Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.952
Поени од реакции
1.169

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.034
Поени од реакции
84.766
Чувам нимфа, последнава недела почна да повраќа, бев на ветеринар ми дадоа антибиотик за птици, ја променив храната, ништо не се менува и натаму повраќа, однесувањето му е нормално, пее, лета итн, се плашам до кога ќе биде ок, некој да знае што да праам? фала.
Види повторно појди до ветеринар, не знаеме што би можело да му биде на папагалот... консултирај се и во најблискиот петшоп, тие вработените би требало да ти објаснат што-како
 
H

HoT IcE

Гостин
Не беше ти море што тврдеше дека е машко хахаха дај кажете што е хахаха
Ја сеуште тврдам дека е машко, и одам по основа на папагалчето што го имав претходно. Види дека се слични, а тој беше мажиште ипол накај два. :D
Знам за женските дека се темни у глава, и се ќутливи, малце нетипично за женска ама то е :D Види до ветеринар да ти каже, ама тешко се утврдува пол на нимфа :D
 

Attachments

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.098
Поени од реакции
13.640
Ја сеуште тврдам дека е машко, и одам по основа на папагалчето што го имав претходно. Види дека се слични, а тој беше мажиште ипол накај два. :D
Знам за женските дека се темни у глава, и се ќутливи, малце нетипично за женска ама то е :D Види до ветеринар да ти каже, ама тешко се утврдува пол на нимфа :D
Ветеринар за папагали иам во друг град, со закажување оди и кошта у пм! Ако сакаш 100% сигурен да си днк тест што кошта, ако не и ветеринар ќе го ѕирне и ќе рече па мислам дека е...
 
H

HoT IcE

Гостин
Ветеринар за папагали иам во друг град, со закажување оди и кошта у пм! Ако сакаш 100% сигурен да си днк тест што кошта, ако не и ветеринар ќе го ѕирне и ќе рече па мислам дека е...
Абе крај краева што е толку битно кој род е, и онака модерно време сме, чекирај го како би :D
Иначе за опуштање нема што многу да правиш, се зависи до самото папагалче, тоа што било фрлено во кафез во ќош и сеа му е тешко да се навикне ќе му помине со тек на време, битно е да не се плаши и да почне само да излегува од кафез и доаѓа кај тебе, научи го на крекери како награда, и ќе видиш како ќе доаѓа, мојов а чуе некој крекер крцка како извидник е и одма доаѓа :D
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.098
Поени од реакции
13.640
Абе крај краева што е толку битно кој род е, и онака модерно време сме, чекирај го како би :D
Иначе за опуштање нема што многу да правиш, се зависи до самото папагалче, тоа што било фрлено во кафез во ќош и сеа му е тешко да се навикне ќе му помине со тек на време, битно е да не се плаши и да почне само да излегува од кафез и доаѓа кај тебе, научи го на крекери како награда, и ќе видиш како ќе доаѓа, мојов а чуе некој крекер крцка како извидник е и одма доаѓа :D
Сега за сега откачува на сончоглед...зашто крекери буквално во клун му бутам и не го допира :( допира само тоа што препознава, мене кафезот водата и храната
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
Дај сподели финти како полесно да се опушти папагал, моево поише од год дена седело во кафез затворено само во некој ќош изглеа, што и да му ставам пред него не допира. Не знае да си игра, не сфаќа дека може. И ја еве го иам 2-3 недели и успеав да ми јаде од рака, да дојде на прст ама само коа ќе му го ставам пред него, од дечко ми уште се плаши и бега хаха сега за сега застана неколку пати на глава, а на рака и рамо ми застана и одма се исплаши и кидна.
Ме загрижува што глас не му се слуша :( обично нимфите се ептен гласни, оба ко да му ги извадиле гласните жици
Треба многу време... и мојов уште се плаши, бега од раце како ѓавол од крст, претпоставувам дека има трауми од кога му ги сечеле пердувите :( кога ќе му пријде некој прво во раце го гледа, после во лице. Доаѓа на рака само кај сталакот и ако му понудам нешто ептен убаво ќе застане, ако не се трга :D Иначе многу ти е убав, си направила ОГРОМЕН успех за кратко време, само продолжи така! нуди го од рака само со тоа што го обожува(како награда), а за да дознаеш што обожува стави му различни работи во хранилка и ќе видиш, на пр. суво грозје, јаболка (резне),бар клас,сончоглед... дај му избор само и ќе видиш одма напредок :) А бидејќи е уште "нов" не го напињај, остај го сам да доаѓа :D очекувај огромни резултати за 4-5 месеци
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Во ГТЦ на подрум порано имаше дисперзирана продавница на Пет Шоп Анималс, и кога бев јас да го купам кафезот што се наоѓа во средина на сликата го имаа и овој кафез со црна боја што е на лева страна, па се прашувам сега да не знае некој од вас случајно у која продавница на Пет Шоп Анималс би го имале, или пак да не го има во друга пет шоп продавница која вие ја знаете ? Благодарам.



 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
Месец и пол е какарикито(козица) кај мене а веќе се припитоми,на детето му дозволува и да го гали,да го земе на рака,а ``најдосадно` од све е наутро кога бара да го пуштиме од кафез за да ги протегни крилата.Првите денови неизлегуваше од кафез,сега само бара за надвор.Обавезно во денот бара да се избања,а се научи во еден пластичен сад за салата да се бања,и ако не му го дадеме садот се кара цело време,крешти,скуби хартија од нервоза....Кога ќе се избања,си се враќа во кафез,јади и медитира некое време.Многу интересна птица.на едно видео најдовме ваков папагал како зборува нешто што звучи како ``што праиш,што праиш....` и верувале или не за олку кратко време го научи тоа да го изговара,но најмногу наутро кога има повеќе енергија

Еве го бањањето:

 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
Во ГТЦ на подрум порано имаше дисперзирана продавница на Пет Шоп Анималс, и кога бев јас да го купам кафезот што се наоѓа во средина на сликата го имаа и овој кафез со црна боја што е на лева страна, па се прашувам сега да не знае некој од вас случајно у која продавница на Пет Шоп Анималс би го имале, или пак да не го има во друга пет шоп продавница која вие ја знаете ? Благодарам.



Прошетај низ Скопје, ќе најдеш сигурно таков :) Кај Амазон имаш 3 ПетШоп-а(кај соборна), ако немаш среќа, ќе одиш кај тој во Рамстор (долу) и таму ако не најдеш ќе бараш во Т.Ц. Бисер горе на спрат или карши позади Capitol има уште еден со голем избор на кафези ама мислам дека се за мали папагали само...
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Прошетај низ Скопје, ќе најдеш сигурно таков :) Кај Амазон имаш 3 ПетШоп-а(кај соборна), ако немаш среќа, ќе одиш кај тој во Рамстор (долу) и таму ако не најдеш ќе бараш во Т.Ц. Бисер горе на спрат или карши позади Capitol има уште еден со голем избор на кафези ама мислам дека се за мали папагали само...
Ви благодарам, ова за во рамстор да не мислите на Royal Canin ? :)[DOUBLEPOST=1429183580][/DOUBLEPOST]
Прошетај низ Скопје, ќе најдеш сигурно таков :) Кај Амазон имаш 3 ПетШоп-а(кај соборна), ако немаш среќа, ќе одиш кај тој во Рамстор (долу) и таму ако не најдеш ќе бараш во Т.Ц. Бисер горе на спрат или карши позади Capitol има уште еден со голем избор на кафези ама мислам дека се за мали папагали само...
Во сликите кои сте ги прикачиле гледам дека кафезот што го поседувате е прилично голем, односно од оние што се продаваат по цена од 2400 денари, па сакав да ве прашам да не знаете случајно колкав е размакот измеѓу жициве, бидејќи ако е 2см тогаш е проблематично, односно ако папагалот е малечок може да ја вади главата низ жициве и истава да ја заглави, ова е и причината зошто го продадов големиот кафез и си купив помал, пошто обично големите кафези имаат и голем размак, но кафезот за кој ве прашував изгледа има помал размак измеѓу жициве и затоа сакам да го купувам.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
vidi go kafezot od mojot papagal,kozicata,go kupiv od bitola 1000 denari a e dosta golem, no ne pregolem
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
2,5cm е растојанието на жиците, морав таков да земам поради прво искуство со мал александар :D Имаш во амазон толку голем кафез со по мало растојание,ама и со по тенки жици.Не запамтив како се вика тој во рамстор, само знам дека имаше еден прекрасен кафез за 8000 :love: Инаку папагалов во кафез поминува само 5 минути во денот(само кога јаде), кога е затворен паничи (додека му менувам храна и вода) и не знам што да правам :(Има и играчки и стапчиња и од надвор се вадат хранилките и сѐ. Мислам дека најдобро е сега за сега да биде на слобода и по своја воља да шета, сам да ни се приближува(а почна), кога ќе го понудам со бар клас трча како куче :pos: Ако има некој со повеќе искуство или некоја финта нека сподели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom