Патување во времето...

Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
DJ_DEXTER си направи теорија и истовремено си ја поби :) Браво! :)

Mickey_k напиша:
... или ако најдеме некоја аномалија која би ни помогнала да го оствариеме тоа.
Инаку, за ова, тоа е токму тоа што го збориме, бидејќи сега, за сега, ни е потребна некаква си аномалија. Со тоа што ние го знаеме како homo-sapiens-и и со тоа што нашиот ум ни го дозволува, не можеме да патуваме низ времето... се сомневам дека некогаш ќе можеме.
Со самото тоа што ти велиш дека ќе треба да најдеме аномалија, се докажува дека уствари патувањето низ времето е невозможно.

Како и да е, што се однесува до физичкиот каузитет... нормално е дека не може да се оди во иднината, затоа што не може да има последица без причина. Не може да имаме настани од иднината, ако не постојат настаните од сегашноста, или минатото да доведат до тие настани.

А Star Trek е нешто друго :)
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Stefanos_M напиша:
Брзината на светлината ја земаме затоа што еден чичко кој се презивал Ајнштај таму докажал дека ни едно тело неможе да постигне поголемо забрзување од брзината на светлината. И бидејки е поврзана со времето, теоретски би значело дека си побрз од времето, односно од се во универзумот. А колку што знам има и побрзи работи од авионот :)
Види чичкино (пиле златно) тоа Алберт шо те вдушеви , ја искажа во ТЕОРИЈА, а за да се потврди теоријата дреба в пракса и да се ДОКАЖЕ, значи дека постојат честички кои се движат побрзо од светлината - постојат, а дека некој успеал во пракса да испрати некој објект со брзина на светлината - не успеал. На времето математичари и научници (некои) предвидувале дека ако воз (кога тој беше нешто сосема ново) би се движеле со брзина поголема од 60 км/ч патниците ќе се угушат затоа што воздухот при таја брзина ќе бил ишмукан од вагоните, па да сме здрави и живи еве одат јапанците со нивните возови и 400 на сат, па се шпекулираше дека ниедно живо битие не може да ја преживее брзината над звучната (таму владееле други закони) па еве рает си летаат авионите и 3 пати побрзо од звукот, сега новитет е дека брзината на светлината е она крајна баријера, и тоа е точно но само стајалиште на денешното наше знаење и познавање. Ти не го разбра прашањето мое кое е повеќе филозофско а тоа е - ако со брзина поголема од светлината одиме во иднината - дали со брзина помала од светлината се враќеме во минатото, иако и во она ”иднина” има една интересна работа.... значи дека иднината е побрза од светлината а тоа значи дека сепак има нешто побрзо од светлината ако прифатиме дека постои иднина... нели?
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Член на раководството напиша:
Види чичкино (пиле златно) тоа Алберт шо те вдушеви , ја искажа во ТЕОРИЈА, а за да се потврди теоријата дреба в пракса и да се ДОКАЖЕ, значи дека постојат честички кои се движат побрзо од светлината - постојат, а дека некој успеал во пракса да испрати некој објект со брзина на светлината - не успеал. На времето математичари и научници (некои) предвидувале дека ако воз (кога тој беше нешто сосема ново) би се движеле со брзина поголема од 60 км/ч патниците ќе се угушат затоа што воздухот при таја брзина ќе бил ишмукан од вагоните, па да сме здрави и живи еве одат јапанците со нивните возови и 400 на сат, па се шпекулираше дека ниедно живо битие не може да ја преживее брзината над звучната (таму владееле други закони) па еве рает си летаат авионите и 3 пати побрзо од звукот, сега новитет е дека брзината на светлината е она крајна баријера, и тоа е точно но само стајалиште на денешното наше знаење и познавање. Ти не го разбра прашањето мое кое е повеќе филозофско а тоа е - ако со брзина поголема од светлината одиме во иднината - дали со брзина помала од светлината се враќеме во минатото, иако и во она ”иднина” има една интересна работа.... значи дека иднината е побрза од светлината а тоа значи дека сепак има нешто побрзо од светлината ако прифатиме дека постои иднина... нели?
Чичино го разбрав твоето прашање, и ја не сум Ајнштај за да ти одговорам. А затоа се вика ТЕОРИЈА на релативитет, затоа што не е докажано. Спомна филозофија, сево ова не е ни најмалку физика, туку е филозофија. А филозофијата одсекогаш се обидувала да ги објасни оние работи кои науката неможе. А за тоа што порано мислеле, и мислат и ќе мислат. Кога би биле 100% сигурни би постигнале брзина на светлината, затоа што би знаеле како да постигнеме.
 
Член од
6 август 2006
Мислења
25
Поени од реакции
1
4ta dimenzija

Imase nesto Discovery Science, deka naucnici uspeale da ja presmetaat cetvrtata dimenzija. Dali nekoj od vas ima slusnato nesto slicno i so, ako ima?
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Stefanos_M напиша:
Брзината на светлината ја земаме затоа што еден чичко кој се презивал Ајнштај таму докажал......



Stefanos_M напиша:
Чичино го разбрав твоето прашање, и ја не сум Ајнштај за да ти одговорам. А затоа се вика ТЕОРИЈА на релативитет, затоа што не е докажано.
Ај реши се еднаш... застани на еден став оти вака не можам да те разберам... збркан си
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Член на раководството напиша:
Ај реши се еднаш... застани на еден став оти вака не можам да те разберам... збркан си
Ако планираш да бараш грешки во текстовите што ги пишувам само повели. Само да знаеш не мора ние луѓето да постигнеме брзина на светлината за да знаеме дека постои. И струјата не ја гледаме со очи но сепак знаеме дека постои. Па сега размисли ти
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
==================================================
Откако го напишав ова сфатив колку е големо.. би сфатил и ако никој не го прочита, ама барем тие што сериозно мислат да продолжат да пишуваат на оваа тема би требало да го направат токму тоа.
==================================================

Светот околу нас го гледаме во три димензии. Ние *постоиме* во три димензии.

Сега ќе пробам да се сетам како се` тоа беше убаво објаснето во нешто што сум читал или гледал..


Мала игра со димензиите :)

* Нулта димензија = точка. Нема величина/големина, нема димензија. Не се мери, едноставно - точка.
* Прва димензија = линија. Една величина (должина), која спојува 2 точки.
* Втора димензија = 2 линии. Две величини (должина и ширина).
* Трета димензија = 3 линии. Три величини (должина, ширина и висина).
* Четврта димензија = линија (отсечка). Линија, којашто започнува со моментот на зачнувањето, и завршува со смрт. Значи, теоретски, можеш да се движиш по таа линија, и да видиш било кој настан од твојот живот.


Buttercup напиша:
Патување низ времето! концептот ми се свиѓа.
Ама тоа би значело неколку работи:
Прва работа.
Дека, линијата на времето веќе постои. Таму има и минато и иднина и сегашност. Тоа би значело дека се е веќе предодредено и дека ние само ја одиме линијата на времето и настаните која веќе постои и е одредена и дека се знае дека она што се случува денес, ќе придонесе кон она што се случува утре.
Точно, ние се движиме по таа линија која, сакале или не, постои. Ни` се случуваат настани и правиме работи што се веќе "запишани". Правото на избор што мислиме дека го имаме е само илузија. Не знаеме што нашиот избор ќе ни` донесе, и дали in the long run е вистинскиот избор. Важно е да се сфати дека се` што ние си мислиме дека го правиме, или дека сме го заебале времето, е само залажување.

Обичен пример: треба да станеш сабајле за на работа, ама не сакаш. Сакаш да спиеш. "Имаш" неколку опции за избор: да се јавиш и да кажеш дека нема да дојдеш поради Х причини, да продолжиш да спиеш без да кажеш дека не одиш на работа, да станеш за на работа.. итн итн. Не можеш да си сигурен/сигурна што било која од овие опции носи. Ама еве, да речеме ќе ги собереш сите зрнца волја, и ќе станеш за на работа. На патот до таму, не дај Боже, те собира кола/автобус/било што, и гинеш. Пак ќе речам, не дај Боже. Тоа е веќе познато, "запишано" на таа линија на времето, она што старите го викаат судбина, или "така било пишано". Познато е, ама не на нас, па не знаеме што да очекуваме. Можеби, на крајот на таа линија на времето ќе имаме шанса да видиме каде сме згрешиле, што сме можеле да направиме за да го смениме тоа што следело, ама не важи ШББКББ, нема враќање (=


Buttercup напиша:
А тоа ми е малку тешко да верувам. Сметам дека ние самите си го креираме патот по кој што одиме. И ако во идината, според таа линија на времето што веќе постои, мене веќе се ми е предодредено и ако јас отидам таму, ќе знам што мене ќе ми се случи и кога ќе ми се случи. Епа што ако јас денес решам да скокнам од зграда? зарем тоа нема да ја измени целата таа временска линија, што теоретски би требало веќе да постои?? и зарем тоа нема да измени, ред други иднини, како на пример на сите луѓе што сега ме познаваат, што ќе ме познаваа, на децата што би ги имала... итн???
Уште еднаш да кажам, целиов муабет што е после 3тата димензија е само теорија.
Сите примери што ги давам, не значи дека сакам да се остварат (=


Добредојде во петтата димензија :)

Значи, ако некако успееш да се прошеташ по временската линија, и, пример, видиш дека гинеш на 52 години, а не на 82 како што си сакала, би сакала да се вратиш назад и да ги смениш настаните кои би довеле до таа немила случка.
И еве, да речеме дека се враќаш во одредена точка од таа линија.. што станува? Дали ќе има 2 од тебе, дали “вистинската” ти ќе исчезнеш, и ќе остане само “старата” ти, без да знае што се случило, но со втора шанса, или пак ќе се случи обратното – “старата” копија исчезнува, “вистинската” ти, со сето знаење за настаните кои следуваат, го завзема нејзиното место.. не знам, односно не знаеме.

* Ако има 2 копии на истата личност, којзнае што може да стане.. дали таа што патувала низ времето ќе и` каже на другата да смени нешто за да не загине, со што би ја изменила нејзината животна линија, притоа создавајќи друга.. дали ќе продолжат двете да живеат напоредно, при што таа што патувала би имала поинаков животен пат од “оригиналот”, кој ќе загине на 52 години.. use your imagination.
* Ако “патувачката” копија исчезне, и остане само старата, оригиналот, тогаш би имало повторување на историјата..
* Ако оригиналот исчезне, и остане само “патувачката” копија, тогаш со само еден различен чекор, со само една различна одлука, целосно се менува понатамошната животна/временска линија. Дали ќе загине на 42, 52, или ќе дотурка до 82, пак не се знае.


Паралелни универзуми :)

Најпросто објаснето, и најпросто за сфаќање, тие паралелни универзуми ги содржат сите можни животни, односно временски линии, сите избори кои сме можеле, можеме, и ќе можеме да ги направиме. Буквално сите. Бесконечно многу избори, бесконечно многу универзуми, сите различни, но со заеднички карактеристики – сите почнуваат со нашето зачнување, и завршуваат со нашата смрт.

Или, ако се гледа поголемата слика, почнуваат со настанувањето на универзумот (Big Bang), и завршуваат со крајот на истиот. Сите можни случки помеѓу тие две точки, и сите варијации на истите, се содржат во паралелни универзуми.

Или, ако одзумираме уште повеќе, од почетокот до крајот на времето.. нешта што ние како човечки суштества не можеме да си ги замислиме (=


Buttercup напиша:
Втора работа.
Да претпоставиме дека некој веќе направил некаква си направа со која патувањето низ времето би било возможно. Епа, ред настани, како причини довеле до создавање на таа машина. Ете, малку филмски, за да биде полесно да објаснам, на еден луд научник му ја убиваат љубовта на неговиот живот. Тој прави временска машина за да се врати низ времето и да го спречи настанот за да ја спаси љубовта и да си живее убав живот после со неа.
Ама моментот е: Временската машина постои како последица на смртта на девојката, истовремено, смртта на девојката е причина за постоењето на временската машина. Практично, за да постои машината, девојката треба да е мртва, и девојката мора да е мртва за да може да постои машината.
Значи, за да се случи еден настан, мора да се случат други настани кои ќе доведат до него...
Супер пример, само некако не ми се верува дека ќе направиме таква машина.. доволно тешко е да се теоретизира/философира на оваа тема (=

Buttercup напиша:
Мојата поента е дека, поради причинско-последичните односи кои владеат во светот и поради тоа што едни работи водат кон други, практично патувањето низ времето е невозможно и физички, и теоретски и етички и највише, практично, и се сомневам дека некогаш тоа ќе биде возможно.
Најмногу поради тоа што се кршат основни физички, докажани закони.

Да, може на ова ќе речете, добро, па и Ајнштајн докажа дека Њутн не е во право, а целата физика се базира на Њутновите закони....
Па поради тоа, оставам простор дека можеби паруваењето низ времето ќе биде возможно, ама за тоа има превише очигледни пречки кои мораат да се надвладеат. И тоа нема да биде во нашиот животен век :)
Убаво си напиша и самата (тоа болдираното).. некој ден можеби ќе се најде некој што ќе го побие и Ајнштајн. :)


Buttercup напиша:
Па затоа, заборавете дека ќе можете да се вратите некаде и да смувате нешто! :)невозможно е! :toe:
Одамна се имам помирено со ова ((=
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Колку интересна може да биде дискусија во која сите се обидуваме да докажеме исто!! :):)
Нема некој што ќе се обиде да докаже дека патувањето во времето е НАВИСТИНА уствари возможно и зашто?
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
После темава стварно не знам дали е возможно... Ме збунивте :raz
 

Dia_Charmed_Gir

Убавицата
Член од
11 август 2006
Мислења
28
Поени од реакции
1
Videte vaka...Pred nedela dena ja procitav temava i resiv da pobaram se vo vrska so nea...Za patuvaneto vo vremeto ima nekolku nacini...

1*so pomos na Tempus
2*so pomos na magija
3*so pomos na amajlia ili nekoj predmet od minatoto ili idninata
4*so pomos na vremenska masina

1.So pomos na tempus znaci
tempus e moken volsebnik koj go preodreduva vremeto go pravi svetot podobar.gi vraka losite momenti so cel da gi napravi podobri...nikoj ne moze da najde kade zivee zatoa sto toj postojano patuva so vremeto...
2.So pomos na magija znaci
barajki na internet go najdov the witch scholl i the school of elders...
ima nekoj magii so koj mozes da go vratis vremeto nanazad ili vo idninata...no mnogu potesko... velat onie koj veruvaat vo magija ili se somnevaat deka ne postoi taa svesno deluva na niv i tie ja gledaa toest ne se magepsani...a onie koi ne veruvaat vo magijata ne se svesni za nea i vo sekoj slucaj mozat da bidat magepsani i da ne primetat a potoa da si go prodolzat zivotot ponatamu...velat deka dokolku uspee magijata i ti se vratis vo minatoto ili vo idninata nikako nesmees da se sretnes so vasiot lik vo toa vreme ili pak da napravis nesto sto ne se desilo vo toa vreme zatoa sto ke ja poremetis segasnosta...
3.so pomos na amajlia ili nekoj predmet od idninata ili minatoto znaci
ako imas nekoj predmet koj vo minatoto i znacel mnogu na nekoja osoba a sega ne e so nea ili mozebi taa umrela...so pomos na predmetot i nekolku prevrteni magii ke se vratis vo minatoto ili pak ke otides vo idninata...
4.so pomos na vremenska masina znaci
covekot moze da sozdade vremenska masina zatoa sto taa veke e polusozdadena vo minatota i sega treba da se usovrsi...velat nekoj luge deka toa e premnogu visok standard za nasiot rod lugeto ,no lugeto koristat samo edna osmina od zbnaeneto i inteligencijata vo mozokot...koga na nekoj nacin bi mozele da go iskoristime cel mozok bi pronasle se pa duri i nov rod vo galaksiite a da ne zboruvame za patuvane niz vremeto toa bi bilo ko da otides do prodavnica...tolku lesno... zatoa luge koristete gi glavite maksimalno,zasto duri i veterot e so briojki obelezan,duri i diseneto samo toa e prosto tolku golemo i tesko za nas zasto nie sme mrzlivi i naj mrzlivi i sekogas velime "toa e nevozmozno" pa dajte ednas zasekogas prestanete voopsto da mislite na ovaa recenica i voopsto ne ja izgovarajte....zatoa sto se e vozmozno ako ti mislis deka e....i ako veruvas deka e vozmozno i dajte ispolnete si gi zelbite...veruvajte vo sebe...

Best Wishes From The Witch Dia
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
137
Поени од реакции
0
Dia_Charmed_Gir напиша:
Videte vaka...Pred nedela dena ja procitav temava i resiv da pobaram se vo vrska so nea...Za patuvaneto vo vremeto ima nekolku nacini...

1*so pomos na Tempus
2*so pomos na magija
3*so pomos na amajlia ili nekoj predmet od minatoto ili idninata
4*so pomos na vremenska masina
Toa se samo cisti iluzii.
I stom ti veruvas so toa i znaes poveke vo vrska so toa sakam da te prasam, ako se vratis vo minatoto dali moze da izmenis nekoja rabota sto se slucila, i ako mozes dali toa ke vlijae na segasnosta, na nasata segasnost, i kako ke vlijae?
 

Mickey_k

Прохујао са вихором...
Член од
8 август 2006
Мислења
130
Поени од реакции
4
Buttercup напиша:
Инаку, за ова, тоа е токму тоа што го збориме, бидејќи сега, за сега, ни е потребна некаква си аномалија. Со тоа што ние го знаеме како homo-sapiens-и и со тоа што нашиот ум ни го дозволува, не можеме да патуваме низ времето... се сомневам дека некогаш ќе можеме.
Е вака сега значи немаме шанса да патуваме низ времето ни најголемите научници во НАСА ни во ЦЕРН не го докажале или некој друг не пак ние сега на форумов.
Јас сакав да ти кажам дека ја оставам можноста отворена, неможеш да знаеш што може да се деси во иднина... никој не мислел дека ке стасаме на месечина а луѓево се спремаат за на марс сега. Прво спомнав дека можеби НЕШТО (суштества, хуманоиди или каква и да е цивилизација во нашиов универзум (не верувам дека сме сами)) има можеби пронајдено начин за манипулација на времето како материја и ја има приспособено спрема свои потреби.
Треба малку да пуштиш фантазија и да видиш дека имаме еден куп можнозсти кои сепак МОЖЕБИ би се оствариле не треба да речеме дека не се возможни.
за многу нешта не се верувало дека ке бидат ама тие се сега тука и постојат во нормалниот живот на луѓево.
 

Dia_Charmed_Gir

Убавицата
Член од
11 август 2006
Мислења
28
Поени од реакции
1
Zavisi!!!
Ako otides vo minatoto a vo segasnosta na primer si zenet so nekoja ,i ako vo minatoto ja raskines svrsuvackata vo segasnosta ili ke bides so nekoja druga ili ke bides sam....I da mozes da izmenis nekoja rabota,no ako se vratis vo minatoto ,a ako ne veruvas tesko toa da ti se desi!!! Kis4e

Best Wishes From The Witch Dia
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
137
Поени од реакции
0
Dia_Charmed_Gir напиша:
Zavisi!!!
Ako otides vo minatoto a vo segasnosta na primer si zenet so nekoja ,i ako vo minatoto ja raskines svrsuvackata vo segasnosta ili ke bides so nekoja druga ili ke bides sam....I da mozes da izmenis nekoja rabota,no ako se vratis vo minatoto ,a ako ne veruvas tesko toa da ti se desi!!! Kis4e

Best Wishes From The Witch Dia
Stvarno od toa nisto ne mi e jasno....
A sto ke se sluci so drugite koga ti ke smenis nesto, eve na primer so svrsuvackata: Sto ke stane so taa zena sto e moja zena, a posle nema da bide, kazi mi kako moze, taa ziveela so mene dolgo vreme i sega oti jas sum se vratil vo minatoto i sum smenil nesto, taa, odma ima nov zivot.
Stvarno ne mi e jasno
I plus toa.... Ako vo minatoto se smeni edna rabota, vo idninata se menat mnogu raboti.
Eve primer so prekinuvaneto na svrsuvackata:
Ako jas ja ostavam taa zena, taa ke mora da si najde drug taka da i negovata idnina se izmenuva isto i toj ke bide bez negovata zena (ako ima) taka da se menuva i nejzinata idnina i taka ke se izbrka se.
Od toa seto nisto ne mi e jasno.
Mislam tolku e ocigledno, sto ne e za veruvanje.
Veruvam samo deka moze so pomos na iluzii ili nekojsi magii da se gleda vo minatoto ili vo idninata no samo da se gleda sto se slucuvalo ne da se izmenuva nesto.
Sega mozebi nema da me razberes zaso se izbrkav.
Ama mislam ok e. :)
 

Dia_Charmed_Gir

Убавицата
Член од
11 август 2006
Мислења
28
Поени од реакции
1
Aceto18 напиша:
Stvarno od toa nisto ne mi e jasno....
A sto ke se sluci so drugite koga ti ke smenis nesto, eve na primer so svrsuvackata: Sto ke stane so taa zena sto e moja zena, a posle nema da bide, kazi mi kako moze, taa ziveela so mene dolgo vreme i sega oti jas sum se vratil vo minatoto i sum smenil nesto, taa, odma ima nov zivot.
Stvarno ne mi e jasno
I plus toa.... Ako vo minatoto se smeni edna rabota, vo idninata se menat mnogu raboti.
Eve primer so prekinuvaneto na svrsuvackata:
Ako jas ja ostavam taa zena, taa ke mora da si najde drug taka da i negovata idnina se izmenuva isto i toj ke bide bez negovata zena (ako ima) taka da se menuva i nejzinata idnina i taka ke se izbrka se.
Od toa seto nisto ne mi e jasno.
Mislam tolku e ocigledno, sto ne e za veruvanje.
Veruvam samo deka moze so pomos na iluzii ili nekojsi magii da se gleda vo minatoto ili vo idninata no samo da se gleda sto se slucuvalo ne da se izmenuva nesto.
Sega mozebi nema da me razberes zaso se izbrkav.
Ama mislam ok e. :)
vidi vaka zatoa i e zabraneto da se menuvaat raboti vo minatoto mozes samo da go vidis ...kis4e

P.S.Ke ti objasnam podetalno nekoj drug pat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom