакви познавања во литературата, па сфати го како совет ) и немаш некои пошироки познавања во литературата општо. Славко Јаневски или еден од позначајните македонски писатели, зачетник на модернизмот во оваа и по 70 години кревка кинжевност, е значаен многу. Можеби локално ( што е повеќе заради јазикот, припаѓањето на така наречената мала книжевност и недостаток на преведување ), ама добро. Славко Јаневски во неговата трилологија ,, Миракули на грозомората " создава нов свет, со нова митологија, космолошки митови. Неговата поезија е исто така прекрасна. За Петре М. Андреевски веќе немам некое посебно високо мислење.
брат баш напротив од источната филозофија на будизмот,хиндуизмот,платон и аристотел па се до древната мудрост на кабалата сум читал и сум проучувал доволно добро сум запознаен со нив, тоа што сум фасциниран од делта на коељо е неговата умешност, мудроста која би била неразбирлива за многу луге во изворна форма, преку примери од својот и од секојдневниот живот, да ја адаптира за да може да го заинтересира просечно глупиот американец, за потоа тој да бара продлабочување во концепциски посложена литература,пишува за светлината за животот,за тоа неможеш да пишуваш а да не го разбираш, и да немаш мистични искуства, ако го чита некој што не е во можност поради кармички услови да доживее такви искуства,тој и нема да го разбере,значи читањто на коељо е добра основа за понатамошно духовно еволуирање со помош на соодветна литература и соодветни искуства. Популарноста на коељо се должи на тоа што е читан од луге кој трагаат по такви искуства и тоа што тој го користи тоа за да заработи пари не значи дека е квази писател што незнае што збори во својте дела.Тој едноставно само ги опишува својте искуства ги претставува на начин на кој ке им се допаднат на читателите,читателите ги купуваат неговите дела не дека сите од неговите читатели се посебно доховно еволуирани луге,но сакаат да читаат за такви луге,некој кој се на повиско ниво го разбираат тоа што тој го зборува некој го читаат само како роман.А незнам што корист од креирањето на нов свет од страна на Славко Јаневски не гледам никаква корист за човечката еволуција од тоа така да неспоредливо е.
 

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
Морам да ја цитирам тука Corvus
mozhesh da vidish kolku mu seche pametot na choek po toa za kolku deep gi smeta knigite na koeljo

:cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom