Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.046
Поени од реакции
84.858
Страв ми е сама, а и многу мрда кога ќе го фатиш не знам како би успеала во тоа
Епа не му ги крати, остај му ги така, нема ништо да му биде... мојот со тек на време самиот со клунот си ги кратеше на врвот. Остај го, и ти нема да се нервираш да не го повредиш, а ни папагалот да доживува некои си стресови.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Дечки, дај некој од вас да ме сугерира кој кафез да го земам од овие:

Димензии 54х34х74


или

Димензии 62х40х72
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
17
Поени од реакции
3
Дечки, дај некој од вас да ме сугерира кој кафез да го земам од овие:

Димензии 54х34х74


или

Димензии 62х40х72
[
Дечки, дај некој од вас да ме сугерира кој кафез да го земам од овие:

Димензии 54х34х74


или

Димензии 62х40х72
Па зависи каква птица ќе цуваш во него. Првиот е поинтересен ;)
[DOUBLEPOST=1430427111][/DOUBLEPOST]
Папагалот ти покажува фрустрација.Треба да откриеш што го мачи.тоа можиш да го постигниш само ако почниш да влегуваш во неговиот филм.Не е прв пат да гледам папагали да си ги корнат пердувите.

Кај мојот папагал(козица) иако го имам 3 месеци, нервозата што ја покажуваше испадна дека билапоради капењето.Сиротиот сакал секоја ден да се капи,па сега како да имам мало дете дома.Го пуштам од кафез,лета над кујаната и почнува да се кара.Му го полнам садот со вода(под него најлон) и почнува да се бања во водата.После тоа е мирен како јагне.

Можеби бара пажња од домашните,можеби бара партнет-папагал за `оние` работи...мора да откриеш што го мачи



овој пример шо си ми го дал со сликите кај овие папагали дефинитивно се работи за болест.
Кај мојот не е таква ситуацијата (недај боже) Да, понекогаш знае да му е досадно бидејки е сам дома половина ден. Но јас мислам дека е таков периодот на парење и малку се напнати а и агресивни. :) Сепак фала на споделеното мислење(y)
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.072
Поени од реакции
14.985
од нешто е фрустриран,треба да ја најдиш причината
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
метален или дрвен кафез за тигрица?
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Дали некој знае да ми каже папагалите тигрици дали можат да добијат крлежи како тие што се наогаат кај домашните животни пример мачки. бидејки чувам во двор маче а вчера еден крлеж забележав на мене...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.046
Поени од реакции
84.858
метален или дрвен кафез за тигрица?
Поарно земи метален... тигриците се познати по тоа дека се гризат, па ќе може да го оштетат дрвениот кафез.

Дали некој знае да ми каже папагалите тигрици дали можат да добијат крлежи како тие што се наогаат кај домашните животни пример мачки. бидејки чувам во двор маче а вчера еден крлеж забележав на мене...
Мислам дека може, затоа чувајси го папагалот подобро, дека се премногу осетливи птици
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Поарно земи метален... тигриците се познати по тоа дека се гризат, па ќе може да го оштетат дрвениот кафез.



Мислам дека може, затоа чувајси го папагалот подобро, дека се премногу осетливи птици
А доколку има крлеж или болва како можам да забележам кај мојот папагал, сега мн се чепка изгледа растат нови пердуви или пак има нешто....
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.046
Поени од реакции
84.858
А доколку има крлеж или болва како можам да забележам кај мојот папагал, сега мн се чепка изгледа растат нови пердуви или пак има нешто....
Е незнам како ќе приметиш дали има болва или крлеж.... а за чешањето, не се секирај, сега им е времето да ги менуваат пердувите
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
23
Поени од реакции
5
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Дечки, дај некој од вас да ме сугерира кој кафез да го земам од овие:

Димензии 54х34х74


или

Димензии 62х40х72
Кај го има првиов кафез и што цена е? Бтв него зимај го..

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
39
Поени од реакции
24
Ајде сите ќе ве молам за помош околу мојот папагал - Нимфа инаку е женско.
Папагалот има отежнато дишење и кога лета се заморува и многу тешко дише дури на 7-8 метри од неа се слуша дека дише заморено.
Првично почна да диши така после летање а последниве два дена цело време диши на глас се слуша како да е заморена.
Други проблеми нема, јади пие вода сака да се игра и сите работи само ова многу ме загрижува.
Изметот е и регуларен освен што е малку специфична, откако ќе и го исчистам кафезот не сака да оди по надвор во кафез и се стиска се додека не ја пуштам, откако ќе ја пуштам испушта големо количество течен измет а после тоа е се нормално како порано, ова почна да го прави првиот пат пред да снесе јајца и откако ги снесе се додека беа јајцата внатре во кафез таа никако не го валкаше кафезот и по два дена да не ја пуштев „ако немав време некогаш“ таа дури два дена не одеше по надвор се додека не излезе од кафез и да заврши работа на ламинат.
Еве ќе пуштам и слика и снимка да види некој ако разбира да каже што да превземам и што да правам понатаму како да си ја спасам миленицата да не и бидне нешто

Еве линк од птицата како дише после мало летање низ дома
https://www.dropbox.com/s/gmi5vj5yy5m7749/20150507_204239.mp4?dl=0
 

Attachments

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.046
Поени од реакции
84.858
Ајде сите ќе ве молам за помош околу мојот папагал - Нимфа инаку е женско.
Папагалот има отежнато дишење и кога лета се заморува и многу тешко дише дури на 7-8 метри од неа се слуша дека дише заморено.
Првично почна да диши така после летање а последниве два дена цело време диши на глас се слуша како да е заморена.
Други проблеми нема, јади пие вода сака да се игра и сите работи само ова многу ме загрижува.
Изметот е и регуларен освен што е малку специфична, откако ќе и го исчистам кафезот не сака да оди по надвор во кафез и се стиска се додека не ја пуштам, откако ќе ја пуштам испушта големо количество течен измет а после тоа е се нормално како порано, ова почна да го прави првиот пат пред да снесе јајца и откако ги снесе се додека беа јајцата внатре во кафез таа никако не го валкаше кафезот и по два дена да не ја пуштев „ако немав време некогаш“ таа дури два дена не одеше по надвор се додека не излезе од кафез и да заврши работа на ламинат.
Еве ќе пуштам и слика и снимка да види некој ако разбира да каже што да превземам и што да правам понатаму како да си ја спасам миленицата да не и бидне нешто

Еве линк од птицата како дише после мало летање низ дома
https://www.dropbox.com/s/gmi5vj5yy5m7749/20150507_204239.mp4?dl=0

Човек консултирај се со некој ветеринар, или пак распрашај се до најблискиот петшоп... вака стварно не би знаеле што му е. Незнам стварно што би можело да биде, ама не чекај од форумов некој да те советува, дека ова не е обичен секојдневен проблем. Може вака реагира на времето, дека деновиве навистина беше загушливо и топло

Колку ти е стара нимфата?
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
39
Поени од реакции
24
Човек консултирај се со некој ветеринар, или пак распрашај се до најблискиот петшоп... вака стварно не би знаеле што му е. Незнам стварно што би можело да биде, ама не чекај од форумов некој да те советува, дека ова не е обичен секојдневен проблем. Може вака реагира на времето, дека деновиве навистина беше загушливо и топло

Колку ти е стара нимфата?
Па нимфата ја имам година и 2 месеци кога ја земав беше околу 6 месеци (барем така ми кажаа) знаеш како е по пет шопите лажат сушат[DOUBLEPOST=1431026189][/DOUBLEPOST]
Човек консултирај се со некој ветеринар, или пак распрашај се до најблискиот петшоп... вака стварно не би знаеле што му е. Незнам стварно што би можело да биде, ама не чекај од форумов некој да те советува, дека ова не е обичен секојдневен проблем. Може вака реагира на времето, дека деновиве навистина беше загушливо и топло

Колку ти е стара нимфата?
Па нимфата ја имам година и 2 месеци кога ја земав беше околу 6 месеци (барем така ми кажаа) знаеш како е по пет шопите лажат сушат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom