Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Добро има ли нешто што не јаде мојов папагал бе???????????? АБЕ ДАЛИ Е НОРМАЛЕН БЕ НЕМОЖАМ ДА СЕДНАМ ДА ЈАДАМ НА РААТ И ГОМНА ДА ЗЕАМ ДА ЈАДАМ И ТОА КЕ ДОЈДЕ СВЕ ДА МУ ЕБАМ , научил да игра со главата горе доле чим се пушти песна малиот глуми Мајкл Џексон у млади дани , леле како игра не е здрав како го научил татко ми уште се чудам.Иначе да потенцирам дека за нимфа се работи така да мислам дека се ќе ви биде јасно
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
4 години го чувам ова 'ѓубре' само е диво до даске. Малечко е сигурно мала муе кикиритката на мојот му е огромна и кикиритката и опашката, имав и 4 месечно мало во клунот беше вакво исто. Пази мојата ми откорна нокт ко ја спасвав откако се удри и заглави измеѓу шкаф и ѕид,
И јас мислам дека е младо. Кога го земав од петшопот беше како од кал извалкано, сега 3-4 дена нон стоп се чисти, поубаво е. :)
Пропејува чат пат на сабајле и послето цел ден пред огледало стои, или се чисти или спие. Денеска прв пат касна морков од рака, опуштено е за разлика од кога го донесов. После 10-15 дена пке почнам да го лажам да испадне од кафезот.
Само се плашам да не стане намќор некој само да стои на една гранка и да дреме. :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
И јас мислам дека е младо. Кога го земав од петшопот беше како од кал извалкано, сега 3-4 дена нон стоп се чисти, поубаво е. :)
Пропејува чат пат на сабајле и послето цел ден пред огледало стои, или се чисти или спие. Денеска прв пат касна морков од рака, опуштено е за разлика од кога го донесов. После 10-15 дена пке почнам да го лажам да испадне од кафезот.
Само се плашам да не стане намќор некој само да стои на една гранка и да дреме. :)
Тргни му го огледалото :) нема да излегва ќе мисли др папагал има
 
H

HoT IcE

Гостин
Дада. Ја огледало користам само преку лето, да не му е досадно пошто не го пуштам од кафез или ако го пуштам ептен е ретко дека нон стоп е отворено кај мене..
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Поздрав до форумот! Имам папагалче тигрица старо околу 3,5 до 4 години. Ја повраќа храната што ја јади, се треси, стои нестабилно и бара да стои на топло. Не знам што да правам. Молам за совет?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
Поздрав до форумот! Имам папагалче тигрица старо околу 3,5 до 4 години. Ја повраќа храната што ја јади, се треси, стои нестабилно и бара да стои на топло. Не знам што да правам. Молам за совет?
одма оди или на ветеринар или до најблискиот петшоп. јас ќе се повторам, сум чувал тигрици ама пред повеќе од 25 години, и тогаш пошто немаше многу лекови како денес, им давав во крајна нужда мал дел кршен Ацетисал и после тоа вода-сосила во клун
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.648
Поени од реакции
81.690
Поздрав до форумот! Имам папагалче тигрица старо околу 3,5 до 4 години. Ја повраќа храната што ја јади, се треси, стои нестабилно и бара да стои на топло. Не знам што да правам. Молам за совет?
И намојот често му се случуваше ова, баш со истите симптоми што ги опиша ти... еднаш или двапати годишно му се дешаваше тоа, најверојатно ради промена на временските услови. Обично тоа го држеше по 2-3 дена и потоа му поминуваше. Додека беше во таква ситуација често се пикаше во мене со цел да се стопли.

Види појди рано сабајле до најблискиот пет шоп, тие ќе знаат поубаво да ти објаснат

Пиши утре да видиме што си направил :)[DOUBLEPOST=1455318105][/DOUBLEPOST]Е вакво ќе им бараш во петшопот... ќе им изрониш од ова во храната, ќе помешаш, и одма ќе му стане подобро на папагалчето :)

 
Последно уредено:

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
[DOUBLEPOST=1455318105][/DOUBLEPOST]Е вакво ќе им бараш во петшопот... ќе им изрониш од ова во храната, ќе помешаш, и одма ќе му стане подобро на папагалчето :)

[/quote]

Ова е Бар клас и е малку појака храна од обичното просо. Ако папагалчето е болно можеш да му даваш и по цело гранче на ден. Исто ти препорачувам да му даваш тврдо варено јајце убаво изрендано ( и белка и жолчка) по малку секој ден. Исто и јајцето немој да го мешаш со останатата храна. Свежа вода обавезно и избегавај да му даваш овошје може да му предизвика течна столица и ќе му биди уште потешко.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
На мојот папагал(какарики-козица) редовно му паѓаат пердуви и тоа многу, и дома на нивно место растат нови. Но сепак во секое време негде му фалат доста пердуви. Пробав да му давам од оние комбинирани витамински храни, но ги јаде само сончогледите.

јади ``човечка`` храна како шпагети(по 15-20) см на јадење и тоа со кавга за уште), лудува по банани, редовно морков,...но сепак му паѓаат пердувите. Му ставам капки во водата, нотоа само го забрзува растењето на новите пердуви
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
На мојот папагал(какарики-козица) редовно му паѓаат пердуви и тоа многу, и дома на нивно место растат нови. Но сепак во секое време негде му фалат доста пердуви. Пробав да му давам од оние комбинирани витамински храни, но ги јаде само сончогледите.

јади ``човечка`` храна како шпагети(по 15-20) см на јадење и тоа со кавга за уште), лудува по банани, редовно морков,...но сепак му паѓаат пердувите. Му ставам капки во водата, нотоа само го забрзува растењето на новите пердуви

Изгледа дека Козицата има продолжено митарење. Во исхраната само додај му минерали и калциум нив ги има во Био гритот и го има во секој пет шоп и се дозира во малите хранилки за витамин, не го мешај со храната зошто Гритот паѓа на дното од хранилката и голема е веројатноста да не го изеде. Намали малку со "човечката храна" или добро внимавај да не е солена, зачинета и блага.Исто така внимавај на промената на температурата и тоа исто допринесува да се продолжи митарењето, премногу сув воздух посебно ако користите клима уред како и недоволна светлина. Ставај му во кадичка вода за капење тоа ќе му помогне во олеснување на митарењето ако не сака да се капи сам пробај ти со влажна крпа. Иначе овај процес на продолжено митарење може некогаш да трае и до две години. Затоа внимавај добро да не му даваш еднолична храна обавезно да има протеинска, витаминска и храна со минерали. Внимавај и на температурата стави го во просторија каде што не е толку променлива, обавезно чист воздух и светлина без разлика дали е природна или не. И најважно од се да го пушташ од кафез да лета.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
Редовно се капи папагалот(имам видео малку поназад), а од витамински додатоци не се разбирам многу. Во Прилеп ми ги препорачаа овие капки, ама од нив само се забрзува растењето, но не го спречува паѓањето на пердувите. А тоа Био гритот во каква форма е?

Овие се капките кои ги користам(по 5 во водата)

 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Редовно се капи папагалот(имам видео малку поназад), а од витамински додатоци не се разбирам многу. Во Прилеп ми ги препорачаа овие капки, ама од нив само се забрзува растењето, но не го спречува паѓањето на пердувите. А тоа Био гритот во каква форма е?

Овие се капките кои ги користам(по 5 во водата)

Био гритот ти е уствари една врста песок исоплнета со калциум и минерали. image.jpg
Побарај во пет шопот да ти дадат од овај Био грит според мене Падован како фирма е најквали.
Дозирај го во вакви хранилки за витамин само побарај пошироки и малку подлабоки бидејки Козицата има поголем клун и од помала хранилка ќе и биде потешко да јади.
image.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
Ок, премногу фала. Имам хранилки од постарите кафези, и во нив му ставам песка за папагали-но за џабе. Пагалов е многу неумен и све растура. Кога јади од хранилката, прво со канџата фаќа да влечи од јадењето и го растура по дното, па после зема од зрната. Има внатрешна потреба да трга со канџите од хранилките. Сум читал дека козиците во природата јадат од земја претајќи како кокошки:vozbud: ... и тоа им било слабата страна бидејќи така фаќале зарази.

Само откако научи 2-3 збора сега не ме ферма и несака повеќе да учи-кога сака надвор од кафез само тие ги повторува како да моли. Кога ќе го пуштам од кафезот-све заборава и рецка не мава.

Ми уништо неколку од домашните цвеќина, од кои едното на нула:zloo:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Џ.
Член од
12 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Позз. Подоцна го прочитав погоре пишаното да знаев ке слезев Прилеп да земам ваква храна меѓутоа кај нас Крушево нема ваква храна. Му ставам и јас вакви капки во водата. Да се обидам со шприц да му дадам вода, скоро и вода да не пие а пиеше доста вода.
 

Attachments

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Тргни му го огледалото :) нема да излегва ќе мисли др папагал има
Да, да го тргнав. Инаку се до огледалото стоеше. Сега е повесело и пее по цел ден.
Навистина се многу гласни птици и многу нечисто прават. Јас стварно не знам како може толку ѓубре да прави, али готово веќе, си ја земав бељата. :)
Цел ден се дере, од сабајле од 7 до 12 навечер додека свети ламбата. :)
Страв ми е да го пуштам од кафезот, мислам цела соба ке ја растури и се ке искрши. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom