Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
2,5cm е растојанието на жиците, морав таков да земам поради прво искуство со мал александар :D Имаш во амазон толку голем кафез со по мало растојание,ама и со по тенки жици.Не запамтив како се вика тој во рамстор, само знам дека имаше еден прекрасен кафез за 8000 :love: Инаку папагалов во кафез поминува само 5 минути во денот(само кога јаде), кога е затворен паничи (додека му менувам храна и вода) и не знам што да правам :(Има и играчки и стапчиња и од надвор се вадат хранилките и сѐ. Мислам дека најдобро е сега за сега да биде на слобода и по своја воља да шета, сам да ни се приближува(а почна), кога ќе го понудам со бар клас трча како куче :pos: Ако има некој со повеќе искуство или некоја финта нека сподели.
Vi blagodaram mnogu na brziot odgovor, malite aleksandri se prekrasni ptici, jas imav 2 takvi no i dvete bea maski pa posle nekoe vreme pocnaa da se tepaat i nemav drug izbor osven da gi prodadam, i nema nikakov problem so prethodniot kafez, a bese pogolem od toj sto go imate, duri i so cvrsti zici, odnosno so slednive dimenzii: 48cm sirina, 48cm dolzina i 74cm visok, no otkako go zemav braunouhiot t.e. konurot bidejki se mnogu aktivni ptici cesto pati ja vadese glavata niz zicite, a toa e zastrasuvacko, i taka da go kupiv ovoj pomaliot so pomalo rastojanie za da bide posigurno, inaku znam za koj kafez mi zboris, go imam videno vo amazon, bel e i so tenki zici odnosno so slednive dimenzii: 45cm sirina, 35cm dolzina i 67cm visok, ali iskreno neznam dali vredi da se kupi, mojot aktuelen kafez e so slednive dimenzii: 40cm sirina, 25cm dolzina i 55cm visok, zatoa i prasav dali moze da se najde takov kafez kako toj na slikata posto e bajagi pogolem vo sporedba so beliot sto go ima kaj amazon, a i pokvaliteten e, koga prasav za cenata posledniot pat kaj animals pred da zaminat od GTC mi rekoa deka kosta 3100 den, arno ama fenomenalen kafez, neznam tocno koi mu bea dimenziite ali se gledase deka ima cvrsti zici i dizajniran kao amerikanskite kafezi, znaci da pojasnam (so nadez deka ne ispagjam dosaden), jas sakam so golemina plus minus kako vasiot no da bide ubavo dizajniran (kvaliteten), za parite ne e problem, vazno e papagalot da bide srekjen a i koga gostite ke idat kaj mene da bidat fascionirani kako od estetikata na kafezot taka i od ubavinata na papagalot, a da sosema za kraj, kafezot za koj ti zboruvam t.e. sto go imale kaj animals isto poseduvase crna boja, so go pravi uste poubav, e takov kafez sakam, se nadevam deka me razbirate :)
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
хаха немој да ми персираш слободно обраќај се со ТИ:pos: мојот кафез не е толку голем, ќе го измерам покасно и ќе го сликам целиот set-up што го направив :) а во амазон има црн голем кафез на тркала и мислам дека е 9000, а ако ти се дава толку пари за кафез оди во рамстор да го ѕирнеш прво тој ако не го продале:D
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Јас сум така воспитан што дури и на оние од мојата генерација им се обраќам со ВИЕ, но бидејќи вие (ТИ) сакаш така тогаш јас тоа го ценам, така да благодарам на респектот! :) Инаку, да бидам искрен, баш за толкави големи кафези и немам доволно просторија, затоа гледам да биде нешто оптимално, а тоа мислам дека го пронајдов, прееска му пишав на сопственикот на пет шоп поки и ми рече дека донесле најголем кафез (од средната категорија) и ми прати една слика, таман црна боја, ете тој на лева страна, 1.5см растојанието, 2800 ден

 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
мојот кафез е В 60 Ш 45 Д 33 мал е за мал александар, ама во стан сум, толкави ми се можностите, а меракот е голем :D еве го целиот setup
IMG_20150417_150304.jpg
IMG_20150417_150340.jpg
И секако, омиленото место на шефот -.-
IMG_20150417_150352.jpg
Не ми се исплати да купувам кафез за да седи празен :pos:За твојот бидејки е питом, може и да вложиш малце за кафез, ама мислам дека е многу 2800 за тој :) сепак ти си знаеш.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Одлично! Многу ми се допаѓа сетапот, браво, а и кафезот е таман за папагалот, а играчката од каде си ја купил ? :)
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
Одлично! Многу ми се допаѓа сетапот, браво, а и кафезот е таман за папагалот, а играчката од каде си ја купил ? :)
левата е од ПетШоп Какаду, тој во бисер на спрат,а десната е рачна изработка :D и сталакот е рачна изработка(страдаше еден украс на мајка ми) :свиркам:
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Ти благодарам многу на информацијава, инаку ако не си знаел досега сакав да ти укажам дека папагалот ти е машки, знам дека сеуште е рано да се знае тоа пошто нели огрлицата сеуште не е креирана али сум истражувал доста на гугл, и така да од тоа што го имам изучено обично машките имаат посветла боја на телото, покрупна глава, и се поактивни :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
левата е од ПетШоп Какаду, тој во бисер на спрат,а десната е рачна изработка :D и сталакот е рачна изработка(страдаше еден украс на мајка ми) :свиркам:
Извади ги тие врвките од кафезот. Мене така ми угина една тигрица,се запетлала со едната нога на врката и го исчаши зглобот.Живееше така некое време но од ден на ден зглобот му отекуваше и папагалот умре за недела две
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
Ти благодарам многу на информацијава, инаку ако не си знаел досега сакав да ти укажам дека папагалот ти е машки, знам дека сеуште е рано да се знае тоа пошто нели огрлицата сеуште не е креирана али сум истражувал доста на гугл, и така да од тоа што го имам изучено обично машките имаат посветла боја на телото, покрупна глава, и се поактивни :)
Јас го споредив со ликот на пар александри, и повеќе ми личеше на машкиот, па ќе видиме :D инаку некогаш знае да "чепка" низ дома а некогаш воопшто не мрда од горе, па ниту оди да јаде...
Извади ги тие врвките од кафезот. Мене така ми угина една тигрица,се запетлала со едната нога на врката и го исчаши зглобот.Живееше така некое време но од ден на ден зглобот му отекуваше и папагалот умре за недела две
Фала на инфо (y) ќе ја извадам, инаку не се качува на врвката,само ја чепка од горе кога му е досадно, до сега има паѓано 100 пати како камен од горе :facepalm:, се има лупано у стакло од страв и ништо не му е на почетокот колку пати помислив дека "отиде" и наеднаш ѕирка од доле во стил "Шо ме глеаш бе?":pos: некогаш слетува добро, некогаш паѓа, некогаш на кревет, но повеќе пати е на под. Многу е жилав пу пу да не го урочам :D
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Многу му се големи ноктите, кај да го носам да му ги скратат? :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
Јас на моите папагали сам им ги кратев ноктите,со грицкалка.Само пази до каде одиш,околу 1-1,5 мм најмногу.

Не е страшно како што наликува.Кој крател нокти на мали деца/бебиња знае дека тоа е пострашно
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
17
Поени од реакции
3
IMG_20150423_212434_203.jpg Овој мојот евего два дена по ред си корне по еден пердув од опашката.
Колку кошта еден општ преглед кај ветеринар?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
Папагалот ти покажува фрустрација.Треба да откриеш што го мачи.тоа можиш да го постигниш само ако почниш да влегуваш во неговиот филм.Не е прв пат да гледам папагали да си ги корнат пердувите.

Кај мојот папагал(козица) иако го имам 3 месеци, нервозата што ја покажуваше испадна дека билапоради капењето.Сиротиот сакал секоја ден да се капи,па сега како да имам мало дете дома.Го пуштам од кафез,лета над кујаната и почнува да се кара.Му го полнам садот со вода(под него најлон) и почнува да се бања во водата.После тоа е мирен како јагне.

Можеби бара пажња од домашните,можеби бара партнет-папагал за `оние` работи...мора да откриеш што го мачи



 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Земав бебе тигрица пред 3-4 дена и на почетокот беше супер. Одма почна да пее, да јаде и да пие вода. Е сега, вчера вечерта и денес малце ме плаши што многу почна да се диви :D , прета у тоа за храна главата ја чеша од кафез,рипа од една на друга прачка,ќе го бутне кафезон мислам xD. Toa e нормално такви флешови да го маваат или нешто бара? Му го отворив кафезот божем ај да се издува да се излета не излага ни со бркање :D и тоа отварам врата и типов почнува да си јаде мирно и ме гледа у стил "you are not the boss of me "... да се секирам или нормално е?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Јас на моите папагали сам им ги кратев ноктите,со грицкалка.Само пази до каде одиш,околу 1-1,5 мм најмногу.

Не е страшно како што наликува.Кој крател нокти на мали деца/бебиња знае дека тоа е пострашно
Страв ми е сама, а и многу мрда кога ќе го фатиш не знам како би успеала во тоа[DOUBLEPOST=1429878837][/DOUBLEPOST]
Земав бебе тигрица пред 3-4 дена и на почетокот беше супер. Одма почна да пее, да јаде и да пие вода. Е сега, вчера вечерта и денес малце ме плаши што многу почна да се диви :D , прета у тоа за храна главата ја чеша од кафез,рипа од една на друга прачка,ќе го бутне кафезон мислам xD. Toa e нормално такви флешови да го маваат или нешто бара? Му го отворив кафезот божем ај да се издува да се излета не излага ни со бркање :D и тоа отварам врата и типов почнува да си јаде мирно и ме гледа у стил "you are not the boss of me "... да се секирам или нормално е?
И моево кога го земав така правеше, ја буташе главата во храна и цела ја истураше. За рипањето ќе си остане така ќе рипа секогаш ете моето така почна и сега кога ќе ме види лево десно е цело време и сака надвор. Му треба прилагодување, за некое време ќе престане да ја фрла храната и пробувај полека полека на прст да го учиш да доаѓа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom