Парфеми

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.328
Поени од реакции
3.811
Како да се познае копија на тестер?
По шишето некако дали има начин...?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.633
Поени од реакции
18.268
Како да се познае копија на тестер?
По шишето некако дали има начин...?
Линк?

Најлесен начин, цена.

Тестерите се околу 10-30% максимум поефтини, кај нас се по 800-1200 копија 100% фејк.
Автоматски споено мислење:

I isto me interesira dali Eliksir ima sansa da prodavaat fejk? Bidejki za Schatzi imav slusnato deka fejk prodavale ..
Не и не.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.940
Поени од реакции
8.907
Член од
9 септември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
43
Како да се познае копија на тестер?
По шишето некако дали има начин...?
vnatre toa plasticnoto cevce sto e treba da e pravo ako e izvitano znaci deka e fejk. na orginalni parfemi pravo stoi. najcesto po toa ke primetish. i po miris isto sosoema drug e.
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Исто и јас да го пофалам @Psyside.

Почекав да помине повеќе време да ми легнат парфемите, па да напишам рецензија.
Досега тестирав вкупно 9 парфеми некои од нив ги порачав како деканти, а од некои добив бесплатни семплови.
Парфемите мирисаат феноменално нема утка со сите niche пареми кои ги декантира. Траат доста долго некои и по 2 дена на кожа, на облека траат со седмици. А сите дизајнерскји парфеми се реално со niche квалитет.
Најбитно е да ги тестирате повеќе пати во повеќе ситуации, и да ги прснете негде во соба каде не влегувате со часови. па кога ќе влезете ќе го осетитие всушност правиот мирис кој останува во воздухот и тоа како всушност вие им мирисате на останатие.

Оценки би им дал вака убедливо најдобар и по мој вкус е Initio Oud for Greatness 10 од 10 реално да можам би му дал оценка 11 од 10 :) . Трае преку 12 часа на кожа и проектира масивно првите 6-7 часа. Има добро тониран oud и осекам доста дрвенасти ноти.

Во наредна група 9/10 би ги сместил Richwood од Xerjoff овај e beast-mode парфем проектира како ненормален доволен е 1 спреј, на почеток е малку остар и има доминантна нота на ружа но потоа после половина час, мириса феноменално и е практично masterpiece, го тестирам на облека досега трае повеќе од 3 седмици :eek: На почеток при првиот тест не ми се допаѓаше воопшто но по 3-4 теста ми легна што се вика и сега ми е еден од омилените и за брзо може да стане 10/10.

Во групата 9/10 се уште Encre Noire, потемна верзија на Terre d'Hermes, со доминантна нота на ветивер, мириса како шума во есен навечер кратко објаснето. Иако е дизајнерски парфем мириса како да е 5 пати поскап.

PDM Layton од почеток ми беше 7/10 ама со тек на време качи на 9/10, од почеток мириса на цитруси и на јаболко а потоа преминува во благ мирис на ванила и кардамон но ја задржува и свежината од јаболкото.

За останатие неможам да формирам сеуште оценка ќе мора да продолжам да ги тестирам, па кога ќе направам доволен број на тестови ќе пишам нова рецензија.
Препорака за соработка и од моја страна, реално тешко се наоѓа некој што декантира niche парфеми, така да голема благодарност до @Psyside за советите и можноста што ни ја даде да пробаме high-end niche по поволна цена.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.633
Поени од реакции
18.268
Исто и јас да го пофалам @Psyside.

Почекав да помине повеќе време да ми легнат парфемите, па да напишам рецензија.
Досега тестирав вкупно 9 парфеми некои од нив ги порачав како деканти, а од некои добив бесплатни семплови.
Парфемите мирисаат феноменално нема утка со сите niche пареми кое ги декантира. Траат доста долго некои и по 2 дена на кожа, на облека траат со седмици. А сите дизајнерскји парфеми се реално со niche квалитет.
Најбитно е да ги тестирате повеќе пати во повеќе ситуации, и да ги прснете негде во соба каде не влегувате со часови. па кога ќе влезете ќе го осетитие всушност правиот мирис кој останува во воздухот и тоа како всушност вие им мирисате на останатие.

Оценки би има дал вака убедливо најдобар и по мој вкус е Initio Oud for Greatness 10 од 10 реално да можам би му дал оценка 11 од 10 :) . Трае преку 12 часа на кожа и проектира масивно првите 6-7 часа. Има добро тониран oud и осекам доста дрвенасти ноти.

Во наредна група 9/10 би ги сместил Richwood од Xerjoff овај e beast-mode парфем проектира како ненормален доволен е 1 спреј, на почеток е малку остар и има доминантна нота на ружа но потоа после половина час, мириса феноменално и е практично masterpiece, го тестирам на облека досега трае повеќе од 3 седмици :eek: На почеток при првиот тест не ми се допаѓаше воопшто но по 3-4 теста ми легна што се вика и сега ми е еден од омилените и за брзо може да стане 10/10.

Во групата 9/10 се уште Encre Noire, потемна верзија на Terre d'Hermens, со доминантна нота на ветивер, мириса како шума во есен навечер кратко објаснето. Иако е дизајнерски парфем мириса како да е 5 пати поскап.

PDM Layton од почеток ми беше 7/10 ама со тек на време качи на 9/10, од почеток мириса на цитруси и на јаболко а потоа преминува во благ мирис на ванила и кардамон но ја задржува и свежината од јаболкото.

За останатие неможам да формирам сеуште оценка ќе мора да продолжам да ги тестирам, па кога ќе направам доволен број на тестови ќе пишам нова рецензија.
Препорака за соработка и од моја страна, реално тешко се наоѓа некој да некој што декантира niche парфеми, така да голема благодарност до @Psyside за советите и можноста што ни ја даде да пробаме high-end niche по поволна цена.
Подобро напишано и да сакаш нема, фала ептен за убавите зборови, и феноменалниот напис - појаснување, поготово делот за повеќекратно тестирање пред оценка кој многу го промашуваат.

Секогаш спремен за соработка и дружба со ферчини како тебе, респект! :cool:
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
20
Поени од реакции
13
Декантирам Niche и Designer парфеми, ако има некој заинтересиран пп за повеќе инфо.
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.203
Поени од реакции
1.215
Подобро напишано и да сакаш нема, фала ептен за убавите зборови, и феноменалниот напис - појаснување, поготово делот за повеќекратно тестирање пред оценка кој многу го промашуваат.

Секогаш спремен за соработка и дружба со ферчини како тебе, респект! :cool:
Ushte neti zdosadi so zafrkanciive ?
greota narod be...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
223
Поени од реакции
94
кај да најдам карлос моја? не сум заприметил
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Изгледа ќе мора да го порачам Armaf Club de Nuit Intense Man од Интернет нигде го нема по парфимерии ШПАСКО СЕЛО муе ...
@Psyside Друже да не знаеш од каде да го набавам парфемов во МК ???
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
20
Поени од реакции
13
Декантирам 10/30/50 ml од:

Aventus by Creed - 3.5€/ml
Royal Oud by Creed - 3.5€/ml
Baccarat Rouge 540 by Maison Francis Kurkdjian - 3.5€/ml
Beach Hut Man by Amouage - 3€/ml
Oud Wood by Tom Ford - 3€/ml
Office for Men by Jeremy Fragrance - 2€/ml
Cedrat Boise by Mancera - 1.5€/ml
Noir Extreme by Tom Ford - 1.5€/ml
AdG Profumo by G. Armani - 1.2€/ml

Бесплатна достава над 2500 ден.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Некои да не го искористи попусто од Armani 50% ? Читав не биле задоволни некои различни биле со слаб квалитет .. зар и Armani почнаа со финти c c c
 
A

Avenger99

Гостин
nr.jpg

Препорака за есен/зима. Слушнав дека е discontinued така да не знам уште колку го има на залиха по парфимерииве кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom