Паписти во Македонија?

Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Супер тема, за проникнување на историскиот проблем кога профаното, власта се меша во духовното..., но за жал си ги пуштил типчињава
Темава е предупредување да не се надеваат папистите дека сме станале инертни и дека нема да биде остро противставено на секој обид за папизација во Македонија.[DOUBLEPOST=1452646232][/DOUBLEPOST]
Ако твојот бог е спремен да остави некого во агонии и мачење, само затоа што неверувал во него и покрај тоа што бил добар човек, тогаш итекако е беден и мизерен!
Гледаш колку добро ти напиша „да остави во агонии, само затоа што не верувал во него“. Значи ако човек треба и може да се искачи на скалата (а скалата е Бог) за да излезе од агониите на паднатата природа, како може да се обвинува Бог затоа што човекот не се искачил по скалата.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.208
:cautious:Не добив одговор кој бил прв Папа и прв Патријарх
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
се извинувам што не е на македонски.
Свети Атанасиј Велики

За книгите од Светото писмо
(напишано 367. година)

Пошто смо споменули о јеретицима као о мртвима, а о нама као о онима који имамо ради спасења Свето Писмо, ја се још бојим, да неки између простијих, као што је то Павле писао Коринћанима, не заведе људска хитрост због њихове простоте и чистоте, те услед тога се не почну заносити неким другим књигама, такозваним апокрифима и да буду доведени у сумњу и заблуду због њиховог назива, те вас зато молим да се стрпите, ако напомињући нешто што ви већ знате, напишем о томе и ја нешто ради потребе и користи црквене. Желећи пак о томе говорити. послужићу се, ради оправданости моје одлуке, примером јеванђелисте Луке, говорећи и сам: Пошто неки почеше узимати за себе и апокрифне књиге и мешати их са богонадахнутим Писмом о коме ми имамо пуно уверење, као што нам предаваху оци који су испрва очевидци и слуге Логоса били, помислих и ја, који сам од искрене браће потакнут и научен да испочетка редом изложим књиге које су примљене и уврштене у канон и које сви признају богонадахнутим да сваки, који је у заблуду доведен, осуди оне који су га завели, а онај који се чистим сачувао, да се обрадује овој новој промени.

Старог Завета свега имамо двадесет и две књиге. Толико је, као што сам слушао, предато од Јевреја, а по реду и по називу овако следе: најпре Постање. па Излазак. па Левитска, затим Бројеви и најпосле Поновљени закони. Иза ових следе: Исуса Навина, Судије, Рутина, четири књиге царстава од којих прва и друга сачињавају једну као што и трећа и четврта чине једну, после ових прва и друга Паралипоменона које такође чине једну књигу. Онда прва и друга књига Јездре такође чине једну, затим књига Псалама, Приче, Еклесијаст, Песма над песмама, Јов, и најпосле пророци којих је дванаест а који се за једну књигу броје. Онда Исаија, Јеремија и с њиме Варух, плач и посланица, иза тих Језекиљ и Данило. То су књиге Старог Завета.

Новог Завета су: четири јеванђеља: Матеја, Марка, Луке и Јована. Иза ових следе Дела Апостолска и седам апостолских посланица које се још називају и саборне и то: једна Јаковљева, две Петрове, три Јованове и једна Јудина. Осим ових има још и четрнаест Павлових посланица које су изложене овим редом: прва је Римљанима, две Коринћанима. Галатима, Ефесцима, Филипљанима, Колошанима, две Солуњанима, Јеврејима, две Тимотеју и по једна Титу и Филимону. И на крају Јованов Апокалипсис. Ово су извори спасења, да речи које су у њима. напоје оне који су жедни. У овим књигама проповеда се наука благочестија и нити ко додаје шта нити ко шта одузима од њих. Са овим књигама је Господ застидео Садукеје говорећи: Варате се, не знајући Писма, ни силе његове (Мат. 22, 29) и опомињао је Јудеје: Погледајте Писмо, јер оно сведочи о мени (Јован 5,39). Али ради веће тачности, јер ради потребе пишем, додајем и ово, да осим ових има још и других књига које нису ушле у канон, али у погледу којих су оци установили да их читају који изнова придолазе и који се желе упутити у науку благочестија. Те књиге су: Мудрост Соломонова, Мудрост Сирахова, Јестира, Јудита, Товија, такозвано Учење апостолско и Пастир (Јермин). При овоме знајте љубазни, да док су једне књиге унесене у канон, а друге одређене за читање као корисне, о апокрифима се нигде не спомиње, него је то измишљотина јеретика који их пишу, када желе, одређујући им и додајући им време, да их прикажу као старе, да би тиме имали могућност да заведу просте.[DOUBLEPOST=1452650288][/DOUBLEPOST]
:cautious:Не добив одговор кој бил прв Папа и прв Патријарх
За папа можи полесно да се дознае. За првите епископи кои биле наречени патријарси, потешко, но сигурно се знае. Мислам дека секоја помесна Православна Црква го чува редоследот на имината на епископите наназад се од апостолите.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
Преписката помеѓу мене и @Let 3:

Првобитни евангелија има многу, 30сетина отприлика, посланија има многу, откровенија има многу многу од нив препишвани дополнувани со разлики меѓусебе...
Св. Иринеј Лионски живеел во 2-от век и го напишал делото Против ересите.
Во тоа негово дело се споменуваат САМО Евангелијата по Матеј, Марко, Лука и Јован.

http://www.newadvent.org/fathers/0103.htm

Што мислиш, зошто не ги споменува другите псевдоевангелија?
Инаку Иринеј во таа книга која не ги ни допре твоите очи пошто не ја ни прочита, кажува и за другите евангелија кои биле во оптек меѓу хрисјаните.
Посочи ми каде кажува и ШТО кажува!
Пример глава 20, каде Иринеј кажува за “бројни апокрифи, пишувања“ кој тој ги нарекува лажни или спротивни на вистинските книги.
мислев знаеш пошто таму се жали Иринеј за ересите,
Е сега, како што видовме Иринеј грми против бројни апокрифни текстови,
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Преписката помеѓу мене и @Let 3:
ма се е то во ред, али она шо не знаеш или не смееш да кажеш е кој кога каде од сите тие текстови и писаниа каже шо е нов завет а шо не е. Кој ја состави првата света книга со точниот текст и каде може да се види?
Нов завет не се само евангелија има тука и многу други текстови.
Е то ме интересира, момент на настанување на светиот нов завет, зато што денес се нудат десетици ако не и стотина разноразни библии, преведени од разноразни извори.
Која е светата книга, вечна неизменета од самиот почеток?
Како и самиот ни кажа синајскиот кодекс, библијата на грчки јазик е корегирана на десетици иљади места. Каде можеме да го видиме никогаш непреправан оригинал на светата книга каде секоја буква и запирка се свети и неменливи?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
ма се е то во ред, али она шо не знаеш или не смееш да кажеш е кој кога каде од сите тие текстови и писаниа каже шо е нов завет а шо не е. Кој ја состави првата света книга со точниот текст и каде може да се види?
Нов завет не се само евангелија има тука и многу други текстови.
Е то ме интересира, момент на настанување на светиот нов завет, зато што денес се нудат десетици ако не и стотина разноразни библии, преведени од разноразни извори.
Која е светата книга, вечна неизменета од самиот почеток?
Како и самиот ни кажа синајскиот кодекс, библијата на грчки јазик е корегирана на десетици иљади места. Каде можеме да го видиме никогаш непреправан оригинал на светата книга каде секоја буква и запирка се свети и неменливи?
Kaжи ми првин дали разбра зошто Тhe First Gospel of the Infancy of Jesus Christ не можело да биде канонизирано, за да видам дали воопшто има смисла да ја продолжам дискусијава со тебе.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Kaжи ми првин дали разбра зошто Тhe First Gospel of the Infancy of Jesus не можело да биде канонизирано, за да видам дали воопшто има смисла да ја продолжам дискусијава со тебе.
нешо ради авторски права и со СДСМ имаше проблеми
а бе ако седнеме да за секое евангелие а ги има 30 сетина па уше десетици други посланија откровенија.,, седнеме па разглабаме теории па цитираме, пак ќе се одоговлечи твојот одговор на прашањето:
кој кога каде ги напиша најточните и најавтентичните текстови на библијата и каде може да се види таа света книха непроменета и неизменета со векови и векови и векови
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
нешо ради авторски права и со СДСМ имаше проблеми
а бе ако седнеме да за секое евангелие а ги има 30 сетина па уше десетици други посланија откровенија.,, седнеме па разглабаме теории па цитираме, пак ќе се одоговлечи твојот одговор на прашањето:
кој кога каде ги напиша најточните и најавтентичните текстови на библијата и каде може да се види таа света книха непроменета и неизменета со векови и векови и векови
Tребаше ли Тhe First Gospel of the Infancy of Jesus Christ да биде канонизирано?
Одговори кратко и јасно, ДА или НЕ.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.531
Поени од реакции
22.590
@Let 3 одговориму жити очи , баш ме интересира дали после ке ти одговори на твоето. Досега сите до еден патат од овој синдром или како да го наречеме, неможност да се одговори на прашање без прашање. Сигурно во медицината или психологијата има израз за таквото нарушување и како се лекува.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
@Let 3 одговориму жити очи , баш ме интересира дали после ке ти одговори на твоето. Досега сите до еден патат од овој синдром или како да го наречеме, неможност да се одговори на прашање без прашање. Сигурно во медицината или психологијата има израз за таквото нарушување и како се лекува.
Можеш и ти да одговориш. Ти што велиш?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Tребаше ли Тhe First Gospel of the Infancy of Jesus Christ да биде канонизирано?
Одговори кратко и јасно, ДА или НЕ.
ако речам да, дали ќе се канонизира?
библијата е веќе канонизирана, завршена е таа работа и веќе со веково христијаните користат свето писмо.
прашање е кој кога и каде одлучил и ја напишал на некој јазик библијата која е единствена, вечна непроменлива до денешни денови, библија каде еднаш дадена, поцеќе не е корегирана, менувана, исправана.
она вистинската - света, кај е каде може да се види?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
ако речам да, дали ќе се канонизира?
библијата е веќе канонизирана, завршена е таа работа и веќе со веково христијаните користат свето писмо.
прашање е кој кога и каде одлучил и ја напишал на некој јазик библијата која е единствена, вечна непроменлива до денешни денови, библија каде еднаш дадена, поцеќе не е корегирана, менувана, исправана.
она вистинската - света, кај е каде може да се види?
Нема да се канонизира, но сакам да го чујам твоето гледиште, дали апокрифот Првото Евангелие од детството на Исус Христос заслужувал да биде канонизиран?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.531
Поени од реакции
22.590
Можеш и ти да одговориш. Ти што велиш?
Појма немам. Искрено од дамна не се замарам дали некој дел од некоја бајка фали или дали е точно пренесена. На пример дали на волкот стварно му биле црвени очите кога и зборувал на Црвенкапа, дали тој прв го почнал разговорт или Црвенкапа била зборлетста па таа прва го гибнала е тотално небитно за возрасните а богами и за децата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Нема да се канонизира, но сакам да го чујам твоето гледиште, дали апокрифот Првото Евангелие од детството на Исус Христос заслужувало да биде канонизирано?
Да бев во 4 век нова ера некој јудео христијанск бискуп пример во антиохија и да ми дојдеше некој назарит со тоа евангелие да рече “Брат ај пикни го ова в библија„ него ќе го претепав а то евангелие ќе го намотав в ролна и ќе го стаев над казанче во светиот бисупски ќенеф, али да бев некој џез пијанист од чикаго во почеток на 20 век и да ми дојдеше назарит со тоа евангелије и ми кажи “ејбрат ај клај ова евангелие у то библијата“ ќе речеф, еее супер дупер братче дај му на чичо летко то писание ќе му најдиме место
Али то се само шпекулаци исто ко да те праша некој тебе “Ти да беше пилат дал ќе го распнеше исуса“ то се детски муабети еми вака да беше еми онака да беше, работите се сторија, некој седнал прегледал прочитал и одлучил шо треба да влезе в библија шо не, направил една непогрешиво точна света книга и рекоа - ова е тоа, и таква остана со векови, па ако може да ни кажеш кој кога и каде ја напишал или составил таа библија и каде може да се види таа најсвета единствена никогаш променета или изменета книга?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.106
Поени од реакции
3.863
Да бев во 4 век нова ера некој јудео христијанск бискуп пример во антиохија и да ми дојдеше некој назарит со тоа евангелие да рече “Брат ај пикни го ова в библија„ него ќе го претепав а то евангелие ќе го намотав в ролна и ќе го стаев над казанче во светиот бисупски ќенеф, али да бев некој џез пијанист од чикаго во почеток на 20 век и да ми дојдеше назарит со тоа евангелије и ми кажи “ејбрат ај клај ова евангелие у то библијата“ ќе речеф, еее супер дупер братче дај му на чичо летко то писание ќе му најдиме место
Али то се само шпекулаци исто ко да те праша некој тебе “Ти да беше пилат дал ќе го распнеше исуса“ то се детски муабети еми вака да беше еми онака да беше, работите се сторија, некој седнал прегледал прочитал и одлучил шо треба да влезе в библија шо не, направил една непогрешиво точна света книга и рекоа - ова е тоа, и таква остана со векови, па ако може да ни кажеш кој кога и каде ја напишал или составил таа библија и каде може да се види таа најсвета единствена никогаш променета или изменета книга?
Ако после 50 пати јасно и прецизно поставено прашање не добиеш одговор на истото макар тоа било и одговорот ,,не знам,, тогаш соговорникот или е глув или се прави глув, ти го прашуваш како се вика а он ти одговара дека ке поскапи солта. Јас не се разбирам многу во религија и само си читам и не коментирам ама почна да ме нервира тоа што по стоти пат прашуваш а не добиваш одговор на прашањето каде, кој и кога ја напишал првата библија од која после потекнуваат сите преводи и затоа и јас го поставувам истото прашање до сите кои се сметаат за упатени во религијата, да се одговори прво на тоа прашање а после да се разработи некое друго... да има ред..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom