Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Дечки дали ке можете да ми кажете дали тигриците лежат мене ме грев за мојто нон стоп стое на нозете, мислам пуштам го да лета секој ден но ми е жал што стои нон стоп на нозе, како можам да го научам да лежи или неможе?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.072
Поени од реакции
14.985
не,папагалите јадат,спијат,дремат ....на нозе. им треба само добро јадење со повеќе витамини и што повеќе пуштање да летаат. нормално и секојевна пажња
 
I

[In]kognito

Гостин
Дечки дали ке можете да ми кажете дали тигриците лежат мене ме грев за мојто нон стоп стое на нозете, мислам пуштам го да лета секој ден но ми е жал што стои нон стоп на нозе, како можам да го научам да лежи или неможе?
Стави му спална ќе си легне :pos:Не знам дали си приметил/а некогаш стојат накриво и само едното ноџе им се гледа,другото си го одмараат собрано под пердувите и се цели собрани дебелки ко топче. Така одмараат бидејќи се чувствуваат безбедно:)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.072
Поени од реакции
14.985
Кај мене папагалот скоро никогаш не стои на двете нозе. Но затоа пак ми ги иструпи сите палми.Салата ги направиа ако продолжи така јас ќе го правам него салата:vozbud:

 
H

HoT IcE

Гостин
А тоа и кај мене исто, маме им еба на цвеќињата на мајка ми. Не знам тоа едно како се вика. како дрво е со ситни лисја, е таму како у џунгла е, и го соголи дрвото :D
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.046
Поени од реакции
84.858
На вакво време, греота е цвеќињата дома да ги чувате... одма на тераса ставете ги. Е сега може малце папагалите да кризираат без зеленото, ама што е сигурно, сигурно си е :icon_lol:
 
I

[In]kognito

Гостин
^ душа бе си ги закачи и си летна :love:
Зар само мојава папагалка стои на кафез, џабе и се сите дрва дома ?!:cautious:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Стави му спална ќе си легне :pos:Не знам дали си приметил/а некогаш стојат накриво и само едното ноџе им се гледа,другото си го одмараат собрано под пердувите и се цели собрани дебелки ко топче. Така одмараат бидејќи се чувствуваат безбедно:)
Леле и моево прави така со ноџето нонстоп. Првпат кога го приметив ме извади од такт, викам кај му отиде ногата, а тоа ја пикнало под пердувите, ич не се гледа. :D

Инаку, за тоа што си прашала за кафезот. Моево кога си излегува надвор, лета што лета од едно на друго место, веќе си ги има научено што каде е, и после ако не му се влегува внатре во кафез, се качува на кафез одозгора и таму си стои со саати, на друго место нејќе да стои.
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
zdravo na site :) sakam da prasam dali treba da se secat noktite, jas imam tigrica i gledam vo posledno vreme mnogu i se porasnati.
 
I

[In]kognito

Гостин
zdravo na site :) sakam da prasam dali treba da se secat noktite, jas imam tigrica i gledam vo posledno vreme mnogu i se porasnati.
Нема потреба сами си ги кратат со клунчето. Можеш ама зошто трауми да му правиш на папагалчето? А и како што читав поназад на темава, треба многу да се внимава колку ќе се скратат зошто како и кај луѓето има нерви, да не го повредиш :)
 
I

[In]kognito

Гостин
Дечки уште е периодот кога менуваат пердуви? На папагалов таман му подпораснаа нови, гледам кафезот два дена е полн со паднати пердуви и плус од големите, од опашката и крилцата.. Страв ми е нешто да не е болна :( мада вака си е весела пее,ама некако ко тешко да лета а може и јас си замислувам.
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Дечки уште е периодот кога менуваат пердуви? На папагалов таман му подпораснаа нови, гледам кафезот два дена е полн со паднати пердуви и плус од големите, од опашката и крилцата.. Страв ми е нешто да не е болна :( мада вака си е весела пее,ама некако ко тешко да лета а може и јас си замислувам.
И мојава менува уште, би требало да е океј. :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.072
Поени од реакции
14.985
Мојот `сколовранец` скоро целиот остана гол:vozbud:

Не се секирајте,чувам папагали со прекини 30 години секогаш напролет им паѓаат пердувите и на нивно место им растат нови.Од почеток се како шила,а после тоа се развиваат во убави нови пердуви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom