Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.005
Поени од реакции
14.826
Да, да го тргнав. Инаку се до огледалото стоеше. Сега е повесело и пее по цел ден.
Навистина се многу гласни птици и многу нечисто прават. Јас стварно не знам како може толку ѓубре да прави, али готово веќе, си ја земав бељата. :)
Цел ден се дере, од сабајле од 7 до 12 навечер додека свети ламбата. :)
Страв ми е да го пуштам од кафезот, мислам цела соба ке ја растури и се ке искрши. :)
Пуштај го од кафез, бидејќи папагалите се социјални животинки, и сакаат друштво,а ги фаќа депресија кога немаат друштво или кога се сами и без пажња.

Учи го да се дружи со тебе, а крешти и цивка бидејќи бара друштво. Но макотрпно е да се спријателиш со него. Многу често папагалите сами после некое време им приоѓаат на луѓето, и од ден на ден се доблиѓуваат све повеќе
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.128
Поени од реакции
16.416
Да, да го тргнав. Инаку се до огледалото стоеше. Сега е повесело и пее по цел ден.
Навистина се многу гласни птици и многу нечисто прават. Јас стварно не знам како може толку ѓубре да прави, али готово веќе, си ја земав бељата. :)
Цел ден се дере, од сабајле од 7 до 12 навечер додека свети ламбата. :)
Страв ми е да го пуштам од кафезот, мислам цела соба ке ја растури и се ке искрши. :)
Мојот па навечер кај 2 сабајле го фаќаше дерењето до кај 4 и поручек. Ма да не прја многу ѓбре освен кога му е за парење па ги пуфка крилата мафка со нив.

Александарот ме вади од такт мене на 2м до кафез да дојдам се ака од решетки појма неам шо да му прам и шо да предземам..
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Дечки да не знаете што може да и биде на тигрица ако почесто спие и столицата и е течна? Излага лета, јаде, пие вода, ама ова погоре ме загрижува?

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
имам певајучи папагал и го чувам во иста просторија со мало дете, дали е во ред или да го преместам во друга соба (дали е штетно за детето)
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
имам певајучи папагал и го чувам во иста просторија со мало дете, дали е во ред или да го преместам во друга соба (дали е штетно за детето)
Не би требало да е штетно..освен ако е алергично на пердуви[DOUBLEPOST=1455669194][/DOUBLEPOST]
Дечки да не знаете што може да и биде на тигрица ако почесто спие и столицата и е течна? Излага лета, јаде, пие вода, ама ова погоре ме загрижува?

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
Мала настинка..поминува за 3-4 дена..чувај ја во топло за да закрепне побрзо
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.005
Поени од реакции
14.826
Ај малку да ја раздвижиме темава, барем со некоја слика. И покрај тоа што му давам овошје и зеленчук, сепак ``овој`` постојано им се навртува на палмите. А ако зема нешто, прво го држи со нога и го обработува со клунот


 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Ај малку да ја раздвижиме темава, барем со некоја слика. И покрај тоа што му давам овошје и зеленчук, сепак ``овој`` постојано им се навртува на палмите. А ако зема нешто, прво го држи со нога и го обработува со клунот


Сака да му е интересно ..
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Imam tigrica stara moze malce poveke od 3 godini a tolku i ja imam. Mnogu milo sustestvo, saka da se gali (so majka mi) Mnogu sakase da si izleze od kafez, i si letase po doma segde ni se kacuvase, ama pred okolu edna godina ni padna pozadi shkaf i se udri vo dzid poveke pati. Od togas ne leta. Prvite nekolku dena bese mnogu isplaseno ama posle se opravi. Si jade normalno si pie voda ama ne leta a ako i go otvorime kafezot izleguva samo okolu nego. Od togas ima nekolku pati letnato ama se ima udirano vo dzid(kriljata i se vo dobra sostojba kolku sto mozam da vidam, i se mitari normalno).Inace si pee pa duri znae i nesto da kaze.

No imam i eden drug problem za koj mislan deka e poseriozen. Pred nekolki meseci zabelezav deka i e podueno malce podole od meseto. Mestoto lici kako da ima jajce. Zensko e ama nema pratner. Ja odnesovme na veterinar ama ne ni kaza nisto precizno. Samo kaza deka i da e bolno nema mnogu sto da se pravi.
Ke ve zamolam za sovet. Fala odnapred.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.005
Поени од реакции
14.826
Се случува иако нема партнер да снеси јајце , ама от тоа неможи да излези пиле. Ако е јајце а ако е заглавено, птицата ќе игини. Мора да се извади некако. Пред многу многу години дедото и бабата имаа ваков проблем со кокошка, и го решија со жилет:facepalm:

Најдобро е ветеринар тоа да го провери добро, и ако е јајце заглавено барем со прсти да се скрши, па течноста некако да излези. Нека провери можеби е хаматом од ударот.

а за летањето или му смета отокот или му треба време да му помини шокот од ударот
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се случува иако нема партнер да снеси јајце , ама от тоа неможи да излези пиле. Ако е јајце а ако е заглавено, птицата ќе игини. Мора да се извади некако. Пред многу многу години дедото и бабата имаа ваков проблем со кокошка, и го решија со жилет:facepalm:

Најдобро е ветеринар тоа да го провери добро, и ако е јајце заглавено барем со прсти да се скрши, па течноста некако да излези. Нека провери можеби е хаматом од ударот.

а за летањето или му смета отокот или му треба време да му помини шокот од ударот

Fala na brziot odgovor.
Inaku bi sakala da prasam.uste nesto. Dali e normalno posle tolku vreme uste da ima shok od udarot? I sega mi tekna uste nesto. Od koga ja izvadivme pozadi shkafot si go cesase okoto mnogu i malce zamizuvase. Sega veke ne go cesa okoto, normalno izgleda i otvoreno i e. No dali e mozno da oslepela posle udarot pa zatoa sega ako letne se udira vi dzid?
Fala uste ednas
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.005
Поени од реакции
14.826
знаеш дека видот тешко може да се открие. набљудувај го папагалот како се однесува-дали на страната каде е тоа око оди со клунот или мора да го гледа со другото око. на пример остави му нешто јадење кое го сака одма до него, или оди му со прстот према него од таа страна. ако гледа на окото треба да реагира.

или извади го на светлина на прозор кога е сончево, зеницата на окото треба да се собери од светлината.

иначе шокот нормално да му трае долго. колку ќе се исплаши, толку и ќе му трае
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Дечки, женскава тигрица деновиве нешто ми чмае, еве сега гледам и доле се симна, како да се прпешка, како да клука, или многу ми личи како да сака да снесе јајце. Што може да и е, еве машкото горе си седи, ама и доле кај неа се спушта?[DOUBLEPOST=1456426588][/DOUBLEPOST]Како некој запек да има, еве ја намачкавме кантарионче. Многу е ослабена. tmp_14022-20160225_1946221514047308.jpg tmp_14022-20160225_1949101821739541.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.005
Поени од реакции
14.826
пробај давај му храна од која изметот ќе му стани потечен-морков или нешто слично. незнам што да кажам. сум нема такво искуство
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Носи го на ветеринар, може да е сериозно ова така да не чекај.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Може и на некој му се има дешавано ова,значи имам Нимфа машко 4та година ми е како го чувам али последниве 6 месеци поголемиот дел од денот сака да го поминува сам во кафез доле во вид на квачење и ако поминеш покрај кафезот се вади од памет и наеднаш како да сака да те гризне со главчето нанапред , значи тоа сака да го праи и не знам како да го одучам,ако случајно не си влезе у кафез и не го однесам во потемна просторија се дере ептен цела зграда може да ја дигне у воздух
 

Kajgana Shop

На врв Bottom